Reklama

Siły zbrojne

Przeciwpancerna pomoc USA dla Litwy

Fot. Giedrė Alkema/MO Litwy
Fot. Giedrė Alkema/MO Litwy

Ministerstwo Obrony Republiki Litwy poinformowało, że amerykańskie władze przekazały kolejną partię przeciwpancernych pocisków kierowanych FGM-148 Javelin, o łącznej wartości ponad 31 mln USD, w ramach bezzwrotnej pomocy wojskowej.

Litewskie siły zbrojne systematycznie zwiększają zapasy przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin, zawierając kontrakty z rządem USA na dostawy kolejnych partii tych systemów. Jest to część programu budowy i wzmacniania obrony przeciwpancernej litewskiej armii. Dodatkowym impulsem do podjęcia tych kroków była destabilizacja sytuacji międzynarodowej w tym Europie Środkowo-Wschodniej na początku 2014 roku, wywołana napięciami po aneksji Krymu przez Rosję i wybuchem wojny hybrydowej na wschodzie Ukrainy. Obok amerykańskiej pomocy wojskowej, Litwini zamierzają zwiększać zakupy Javelinów z własnych funduszy - planowane jest pozyskiwanie rakiet o wartości łącznie ponad 100 mln USD. 

Głównym beneficjentem tych umów jest Javelin Joint Venture — spółka założona przez Lockheed Martin i Raytheon, właśnie w celu realizacji programu pocisków przeciwpancernych tego typu. Kontrakt został zawarty za pośrednictwem Departamentu Obrony USA z uwagi na wymogi procedury Foreign Military Sales (FMS), w ramach której odbywa się eksport uzbrojenia ze Stanów Zjednoczonych.

Javelin to system przeciwpancernych pocisków kierowanych, funkcjonujący na zasadzie „odpal i zapomnij” (F&F), który może zwalczać silnie opancerzone cele zarówno z przedniej, jak i z górnej półsfery. Pociski naprowadzane są z wykorzystaniem termowizyjnej głowicy samonaprowadzającej, a maksymalny ich zasięg jest zależny od wersji i wynosi od 2,5 do ponad 4 km. Obecnie, systemy te znajdują się na wyposażeniu takich państw, jak m.in. USA, Francja, Tajwan, Jordania, Katar, Turcja, Litwa, Czechy, Indonezja, Irlandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Oman, Ukraina, Gruzja, Australia, Estonia, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Wielka Brytania.

W ostatnim czasie Javeliny w najnowszej wersji FGM-148F zakupiła także Polska, a ich odbiorcą mają być Wojska Obrony Terytorialnej. Umowa, podpisana 13 maja br. opiewająca na 54,5 mln USD dotyczy dostaw 60 wyrzutni i 180 pocisków wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Według przyjętego harmonogramu ich dostawy mają być zrealizowane do listopada 2021 roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama