Siły zbrojne
"Z zewnątrz A4, wewnątrz A7" Austriacy modernizują swoje Leopardy
Michael Bauer, rzecznik prasowy austriackiego ministerstwa obrony poinformował o planach modyfikacji tamtejszej floty czołgów Leopard 2A4. Ma to pozwolić na wymianę już nieprodukowanych i starzejących się podzespołów oraz podniesienie zdolności bojowych maszyn. Podobne prace przejdą tamtejsze bojowe wozy piechoty Ulan.
Komunikat rzecznika austriackiego ministerstwa obrony nie zawiera dokładnego i całościowego zakresu zmian, jednak wskazana w nim została wymiana przyrządów obserwacyjno-celowniczych zwłaszcza tych odpowiedzialnych za obserwację w nocy, wymiana hydraulicznych systemów odpowiedzialnych za obrót wieży na elektryczne (jak w Leopard 2PL). Pierwsze czołgi mają zostać wysłane do KMW w celu przeprowadzenia na nich prac w tym roku. Po zakończeniu tego programu modyfikacyjnego planuje się zwiększenie odporności czołgu poprzez integrację dodatkowych elementów pancerza jak np. zestawu wykorzystywanego w wersji A7 - wedle wpisu rzecznika austriackiego MO.
Obecnie na stanie tamtejszych wojsk lądowych ma znajdować się w czynnej służbie od 40 do 56 wozów w wersji A4 oraz kilkanaście w rezerwie sprzętowej (40 z nich zostało sprzedanych do KMW). Zostały one zakupione od Holandii w latach 90. XX wieku.
Czytaj też
Innen A7, außen A4: Beim Kampfpanzer Leopard werden Bauteile, für die es keine Ersatzteile mehr gibt, ausgetauscht. Die Nachtkampffähigkeit wird durch neue Optiken wiederhergestellt und die Turmhydraulik wird durch einen elektrischen Antrieb ersetzt. Die ersten Fahrzeuge pic.twitter.com/FjH45AkKqC
— Michael Bauer (@Bundesheerbauer) February 23, 2023
Podobne prace mają zostać przeprowadzone na tamtejszych bojowych wozach piechoty Ulan (ASCOD), których Austriacy mają posiadać 112 egzemplarzy, jednak w komunikacie rzecznika mowa jedynie o 102 wozach. Oprócz wymiany elementów elektrycznego napędu wieży i napędu pojazdu remont ma przejść cała jego instalacja elektryczna. Pierwsze pojazdy zostaną dostarczone do producenta GDELS-STEYR w 2023 roku. Wartość prac na obu typach pojazdów to 560 mln euro.
Prace na Leopardach jak i Ulanach są przykładem budżetowego podejścia do poprawy osiągów wspomnianych pojazdów, jednak zapewnią im możliwość eksploatacji na kolejne lata. Niewykluczone, że po wykonaniu zaplanowanych zmian zostaną podjęte decyzje o dalszych pracach ulepszających, ale już modernizacyjnych, znacząco zwiększających zdolności bojowe zarówno Leopardów 2, jak i Ulanów.
Czytaj też
Beim Schützenpanzer Ulan werden die Optiken erneuert, die elektronischen Komponenten für den Turmantrieb getauscht, die elektrische Anlage saniert und die Laufwerkskomponenten getauscht. Die ersten Fahrzeuge werden 2023 an den Hersteller GDELS-STEYR pic.twitter.com/ZyTdyAUrLg
— Michael Bauer (@Bundesheerbauer) February 23, 2023
Leopard 2A4 to niemiecki czołg podstawowy produkowany od 1985 roku, jako kolejny wariant Leoparda 2, będący ostatnią wersją wdrożoną w czasie Zimnej Wojny. Uzbrojenie główne stanowi gładkolufowa armata Rh-120 L/44 kal. 120 mm z jednostką ogniową wynoszącą 42 naboje. Sprzężony z nią został uniwersalny karabin maszynowy MG3 kal. 7,62 mm, identyczny umieszczono na stropie wieży. Jednostkę napędową stanowi 12-cylindrowy silnik MTU MB 873 Ka-501 o mocy 1500 KM połączony z przekładnią Renk HSWL 354. Pozwala to na rozpędzenie czołgu do 68 km/h podczas jazdy do przodu oraz 31 km/h w czasie przemieszczania się w tył.
real888
Typowo polityczne haslo: nie da się upchac a7 w a4 bez zmiany wyglądu. Już nawet z tekstu wynika że dołożą pancerz, więc wygląd się zmieni. Jak to będzie pancerz KMW to trzeba podnieść do góry celownik dzialonowego, co generuje koszty i stawia pod znakiem zapytania budżetowosc projektu. Wymiana drążków skretnych też do tanich nie należy plus powstaje pytanie co z kadlubem? Czy wytrzyma, czy będzie pekal jak inne ex a4? To są w końcu maszyny exniderlandzkie więc nie najmlodsze
kaczkodan
Przecież celownik będzie i tak wymieniany, a nowe generacje nie potrzebują toru optycznego.