Reklama

Siły zbrojne

Warszawska brygada strzela Piorunami

Autor. 1 Warszawska Brygada Pancerna/Twitter

W Ustce odbywa się zgrupowane poligonowe pododdziałów przeciwlotniczych 18. Dywizji Zmechanizowanej. Ćwiczenia obejmują działania w warunkach dziennych jak i nocnych.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

1.Warszawska Brygada Pancerna poinformowała w mediach społecznościowych, że na nadmorskim Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce trwa szkolenie poligonowe pododdziałów przeciwlotniczych 18. Dywizji Zmechanizowanej w tym właśnie dywizjonu przeciwlotniczego z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej. Przy okazji wpisu zaprezentowano warte uwagi zdjęcia m.in. z wykorzystania do ćwiczeń zestawów rakietowych (PPZR) Piorun.

W komunikacie Dowództwa Generalnego Sił Zbrojnych czytamy, że głównym celem szkolenia jest sprawdzenie zdolności pododdziałów przeciwlotniczych do wykonywania zadań ogniowych do celów powietrznych z zestawów ZSU 23-4 MP „BIAŁA" oraz PPZR „GROM" (które były widoczne na zdjęciach obok Piorunów). W trakcie zajęć żołnierze dywizjonu oprócz szkoleń ogniowych trenują m. in: zajmowanie rejonu, maskowanie oraz szybkie przejście z położenia marszowego w bojowe.

Reklama

Czytaj też

Piorun to nowa generacja polskich przenośnych zestawów przeciwlotniczych, w służbie jest od 2018 roku. Warto podkreślić, że część zestawów Piorun z zapasów Wojska Polskiego przekazano Ukrainie w ramach pomocy wojskowej, gdzie zostały z powodzeniem użyte bojowo, m.in. przeciwko rosyjskim samolotom, śmigłowcom i bezzałogowym statkom powietrznym. Zestaw posiada programowalną głowicę samonaprowadzającą o bardzo wysokiej odporności na zakłócenia, dysponującą także m.in. czujnikiem zbliżeniowym. Piorun może zwalczać cele na odległości od 400 m do 6,5 km i wysokości od 10 m do 4 km, a średnia prędkość pocisku wynosi 560 m/s. Mechanizm startowy może być zaopatrzony w optoelektroniczny system celowniczy, pozwalający działać w dzień i w nocy.

Czytaj też

Pioruny są produkowane przez Mesko S.A., nie tylko na potrzeby Wojska Polskiego, dla którego w czerwcu zamówiono dodatkowe 3,5 tys. pocisków i 600 mechanizmów startowych, ale także na eksport. W pierwszych dniach września 100 wyrzutni z 300 pociskami zakupiła Estonia, a na początku tego roku, jeszcze przed otwartą agresją Rosji na Ukrainę, zamówienie na Pioruny złożyły Stany Zjednoczone.

Czytaj też

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. Mertens

    Czerwone chorągiewki... gorzej niż za Napoleona...

    1. X

      Wtedy mieli zielone..?

    2. Valdi

      Przypomnijmy 1815 i wielka 🔋🔋 bateria a to 66 dział w tym 24x 57 mm👍👍👍 Komendy korpusu artylerii armii francuskiej 🇫🇷🇫🇷🇫🇷 to piękna karta militarii

  2. Valdi

    Przypomnijmy 40 zestawów stinger 🇺🇲🇺🇲🇺🇲 to była norma uzbrojenia zmechanizowanej brygady NATO🇺🇲🇺🇲🇺🇲 plus 18 zestawów M108 Avenger 🍄🍄🍄 wojna 🇺🇦🇺🇦🇺🇦 szybko zweryfikowała normy uzbrojenia

    1. sebaa

      Valdi Przypomnijmy NATO w a szczególności USA opierały swoja obronę przeciwlotnicza głownie na przewadze w lotnictwie i swoich myśliwcach traktując po macoszemu naziemne środki OPL

    2. X

      I jakie są teraz te normy? - przypomnij !

Reklama