Reklama

Siły zbrojne

Wojsko kupi pralnie polowe

Fot. 12 SDZ
Fot. 12 SDZ

Inspektorat Uzbrojenia opublikował ogłoszenie o planowanym postępowaniu na pralnie kontenerowe dla wojska.

Chodzi o sześć kompletów pralni polowych KPP-600. Mają być one przeznaczone do prania odzieży, pościeli i bielizny z wydajnością maksymalną do 600 kg na dobę, głównie w warunkach polowych i być urządzeniami w pełni autonomicznymi, opartymi o konstrukcję kontenerową. Będą posiadać własne elastyczne zbiorniki na wodę i ścieki oraz zespół prądotwórczy zapewniający zasilanie w energię elektryczną. Pralnie powinny być nowe i spełniać wymagania zawarte w Warunkach Technicznych będących elementem DTPS.

Dalsze szczegóły zostaną przekazane wykonawcom zaproszonym do składania ofert wstępnych. Planowana wartość nabycia pralni przekracza 428 tys. EUR, a realizacja zamówienia ma zostać przeprowadzona w terminie maksymalnie 60 miesięcy. Przewiduje się dokonanie wyboru między ofertami minimalnie trzech a maksymalnie pięciu wykonawców. Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu to 23 listopada br.

image
Reklama
Reklama

Komentarze (29)

 1. marcin

  no tylko tam dobrze dopierzcie żeby wróg czasem białej flagi z szarą nie pomylił

 2. Smyth

  ta twarz obcego w szyvce od pralki robi robotę

 3. Smuteczek

  No wreszcie!!!! Teraz to już.... Łukaszenka i Putin wymiękają!! Teraz, po tym zakupie to już nawet Kalibry nam nie straszne ano nawet Su-57!! I to.... 6??? Ho ho potęga!! Tak myślę, że teraz to ani granatniki ppanc nie będą nam już potrzebne, no i chyba nawet te Abramsy? Co sądzicie? Może i te Mieczniki skasować?? Bo jak już mamy te pralnie, to jak? Warto inwestować w okręty? Może raczej.... w żelazka?

  1. prać też trzeba

   są potrzebne to kupują

  2. marcin

   uśmiałem się :D ale z drugiej strony to żołnierzom nie będzie do śmiechu w razie wojny

 4. JOJEK

  Sprzęt widocznie jest potrzebny ale wam to trudno pojąć a szpital polowy gdzie ma odzież, pościel i bielizny prać logistyka najmniej doceniany element armii

 5. Fanklub Daviena i GB

  A wojsko samo pierze, czy tak jak w przypadku służby wartowniczej "jest stworzone do wyższych celów" i zleca zewnętrznym firmom cywilnym? :D

  1. nikto

   no jak widać po zleceniu samo pierze, a w rosji kto tam pierze? :P

 6. Luk

  To mądry zakup. Nie od dziś wiadomo, że świeża i czysta odzież zwiększa morale o 50%.

 7. jm

  Tylko po co? W czasach pokoju jest mnóstwo pralni, które mogą świadczyć usługi. A w czasie wojny mamy z 10 mln pralek w mieszkaniach. Skoro da się zająć samochód to i wyprać gacie można. Poza tym wojna z Rosją to tylko 4 dni. Za te 2 mln złotych lepiej było kupić coś innego. No i ten termin - 5 lat na budowę pralni??? Pewnie ma pływać i ma mieć napęd atomowy.

  1. Wsa

   W czasie wojny nie bedziesz mial pradu w mieszkaniach. Zycie to nie gra dzieciaku.

  2. we

   Tylko po co? Poligon? Spróbuj zająć pralkę gospodyni w pobliżu. Wałek do ciasta pójdzie w ruch. :)

  3. biały

   a ile ta wojna potrwa ??? czy podczas wojny będą żołnierze codziennie zmieniać ubranie ??? nawet jeśli założymy konflikt pełnoskalowy i że utrzymamy się przez kilka miesięcy to prądu i tak nie będzie więc tych pralni samochodowych musiało by być co najmniej z 40

 8. rozczochrany

  Taa... na co by tu wydać kasę, byle by skutecznej broni nie kupić... ? Na przykład potrzebnych wyrzutni kierowanych pocisków przeciwpancernych, rojów dronów, kierowanej amunicji artyleryjskiej czy nowych wierz do Rosomaków...

 9. Marcin

  P.Ministrze lepiej sprzęt dla wojska kupić niż ołtarzem wysokie odprawy mieszkaniowe które są płacone dwa razy ponieważ żołnierz dostaje za brak kwatery co miesiąc i odchodzą do cywila odprawy mieszkaniowe roczne pensje za nic i rekonwersji jakieś zadanie inną służba mundurowa nie jest tak rozrzutna jak MON.

  1. db+

   Albo dodatek mieszkaniowy albo odprawa. Odprawa jest za zwrot mieszkania słuzbowego do zasobów wojska. A że w moim garnizonie za odprawę chorążowie buduja domy to inna sprawa.

  2. asus

   powiedział szeregowy z roczną wysługą

 10. prawdziwy itd.,itd.

  Bo jak się prało moro w Starze Pralni to po paru minutach było czyste i pachnące a po paście BHP ,pranę na drewnianych podest ach to schlo i sc chlo,pół biedy w lecie,gorzej w zimie.Kazdemu należy się "odrobina luksusu".

 11. ałtor

  Rosjanie drżą na myśl o potencjale bojowym naszych Nowych Pralni Polowych!

  1. Viktor

   Techniczna pralnia działa jak kibel bez papieru

 12. Ernst Stavro Blofeld

  Jak najbardziej potrzebne, Nikt nie lubi chodzić w brudnych ciuchach, a tak podstawowe sprawy mają wpływ na morale i sprawność wojska.

  1. alkaprim

   Ernst Stavro Blofeld-no tak ....ważna rzecz czysty mundur.Nie ma to jak w czystym mundurze wsiąść do starego bwp-1 albo t-72 albo polecieć starymi śmigłowcami lub przypłynąć zamiast korwetwmi -to holownikami prosto na mszę polową i-modlić się o nowy sprzęt.

 13. Amd

  Pewnie ktoś będzie narzekał za chwilę że pralnie zamiast rakiet ale mnie cieszy że powoli podstawy uzupełniają. Najpierw trzeba fundamentalne tematy ogarnąć a potem f35 i inne bajery

  1. Roman

   W pełni się zgadzam

  2. Stalker

   Co ty wypisujesz f35 to wyrzucanie pieniędzy w błoto, 3/4 powierzchni polski w zasięgu ruskich rakiet przeciwlotniczych a wydajemy kilka miliardów na samoloty które niczego nie zmienia chyba że wybieramy się na wojenkę razem z usa

 14. Dropik

  jak nie kuchnie to ołtarze , jak nie ołtarze to pralnie, jak nie pralnie to ławki niepodlegości lub wirtualne strzelnicy

 15. terytorials

  a granatnik ppanc, taki jednostrzalowy (rura + rakieta w srodku), albo chociaz cos jak ruski Trzmiel?Albo chociaz pasoszelki, nastepce Lubawki?

  1. vfvv

   Dokładnie o to samo chciałbym zapytać. Dlaczego nie kupujemy uzbrojenia o które prosi cała piechota od lat? Może chociaż wymiana zapalników www rpg-76 Komar?

  2. Edda

   To wymieniaj. Daj przyklad.

 16. Bosman

  Byle nie prali pieniędzy!

 17. 22

  Pralnia mundurów potrzebna rzecz. Nie przeczę. Ale może by tak zakupić jednorazowe granatniki dla wojska. Z różnymi rodzajami głowic. To przecież nie jest duży wydatek w porównaniu do innych programów zbrojeniowych, a skokowo zwiększono by w ten sposób siłę ognia piechoty.

 18. Andrettoni

  Mam nadzieję, że kupimy polskie i nie będziemy dotować przemysłu z innych krajów.

 19. OIo

  Ktoś tutaj nabija sobie kabzę? Dobrą pralkę można kupić już za 900-1000 zł, generator 230V niemieckiej firmy Kraft-Wele to koszt rzędu 500 zł. Zbiornik na wodę można zrobić ze starej beczki po oleju czyli właściwie za darmo (ewentualnie 5 zł na złomowisku). Łącznie da się zamknąć w 2000 zł za pralnię więc na co idzie reszta kapuchy?

  1. Edda

   Do swojej taniej praleczki zaladujesz 600kg odziezy????????

  2. Nie inż.

   Po oleju do beczki to możesz co najwyżej sikać. Chłopie i czym ty piszesz.

  3. O np. zamówieniu dla warsztatow szkolnych jakiegoś zespołu szkół zawodowych?

 20. Zdzichu

  Nooo... koniec roku się zbliża, to trzeba kasę wydać. Nie zapomnijcie o proszkach do prania!

 21. Jan

  Prosimy o więcej tak ważnych dla obronności RP informacji.

 22. Mdmdmd

  I tak się ludzie będą czepiać i tak

 23. Wikary

  Lepsze pralnie niż ołtarze...

 24. Felek

  No i spoko, to bardziej potrzebne i bardziej przydatne niż ołtarze polowe, które też chciano zamówić. Bo ołtarz można zainscenizować i podnieść morale tak czy tak. Natomiast brudnych i śmierdzących ciuchów piachem nie wymyjesz.

 25. Cat

  Z tego zakupu będą się śmieli ludzie którzy nigdy nie byli w wojsku.Pamietam zmianę bojową na Newie 96 godzin bez zmiany skarpet tragedia.

Reklama