Reklama

Siły zbrojne

Wojsko kupuje kamery termowizyjne do Rosomaków

Fot. chor. Artur Zakrzewski/MON

4.Regionalna Baza Logistyczna we Wrocławiu ogłosiła zwycięzcę postępowania na dostarczenie kamer termowizyjnych KLW-1R do systemu wieżowego Hitfist 30 mm KTO Rosomak rozpoczętego pod koniec sierpnia tego roku.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Przedmiotem zamówienia była dostawa kamer termowizyjnych KLW-1R do systemu wieżowego Hitfist 30 mm KTO Rosomak. Jedyną ofertę w postępowaniu przedstawiła firma  PCO SA. Wartość końcowa kontraktu wyniosła blisko 5 mln złotych.

Czytaj też

Kamery termowizyjne KLW-1 Asteria są już wykorzystywane przez Siły Zbrojne RP w kilku wersjach. Stanowią wyposażenie modyfikowanych czołgów PT-91 Twardy i T-72M1R oraz modernizowanych Leopardów 2PL.

Reklama

Kamera typu KLW-1 rozwijana jest w kilku wariantach, w tym KLW-1R przeznaczonym dla kołowego transportera opancerzonego Rosomak z wieżą Hitfist-30P. Z kolei wozy z wieżami ZSSW-30 mają otrzymać pochodzące również z PCO głowice optoelektroniczne dla celowniczego (GOC-1) i dowódcy (GOD-1), dające możliwość działania w systemie hunter-killer.

Kamera termowizyjna KLW-1 ASTERIA. Fot. PCO S.A.

Rosomaki zostały pierwotnie wyposażone w kamery termowizyjne typu Tilde FC, jednak wprowadzenie nowego systemu pozwoli na poprawę parametrów obserwacji. Ponadto, umożliwi unifikację z innymi pojazdami bojowymi, również wyposażonymi w sprzęt tego typu (jak np. PT-91, Leopard 2PL, T-72M1R). Wreszcie, pozyskanie kamery od krajowego producenta zwiększy bezpieczeństwo eksploatacji urządzenia w całym cyklu życia w Siłach Zbrojnych RP.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (3)

 1. Bingo

  Wieża Hitfist-30P powinna zostać zmodernizowana niezwłocznie przez dodanie ppk Moskit albo Spike. Koszty nie byłyby duże a korzyści ogromne.

  1. mc.

   Koszt remontu wieży Hitfist-30P, to... 80% wartości nowej wieży. Dlatego MON nie chce ich remontować.

 2. marwisnia

  A na kiego grzyba w ogóle postępowanie skoro jest jeden producent? Trzeba było przepalić trochę złotówek na papierologię i premie dla "panów oficerów".

  1. boomer

   Przepisy stawiają takie wymagania. Inna sprawa, że jeżeli wystarcza 5mln zł, takie zakupy można było zrobić już dawno. To nie jest astronomiczna kwota.

  2. marwisnia

   boomer, przepisy mówisz? To przypomnij mi może kiedy odbyło się postępowanie na zakup myśliwców, które wygrał F-35, postępowanie na zakup czołgów, które wygrały Abrams i K2, postępowanie na armato-haubicę które wygrała koreańska K9, postępowanie na zakup dronów które wygrał turecki Byraktar, itd, itp.

 3. piotr04

  Krajowy producent,spółka państwowa ,to dobrze

Reklama