Siły zbrojne
Wojsko zamawia części zamienne do Rosomaków
Wojsko Polskie pozyskało niedawno nowe Rosomaki z systemem wieżowym ZSSW-30, jednak obecnie posiadana flota pojazdów potrzebuje stałego wsparcia w zakresie eksploatacji m.in. coraz starszych wież Hitfist-30P.
Wrocławska 4. Regionalna Baza Logistyczna poinformowała o zawiązaniu umowy z firmą Rosomak S.A na kontynuację dostaw części zamiennych dla wież Hitfist-30P używanych w KTO Rosomak. Umowa o wartości 12,56 mln złotych jest wynikiem rozpoczętego jeszcze w kwietniu postępowania i została zawarta 4 czerwca, jednak informacja o niej została podana do informacji publicznej dopiero 10 lipca. Nie zostały podane jej szczegóły, które przekazane są jedynie składającemu ofertę. Tym z racji na posiadane zdolności w kraju mógł być jedynie wspomniany Rosomak S.A. Podpisany kontrakt to kontynuacja współpracy pomiędzy podmiotami, w kwietniu zawarto podobną umowę o wartości 16,3 mln złotych.
Wieże Hitfist-30P to konstrukcja już niewystarczająca mająca wiele lat służby w Wojsku Polskim, dlatego ważne jest zapewnienie sprawnych dostaw części zamiennych do nich. Obok tego przeprowadzane są jej modyfikacje polegające m.in. na wymianie dotychczas używanych kamer termowizyjnych na polskiej produkcji KLW-1R. Obok zakupów kolejnych Rosomaków z ZSSW-30, nowych wież pod te obecnie posiadane pojazdy konieczne jest także przeprowadzenie procesu modernizacji przynajmniej części posiadanej ich floty (najpewniej te najbardziej zużyte wozy zostały przekazane Ukrainie).
Czytaj też
KTO Rosomak to licencyjna odmiana fińskiego kołowego transportera opancerzonego Patria AMV. Wóz jest produkowany w zakładach Rosomak S.A. w Siemianowicach Śląskich. Różni się od przodka z Finlandii m.in. zmniejszonymi wymiarami, które czynią go zdolnym do przewozu na pokładzie średnich samolotów transportowych z rodziny C-130 Hercules. Pojazd ten jest bazą dla wielu wersji specjalistycznych, jak wozy ewakuacji medycznej, wozy zabezpieczenia technicznego, a nawet pojazdy walki radioelektronicznej. Jednostkę napędową stanowi silnik Scania DI 12 56A03PE o mocy 480 KM. Bazowo ważący 22 tony wóz może rozpędzić się do 100 km/h na drodze oraz do 10 km/h podczas pokonywania przeszkód wodnych metodą pływania.
Czytaj też
W wariancie kołowego bojowego wozu piechoty uzbrojenie umieszczono w wieży Hitfist-30P o włoskim rodowodzie. Uzbrojeniem głównym jest armata łańcuchowa Bushmaster II Mk44 kalibru 30 mm. Sprzężono z nią uniwersalny karabin maszynowy UKM-2000C kal. 7,62 mm. Zapas amunicji do armaty automatycznej wynosi 200 nabojów. Opancerzenie pojazdu zapewnia załodze ochronę przed amunicją kal. 14,5 mm od przodu oraz 7,62 mm w przypadku boków i tyłu kadłuba.
ALBERTk
To nie dla polskiego wojska, to dla Ukrainy. Logika tak wskazuje.
MiP
Bo muszą mieć części do Rosomaków które za darmo oddał im poprzedni rząd z polskich magazynów rezerwowych.