Reklama

Siły zbrojne

Wizyta premiera, ministrów i szefa MON w Czechach

Autor. MON

Polska i Czechy chcą skoordynować działania przy zakupie sprzętu wojskowego. Chcielibyśmy wykorzystać efekt skali, co powinno obniżyć cenę - powiedział w piątek szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że z Czechami rozmawiamy też o możliwości wyłączenia nakładów na obronność z reguły deficytu UE.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W Pradze trwają polsko-czeskie międzyrządowe konsultacje dotyczące energetyki, infrastruktury i obronności. Przewodniczą im premierzy Polski i Czech Mateusz Morawiecki oraz Peter Fiala. Morawieckiemu towarzyszą m.in. szef MON Mariusz Błaszczak, minister klimatu Anna Moskwa, minister finansów Magdalena Rzeczkowska, minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz i wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki.

Szef MON w piątkowym wywiadzie dla TVP Info powiedział, że rozmawiał ze swoją czeską odpowiedniczką Janą Černochovą na temat rozwoju sił zbrojnych obu krajów.

Reklama

Czytaj też

"Czesi będą sprawowali prezydencję w Unii Europejskiej (od 1 lipca 2022 r. - PAP), a więc w tym kontekście rozmawialiśmy na temat zasady wyłączenia nakładów na obronność z reguły deficytu (UE - PAP)" - oświadczył.

Artykuł 126. Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej mówi o tym że "Komisja nadzoruje rozwój sytuacji budżetowej i wysokość długu publicznego w Państwach Członkowskich". Jedna z reguł dotyczy kontroli zadłużenia poprzez utrzymywanie poziomu długu publicznego kraju na poziomie nieprzekraczającym wartość 60 proc. PKB.

Czytaj też

Błaszczak dodał, że oba państwa zainteresowane są skoordynowaniem działań przy zakupie sprzętu wojskowego. "Chcemy wykorzystać efekt skali, żeby polskie i czeskie zamówienia korzystnie wpłynęły na wysokość cen tych produktów, które będziemy zamawiać" - powiedział. Dodał, że obie strony wymieniły się także ofertami, "jeżeli chodzi o polski i czeski przemysł zbrojeniowy".

Chcemy wykorzystać ten stan, aby polskie zamówienia łącznie z zamówieniami czeskimi korzystnie wpłynęły na wysokość tych produktów, które będziemy zamawiać. Wymieniliśmy się ofertami przemysłami zbrojeniowego. Rola Czech w ciągu najbliższego półrocza w Unii Europejskiej będzie o tyle istotna, że będą w Unii sprawowali prezydencję. W tym kontekście rozmawialiśmy na temat wyłączenia nakładów na obronność z reguły deficytu. Koordynacja jeżeli chodzi o posiadany sprzęt jest niezwykle istotna, potem jeżeli popatrzymy na koszty utrzymania tego sprzętu, a więc na koszty serwisowania. To jest niewątpliwie korzystne dla obu naszych stron. Ćwiczenia były, są i będą bardzo intensywne między wojskami polskimi, a wojskami czeskimi. Mogę powiedzieć na przykład o współpracy wojsk specjalnych, czy artylerzystów. Czesi są obecni w strukturach dowodzenia NATO w Polsce. Jesteśmy też obecni razem na Łotwie, służą tam ramię w ramię nasi żołnierze"
Mariusz Błaszczak

Szef MON podkreślił, że koordynacja zakupów "jest niezwykle istotna, jeżeli popatrzymy na koszty utrzymania, serwisowania sprzętu". "To jest niewątpliwie korzystne dla obu stron" - dodał.

Czytaj też

Tematem rozmowy była także sytuacja bezpieczeństwa w regionie ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia dla Ukrainy, broniącej się przed agresją rosyjską. W perspektywie zbliżającego się szczytu NATO w Madrycie ministrowie obrony omówili również Nową Koncepcję Strategiczną NATO oraz problematykę dalszej adaptacji wojskowej Sojuszu.

Czytaj też

Nasze kraje są aktywne, także jeżeli chodzi o wsparcie kierowane na Ukrainę. Można powiedzieć, że Polska i Czechy należą do liderów tych działań. Nasze rozmowy dotyczyły także ścieżki przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej, a także odbudowy Ukrainy po wojnie. Mamy nadzieję, że wojna skończy się z takim rezultatem, że Ukraina będzie państwem niepodległym, takim jak dziś. To niezwykle ważne dla niepodległości Polski, żebyśmy sąsiadowali z niepodległym państwem ukraińskim, a nie państwem, w jakikolwiek sposób zdominowanym przez Rosję.
Mariusz Błaszczak
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. bc

    Cuda, Panie cuda. Niech Tatrosan będzie dobrym początkiem.

  2. zibi

    Podobnie jak i przy ustawie o obronie kraju rzuca się w oczy szukanie sposobności na jak największą możliwość zadłużenia kraju, tutaj "rozmawialiśmy na temat zasady wyłączenia nakładów na obronność z reguły deficytu", a sprawy ewentualnej kooprodukcji sprzętu są na drugim planie. Do czego oni nas doprowadzą?

    1. Bobo

      Oj tam dadza 16 emeryturę,dodrukują trochę złociszy,jakoś to będzie ,do czasu

Reklama