Siły zbrojne
Współpraca WOT z Gwardią Narodową USA
![](https://cdn.defence24.pl/2023/07/21/800x450px/y9QLr0JuawYcoMpppN4u8x6X2oOmkvz15jGviL9d.l1ba.jpg)
W czwartek (20.07.2023 r.) na poligonie w Toruniu odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia pomiędzy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej, a jego amerykańskim odpowiednikiem129*Regional Training Institute ze Springfield. Podpisana umowa zakłada kontynuację dotychczasowej współpracy i utworzenie nowych szkoleń dla polskich Terytorialsów.
Z Wojskami Obrony Terytorialnej współpracujemy już od pięciu lat i widzimy zdecydowany wzrost zdolności i możliwości operacyjnych oraz doposażenie żołnierzy wojska polskiego w nowoczesne uzbrojenie. Dzisiaj formalizujemy tę współpracę. Nie da się ukryć, że Chicago jest miastem, w którym na co dzień mieszka największa liczba Polaków co jest dla nas niezwykle istotne w dotychczasowych relacjach.
gen. Rodney Boyd, zastępca dowódcy Gwardii Narodowej stanu Illinois.
Podpisane w obecności Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej – gen. bryg. Macieja Klisza i zastępcy dowódcy Gwardii Narodowej stanu Illinois gen. Rodneya Boyda porozumienie zakłada dalszy rozwój dotychczas realizowanych szkoleń operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN, snajperów oraz ratowników pola walki, a także utworzenie nowych kursów kierowanych dla obserwatorów ognia, logistyków, specjalistów OPBMR oraz szkoleń z zakresu procesu dowodzenia.
Od samego początku formowania Wojsk Obrony Terytorialnej jasne było to, że największym wyzwaniem dla formacji terytorialnych i ochotniczych jest utrzymanie właściwych standardów szkolenia. To one bezpośrednio stanowią o poziomie potencjału operacyjnego jednostek WOT. Właśnie z tego powodu w 2018 r. utworzono Centrum Szkolenia WOT, które stało się „kuźnią” kadr instruktorskich naszej formacji. Podpisanie porozumienia o współpracy między CSWOT i 129 RTI pokazuje, że przyjęliśmy właściwe priorytety w budowie formacji lekkiej piechoty, a współpraca z żołnierzami Gwardii Narodowej Stanu Illinois jest wyrazem zaufania oraz szansą na pozyskanie nowych doświadczeń
gen. bryg. Maciej Klisz, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.
![](https://cdn.defence24.pl/2023/07/21/580xpx/PdH25UBTkTBFOqPGtjKETO10kO0HnthhwvPWXWCy.leci.jpg, https://cdn.defence24.pl/2023/07/21/1920xpx/PdH25UBTkTBFOqPGtjKETO10kO0HnthhwvPWXWCy.9s6v.jpg 2x)
Oficjalna część podpisania porozumienia poprzedzona została przygotowanym szkoleniem naprowadzania ognia lotnictwa na wskazane cele, działaniem systemów bezzałogowych statków powietrznych WARMATE, strzelaniem z granatników M-72, a także elementami SERE. Działania te podjęte zostały we współpracy z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, a w czasie realizowanego działania na niebie toruńskiego poligonu ujrzeć można było między innymi myśliwce F-16, SU-22 czy śmigłowce W-3 Sokół.
![](https://cdn.defence24.pl/2023/07/21/580xpx/Y9lTueJVvLCvJvG7NUtMy4gZefkOCJuUO2NAmvTt.imu2.jpg, https://cdn.defence24.pl/2023/07/21/1920xpx/Y9lTueJVvLCvJvG7NUtMy4gZefkOCJuUO2NAmvTt.dnez.jpg 2x)
Dzięki dotychczasowej współpracy z amerykańskimi gwardzistami nasi żołnierze mają nie tylko możliwość nabycia nowych umiejętności, ale przede wszystkim wymiany doświadczeń. Podpisane porozumienie umożliwi nam rozwój i intensyfikację obecnie realizowanych szkoleń, a także utworzenie nowych kursów, które pozwolą polskim terytorialsom nabyć nową wiedzę.
płk Edward Chyła komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej
Jak informuje ppor. Krzysztof Wójcik, oficer prasowy CS WOT, dotychczas w latach 2022-2023 w ramach realizowanych piętnastu edycji szkoleń, amerykańscy instruktorzy przeszkolili łącznie blisko tysiąc terytorialsów. Podpisana pomiędzy Centrum Szkolenia WOT, a 129 RTI z Springfield umowa o współpracy pozwoli w kolejnych latach na rozwinięcie realizowanej obecnie działalności szkoleniowej o pięć nowych kursów, co znacząco przełoży się na zwiększoną liczbę polskich żołnierzy, którzy nabędą specjalistyczne umiejętności i doświadczenie.
WIDEO: Polska pancerna pięść na straży Łotwy [WYWIAD]