Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Kolejne zmodernizowane Rosomaki dla Wojska Polskiego

Rosomak z systemem wieżowym ZSSW-30.
Rosomak z systemem wieżowym ZSSW-30.
Autor. Dowództwo Generalne/X

W poniedziałek 8 lipca w siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Warszawie podpisano umowę na kolejną partię kołowych transporterów opancerzonych Rosomak dla Wojska Polskiego.

Umowa dotyczy zakupu 58 egzemplarzy KTO Rosomak w wariancie ze zdalnie sterowanym systemem wieżowym ZSSW-30. Bezzałogowy moduł uzbrojenia wyposażono w armatę automatyczną Mk44S Bushmaster II kalibru 30 mm, sprzężony z nią karabin maszynowy UKM-2000C kalibru 7,62 mm, a także podwójną wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike LR/LR2.

Czytaj też

Kontrakt opiewa na kwotę 2,6 mld złotych brutto. Dotyczy nie tylko zakupu samych Rosomaków, ale również pakietu logistycznego zawierającego między innymi części zamienne. Umowa zostanie zrealizowana w latach 2026-2027. W 2023 r. podpisano umowę na dostarczenie do Wojska Polskiego 70 Rosomaków z wieżą ZSSW-30.

Czytaj też

W roku bieżącym planowane jest jeszcze podpisanie umowy na około 174 wydłużonych Rosomaków-L z wieżą ZSSW-30.

Reklama
Reklama

Komentarze (13)

 1. Licas

  A kiedy borsuk? Kołowy transporter opancerzony na polu bitwy ma ograniczone zdolności, to bojowych wozów piechoty zmech potrzebuje najbardziej, a no tak, zapomniałem, rząd tnie budżet na WP więc nowych bwp ni ma i nie będzie

  1. Remov

   Zapewne nigdy bo pieniądze przeznaczone na Borsuki poszły na Rosomaki.

 2. GB

  Dobrze że z ppk Spike, a nie z amerykańskimi Javelinami. Taka zmiana może być na szczęście trudna, kosztowna i długotrwała.

  1. Remov

   Czyli nie będzie można ich eksportować

  2. Essex

   Serio? A kto przez 20 lat kipil Rosomaka???? Nikt???

  3. Remov

   @Essex - no właśnie nikt nie kupił, a można było eksportować do Słowacji czy Ukrainy.

 3. Golf

  Tak naprawdę to nasze wojsko potrzebuje na CITO bojowych wozów piechoty ! Jak kania dżdżu !!! Borsuków ale przede wszystkim ciężkich Borsuków ! Powtarzam.....JAK KANIA DŻDŻU !

  1. Remov

   Przecież nie ma ciężkich Borsuków

 4. HUGOZ

  REMOV porównujesz rzeczy, które trudno jest porównać. Po pierwsze w artykule jest wyraźnie podane zakup z pakietem logistycznym.co on zawiera nie wiemy. Np. kiedyś dla każdej T 72 kupowano 2- 3 silniki. Dwa nie wiem czy podane kwoty przez Ciebie dotyczą sprzętu z wieża czy samej bazy. Często te elementy są dzielone. Nie wiemy czy podane przez Ciebie kwoty to netto, czy brutto. U nas jest brutto i mamy jeden z najwyższych VAT-ów w Europie. Zapotrzebowanie na samą ZSSW 30 to będzie rocznie 150-200 szt. przez najbliższe 15 lat KTO/Borsuk/ CBWP. Takie firmy jak WB, PCO musza budować nowe linie produkcyjne, zatrudniać ludzi. A to tylko dwie z wielu, które są w procesie produkcyjnym.

  1. Remov

   Przecież wiemy że Litwa kupiła kto Boxer z wieżami Rafael Samson i ppk Spike LR po 18 mln zl. Rumunia i Hiszpania kupiły Piranha V z wieżami Elbit UT30 MK2 i Spike LR po 20 mln zł. Chorwacja kupiła AMV z wieżami Elbit UT30 MK2 i ppk Spike LR po 22 mln zł. Słowacja kupiła AMV XP z wieżami Turra 30 po 24 mln zł. Czechy kupują bwp CV90 Mk IV z ppk MMP Akeron i APS Iron Fist po 36 mln zł Wszystkie te umowy były z transferem technologii i pakietem logistycznym. Jaki więc sens kupować 150-200 wież ZSSW-30 skoro w tej samej cenie można mieć 750-1000 wież UT-30 Mk 2.

 5. Monkey

  Dobrze byłoby wymienić także wieże Hitfist-30 na pozostałych Rosomakach na ZSSW-30.

  1. RAF

   Monkey@ Na pewno, choc priorytetem powinno byc zwieksznie liczby Rosomakow w linii wobec rozbudowy armii i przekazaniu czesci KTO Ukrainie.

  2. Remov

   Nie ma sensu bo taka wieża kosztuje 25 mln zł. Dla porównania Litwa kupiła kto Boxer z wieżami Rafael Samson i ppk Spike LR po 18 mln zl. Rumunia i Hiszpania kupiły Piranha V z wieżami Elbit UT30 MK2 po 20 mln zł. Chorwacja kupiła AMV z wieżami Elbit UT30 MK2 i ppk Spike LR po 22 mln zł. Słowacja kupiła AMV XP z wieżami Turra 30 po 24 mln zł. Czechy kupują bwp CV90 Mk IV z ppk MMP Akeron i APS Iron Fist po 36 mln zł. Razem z transferem technologii i produkcją u siebie.

  3. Extern.

   Jeszcze przed wojną zapadła decyzją że ze względu na to że Hitfist-30 ciągle są niezłymi wieżami nie będzie się tego robić. I słusznie bo koszt duży a zwiększenie siły ognia takiego wozu nie adekwatne do kosztu, Już lepiej zamówić nowego Rośka od razu z ZSSW-30 i mieć dwa KTO za niewiele więcej niż taka modernizacja, A i w obecnej sytuacji dobrze że mamy coś starszego co można będzie przekazać na Ukrainę.

 6. Juzz

  45 milionów za sztukę, ciekawe ile tych części zamiennych jest w pakiecie? Może po jednej wieży dodatkowo?

 7. Remov

  To będą nowe Rosomaki z nowymi wieżami? Czy tylko zrobią nowe podwozia i zamontują na nich istniejące wiee z tych 70 zamówionych wcześniej?

  1. RAF

   Remov@ To jest nowe, kolejne zamowienie. Jak juz to moga wykorzystac zmagazynowane podwozia, ktorych bylo przez pewien czas calkiem sporo, ale te chyba zostaly juz uzyte do pierwszego zamowienia na 70 sztuk i do Rakow.

  2. Remov

   @RAF - przecież te zmagazynowane podwozia przekazano Ukrainie.

  3. Z prawej flanki

   Ukrainie przekazano zajechane Rosomaki po Afganistanie, a nie żadne zmagazynowane podwozia. Zmagazynowanych podwozi już dawno nie ma- poszły na Raki i Spajkobusy.

 8. ALBERTk

  2,6 miliarda za kilkadziesiąt Rosomaków. To jest żart, PGZ ma najdroższe produkty na świecie.

  1. Remov

   Wychodzi że jeden Rosomak kosztuje 45 mln zł. Dla porównania Litwa kupiła kto Boxer z wieżami Rafael Samson i ppk Spike LR po 18 mln zl. Rumunia i Hiszpania kupiły Piranha V z wieżami Elbit UT30 MK2 po 20 mln zł. Chorwacja kupiła AMV z wieżami Elbit UT30 MK2 i ppk Spike LR po 22 mln zł. Słowacja kupiła AMV XP z wieżami Turra 30 po 24 mln zł. Czechy kupują bwp CV90 Mk IV z ppk MMP Akeron i APS Iron Fist po 36 mln zł. Razem z transferem technologi, serwisem i produkcją u siebie.

  2. Key

   Zeszłoroczna umowa na 70 rośków z zssw opiewa na 1,7 mld. Wiem, wiem, tamte powstają z przebudowy starych maszyn. Co nie zmienia faktu, że i tak drogo za 50 szt.

  3. Kuba_T

   Też miałem to napisać. Ciekawe ile sobie zażyczą za Borsuka, czy ciężkiego BWP, bo zaraz może się okazać, że czołgi będą już niewiele droższe

 9. Robzak

  Te Rosomaki będą wyprodukowane od podstaw.

  1. Essex

   No i?????

 10. eee

  Tylko jak się to ma do wsp.pola walki. To i tak duże drogie i łatwe cele. Może poinwestujmy w osłony aktywne/pasywne , bsl, Coś co brzmi taniej i bardzie współcześnie lub przyszłościowo, Może potrzebne są systemy optyczne z dalmierzem, do zdalnego namierzania bsl, niekoniecznie drogi radar, ale zdolność wykrywania i zwalczania bezpilotowców. Oczywiście z amunicją kartaczową. Przeciwlotniczy cv90, czy skynext etc mógłby być wzorem.

  1. Rozczochrany74

   Alternatywą dla transportera lub kołowego BWP jest jazda żołnierzy na pace Stara lub Jelcza pod plandeką. Co wolisz?

  2. Rozczochrany74

   A jaki problem zamontować aktywny system ochrony na Rosomaku? To kwestia ceny, niczego więcej.

  3. Essex

   No yo moze zsmontujcie. Rodomak teraz to tski sam cel jsk star.

 11. Essex

  Jakie zmodernixowane? Zwykla podstawowa wersja tylko z nowym silnikiem ktorego xmiana xostala wymuszona przez rynek. Poprzedni byl tsk stary ze przestano go ptodukowac.

 12. szczebelek

  Jeśli podpiszą też trzecią to będziemy mieć ok.300 rosomaków z wieżami ZSSW30 i teraz jest pytanie czy będziemy czekać na NKTO czy może jednak podejmiemy wysiłek zmodernizowania podwozi z wieżami Hitfist wymieniając w nich elektronikę i układ napędowych

  1. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

   Może dałoby się zrobić jakąś przejściówkę do wież Hitfist na MTLB i sprzedać je Ukraińcom?

  2. Wuc Naczelny

   @Starszy Bezsens ekonomiczny.

  3. Vixa

   Jakich HITFIST? One poszły na Ukrainę...

 13. perspicax

  Zakupy w naszej zbrojeniówce cieszą, ale ceny są powalające. Patria sprzedaje tego samego Rosomaka za 4,7mln EUR. Rozumiem że wieża i pakiet logistyczny kosztuje, ale czy musi aż tyle ? Domyślam się że cena wynika z tego, że to wszystko to jest ręczna manufaktura. Może MON powinien wymusić na producentach uzbrojenia, budowę jakichś zautomatyzowanych linii, które w razie W, mogłyby produkować szybko i tanio, szczególnie takie kluczowe produkty jak transportery.

  1. Wuc Naczelny

   @perspicax Na tym polega strategiczne zwycięstgwo sowietów, że wpędzili Polskę w wydatki przekierowane w najmniej efektywną i nigdy nie zdekomunizowaną część gospodarki. Pokonali nas tym, bo im bardziej będziemy się zbroić, tym bardziej finanasowo pogrzebiemy resztę produkcji cywilnej.

  2. Remov

   Trzeba było kupić izraelskie wieże to by było dwa razy taniej

  3. Facetoface

   Remove do tej pory za wieżę 70 % wartości zgarniał licencjonodawca, z izraelską byłoby podobnie.

Reklama