Siły zbrojne

Żelazna Kopuła wzmocni Marines?

Zestaw Iron Dome na ciężarówce prezentowany na Eurosatory. Fot. J.Graf/Defence24.pl
Zestaw Iron Dome na ciężarówce prezentowany na Eurosatory. Fot. J.Graf/Defence24.pl

United States Marine Corps planuje testy i integrację produkowanych w Izraelu baterii systemu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu Iron Dome. Sprzęt z Bliskiego Wschodu ma pozwolić im sprostać wymaganiom przyszłego pola walki i wyznawaniom, jakie zaczynają na nim stawiać Rosja i Chiny.

Jak informuje Marine Corps Times, amerykańscy żołnierze USMC "polują" na systemy obrony przeciwlotniczej, które mają im umożliwić przeciwstawienie się zwiększającym się zdolnościom wojsk Rosji i Chin. Problem stanowić ma również proliferacja technologii bezzałogowych wśród małych grup terrorystycznych. 

Na liście potencjalnych zakupów Marines znajduje się nie tylko rozwiązanie izraelskie, ale to właśnie ono ma w 2019 roku przejść testy i integrację ze znajdującą się na wyposażeniu USMC wielozadaniową stacją radiolokacyjną AN/TPS-80 G/ATOR (wyposażonymi w anteny AESA i wykorzystującymi technologię GaN). Radar jest też od podstaw budowany jako zintegrowany z przyszłym systemem obrony powietrznej IBCS, wprowadzanym w US Army i zakupionym przez Wojsko Polskie w ramach programu Wisła. Przypomnijmy w tym miejscu, że na technologii radaru G/ATOR zostanie oparta oferta tego koncernu w programie nowego radaru obrony powietrznej wojsk lądowych USA LTAMDS. Polskie wojsko zamierza w drugiej fazie programu Wisła pozyskać taki sam radar, jaki będzie wybrany przez stronę amerykańską w ramach LTAMDS.

Zgodnie z informacjami do jakich dotarł Marine Corps Times w ramach Freedom of Information Act, USMC poszukiwały finansowania na testy i integrację. Taka informacja miała pojawić się podczas briefingu przygotowanego przez Marines dla senackiej komisji - Senate Armed Services Committee.

Zgodnie z planami Amerykanów, izraelskie wyrzutnie i efektory - pociski przechwytujące Tamir - miałyby zostać zamontowane na pojazdach JLTV (pierwsze trafiły do amerykańskich wojsk na początku br.) lub MTVR (sześciokołowy wielozadaniowy pojazd Medium Tactical Vehicle Replacement) - oba od Oshkosh. Jak podkreśla Marine Corps Times, skonfigurowane pod MTVR wyrzutnie miałaby przewozić 20 pocisków, a mniejszy JLTV - 4 pociski. Drugi pojazd charakteryzowałby się jednak wysoką mobilnością. Warto wspomnieć o "polskim śladzie" w JLTV - jest nim system łączności wewnętrznej i przesyłania informacji Fonet, produkowany na licencji przez firmę Harris. Jego twórcą jest polska firma WB Electronics.

image
Pierwsze JLTV w 1st Armored Brigade Combat Team. Fot. Maj. Pete Bogart/US Army

W odpowiedzi na pytania prasowe, Marines mieli przyznać, że byli zainteresowani izraelskim systemem, który w USA znany jest jako SkyHunter. Nie zamierzają jednak na tym etapie komentować sprawy testów, ich wyników czy przyszłych kroków. Na pozyskanie Iron Dome zdecydowały się na początku bieżącego roku US Army. Dwie baterie zakupiono, by ocenić ch przydatność oraz ustalić zakres ich ewentualnego wykorzystania. Stany Zjednoczone stały się tym samym pierwszym zagranicznym nabywcą systemu. Iron Dome, zintegrowany z IBCS, to również jeden z kandydatów w programie nowej generacji obrony powietrznej krótkiego zasięgu IFPC. 

System Iron Dome (pol. Żelazna Kopuła) został zaprojektowany dla obrony terenu o rozmiarach miasta przed wystrzeliwanymi z odległości od 5 do 70 kilometrów artyleryjskimi pociskami rakietowymi oraz przed pociskami moździerzowymi. Według oficjalnych źródeł izraelskich i amerykańskich, w obronie Izraela przed atakami ze Strefy Gazy skuteczność tego posługującego się niewielkimi rakietami przechwytującymi systemu wyniosła 85-90 proc. System jest zdolny również do zwalczania klasycznych celów aerodynamiczych, jak samoloty, śmigłowce i BSL. Producentem Iron Dome są firmy Rafael Advanced Defense Systems i Israel Aerospace Industries (IAI), izraelski przemysł współpracuje przy jego opracowaniu również z Raytheon.

Jak podkreślał niedawno Defence24.pl, wiadomo że amerykańscy Marines planują stopniowe odtwarzanie zdolności warstwowej obrony przeciwlotniczej. Na razie naziemne jednostki OPL dysponują głównie przenośnymi Stingerami, co jest uznawane za niewystarczające. Wiadomo już, że funkcję sensora jednostek przeciwlotniczych piechoty morskiej ma pełnić właśnie radar G/ATOR.

MR

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.