Siły zbrojne
Wielozadaniowe pociski Spike. Nowa generacja [ANALIZA]
Izraelskie pociski przeciwpancerne Spike w różnych wariantach są wykorzystywane zarówno przez tamtejsze siły zbrojne, jak i użytkowników eksportowych, w tym Polskę, w wersji Spike-LR. Obecnie izraelski przemysł wdraża kilka nowych wariantów rakiet Spike, rozwijanych z myślą o spełnieniu wymagań współczesnego pola walki.
Izrael ze względu na swoje położenie, wielkość i małą liczbę ludności musi stawiać na najnowsze technologie i specjalną taktykę w każdej formie konfrontacji z potencjalnym agresorem, tak by zapewnić sobie nad nim przewagę w specyficznym obszarze prowadzenia walki. Technologię tę w większości przypadków dostarcza własny, rozbudowany przemysł, często posiadający oryginalne rozwiązania będące prekursorami nowych typów uzbrojenia na świecie. W takich to uwarunkowaniach już prawie 40 lat temu zrodziła się koncepcja opracowania zaawansowanego pocisku przeciwpancernego, a następnie całej rodziny broni nazwanej Spike.
Obecnie opracowywane i rozwijane przez Rafael Advanced Defence Systems pociski Spike są jednymi z symboli technologii rakietowej oferowanej przez Izrael na całym świecie. Przez wiele lat produkcji ewoluowały one tworząc obecnie całą rodzinę, precyzyjnej broni przeciwpancernej i wielozadaniowej, mającej zastosowanie na lądowych, morskich i powietrznych platformach różnych typów.
Dziś poszczególne typy pocisków Spike (ponad 27 tys. różnych modeli) użytkowane są przez 26 krajów na świecie. Zestawy te są w dużym stopniu zunifikowane, co przejawia się tym, że zawierają wiele wspólnych części i zespołów (jak złącza, urządzenia obserwacyjno-celownicze, układy odpalania i naprowadzania, kontenery startowe itp.)
Spike NLOS
Za prekursora rodziny tego typu pocisku niektórzy uważają pocisk Tamuz, czyli opracowaną przez Rafael rakietę o zasięgu 10 000 metrów i sterowaniu radiokomendowym. Obecnie oferowany NLOS (Non-Line Of Sight) jest taktycznym i wielozadaniowym systemem uzbrojenia o działaniu dzienno-nocnym, w każdych warunkach atmosferycznych i z przeznaczeniem do użycia na różnych platformach. Posiada dwukierunkowe, bezprzewodowe łącze przekazywania danych w czasie rzeczywistym oraz trzy typy możliwych do użycia głowic bojowych – tandemową kumulacyjną, penetrującą z wymuszoną fragmentacją i odłamkowo-burzącą. Masa kompletnej wyrzutni wynosi 71 kg a długość pocisku 1700 mm.
Czytaj więcej: Korea: Rakiety Spike przeciwko okrętom Północy
Kolejne ewolucje spowodowały zwiększenie jego zasięgu do przedziału od 1000 do 30 000 metrów (wariant Mk V), zmodyfikowanie użytych w głowicy systemów elektrooptycznych czy zastosowanej w nim technologii łącza przesyłania danych. Najnowsze udoskonalenia to zastosowanie półaktywnego sensora laserowego z optoelektroniczną głowicą z kamerami IIR/CCD w systemie sterowania pocisku. Zaprezentowano też niedawno lekki, przewoźny i zarazem zdalnie sterowany system dla czterech zamontowanych na nim wyrzutni. Sam zestaw NLOS jest obecnie w stanie pozyskiwać dane z obszaru C4I z własnych systemów oraz innych systemów z nim współpracujących jak np. BSP.
Spike SR/MR/LR/ER
Powstanie pocisków typu Spike SR/MR/LR/ER związane było z niezadowalającymi osiągami eksploatowanych w Siłach Obronnych Izraela (IDF) M47 Dragon oraz lepszych, ale ciężkich, TOW. W ten sposób w wyniku badań i rozwoju szczebel batalionu otrzymał krajowy, kierowany światłowodowo pocisk Spike MR (medium range) i Spike LR (long range). Oba warianty mają tę samą jednostkę sterowania wyrzutni (Command Lunch Unit – CLU) i głowicę optoelektroniczną z kamerami - dzienną i termowizyjną pracującą w zakresie 3-5 µm (w systemie pojedynczym lub Dual).
Spike MR to zestaw przenośny/montowany na różnych platformach z pociskiem o zasięgu w przedziale od 200 do 2500 metrów a Spike LR o podobnym systemie odpalania ma zasięg do 4000 metrów. Czas lotu na maksymalną odległość wynosi odpowiednio 15.5 sekund i 26 sekund. Masa obu pocisków wraz z kontenerem startowym to 13.7 kg (kompletnego zestawu w wersji LR – 26.8 kg) a długość pocisku 1200 mm.
W przeciągu ponad 19 lat produkcji tych dwóch modeli były one cały czas udoskonalane i modyfikowane tak by spełnić wymagania kolejnych użytkowników oraz wyeliminować niektóre rozwiązania zmniejszające ich efektywność na polu walki. Wprowadzono m.in. nowsze systemy naprowadzania, poprawiono aerodynamikę pocisków, usprawniono system światłowodowego kierowania czy balistykę lotu do celu. Generację III zastąpiły modele określane jako IV generacji. Pierwotne warianty przenośne rozbudowano o nowe modele montowane na wozach bojowych, co m.in. spowodowało opracowanie Spike V MLS (vehicle – mounted launching system).
Kolejnym posunięciem było dostosowanie modelu LR do odpalania ze śmigłowców różnych typów, by z czasem wprowadzić wersję Spike ER (extended range). Ta wersja posiada zasięg w przedziale od 400 do 8 000 metrów, powiększoną tandemową głowicę kumulacyjną (lub fragmentującą), większy silnik oraz efektywniejszy, podwójnego działania system naprowadzania. Czas lotu na maksymalną odległość wynosi 52 sekundy. Masa pocisku z kontenerem startowym to 34 kg (wyrzutni 15-55 kg) a długość pocisku 1670 mm. Opracowano również jego wersję morską, zdolną do uszkodzenia (wyeliminowania z walki) niewielkich jednostek pływających i wyposażoną w specjalną głowice bojową (PBF).
Wersja ER z czasem ewoluowała z odpalanego ze śmigłowca pocisku w kierunku wielozadaniowego systemu walki, zdolnego do współpracy z dowolnie wybranymi systemami przekazywania danych. Obecnie te wszystkie wersje mają ten sam model CLU oraz zunifikowane głowice optoelektroniczne, co znacznie obniża koszt samej eksploatacji, jak i szkolenia wojsk je wykorzystujących.
Pociski mogą być naprowadzane na cel jednym z trzech trybów pracy:
-
automatycznym (wystrzel i zapomnij);
-
automatycznym z korekcją (wystrzel, obserwuj i skoryguj);
-
rozpoznawczym/manualnym (wystrzel, zlokalizuj i naprowadzaj).
Dla odpalonego pocisku operator może wybrać jedną z dwóch trajektorii, a mianowicie wysoką i niską. Najczęściej wybiera się tą pierwszą, druga jest stosowna gdy warunki atmosferyczne (np. niska podstawa chmur), środowiskowe lub taktyczne tego wymagają.
Rafael oferuje obecnie dwa typy wyrzutni tych pocisków do zastosowania na różnych wariantach śmigłowców. Lżejszą o masie ok. 60 kg przeznaczona do odpalania wersji ER oraz cięższą o masie 75 kg dla LR/ER i NLOS. Powstała też podwójna wyrzutnia lekka o masie 27 kg dla wersji LR, obecnie rozwijana by odpalać z niej również pociski w wersji ER.
Wersje MR/LR/ER i NLOS są też zintegrowane z morską wyrzutnią Typhoon MLS, wyposażoną m.in. w system elektrooptyczny Toplite EOS.
Zestaw SPIKE SR (short range) powstał w wyniku zapotrzebowania na lżejszy system przeciwpancerny przeznaczony dla poziomu kompani piechoty. Jest to zestaw naramienny z pociskiem o zasięgu - w najnowszej wersji - w przedziale od 50 do 1500 metrów. Pocisk wyposażono zarówno w tandemową kumulacyjną głowicę bojową oraz nową fragmentującą (PFB), wykorzystującą technologię opracowaną m.in. wspólnie z Singapurską Agencją Nauki i Technologii Obrony (DSTA). Zestaw ma długość 980 mm, masę całkowitą 9,8 kg (z pociskiem, jednostką CLU i baterią zasilającą). Cechuje go podwójny układ śledzenia (głowica optoelektroniczna, która nie wymaga chłodzenia) o dużej efektywności przeciw szybko poruszającym się celom (krótki cykl aktywacji wynoszący poniżej 6 sekund) oraz możliwość strzelania z niewielkich powierzchni zamkniętych.
Czytaj też: Wojsko kupi przeciwpancerne pociski kierowane
Pochodną tego systemu jest Mini-Spike o masie pocisku 4 kg (kompletnej wyrzutni 8 kg), długości 800 mm i zasięgu w przedziale od 300 do 1500 metrów. Zastosowano w nim nową jednostkę lightweight miniaturised control unit (MICLU), sterowanie radiowe i działanie w dwóch trybach pracy – automatycznym i automatycznym z korekcją. By wystrzeliwać go z typowej wyrzutni dla Spike MR/LR potrzebny jest dodatkowy adapter – ważący 2.5 kg Electro-Mechanical Adaptor (EMA).
SPIKE LR II
Najnowszy Spike LR II określany jest jako wielozadaniowy zestaw V generacji do zastosowania w różnych wariantach. Zgodnie z planami może on wejść do operacyjnego użycia od 2018 roku. Ma on być przystosowany do użycia z istniejących wyrzutni.
Jest on zaawansowanym pociskiem o masie 12.7 kg (ok. 1 kg mniej niż Spike LR, m.in.dzięki wyeliminowaniu dotychczasowego systemu chłodzenia głowicy) przystosowanym do wystrzeliwania z wyrzutni dotychczasowych modeli (wymaga się jedynie niewielkich zmian w oprogramowaniu). Zastosowano w nim tandemową kumulacyjną głowicę HEAT (poprawa penetracji pancerza o ponad 30 proc.) lub nową wielozadaniową (mogąca m.in. służyć do obezwładniania celów powierzchniowych), której eksplozja jest sterowana przez operatora wyrzutni za pomocą zmodyfikowanego CLU. Ta druga jest w stanie spenetrować do 200 mm RHA. Nowy model ma zasięg do 5500 metrów po wystrzeleniu z wyrzutni naziemnych (wzrost o ponad 35 proc. w porównaniu z LR) i do 10 000 metrów po odpaleniu ze śmigłowca lub BSP (w tym przypadku sterowanie jest radiokomendowe). Uzyskano to dzięki zmodyfikowaniu dotychczas stosowanego silnika rakiety.
Szczególne zmiany dotyczą zastosowanego w nim systemu naprowadzania wyposażonego w kolejnej generacji układ optoelektroniczny (nie wymagający chłodzenia) z zaimplementowanymi procedurami sztucznej inteligencji (zwiększenie dokładności naprowadzania i odporności na różne formy zakłócania). Ma to również na celu zapewnienie wysokiej skuteczności w zwalczaniu celów o niskim sygnale optycznym czy cieplnym. SPIKE LR II zawiera wbudowany moduł IMU (Inertial Measurement Unit - Integralny układ naprowadzania bezwładnościowego) dający mu możliwość ataku na podstawie wcześniej uzyskanych danych lub przekazywania danych o celach dla innych systemów walki. Według deklaracji producenta on również możliwość działania w trybie CAPS - Counter Active Protection System (przeciwdziałania użyciu przez przeciwnika aktywnych systemów ochrony pojazdów), na razie nie są szerzej znane szczegóły w tym zakresie.
Spike w Polsce
Polska pozyskała 264 przenośne wyrzutnie wraz z 2675 pociskami w wersji LR na mocy kontraktu zawartego z Izraelem w dn. 29 grudnia 2003 roku. Jego produkcję licencyjną uruchomiono w Zakładach Metalowych Mesko S.A. w Skarżysku-Kamiennej. Kolejna partia 1000 sztuk pocisków, tym razem dla KTO Rosomak, ma być dostarczona w latach 2017-2020.
Integracja tego ppk z Rosomakiem pomimo wcześniejszych zapowiedzi strony włoskiej (producenta wieży Hitfist-30P firmy OTO Melara) o jej łatwym przeprowadzeniu finalnie okazała się zadaniem skomplikowanym technicznie i zarazem taktycznie. Spowoduje bowiem wzrost masy pojazdu (o ok. 135-150 kg), a głównie samej wieży. To z kolei kolidowało z zachowaniem wymogu pokonywania przeszkód wodnych pływaniem oraz zwiększeniem zużycia dotychczasowych napędów wieży (zamontowanie podwójnej wyrzutni zmieni rozkład mas i położenie środka ciężkości wozu).
Czytaj więcej: Nowa generacja przeciwpancernego Spike
Również w SKO wozu zastosowano kamerę termalną pracująca w zakresie 8-12µm a ppk Spike LR ma wbudowaną kamerę pracującą w zakresie 3-5 µm, co z kolei może skutkować powstaniem pewnych trudności w identyfikacji i namierzaniu celów podczas przejścia z jednej kamery na drugą w czasie pracy, szczególnie w specyficznych warunkach atmosferycznych (np. zamglenia, opadów itp.). Ten problem strona włoska w swoich wozach z Hitfist-25 rozwiązała dodając dodatkową głowicę optoelektroniczną pracująca w zakresie Spika. To spowoduje kolejny wzrost masy (ok. 90 kg) a trzeba pamiętać o jeszcze innych systemach przewidzianych do modernizacji w tym KTO, jak chociażby BMS czy Tytan.
Z tych powodów, jak z i uwagi na koszty integracja Rosomaka uzbrojonego w wieżę Hitfist została początkowo, po pozyskaniu KTO odłożona w czasie, a bataliony na KTO Rosomak otrzymały tylko niewielką liczbę przenośnych wyrzutni. Na początku 2015 roku MON poinformowało o prowadzonych w tym celu pracach analitycznych. Na MSPO 2015 zaprezentowano demonstrator wozu Rosomak-M zintegrowanego z wyrzutniami ppk Spike-LR, zastosowano w nim rozwiązania pozwalające zachować pływalność przy zwiększonej masie. W 2016 roku MON informował, że producent przeprowadził pomyślnie badania zakładowe z ekwiwalentem gabarytowo-masowym w celu zachowania pływalności przy zwiększonej masie.
Łatwiejszą, choć również opóźnioną w stosunku do pierwotnych planów okazała się integracja Spike z nowo opracowywanym zdalnie sterowanym systemem wieżowym (ZSSW-30), docelowo przeznaczonym zarówno dla części KTO Rosomak, jak i nowego BWP opracowanego w ramach programu pod kr. Borsuk.
Strona polska w przeciągu ostatnich lat nie potrafiła wykorzystać zawartej z Izraelem umowy, tak by samodzielnie rozwijać posiadany pocisk czy brać aktywny udział w modyfikacji i opracowaniu kolejnych wersji z rodziny Spika. Błędem był też brak wymagań na inny typ głowicy bojowej, bardzo przydatnej w zastosowaniu w wielu sytuacjach na polu walki.
Firma Rafael Advanced Defence Systems opracowała i dalej modyfikuje swój produkt tak, by posiadał on istotne możliwości w zastosowaniu na współczesnym i przyszłym polu walki. Obecnie oferowane modele powstały w oparciu o doświadczenia przekazane przez szerokie grono użytkowników oraz analizę bieżących i przyszłych zagrożeń. Cała rodzina charakteryzuje się dużym zunifikowaniem zastosowanych rozwiązań oraz wielozadaniowością użycia.
Biorąc pod uwagę posiadanie (oraz planowanie do dalszego pozyskania) dużej liczby pocisków w wersji LR, jak i ich integrację na nowych platformach (Rosomak, prawdopodobnie Borsuk) jedną z opcji jest wejście w głębszą kooperację z firmą Rafael i wprowadzenie do eksploatacji wariantu LR II, jak i potencjalnie innych modeli rodziny w oparciu o stawiane polskim Siłom Zbrojnym wymagania wynikające z własnej i sojuszniczej strategii obronnej. Warunkiem byłby jednak transfer technologii znacznie szerszy, niż w wypadku partii Spike pierwotnie zakontraktowanej przez dekadą jak i uzyskanie odpowiednich rozwiązań dotyczących integracji z różnymi platformami już w momencie jej wdrożenia (inaczej, niż w wypadku pierwotnego zakupu KTO Rosomak).
Użytkowany przez Polskę wariant ma już ponad 12 lat i wymaga pewnych modyfikacji (nie tylko ze względu na szybko starzejącą się technologię, ale też poznanie tej konstrukcji przez potencjalnych przeciwników). Długoletni rozwój takiej broni, duże doświadczenie oraz zaawansowanie technologiczne Izraelczyków pokazują, że samodzielne opracowanie nowoczesnego ppk podobnej klasy może być trudnym zadaniem.
No
Tez widzialem kilka bezzalogowych wiez , ew. Z zaloga w pojezdzie nie w wiezy, nizej, ale wiadomo jak nie wiadomo, poza tym nie wiem czy wielka filozofia jest zbudowac WLASNY ppk ciezki i duzego kalibru z mocna glowica i dl podw wkl kumul, lub tympodobne, odpalany chocby z ciezarowki , bo nie komary - najf. co umielismy zrobic,( moze sie takie da z teleskopowa wyrzutnia jednorazowki, ), na kablu swiatlowodzie czy inaczej i moze od gory, i co niezle..? Serbowie takie maja i nawet sie chwala ze zrobia taki z zasiegiem 20 60 km, i po rozpoznaniu, pierwszym czy dronem ,salwa i po kolumnie, albo naprowadzic artylerie , apropos plywalnosci rosomaka dwa boczne pontony spawane, jako np dodatkowe zb paliwa, lub puste, oslony niezle
Gmyz
Pociski są udoskonalane już od wielu, wielu lat, a my chcemy aby nasz przemysł już na starcie produkował broń wysokiej jakości :)
stawil
nie ma uzbrojenia z Izraele, to po prostu broń amerykańska
Marek L.
Mała korekta: obecny SPIKE LR (czyli NIE LR-2!), ten produkowany w Rafael'u od już dwóch lat, ma maksymalny zasięg zwiększony z 4.000 metrów, do 5.000 metrów. Uzyskano to dzięki zwiększeniu "pojemności" "szpulki" z optyką fibrową. W związku z tym to te kolejne 1000 pocisków Spike LR zakupionych dla Rosomaka będą miały maksymalny zasięg 5 kilometrów.
dim
Czyli polski Spike LR, zasię maksymalny 5 km. A nowe działo rosyjskiego czołgu "skutecznie niszczy wszystko z odległości 5,5 km". Oczywiście nie sprawdzałem, zacytowałem reklamę, formalnie zwącą się się greckim artykułem prasowym.
zxcvb
Tak, tylko w wykorzystaniu taktycznym to raczej Rosomak będzie strzelał z pozycji zamaskowanych/umocnionych, więc raczej będzie strzelał pierwszy.
cooky
jak widze i słysze, że nie mozna czegoś zrobić bo nie będzie pływać to mnie skręca..... to moze produkujmy pojazdy z papieru wtedy moze będą nawet latać??
Jan
Kryteria "pływania" są również ściśle powiązane z możliwością poruszania się po terenie przy różnych warunkach atmosferycznych. Jeżeli pojazd jest na tyle ciężki, że nie zachowuje warunków wyporności w wodzie, to normalnie będzie miał również problemy pokonywania gruntów miękkich lub nawet względnie twardych np. jesienią czy na wiosnę, a to jest w warunkach Polski duże ograniczenie w mobilności w warunkach Polski.
edi
Polska powinna postawić na szeroko zakrojoną współpracę z Izraelem. Spike już mamy a przydałyby się też ich inne wersje tak aby cała gama tego rodzaju uzbrojenia była w tym samym standardzie a nasz przemysł jak najbliżej współpracował z izraelskim.
1234talerzyk
Aj wej ale nie dogadaliśmy się w sprawie kamienic
oszolom
Aj waj, tylko oddajcie nam te 80 mld € za pozostawione mienie.
kpr. rez
Kazdy obywatel RP i innych panstw ma prawo dochodzic swoich praw w przed sadami RP. Rownierz swoich spraw majatkowych i spadkowych. Polska jest demokratycznym panstwem prawa!!!!
Buba
Znajomi byli na wycieczce na białorusi czuli się jak za komuny. Oni zarabiją 20% tego co my. Ci z zachodniej części chcieliby do Polski. Bo nawet po lekarstwa jeżdźą do nas bo taniej. W roSSiji nie wiele lepiej wystarczy zobaczyć stan dróg . To kraj. 3 świata
felek
I co w związku z tym ? Dobrobyt ok. Jest fajny. Ale chyba nie sprzedałbyś się dla szynki ?
cooky
dziwisz sie, że chcieliby do Polski?? przejrzyj proszę naszą wspólna historie i nie znajdziesz w niej żadnego oficjalnego konfliktu miedzy naszymi Narodami. Białorusini są nam bliżsi niż jakakolwiek inna nacja na świecie. Zawsze byli lojalnymi obywatelami Rzeczypospolitej w przeciwieństwie do ich południowych sąsiadów....
kpr. rez
Nie lubie Putina i jego rzadow ale lubie Rosjan bo to dobrzy ludzie i pokrzywdzeni przez los i historie. Odnosnie drog to prawda jest taka, ze Rosja, Ukraina to ogromne kraje o kontynentalnym klimacie tj. bardzo zimne zimy i gorace lata co powoduje strasznie szybkie zuzycie sie nawierzchni asfaltowej. Do tego przeciazone "fury" i niszczenie drog jest bardzo szybkie. No i do tego bieda i nie wydolna gospodarka, zapuznienia cywilizacyjne itd.
KNP
Przepraszam, że nie na temat ale czy kto wie co dalej z Błyskawicą ?
dimitris
Pan nie jest na czasie. Z "Błyskawicy" temat dawno już zmieniono na "śmigłowce", następnie, po lekkim przeeksploatowaniu tematy "pozyskano fregaty", którą to (może i kiepską) ideę podmieniono na pierwszej linii obrony na zakup sporej ilości kolejnych F-16, potem - znów - na "Wisłę", by przy jej pomocy wyjaśnić, że z "Narwi" też nici, aż wreszcie udało się zakupić artylerię rakietową z USA i ten stan obowiązywać będzie jeszcze może nawet w początkach przyszłego tygodnia. Sorry, że pominąłem zdaje się i Borsuka i jeszcze także wiele innych obiecanek. Powinienem był prowadzić rzetelne zapiski, tego przecież nie idzie spamiętać, tyle jest /było /jeszcze będzie.
KrzysiekS
Przeczytałem to po raz drugi i nadal się twierdzę po co te wszystkie programy Karabela itp. skoro już współpracujemy z Rafael Advanced Defence Systems to należy wybrać go jako kluczowego partnera i oprzeć wszystko o jego wyroby. PGZ samodzielnie nie jest zdolny do opracowywania PPK to widać gołym okiem przynajmniej w najbliższych latach.
Marek L.
Masz, Krzysiu, i to na całe 125 %, rację, co do tego. Jakaś całkowicie bzdurna, i całkowicie schizofreniczna "Karabela".... Czyżby to "Misiak" tę genialną ideę wymyślił ??? Niektórzy "kombinują" teraz, by kupować np. pociski p.panc. Javelin, amerykańskie. Jest to technologia obecnie absolutnie przedwczorajsza, są one mianowicie i znacznie gorsze, większe, cięższe, nieruchawe, o bardzo wolnym czasie "start up'u", a przy okazji to TEŻ i znacznie DROŻSZE, aniżeli JAKIEKOLWIEK z pocisków z "rodziny" Rafael'a, tej obecnej generacji czwartej, oraz, w niektórych już przypadkach podniesionej do generacji piątej. Ktoś jeszcze bredzi o tym, aby kupować np. jakieś pociski p.panc. od przemysłu zbrojeniowego Ukrainy, wtedy to np. dla tej polskiej Obrony Terytorialnej. ALE trzeba tu pamiętać, że nawet o ile pociski SPIKE są np. pięciokrotnie droższe, aniżeli te ukraińskie, to O ILE jeden SPIKE-LR "skasuje" jednego T-90 & T-14 "Armata" (a szansa na to jest bardzo duża!!), natomiast ten ukraiński z tym sobie NIE poradzi, co doprowadzi do śmierci, kilkadziesiąt sekund później, załogi obsługującej wyrzutnię tych ukraińskich pocisków, to cała tak kalkulacja całkowicie się WTEDY wali!!!! Trzeba TUTAJ stawiać JEDYNIE na JAKOŚĆ, a NIE na ILOŚĆ. To już nie jest czas Powstania Styczniowego, czy też Powstania Warszawskiego!!! Obecnej Polski NIE stać JUŻ na masywne straty, wynikające z "gorszej jakości" Polskiego Oręża !!!!
Gość
W mojej ocenie dobrze by było gdyby Polska podpisała umowę na pozyskanie Spike o większym zasięgu niż LR które mamy. Mamy dziurę w naszym uzbrojeniu , potrzebne są nam rakiety o większym zasięgu ,takie jak Spike ER ,oraz przydałaby się tez nie wieka partia Nlos.
Marek L.
Zgadzam się z tym wszystkim, i to na całe 100 %. Polskie Lotnictwo miało szansę pozyskać pociski Rafael'a SPIKE-ER (ich obecny max. zasięg 8,5 km), a WTEDY "NTD-DANDY", włącznie z polskimi śmigłowcami HUZAR. Ale ówczesny polski rząd był zbyt tchórzliwy ---- czuł się on bardziej "bezpieczny" z rozwiązaniami "made in USA", a jako rezultat tego, to skończyło się to tak, że obecnie mamy (całe 15 lat później, niż WTEDY te NTD/DANDY, czyli te obecne SPIKE-ER!!), kilkanaście starych "trupów" MI-24 "HIND", które wciąż jeszcze latają, zanim one w końcu kiedyś ze starości na ziemię (z ich załogami!!), nie spadną, ale cały czas BEZ ŻADNEJ jakiejkolwiek nawet realnej zdolności przeciwpancernej....
Cynik
Gdzie PGZ? To potwierdza molocha na glinianych nogach który nie potrafi nic wyprodukować ani tym bardziej zmodernizować. 14 letnie spike których nie udało się do tej pory zamontować na KTO Rosomak. Niech autor nie pisze o Borsuku... bo to pieśń przyszłości.
dimitris
Najkrócej - w państwowych molochach nie nadążamy za implementacją, a cóż dopiero dalszym rozwojem gotowych już "wyważonych drzwi", także gdy dostaliśmy licencję. "Może jednak" firmy prywatne działałyby kilkrotnie szybciej ? A co na to wnioski z doświadczeń 45 lat komuny ?
As
Oj tak. Działały by szybciej-ucinajac testy. Efektywniej-dajac łapówki. Bardziej ekonomicznie-podmieniajac kluczowe elementy tańszymi i slabszymi oraz zwiększając cenę.
NaMarsa
W Polsce nikt nic nie potrafi. Ani produkować ani wynajdować ani zarządzać. Wszystko dlatego ze jesteśmy mentalnie na wschodzie a kieszenie mamy na zachodzie... Gdyby nie sprzedaż zapyziałych zakładów państwowych i napływ inwestycji z zachodu nic by tu nie było ... Nawet zielonej trawy ... Dlaczego wiec przemysł zbrojeniowy (państwowy) ma się czymś różnic ???? Tak samo jak zarządzanie (MON) i sztab na wypadek wojny .... Tego nas uczy historia, doświadczenie historyczne i z ostatniego 25 lecia ... I z czym do gości Polacy ...??
Piotr34
Bzdury opowiadasz.Polska zawsze byla nieco ubozsza niz Zachod ale bez przesady.To komuna nas cofnela w rozwoju ale i to odchodzi do lamusa-wie to kazdy kto pomieszkal jakis cas na zachodzie.
Jinks
Masz jakąś koncepcje co z tym zrobić czy tylko pouzywales sobie? Czasy sowieckie i obecne spowodowały wyhodowanie mas. Masy nic nie umieją a chcą mieć. Obecnie coś takiego jak studia mają niemalże wszyscy. Ilu z nich nie ma pojęcia o tym co właśnie skończyło? Dlatego startujemy z poziomu wody. Pytanie czy czadu nam wystarczy przed kolejną konfrontacją.
ech
Wysyłanie połączone z finansowaniem wybitnych polskich studentów na dobre zachodnie uczelnie. Później skłonienie ich (zachęty finansowe) do powrotu do Polski i pracy w krajowych ośrodkach. Inaczej nie wyrwiemy się z długiego cienia strat po II WŚ i kilku dekadach demokracji ludowej.
brabbit
Chyba sobie kpisz, to mamy ich wysyłać za nasze żeby się uczyli, a potem jeszcze się prosić i znowu płacić żeby wrócili ? Powinna być klauzura, my cie wyuczymy to odpracowujesz przez x czasu.
Podbipięta
Pytałem już wcześniej o to...Czy ktoś ma jakieś domysły na temat działania tego CAPS a ?
Marek L.
To jest dość dziwna sprawa, a wręcz jakaś enigma. Izrael posiada dwa takie systemy APS, jeden Rafael'a "Trophy", a drugi IMI "Iron Fist" ---- a ten jest pod wieloma względami bardziej zaawansowany i wszechstronny. Oba one działają na zasadzie "pilnowania" w sferze 360 stopni przestrzeni dookoła i ponad wozem pancernym, za pomocą między innymi trzech albo czterech radarów AESA, oraz czujników na podczerwień wychwytujących ciepło silników rakietowych nadlatujących pocisków p.panc. Przypuszczam, że ten trzeci system, który Rosjanie zamontowali na swoich czołgach T-14 Armata, działa w bardzo podobny sposób. Czyli, atakujący pocisk p.panc. powinien być zarówno "niewidzialny", czyli używający technologii Stealth (jak F-22 / F-35), oraz świetnie izolowany termicznie, aby "ukryć" ciepło emanujące z silnika rakietowego, aby "oszukać" cały ten bardzo zaawansowany system czujników. Czyli, na początek, to sylwetka takiego pocisku powinna być "kanciasta", a nie "okrągła", aby być "Stealth". A tymczasem Spike LR-2 wygląda dokładnie tak samo, jak Spike LR, czyli jest on całkowicie "okrągły", i w związku z tym, powinie on być "widoczny" na radarze. Innymi słowy, jest to wciąż jeszcze całkowita zagadka.......
KrzysiekS
Nie bardzo rozumiem po co te wszystkie programy Karabela itp. skoro już współpracujemy z Rafael Advanced Defence Systems to należy wybrać go jako kluczowego partnera i oprzeć wszystko o jego wyroby inna ilość inna cena. A tak będziemy zaczynać od nowa z innymi i płacić drożej.
dimitris
Może o to chodzi, o prowizje ? To w myśl przysłowia, ze gdzie nie wiadomo o co chodzi, tam chodzi o pieniądze. OK, możliwe, że jest uczciwie, ale wtedy o co - logicznie - chodzi ? Że MON zupełnie nie radzi sobie sam ze swym zarządzaniem ? Nie dorasta instytucja ? Przecież nie tylko jeden, aktualny jej główny urzędnik ? No to potrzeba zreformować, uprościć, wymagać konsekwencji w dotrzymywaniu, usuwać z postu za jej brak. Każdego winnego.
PolExit
Powinniśmy to uzyskac zdolności do samodzielnego projektowania, produkcji i rozwoju pociskow takich jak spike
n@ti
Nie wszyscy czytali z uwagą,, Integracja tego ppk z Rosomakiem pomimo wcześniejszych zapowiedzi strony włoskiej (producenta wieży Hitfist-30P firmy OTO Melara) o jej łatwym przeprowadzeniu finalnie okazała się zadaniem skomplikowanym technicznie....'' producent mający wieloletnie doświadczenie. ,,Spowoduje bowiem wzrost masy pojazdu (o ok. 135-150 kg), a głównie samej wieży. To z kolei kolidowało z zachowaniem wymogu pokonywania przeszkód wodnych pływaniem oraz zwiększeniem zużycia dotychczasowych napędów wieży'' Ktoś tu chwali Serbia, Iran Białoruś posiada, a skąd wiadomo o sprawności ich systemu?
Jasio
Pochwała była ogólna i taka jest prawda bo już Białoruś nas wyprzedza,przynajmniej mają obronę przeciwlotniczą z prawdziwego zdarzenia i artylerię rakietową dalekiego zasięgu (nawet sami z Chińczykami złożyli Poloneza) a my co mamy....... badanie rynku,analizy i gadka szmatka a OPL za 10 lat
prawnik
A kto widział nowego namera z wieżą bezzałogową ? Nasza z HSW wygląda jak wyklepana młotkiem
Marek L.
No niestety .... Już w czasie, kiedy dostarczano pierwsze Rosomaki z załogowymi wieżami Hitfist-30P, Rafael zaproponował Wojsku Polskiemu wyposażyć Rosomaka w swoją własną bezzałogową stabilizowaną oraz opancerzoną (do poziomu STANAG-4) wieżę z działkiem automatycznym 30 mm, KM'em 7,62 mm, oraz dwoma zintegrowanymi wewnątrz tej wieży pociskami SPIKE-LR. Polski MON wtedy tę ofertę odrzucił. Wybrali ją za to teraz Litwini, których niemieckie Boxery (80+ sztuk) będą za chwilę wyposażone właśnie w wieżę bezzałogową Rafaela o dokładnie tej konfiguracji. Te ciężkie Namery Armii Izraelskiej, jak również ich przyszłe ciężkie transportery 8X8 Eitan będą wyposażone w rozbudowany wariant tej wieży Rafaela, gdzie na tej wieży będzie również zamontowany system APS TROPHY Rafaela.
As
Nasi nie będą pracować nad Spike, bo kto się zajmie ważniejszą sprawą hodowli prezesów przysyłanych z klucza partyjnego? To jakby priorytet od lat naszej zbrojeniówki.
ax
Niestety masz rację dlatego powrót do znanego z lat 60 terminu (nazwy) Zjednoczenie (obecnie) Zjednoczenie Przemysło Obronnego zwane dla niepoznaki Polską Grupą Zbrojną przyniesie ogrom rozczarowania o czym zresztą piszesz. Obecnie przykładem jst Francuski AIRBUS Defense. Wielki państwowy kombinat który jak nie da łapówki to nie sprzeda produktu bo za drogi i nienajlepszy. Dlatego Panie Ministrze AM zrobił Pan wielki błąd konsolidując wszystkie firmy w jedną nie mająca już wewnętrznej konkurencji kombinat a kolejny wielki błąd to nakaz by wszystko dla wojska kupować w państwowych zakładach. Będą to coraz droższe i coraz gorsze produkty, do tego jeszcze z coraz dłuższymi terminami opracowywania i produkcji. Obym się mylił
b
Pomylily ci sie czasy PO-PSL juz nie jest u wladzy od blisko 2 lat.
d.
W proporcji do potencjału agresorów, historyczna i obecna sytuacja Polski jest podobna do tej Izraela.
Pim
Różnica jest taka, że Izrael ma niezwykle kreatywny przemysł zbrojeniowy, a my modernizujemy radzieckie armaty 23mm. Jesteśmy "prawie" jak Izrael, a "prawie" robi wielką różnicę.
Toudi
...z tym, że Izrael ma broń atomową i sprawdzonych przez liczne wojny - patriotów na wszystkich szczeblach aparatu państwa...
Marek1
Taka Serbia np. wyprzedza RP w badaniach i produkcji rakiet typu ppk o całe lata świetlne. To samo dot. Białorusi, Turcji, Iranu i wielu innych krajów.
p.
I taka Serbia ma w jakikolwiek sposób przemysł wojskowy porównywalny do naszego?Chyba bardzo nie lubisz Polski.
WP1
Taka prawda niestety,ale patrząc na ostatnie lata i to co jest teraz to u nas chyba jest taka wola polityczna żeby nie produkować niczego samemu tylko wszystko kupować za granicą.Nasi inżynierowie coś tam próbowali robić,był np.Anders,była Loara którą eksperci wyróżniali a kupiliśmy całą jedną sztukę,dawno nic nie słyszałem o rakiecie Błyskawica (też ją chyba szlag trafił). Moim zdaniem nasza zbrojeniówka coś próbuje ale wszystkie programy są od razu anulowane i kupujemy za granicą.A może się mylę ale ja właśnie tak to widzę.....I faktycznie malutka Białoruś wyprzedza nas w zakupach i produkcji uzbrojenia a ponoć tam taka bieda
Extern
Dzisiaj kupowanie elektronicznych kotów w worku to spore ryzyko. Tak jak napisano w artykule, Spiki w wersji którą mamy prawdopodobnie są już technicznie poznane przez potencjalnego przeciwnika. Naprawdę szkoda że nie przejęliśmy hardwarowo-softwarowych kompetencji w zakresie technologii tej rakiety na co przecież była okazja.
vvv
i co z tego ze sa poznane? ja tez znam budowe, osiagi, systemy naprowadzania ppk SPIKE. SPIKE to bardzo skuteczny ppk jeden z najlepszych na swiecie a znajomosc jego budowy nic nie zmieni :)
Gmyz
Pociski są udoskonalane już od wielu, wielu lat, a my chcemy aby nasz przemysł już na starcie produkował broń wysokiej jakości :)
Pref
"Dziś poszczególne typy pocisków Spike (ponad 27 tys. różnych modeli)" Czy ta dana jest prawidłowa? 27 TYSIĘCY modeli?
Marek1
W użyciu w różnych armiach jest 27k efektorów(rakiet) wszystkich modeli ppk Spike(SR/MR/LR/ER/NLOS). Oczywiście liczba wyrzutni(mechanizmów startowych) jest znacznie mniejsza - np. w Polsce tylko 264 wyrzutnie z rakietami LR.
inż.
Wstyd Panowie. 38 mln ludzi a zaprojektować prostej rakiety nikt nie potrafi. Ale co się dziwić jak przeznaczeni jesteśmy do kupowania a nie do tego aby innym coś sprzedawać.