Reklama

Siły zbrojne

Leopardy jadą do Czech. Za T-72 dla Ukrainy

Autor. KMW

Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht poinformowała, że w ramach inicjatywy „Ringtausch” - wymiany sprzętu posowieckiego, wysyłanego na Ukrainę, na zachodni, Berlin przekaże Czechom 15 czołgów Leopard 2A4. To tylko wstęp, a docelowo Praga kupi znacznie nowsze Leopardy 2A7+, oferowane przez koncern KMW we współpracy z czeskim przemysłem.

Reklama

Jak podkreśliła Christine Lambrecht, przekazanie czołgów dla Czech to przykład, jak można we w miarę prosty sposób wspierać Ukrainę. Niemiecka armia będzie odpowiedzialna za szkolenie czeskich czołgistów. Berlin pokryje również koszty amunicji i uzbrojenia.

Reklama
Reklama

Niemcy od dawna mówili, że będą wspierać państwa przekazujące Ukrainie posowieckie uzbrojenie poprzez własne dostawy, a Czesi dostarczyli Kijowowi pewną liczbę czołgów rodziny T-72, jak i wozów BMP/BVP (oraz haubic Dana i innego wyposażenia). O wsparcie, poprzez dostawy czołgów Leopard 2, zwróciły się także Polska i Słowenia, jednak jak na razie oficjalnie poinformowano o osiągnięciu wstępnego porozumienia z Czechami.

Czytaj też

Czeska armia miała do niedawna na wyposażeniu 30 zmodernizowanych czołgów T-72M4Cz (z których część obecnie ma przechodzić dalsze prace modyfikacyjne) i około 10-20 T-72M1 w aktywnej rezerwie, a co najmniej kilkadziesiąt dalszych czołgów rodziny T-72 było składowanych na terenie Czech. Przekazanie przez Niemcy 15 Leopardów 2A4 pozwoli więc zastąpić część z czynnie eksploatowanych T-72, ale nie wszystkie. Koszty związane z transakcją poniesie strona niemiecka.

Dostawa tej niewielkiej partii Leopardów 2A4 to jednak dopiero wstęp do modernizacji czeskich wojsk pancernych w oparciu o Leopardy 2. Według doniesień czeskich mediów (w tym "Novinky" i "E15"), propozycja była powiązana z planem zakupu około 40 nowych Leopardów 2A7 w koncernie KMW. Jak podało E15, koszt tego drugiego kontraktu miałby wynieść do 20 mld koron, co stanowi równowartość około 800 mln euro. Minister obrony Czech Jana Černochová poinformowała oficjalnie - przy okazji ogłoszenia ram porozumienia z Niemcami w sprawie używanych wozów - że oba państwa będą negocjować w sprawie zakupu do 50 nowych Leopardów 2A7+.

Czytaj też

Pierwsze czołgi Leopard 2A4 zostaną przekazane z Niemiec nie później niż sześć miesięcy od podpisania stosownej umowy, który ma być podpisany latem br., a w przyszłości zostaną zmodernizowane do nowej wersji Leopard 2A7+. Otwartą kwestią jest, czy Berlin nie będzie np. współfinansował również w części zakupu nowych Leopardów 2A7+. Takie rozwiązanie stosowano już w momencie, gdy Niemcy pokrywali część zakupów izraelskich okrętów budowanych w niemieckich stoczniach.

Warto też przypomnieć, że niemiecka armia nie ma obecnie w służbie liniowej czołgów Leopard 2A4, wozy przekazywane Czechom mogą więc pochodzić albo z jej rezerw magazynowych, albo co bardziej prawdopodobne zostaną odkupione od koncernu KMW przez resort obrony Niemiec. Według rejestru broni konwencjonalnej ONZ w Niemczech jest 642 Leopardów 2, z kolei Bundeswehra ma mieć docelowo 328 takich czołgów w służbie. Nawet więc biorąc pod uwagę, że liczba 642 czołgów może obejmować też wozy z innych państw podlegające modernizacji, czy te pozostawione pod zabudowy specjalistyczne, mosty saperskie itd., niemiecki przemysł (przede wszystkim KMW) najprawdopodobniej dysponuje dość znaczną pulą Leopardów 2A4. 12 takich wozów wypożyczono zresztą Węgrom, którzy kupili 44 Leopardy 2A7. Obecna transakcja z Czechami, choć w pierwszym kroku dotyczy jedynie istniejących wozów starszej wersji i to w małej ilości, w ostatecznym rozrachunku będzie bardzo korzystna dla niemieckiego przemysłu, bo ten niemal na pewno otrzyma kolejne zamówienie na nowo produkowane czołgi, a te starsze zostaną głęboko zmodernizowane.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (34)

 1. LMed

  Gebels? Nawiedzony? Etatowo? Kolego wert? Czy to nie jest tak, że kocioł przygania garnkowi! Stosunki z suwerenem (amerykańskim) są istotne, ale poważne państwo musi mieć silny przemysł specjalny. A ty opowiadasz o jakims grzebaniu w starych Abramsach z pustyni.. Lepiej pilnuj Polski.

 2. LMed

  E tam Czesi. My honorowo z Niemcami nie gadamy. Padniemy na kolana przed Amerykanami i kupimy za godne, wskazane pieniądze Abramsy oraz zamkniemy Bumar. A dla poprawienia sobie samopoczucia nie będziemy liczyć, ile nas te Abramsy będą kosztować przez pierwsze 20 lat eksploatacji na przykład.

  1. wert

   nie ma to jak nawiedzony gebels etatowo plujący na jankesów. Boli fiasko IV Rzeszy- i to se ne wrati Her Jurgielt. Polska realizuje SWOJE interesy które zbieżne z jankeskimi i ROZBIEŻNE z niemcem który woli kacapię. Jak tam? niemiec dosłał cokolwiek z ciężkiego sprzętu UKR? Zaraz będzie miesiąc jak obiecywali ale u was niemców to norma: obiecanki cacanki a Helmutowi radość. Bumar będzie serwisował Abramsa, będzie się uczył nowoczesnego sprzętu, KMW jeszcze zaboli

 3. Box123

  Ciekawe kiedy dostarczą 120 (niech już będzie ta minimalna ilość) dla Polski, zgodnie z tym co obiecał Scholz kiedy próbował się wykpić z wysłania sprzętu bezpośrednio na Ukrainę. Polska nie powinna odpuścić tego tematu. Scholz powiedział jasno, że Niemcy nie przekażą broni ciężkiej Ukrainie i że najlepiej żeby to zrobiły kraje Europy wschodniej, a w tedy Niemcy zrekompensują im stratę potencjału. Polska przyjęła te propozycje i przekazała 240 czołgów. Więc teraz ruch obrońców demokracji i praworzadnosci z Berlina

  1. Valdore

   @Box aniby czemu maja ci dawać te czołgi? Polska wysłała swoje T-72( i bardzo dobrze) ale NIC wcześneij nie uzgodniłą ani z Niemcami, ani z USA. Wiec juz nie kłam.

  2. mc.

   Valdore - nie do końca prawdą jest to co piszesz. Premier Morawiecki (26.04.2022) w trakcie wizyty w Berlinie przypomniał Niemcom (Kanclerz Scholtz) ich deklaracje że będą przekazywać swój sprzęt krajom które przekazały sprzęt "postsowiecki" Ukrainie. Polska deklarowała że jest gotowa przekazać także PT-91. Bundestag (głównie CDU i Zieloni) popierają to rozwiązanie.

  3. Box123

   [1/2] @valdore: widzę, że obudził się w tobie fanatyczny wyznawca opozycji więc będziesz teraz wypisywał najbardziej absurdalne rzeczy, żeby tylko zaprzeczyć jak to określiłeś w innym komentarzu pislamiscie i bronić niosący światło i demokracje naród niemiecki. Odpowiedź na Twoje pytanie jest w moim komentarzu dość jasno wyrażona wiec proponuję ochłonąć i przeczytać go na spokojnie jeszcze raz, bo nie wiem czego nie zrozumiałeś. Scholz powiedział jasno, że Niemcy uzupełnią stratę krajom Europy wschodniej jeśli te przekażą swoją broń Ukrainie. My na, to odpowiedzieliśmy, więc teraz niech dotrzymują swojej złożonej publicznie i adresowanej DO NAS ( jesteśmy krajem wschodniej części UE, który dysponuje sprzętem post-radzieckim) poropzycji, bo my w związku z tą sytuacją ponieśliśmy już konkretną stratę, więc teraz obowiązkiem niemiec jest ją nam zrównoważyć.

 4. thorshammer

  W przeciwieństwie do większości dyskutantów nie jestem paranoikiem, ale prawda jest taka, że ​​stosunki polsko-niemieckie nie są nudne i jestem bardzo dyplomatyczny. Wręcz przeciwnie, stosunki niemiecko-czeskie są tak nudne, że rządy nie mają się czym zajmować. Wygląda jednak na to, że nowy czeski premier znalazł tematy i jak dowiedziałem się z prasy niemieckiej i czeskiej, planowane jest, że Czesi otrzymają transfer technologii, 40% czołgu Leo2A7+ będzie produkowany w Czechach, a co ważniejsze, Czesi będą uczestniczyć w modernizacji nie tylko swoich czołgów LeoA4, ale także modernizacji czołgów dla Bundeswehr! Czesi jasno stwierdzili, że chcą mieć jeden typ czołgu i chcą stopniowo pozbywać się wszystkich swoich czołgów T-72. A teraz porównajmy z Polską, która zdaje się nie wiedzieć, czego chce, bo wciąż myśli o modernizacji swoich czołgów PL-01, ma Leo A4, Abramsa i Challengera, a także stara się rozwijać własne czołgi. Trochę schizofrenia, prawda?

  1. Al.S.

   O diagnozę zapytaj lekarza, to nie forum medyczne. Co do czołgów, to gdybyś dokładnie prześledził dlaczego jest tak, a nie inaczej, nie pisałbyś takich dyrdymałów. Polecam zgłębić meandry polskiego pancerza od czasów ministra Szeremetiewa, o co postulował i z jakimi zarzutami trafił do więzienia. Jak będziesz znał fakty, możesz dyskutować,

  2. TymonP

   Polska nie ma i nie będzie mieć Challengerów. Nie wiem kto Ci takie bzdury naopowiadał. Możliwe, że Brytyjczycy tutaj przyślą na własny koszt swoje czołgi z załogami i będą w Polsce stacjonować przez jakiś czas. Od samego początku była o tym mowa. Wcześniej czy później Polska pozbędzie się PT91 i będą dwa rodzaje czołgów. Pl 01 to już jakiś Twój wymysł. Nie ma i nie będzie takiego czołgu. To był jakś koncept nad którym nawet nie podjęto pracy. Poczytaj, a później się wypowiadaj.

  3. Valdore

   @thorshammer, a gdzie niby Czesi maja produkowac te Leo2A7V? I niby co włozą w ta modernizację Leo2A4? Ech niezłę fantazje. A juz tych bredni o Polsce nawet komentować nie ma sensu.

 5. TymonP

  No cóż... Tak właśnie działają NIemcy. Naobiecywali, że dadzą zastępstwo za postsowiecki sprzęt, ale zrobią to tylko tam gdzie będą mogli dodatkowo zarobić. Dobry PR jakby nie patrzeć. Żadnych Leo 2 dla Polski w zamian za t72 nie będzie. Nawet 20 Polsce nie dadzą. Tyle.

 6. mc.

  Jeśli Niemcy będą chcieli wywiązać się z danego słowa (daliśmy Ukraińcom 230 czołgów T-72) i dadzą nam 116 (2x58 szt) Leopardów, to dajmy Ukraińcom nasze PT-91 (233 szt), a oni niech nam dadzą kolejne 116 Leopardów. Zysk Niemiec jest taki że będziemy musieli z ich pomocą je zmodernizować. Tylko tym razem - razem z wymianą "wanny". Tylko dzięki temu można dać mocniejsze zawieszenie i wejść na poziom A7

  1. Valdore

   @mc, moderka do leo2A7V jest dosyć kosztowna, dlatego kończyło sie na Leo2PL. To nie tylko wzmocnienei zawieszenia ale i całkiem nowa wieża i działo. Pewnie ze by się chciało, ale czy będzie nas stać?

  2. pomz

   Obstswiam ze dostaniemy ABRAMSY od wujka Sama ;)

  3. Valdore

   @pomz, na pewno bym się nie obraził, w końcu M1A2 czy M1A1SA togigantyczny skok w stosunku do naszych małpich wersji teciakó.

 7. pomz

  Czy nasz przemysl zbrojny jeat w stanie wyprodukowac pancerz reaktywny? Nie rozumiem czemu naszych 72 w takie kostki nie wyposazono? PT-91 maja taki pancerz?!

  1. Chyżwar

   Jest w stanie produkować reaktwny i ceramiczny. A kostek nie dano, bo to był bardziej lift niż modernizacja.

  2. Valdore

   @Chyżwar, PT-91 jak najbardziej dostał ERA ERAWA Pancerz poza tym jest taki jak w T-72M1. Natomiast były dwie modernizacje T-72M1 M1Z też dostałą ERA ,w M1R wymienili przyrządy obserwacyjne oraz łączność.

 8. Z lewej strony

  Nie rozumiem. Niemcy przekazali Czechom 15 czołgów w zamian za ich pomoc Ukrainie, a w komentarzach wszyscy niezadowoleni. Chyba dobrze, że nasi sojusznicy się dogadują, prawda? Teraz niech nasz rząd ładnie poprosi, a nie zażąda po januszowemu bo "nam się to po prostu należy", to może też coś uzyskamy. Inną kwestią jest ile tak naprawdę tych Leopardów 2 jeszcze Niemcy mają możliwość przekazać. Nie wiadomo ile z nich jest przeznaczonych pod zabudowy specjalistyczne, ile sami Niemcy mogą chcieć sobie zmodernizować do A7 i jaki jest stan reszty. Może się okazać, że zostało z 50 sztuk.

 9. Lajkonik

  Prawda jest taka, że Niemcy są i będą zawsze naszym wrogiem i tak należy ich traktować. UE i NATO tego nie zmieniają a wręcz podkreślają, że Niemcy z radością dogadają się z Rosją byle tylko szkodzić państwom Europy Środkowej

  1. Jameson

   Melduję odklejenie płata czołowego - wiesz co Ty piszesz? Niemcy to największy zagraniczny inwestor po 89 roku w Polsce i nasz numer jeden odbiorca naszego eksportu. Mało tego Niemcy to 30% naszego eksportu, a drugie Czechy koło 7%. Do tego ten kraj za uszy wciągał nas do EU i NATO. Skasowałem dalszą część, ale sam się zaorałeś swoim komentarzem już nie trzeba nic dodawać.

  2. Z lewej strony

   Piszesz o najważniejszym partnerze gospodarczym Polski, kraju z którym jesteśmy w dwóch sojuszach i z którym nie mamy praktycznie granicy. Nie wiem w jakiej rzeczywistości żyjesz ....

  3. Box123

   [1/4]@Jamson: chyba chciałeś powiedzieć kolonizator? Niemcom w UE byliśmy potrzebni żeby mogli zrobić sobie kolonie z tanią siła roboczą i do drenowania z pieniędzy, co z resztą od lat ma miejsce, ale na szczęście po utracie władzy przez naszą rodzimą targowice trochę przyhamowało. Dzięki naszemu wejściu do UE mogli wykupić kluczowe obszary naszej gospodarki, a dzięki przejęciu mediów i finansowaniu swojej partii w Polsce mogą sterować naszą polityka wewnętrzną. Wroga polityka Niemiec wobec Polski jest faktem, a ostatnie lata oskarżania nas o zmyślony brak praworządności, próby blokowania kluczowych dla Polski inwestycji (rozbudowa portów, budowa elektrowni atomowych, przekop mierzei,CPK czy wcześniej za pomocą komisji Europejskiej podatku bankowego czy od supermarketów, a ostatnio próba zniesienia polskiej konstytucji za pomocą niemieckiego tsue) najlepiej pokazuje ich stosunek do nas. Celem Niemiec jest stworzenie podporządkowanego sobie państwa europejskiego o czym jest powiedziane

 10. Ramno2039

  Tym posunięc8em Polska może zapomnieć o dostaniu leopardów za wysłane t72 ukrainie. Niemcy zrobili sprytny trik przekazali czechą starsze leopardy za to że ci wysłali swoje t72 na ujrainę. Umowa jednak jest taka że dostali za to używane leooardy ale zobowiązują się do kupna nowych. Polska wiadomo że nie dostanie używanych leopardów od Niemiec. Pytanie dlaczego ameryka nam nie przekaże swoich używanych i zmagazynowanych A1M2?

 11. Xzibit

  I co Niemcy pomyślą..... Leopardy 2a7 dla polskiego rządu śmierdziały i wzięli Abramsy to niech teraz żebrzą o dodatkowe Abramsy..... :)

  1. Chyżwar

   Znowu wypisujesz piramidalne bzdury. Niemcy nie proponowali nam żadnej licencji na Leo2A7. Co najwyżej mogli opylić gotowe. Tyle, że patrząc na ich obecne tempo produkcji dla Bundeswery i dla Węgier czekalibyśmy na te czołgi milion lat.

 12. Honker Haker

  Real politik 2022: Leopardy jadą do tego, kto kupuje Leopardy nowszej generacji. My nie powinniśmy mieć dylematu, gdyż robimy zakupy u wuja Sama, więc może on nam ewentualnie coś zrzuci ze swojego stołu ?

  1. rozbawiony

   Tak , wuj Sam nam coś rzuci pod warunkiem , że my przerzucimy przez ocean kilka mld dolców .

  2. LMed

   Honker, ale po co mają coś zrzucać ze stołu? Mamy etykietę dobrego klienta przecież.

 13. Gryfin

  Po co te rajdy na Niemców? Przecież dostajemy z UE kasę za żelazo,które dajemy wiadomo, 1/27 to nasza część, ale,na moje, takim układzie mogą iść Twarde,następnym pociągiem jeśli tylko są gotowe.

  1. Al.S.

   Widziałeś już te pieniądze? Jak zrobią przelew to pogadamy.. Absurdalne są głosy o "przerabianiu" naszych A4 na A7.. Po-wcy podchodzili już do Niemców w tej sprawie, a mają z nimi układy, jako niegdysiejsi adresaci reklamówek z doczmarkami. I co? W KMW nie chciano dać transferu technologii. Jak masz batalion czołgów, nie problem i tak nie opłaca ci się tworzyć centrum serwisowego. Ale dla 2 brygad tak, bo serwis u siebie niższe koszty, ale także suwerenność korzystania. Do Leona prawa posiadają firmy KMW i Rheinmetall LS i ta druga zgodziła się na transfer technologii. L2PL to była jedyna szansa na posiadanie adekwatnego wozu z serwisem w Polsce. Kto o tym nie ma pojęcia, nie powinien zabierać głosu na forum militarnym. A propos, Norwegowie zbadali możliwości przeróbki ich A4 do A7. Koszty wyszły gigantyczne, bo trzeba przerabiać wszystko, poczynając od przespawania wanny na nowo, żeby dała radę z masą większą o 12t. Ich werdykt - zapomnij, za drogo.

  2. Gryfin

   @ALS nawet na chwilę nie pomyślałem o pozyskiwaniu Leo,więcej, uważam,że szkoda było paliwa i czasu Mateusza na lot do Berlina,.Skoro kierunek podjęty jest,jedyny w tej chwili słuszny,poza europejski.

  3. Chyżwar

   Na razie z UE dostajemy nową walutę, która nazywa się "hołdy" i nic więcej.

 14. Alibaba

  Kupią Leo A7... Kiedy dostawa? 2034?

 15. mc.

  Oddanie wszystkich T-72 i PT-91 nie będzie nieszczęściem pod warunkiem że uzyskamy czołgi "bardzie odporne", w kalibrze NATO-wskim i z możliwością dużej modernizacji. Czy oddanie 460 czołgów (T-72 i PT-91) i otrzymanie 232 Leopardów to dobra zamiana ? Zdecydowanie TAK. Nie możemy sobie pozwolić by nasi żołnierze myśleli o sobie jako o "przyszłych grzankach". Jeden warunek - modernizacja musi być szybka, a dogadanie się z Hyundai Rotem jeszcze szybsze. Myślę że Ukraińcy też będą zadowoleni. PT-91 to dużo lepszy czołg od T-72.

  1. Valdore

   @mc tylko że jeżelidogadasz się z Koreańczykami nawet dzis to na K2PL bedziemy czekali ok 10 lat i to jest problem. natomiast wymiana teciakó na Leo2 jak najbardziej i jak najszybciej.

  2. Chyżwar

   Nie rozpędzaj się tak bardzo. Do cholery naszych tetów pojechało już na Ukrainę, tymczasem jak do tej pory ani widu ani słychu o czymś, co ma je zastąpić.

  3. szczebelek

   Moim zdaniem otrzymanie kolejnych 232 Abramsów sep2 z możliwością modernizacji w przyszłości na sep3 z powstającym na miejscu serwisem tych maszyn jest jeszcze lepszy. Tak przy okazji zamiast modernizować nasze Leopardy do 2PL to powinniśmy je przerobić na 2A7, ale rozumiem ustawy jeszcze nie było i trzeba było kombinować po kosztach.

 16. szczebelek

  Przecież to nie ma nic wspólnego z wysłaniem kilkunastu czołgów do Ukrainy... To jest biznes i pakiet szkoleniowy jak w przypadku Węgrów by Czesi ogarnęli technologię. Tak samo jak USA wyśle nam sep2 w liczbie 28 sztuk. Jakbyśmy chcieli kupić 250 Leo2A7 to wychodzi prawie 5 mld euro, ale pakietu szkoleniowego byśmy już nie dostali.

  1. Valdore

   @szczebelek, czego ze zdania:"Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht poinformowała, że w ramach inicjatywy "Ringtausch" - wymiany sprzętu posowieckiego, wysyłanego na Ukrainę, na zachodni, Berlin przekaże Czechom 15 czołgów Leopard 2A4" nie zrozumiałeś?? Bo chyba znowu wszystkiego.

  2. Chyżwar

   Wybacz, ale to co piszesz jest co nieco infantylne Niemcy nie mają żadnego interesu, żeby Polska, która od czasu utraty władzy przez proniemieckie PO stawia swoją rację stanu ponad niemiecki interes posiadała porządny sprzęt.

  3. SAS

   Ma dużo wspólnego i nawet jeszcze więcej. Niemcy nic nikomu za darmo nie dają i to jest bezcenny wniosek, który inteligentny człowiek od lat mógł wyciągnąć, a tutaj mamy kolejne potwierdzenie.

 17. Gryfin

  Co mają Czesi z Niemcami,to ich sprawa. Niema sensu oglądać się na Leopardy,czas iść na przód swoją drogą.. Po co nam czołgi na stanie w warsztatach?

 18. DIM1

  Pozwolę sobie odpowiedzieć za niemiecki rząd: "Niech Polacy proszą się teraz u Amerykanów, o zastępcze Abramsy".

  1. Valdore

   @DIM, Polacy przynajmniej pomagaja Ukrainie, a nei jak Grecja odmawiaja wysłania broni i pomagaja łamać sankcje unijne( tankowce greckie).

  2. Darek

   No wiadomo, niemcy lubią się ślizgać po cudzej ….e, więc niczego pozytywnego po dekownikach spodziewać się nie można.

  3. Chyżwar

   A czego innego można się po nich spodziewać? Od czasu kiedy Polska wyszła spod niemieckiej kurateli robią nam na wspak.

 19. LMed

  A Czesi jak zwykle pragmatyczni.

 20. Esteban

  Proszę czytać ze zrozumieniem. To jest transakcja wiązana, a Leo A4 dla Czech są tylko dodatkiem do kontraktu A7. Pragmatyzm Niemiec działka perfekcyjnie. Nie dość, że zyskują wizerunkowo, pozbywają się kilku leciwych czołgów które trzeba modernizować z udziałem niemieckiego przemysłu, to na dodatek robią z Czechami kontrakt na nowoczesne czołgi. Takie 3w1. Uprwasza się tak na to patrzć... paczać... pozierać ;)

 21. pomz

  Podejrzewam, ze za nasze 72-ki wpadnie nam extra troche Abramsow....

 22. Bullet

  Nie będzie przekazania na Ukrainę PT91 na obecną chwilę.

 23. Al.S.

  Niech szybko podpisują, to mają jeszcze szanse dostać część tych czołgów przed końcem bieżącej dekady. Tak w sumie, to powinni mieć te Leony za free, bowiem należy im się rekompensata za LT vz38 plus odsetki.

 24. Al.S.

  Niech szybko podpisują, to mają jeszcze szanse dostać część tych czołgów przed końcem bieżącej dekady. Tak w sumie, to powinni mieć te Leony za free, bowiem należy im się rekompensata za LT vz38 plus odsetki.

 25. Piotr Skarga

  I oto cała tajemnica : gdzie tylko Reich może zarobić - tam zapala zielone światło. Wystarczy magiczne "chcemy kupić" i wszelkie bariery polityczne w Berlinie znikają i to co było "niemożliwe" w stosunku do Polski , staje się realne tam gdzie Reich zaczyna po prostu zarabiać!! Ha ha ha.

Reklama