Reklama

Siły zbrojne

Grecy kupią Rysie i zmodernizują Leopardy 2 [KOMENTARZ]

Fot. Rheinmetall Defence
Fot. Rheinmetall Defence

Grecki serwis onalert.gr w dniu 10 lutego podał, że minister obrony narodowej Grecji Nikolaos Panagiotopoulos podczas posiedzenia Połączonych Szefów Sztabów poinformował o rozpoczęcia postępowania na zakup nowych bojowych wozów piechoty KF41 Lynx oraz modernizacji większości posiadanych Leopardów 2A4/GR do wersji 2A7. Oznacza to znaczące zwiększenie zdolności greckich wojsk lądowych.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Wcześniej minister Panagiotopoulos  poinformował o trwającym procesie dostaw niemieckich bojowych wozów piechoty  Marder 1A3, które Grecja otrzymuje w ramach mechanizmu Ringtausch, w zamian za przekazane Ukrainie BMP-1 Ost. Obecnie dostarczono 14 pojazdów, oczekuje się na dostawę kolejnych sześciu, jednak otrzymanie pozostałych 20 egzemplarzy przewiduje się na drugą połowę 2023 roku. Oznacza to, że perspektywa kolejnych wymian Mardery  za BMP-1 Ost  jest mało realna, zważywszy na terminy ich dostaw, które co prawda mogą zostać przyspieszone, jeżeli niemiecki przemysł dostanie odpowiednie zamówienie na remonty zmagazynowanych wozów. Dodatkowo część pojazdów jest przygotowywana do dostarczenia na Ukrainę, zatem pula Marderów w najlepszym stanie technicznym znacząco maleje. Niemniej stało się to zaczątkiem przyspieszonej modernizacji greckich jednostek zmechanizowanych.

Czytaj też

Co jednak ważniejsze, poinformowano o zamiarze nabycia 205 bojowych wozów piechoty KF41 Lynx (o czym wspominaliśmy na łamach portalu w grudniu ubiegłego roku), które to najpewniej zastąpią pozostałe BMP-1 Ost oraz część transporterów opancerzonych M113. Oznaczać to będzie, że w kwestii bojowych wozów piechoty znajdujących się na wyposażeniu jednostek zmechanizowanych Grecy zdecydowali się na skok możliwości, w miejsce około 150 BMP-1 pozyskując 205 KF41 Lynx (chociaż część pojazdów może być wariantami specjalistycznymi) i 40 Marder 1A3. Testy niemieckiego Rysia miały miejsce na terenie Grecji w lipcu zeszłego roku, a negocjacje dotyczące jego zakupu miały przyspieszyć kilka miesięcy później. Oznacza to, że Grecja stanie się drugim po Węgrzech użytkownikiem tych niemieckich bojowych wozów piechoty, które obecnie są też proponowane Australii czy Indiom. Pozwoli to na niejako zrekompensowanie niemieckiemu przemysłowi porażki w Czechach czy Słowacji. Co więcej, taki zakup jeszcze mocniej wiąże grecką armię z niemieckim przemysłem, który od dawna próbuje promować swoje rozwiązania w ojczyźnie Peryklesa. Grecja tym samym stała się "poduszką", która trochę uchroni niemieckie firmy zbrojeniowe i pozwoli na zwiększenie liczby państw użytkujących ich wyroby, co w związku z coraz większą luką w pojazdach bojowych w Europie będzie bardzo cenne. Możliwe, że w przyszłości Grecy z racji na posiadanie olbrzymiej ilości przestarzałych już transporterów opancerzonych M113 (prawie 2000 egzemplarzy) zdecydują się na kolejne zamówienia Lynxów, również w wariantach specjalistycznych.

Reklama

Czytaj też

Drugą ważną informacją, jaką przekazał grecki minister obrony, jest plan zmodernizowana 123 ze 183 czołgów podstawowych Leopard  2A4/GR do wersji odpowiadającej Leopardowi  2A7/2A6HEL. Oznacza to znaczne zwiększenie zdolności tamtejszych pancerniaków, którzy mają w tym obszarze wsparcie lokalnego przemysłu, który ma możliwość produkcji wielu podzespołów do czołgów Leopard 2. Tego typu zamówienie będzie bodźcem, który może owocować zwiększeniem mocy produkcyjnych. Niezmodernizowane Leopardy 2A4 w liczbie około 14 egzemplarzy obecnie są używanych do szkolenia, pozostałe możliwe, że zostaną ulepszone w przyszłości lub mogłyby posłużyć do wymiany za cypryjskie T-80U/UK. Konieczne jednak będzie wtedy zapewnienie Grecji czegoś w zamian np. dostawy zmagazynowanych Leopardów 2A5/A6  z Niemiec. Modernizacja większości posiadanych Leopardów 2A4 jednak dalej nie rozwiązuje problemu znacznej ilości przestarzałych czołgów jak Leopard 1A5/GR, których jest ponad 500 w służbie, czy prawie 400 M48A5.

Czytaj też

Pojazdy te oprócz tego, że obecnie bardziej służą jako wozy wsparcia ogniowego, będą stwarzać coraz większe trudności z zapewnieniem części zamiennych, chociaż w przypadku Leopardów 1 może nie będzie to proces tak szybki, jak w przypadku M48A5. Można zatem już teraz spekulować, że decyzja o modernizacji Leopardów  2A4 ,może być zaczątkiem zamówienia nowych czołgów. Zwłaszcza, że linie produkcyjne dla tych czołgów będą już "rozgrzane" w skutek coraz większych zamówień Leopardów 2 przez europejskie kraje (Czechy i Norwegia) oraz koniecznością produkcji części zamiennych i remontów pojazdów przekazanych Ukrainie. Cena jednostkowa wtedy, jak i czas produkcji pojedynczej maszyny może być na tyle korzystny, że Grecja zdecyduje się na częściową wymianę np. M48A5, zamawiając nowe Leopardy. Oczywiście, równie dobrze, można po liczbie modernizowanych czołgów uznać, że Grecy nie mają dostatecznych środków na modernizację całej floty Leopardów  2A4/GR i zdecydowała się na ograniczoną liczbę ulepszanych egzemplarzy. Niemniej, proces masowej wymiany połowy greckich czołgów jest bliżej niż dalej i konieczne będzie podejmowanie długofalowych decyzji w tej kwestii ze względu na jej skalę (przynajmniej 500 czołgów). Proces ten może zostać zoptymalizowany ograniczoną modernizacją Leopardów 1 na podobnej zasadzie, jaka stosowana jest w Brazylii. Ewentualnie, możliwym jest promowanie w przyszłości Grekom "Rysia" w wersji wozu wsparcia ogniowego/lekkiego czołgu, który to będzie ze względów logistycznych rozwiązaniem dość optymalnym, a koszty jego pozyskania będą mniejsze niż Leopardów 2A7+.

Czytaj też

Leopard 2A6 HEL.
Leopard 2A6 HEL.
Autor. Sgt. Samantha Hall/Wikipedia

Obok tych działań należy dopisać zwiększenie ilości pozyskiwanych przez Greków pojazdów rozpoznawczych M117  z nadwyżek sprzętowych USA, których będzie o 400 więcej niż pierwotnie planowano (1200). Oznacza to nie tylko zwiększenie liczby tych pojazdów w linii, ale zapewne też utworzenie znacznej rezerwy sprzętowej, która pozwoli na ich funkcjonowanie operacyjne w przypadku braku części zamiennych lub stanowić będzie zasób mobilizacyjny do szybkiego wykorzystanie w czasie W. Pojawiają się informacje, jakoby M1117 mają być chwilowym "gapfillerem" lub jak kto woli "zapchaj dziurą" dla wycofywanych BMP-1 (które możliwe, że trafią na Ukrainę), który to proces według greckiego ministra obrony trwa już od 2017 roku. Pomostowe M1117 czekałyby zatem na wdrożenie docelowych KF41 Lynx, które będą już docelowym pojazdem dla greckich jednostek zmechanizowanych.

Czytaj też

Fot. Spc. Micah E. Clare/U.S. Army
Fot. Spc. Micah E. Clare/U.S. Army

Podsumowując, zamówienia greckiej armii były bardzo potrzebne dla niemieckiego przemysłu zarówno pod kątem finansowym, jak i PR-owym. Przy czym w przypadku drugiego aspektu stanowi znaczący sygnał wobec życzeniowego myślenia wielu komentatorów, że Niemcy za sprawą swojej postawy wobec Ukrainy na początku rosyjskiej inwazji, "wypadną z obiegu" jako dostawca sprzętu wojskowego. Podobnie mówiono odnośnie do Izraela, który to teraz będzie dostarczycielem nowych systemów artyleryjskich dla Duńczyków. Wracając do samej Grecji, zakup nowych bojowych wozów piechoty oraz modernizacja większości czołgów Leopard 2A4/GR jest też sygnałem w stronę Turcji, że Grecy nie tylko będą mieć wolę walki w przypadku potencjalnej agresji, ale i będą mieli ją czym odeprzeć. Zyskuje na tym także lokalny przemysł, który to pewnie będzie zaangażowany w większość prac modernizacyjnych zwłaszcza, że posiada takie zdolności.

Czytaj też

Węgry mają docelowo posiadać 218 ciężkich bojowych wozów piechoty KF41 Lynx
Węgry mają docelowo posiadać 218 ciężkich bojowych wozów piechoty KF41 Lynx
Autor. Rheinmetall
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (9)

  1. TheGreekAegean

    Panstwa maja tylko interesy, i wspieraja tych co dawnie gonili. Patrz stusunki aktualnej Rosji - Turcji. Nawiasem to sie naprawde zastanawiam, co Turcja robi jeszcze w NATO.

  2. Avengers

    Po wojnach NApoleonskich Grecy - wzniecli powstanie przeciwko Impreium Otomaskiemu. Rosja zawsze wspierala grekow (ze wzgedu na prawoslawie i cyrylice) Podbnie jak Serbow - jednak tym razem Car - wachal sie by wspomoc powstanocow. Dzialo sie dlatego ze nowa regola (Wymyslana przez Anglikow na Konwencji Wiedenskiej) ze nalezy zachwac status qwo - zadne mocartstwo nie moze byc silnejsze od innego. Rownwaga miala dotyczyc swietego Przytmierza (Austraia, Rosja, Prusy)

    1. DIM1

      @Avengers. Rosja wspierała Greków każdorazowo tylko wtedy i tylko dopóki było to w jej bezpośrednim, własnym wyłącznie interesie. I podobnie wspierała na przykład i to decydująco Turków przeciw Grekom (bitwa o dostęp do Ankary) czy hitlerowców greckich (a dokładniej - jedyny Stalin poparł Churchilla w kwestii ich wykorzystania), przeciw greckim partyzantom ELAS, zaliczającym się do aliantów zachodnich. Poza tym, to co napisałeś o powstaniu greckim jest w zupełności odmienne od ocen greckich głównych historyków nowożytnej państwowości.

    2. Avengers

      Od histrii Grecji nie jestem expertem. Ale rzeczywiscie po 2 WOjnie Swietej ZSRR - sprzedalo Grecjie Zachodowi. Mysle ze to byla czesc wiekszego ukladu jakiegos. Moze dosc mieli wojny. Zrszta podobnie jak np USa w KOreii Polnocnej wykozrstwalo dawne oddzily Japonskie okupujace ten polwysep. Popsrtu oni znali teren. Choc dla mneijsowych ludzi to ze nowa Demokracja kolaboruje z dawnymi okupanatami to byl cios. Zreszta Kim do dzis o tym przypomina a to dziala na wyobraznie.

    3. DIM1

      @Avengers. Jeszcze w trakcie II w.ś. ZSRR przekazał Grecję, ale nie Zachodowi, a właśnie nie dopuścił do odejścia Grecji na Zachód, różnica o 100% ! Grecja stała się (ponownie) folwarkiem grecko-brytyjskie rodziny królewskiej, tej samej z której pochodził mąż brytyjskiej królowej, książę Philip Montbatten. Właśnie partyzanci greccy chcieli Grecji na Zachodzie, w trakcie walki potwierdzali to trzykrotnie konferencjami międzynarodowymi (wojskowymi), podlegali z własnej woli pod sztab sprzymierzonych w Aleksandrii, a Stalin ich za to nienawidził. Partyzanci mieli tylko "jedną wadę" - byli republikańscy, byli antymonarchistami.

  3. PGR

    i sprytnie wykrecili sie przed przekazaniem kolejnych Leopardow

    1. Avengers

      Ciekawe ze oni dostaja sprzet w zamian- a my przekazujemy za darmo.

  4. szczebelek

    Skoro M48A5 i Leo1 robią w Grecji za bewupy to albo kupią kolejne Lynxy albo sięgną po Pumy...

    1. mick8791

      Tiaaa bewupy... szczebelek cały Ty! Czegoś jak zwykle nie zrozumiesz, coś sobie dopowiesz i po raz kolejny wychodzi potworek! Jakie bewupy chłopie? Gdzie w edlug Ciebie w M48A5 i Leo1 miałby się zmieścić desant? Wozy Wsparcia Ogniowego chłopie! To zasadniczo zupełnie inna konstrukcja niż BWP...

  5. easyrider

    Najpierw stracili swoją walutę i jakikolwiek wpływ na politykę monetarną, teraz uzależnią się od niemieckiego przemysłu zbrojeniowego. Brawo. Po co im był zatem waleczny ruch oporu w czasie wojny? Ciekawe komu Niemcy dostarczą części i pociski do czołgów jeśli dojdzie do konfliktu "sojuszników" z NATO - Turcji i Grecji a tureckie Leopardy staną do walki przeciw greckim?

    1. DIM1

      @easyrider. Na razie, to raczej Niemcy, w sprawie Leopardów, uzależnili się od Greków.

    2. mick8791

      @easyrider najpierw wiedzą, a dopiero później wypowiedzi! Bo widzisz akurat jest odwrotnie, bo w sprawie produkcji Leo to aktualnie akurat Niemcy są uzależnienie od Grecji, a nie odwrotnie! I to właśnie w Grecji są zdolności produkcyjne tych czołgów - bez tego Niemcy nie byliby w stanie dostarczyć nowych czołgów dla Węgier. "Niemcy dostarczą części i pociski" - to sobie sprawdź, który z tych krajów ma od lat bana na dostawy niemieckiego uzbrojenia to będziesz wiedział!

    3. easyrider

      @mick i DIM Niemcy uzależnione od Grecji? Śmiała teza. Nie wiadomo zatem po co nam była potrzeba zgoda Niemiec na przekazanie maszyn. Może trzeba było pytać Ateny?

  6. Pitbull

    A tak z innej beczki to znalazlem kometarz Koreainczyka ktory zalil sie, ze testy Redbacka nie poszly dobrze w Polsce bo wieza byla do kitu, plus padlo zawiezenie, plus sygnatura termiczna byla wyzsza niz w Borsuku, ale jest podobna jak w kazdym inny BWP. Dalej Koreanczyk pisze, ze tak sie nie umawiali, ze nie mieli strzelac w ruchu, a zawieszenie mozna naprawic.

  7. DIM1

    Nie ma co mędrkować "ile kupią Grecy", czy raczej ile SAMI PRZYGOTUJĄ Leopardów 2A7HEL. Gdyż będzie to akurat tyle, ile potrzeba adekwatnie do zagrożenia tureckimi Altayami. Czyli proszę raczej zainteresować się ile przygotuje Turcja Altayów. Liczba Leo HEL będzie podobna.

  8. PPPM

    Czy wiadomo już coś więcej o naszym Borsuku oraz czy pracujemy nad własnym cięższym BWP? Jeżeli chodzi o borsuka, to juz powinno coś drgnąć. Ile można kwalifikować....

    1. Chyżwar

      Na Zachodzie kwalifikuje się zwykle dość długo. A mimo tego czasem kwalifikowanie nie jest udane. Zwróć uwagę jak długo kwalifikowano Pumę i jakim bublem okazała się być w praktyce.

    2. PGR

      co z Andersem który już z 10 lat temu był pokazywany na każdym MSPO i podobno tylko czekał na decyzje?

    3. RGB

      @PGR w przypadku Andersa, Obrum, który go projektował sam sobie strzelił w kolano, bo miał zaprojektować czołg średni w programie Gepard, a zaczął promować Andersa jako uniwersalną platformę, czyli również BWP. W tym czasie HSW dostała finansowanie na zaprojektowania BWP Borsuk, więc obie firmy zaczęły ze sobą konkurować. Tak animozja między Bumar/Obrum a HSW, która wcześniej załatwiła podwozie do Kraba wywaliła Andersa do kosza, bo dla MON w WP było miejsce tylko dla jednego BWP-a. Teraz taka sytuacja jest nie możliwa bo pojawiła się PGZ, która jest instancją nadrzędną. Obrum zresztą odpowiada za całą elektrykę w Borsuku. Gdyby się udało zmontować konsorcjum HSW i Obrum i załatwić finansowanie to ciężki BWP powstałby dosyć szybko.

  9. MAXPL

    Jeżeli byłoby możliwe stworzenie odpowiedniego potencjału produkcyjnego to nasz borsuk i k2pl o ile powstanie nie był by zła opcją zważywszy na wagę możliwości i termin dostawy jeżeli by się o to zadbało ale sprzedało licencje na borsuka

Reklama