Reklama

Siły zbrojne

"Z zewnątrz A4, wewnątrz A7" Austriacy modernizują swoje Leopardy

Austriacki Leopard 2A4.
Austriacki Leopard 2A4.
Autor. böhringer friedrich/Wikipedia

Michael Bauer, rzecznik prasowy austriackiego ministerstwa obrony poinformował o planach modyfikacji tamtejszej floty czołgów Leopard 2A4. Ma to pozwolić na wymianę już nieprodukowanych i starzejących się podzespołów oraz podniesienie zdolności bojowych maszyn. Podobne prace przejdą tamtejsze bojowe wozy piechoty Ulan.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Komunikat rzecznika austriackiego ministerstwa obrony nie zawiera dokładnego i całościowego zakresu zmian, jednak wskazana w nim została wymiana przyrządów obserwacyjno-celowniczych zwłaszcza tych odpowiedzialnych za obserwację w nocy, wymiana hydraulicznych systemów odpowiedzialnych za obrót wieży na elektryczne (jak w Leopard 2PL). Pierwsze czołgi mają zostać wysłane do KMW w celu przeprowadzenia na nich prac w tym roku. Po zakończeniu tego programu modyfikacyjnego planuje się zwiększenie odporności czołgu poprzez integrację dodatkowych elementów pancerza jak np. zestawu wykorzystywanego w wersji A7 - wedle wpisu rzecznika austriackiego MO.

Obecnie na stanie tamtejszych wojsk lądowych ma znajdować się w czynnej służbie od 40 do 56 wozów w wersji A4 oraz kilkanaście w rezerwie sprzętowej (40 z nich zostało sprzedanych do KMW). Zostały one zakupione od Holandii w latach 90. XX wieku.

Reklama

Czytaj też

Podobne prace mają zostać przeprowadzone na tamtejszych bojowych wozach piechoty Ulan (ASCOD), których Austriacy mają posiadać 112 egzemplarzy, jednak w komunikacie rzecznika mowa jedynie o 102 wozach. Oprócz wymiany elementów elektrycznego napędu wieży i napędu pojazdu remont  ma przejść cała jego instalacja elektryczna. Pierwsze pojazdy zostaną dostarczone do producenta GDELS-STEYR w 2023 roku. Wartość prac na obu typach pojazdów to 560 mln euro.

Prace na Leopardach jak i Ulanach są przykładem budżetowego podejścia do poprawy osiągów wspomnianych pojazdów, jednak zapewnią im możliwość eksploatacji na kolejne lata. Niewykluczone, że po wykonaniu zaplanowanych zmian zostaną podjęte decyzje o dalszych pracach ulepszających, ale już modernizacyjnych,  znacząco zwiększających zdolności bojowe zarówno Leopardów 2, jak i Ulanów.

Czytaj też

Austriacki bojowy wóz piechoty Ulan (Ułan).
Austriacki bojowy wóz piechoty Ulan (Ułan).
Autor. Bundesheer Fotos/Wikipedia

Leopard 2A4 to niemiecki czołg podstawowy produkowany od 1985 roku, jako kolejny wariant Leoparda 2, będący ostatnią wersją wdrożoną w czasie Zimnej Wojny. Uzbrojenie główne stanowi gładkolufowa armata Rh-120 L/44 kal. 120 mm z jednostką ogniową wynoszącą 42 naboje. Sprzężony z nią został uniwersalny karabin maszynowy MG3 kal. 7,62 mm, identyczny umieszczono na stropie wieży. Jednostkę napędową stanowi 12-cylindrowy silnik MTU MB 873 Ka-501 o mocy 1500 KM połączony z przekładnią Renk HSWL 354. Pozwala to na rozpędzenie czołgu do 68 km/h podczas jazdy do przodu oraz 31 km/h w czasie przemieszczania się w tył.

Czytaj też

Austriacki Leopard 2A4.
Austriacki Leopard 2A4.
Autor. böhringer friedrich/Wikipedia
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. real888

    Typowo polityczne haslo: nie da się upchac a7 w a4 bez zmiany wyglądu. Już nawet z tekstu wynika że dołożą pancerz, więc wygląd się zmieni. Jak to będzie pancerz KMW to trzeba podnieść do góry celownik dzialonowego, co generuje koszty i stawia pod znakiem zapytania budżetowosc projektu. Wymiana drążków skretnych też do tanich nie należy plus powstaje pytanie co z kadlubem? Czy wytrzyma, czy będzie pekal jak inne ex a4? To są w końcu maszyny exniderlandzkie więc nie najmlodsze

    1. kaczkodan

      Przecież celownik będzie i tak wymieniany, a nowe generacje nie potrzebują toru optycznego.

Reklama