- WIADOMOŚCI
Macron ostrzega Łukaszenkę: Nie wciągaj Białorusi w rosyjską wojnę
Prezydent Francji Emmanuel Macron przeprowadził w niedzielę telefoniczną rozmowę z przywódcą Białorusi Aleksandrem Łukaszenką. Była to pierwsza taka bezpośrednia rozmowa na tym szczeblu od lutego 2022 roku, czyli od początku pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Autor. A.Derewiany/Armée de l'Air et de l'Espace
Rozmowa odbyła się z inicjatywy strony francuskiej – potwierdziły to białoruska agencja BiełTA oraz służby prasowe Łukaszenki. Według Mińska przywódcy omawiali „problemy regionalne” oraz relacje Białorusi z Unią Europejską i Francją. Jednak zdaniem źródła bliskiego Pałacowi Elizejskiemu, cytowanego przez agencję AFP, Macron przekazał znacznie ostrzejsze przesłanie. Francuski prezydent podkreślił „ryzyko, jakim byłoby dla Białorusi, gdyby dała się wciągnąć w napastniczą wojnę” prowadzoną przez Rosję przeciwko Ukrainie. Wezwał jednocześnie Łukaszenkę do „wykonania gestów niezbędnych do poprawy relacji między Białorusią a Europą”.
Zobacz też

Rozmowa Macrona z Łukaszenką nastąpiła tuż po kolejnym masowym rosyjskim ataku rakietowym i dronowym na Ukrainę, w którym – po raz trzeci – Rosja wykorzystała hipersoniczny pocisk Oriesznik. Atak uderzył m.in. w Kijów. W połowie maja br. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ponownie ostrzegał, że Rosja próbuje wciągnąć Białoruś w konflikt i rozważa atak z jej terytorium nawet na państwo NATO.
Francuskie media podkreślają, że jest to rzadki i wyraźny sygnał z Paryża wobec Mińska, który ma kluczowe znaczenie dla stabilności wschodniej flanki NATO. Opozycja białoruska przyjęła rozmowę z aprobatą, widząc w niej próbę powstrzymania dalszego podporządkowania Białorusi Rosji.


WIDEO: No to lecimy - zobacz gdzie!