Reklama

Siły zbrojne

Warszawska brygada strzela Piorunami

Autor. 1 Warszawska Brygada Pancerna/Twitter

W Ustce odbywa się zgrupowane poligonowe pododdziałów przeciwlotniczych 18. Dywizji Zmechanizowanej. Ćwiczenia obejmują działania w warunkach dziennych jak i nocnych.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

1.Warszawska Brygada Pancerna poinformowała w mediach społecznościowych, że na nadmorskim Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce trwa szkolenie poligonowe pododdziałów przeciwlotniczych 18. Dywizji Zmechanizowanej w tym właśnie dywizjonu przeciwlotniczego z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej. Przy okazji wpisu zaprezentowano warte uwagi zdjęcia m.in. z wykorzystania do ćwiczeń zestawów rakietowych (PPZR) Piorun.

W komunikacie Dowództwa Generalnego Sił Zbrojnych czytamy, że głównym celem szkolenia jest sprawdzenie zdolności pododdziałów przeciwlotniczych do wykonywania zadań ogniowych do celów powietrznych z zestawów ZSU 23-4 MP „BIAŁA" oraz PPZR „GROM" (które były widoczne na zdjęciach obok Piorunów). W trakcie zajęć żołnierze dywizjonu oprócz szkoleń ogniowych trenują m. in: zajmowanie rejonu, maskowanie oraz szybkie przejście z położenia marszowego w bojowe.

Reklama

Czytaj też

Piorun to nowa generacja polskich przenośnych zestawów przeciwlotniczych, w służbie jest od 2018 roku. Warto podkreślić, że część zestawów Piorun z zapasów Wojska Polskiego przekazano Ukrainie w ramach pomocy wojskowej, gdzie zostały z powodzeniem użyte bojowo, m.in. przeciwko rosyjskim samolotom, śmigłowcom i bezzałogowym statkom powietrznym. Zestaw posiada programowalną głowicę samonaprowadzającą o bardzo wysokiej odporności na zakłócenia, dysponującą także m.in. czujnikiem zbliżeniowym. Piorun może zwalczać cele na odległości od 400 m do 6,5 km i wysokości od 10 m do 4 km, a średnia prędkość pocisku wynosi 560 m/s. Mechanizm startowy może być zaopatrzony w optoelektroniczny system celowniczy, pozwalający działać w dzień i w nocy.

Czytaj też

Pioruny są produkowane przez Mesko S.A., nie tylko na potrzeby Wojska Polskiego, dla którego w czerwcu zamówiono dodatkowe 3,5 tys. pocisków i 600 mechanizmów startowych, ale także na eksport. W pierwszych dniach września 100 wyrzutni z 300 pociskami zakupiła Estonia, a na początku tego roku, jeszcze przed otwartą agresją Rosji na Ukrainę, zamówienie na Pioruny złożyły Stany Zjednoczone.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. Mertens

    Czerwone chorągiewki... gorzej niż za Napoleona...

    1. X

      Wtedy mieli zielone..?

    2. Valdi

      Przypomnijmy 1815 i wielka 🔋🔋 bateria a to 66 dział w tym 24x 57 mm👍👍👍 Komendy korpusu artylerii armii francuskiej 🇫🇷🇫🇷🇫🇷 to piękna karta militarii

  2. Valdi

    Przypomnijmy 40 zestawów stinger 🇺🇲🇺🇲🇺🇲 to była norma uzbrojenia zmechanizowanej brygady NATO🇺🇲🇺🇲🇺🇲 plus 18 zestawów M108 Avenger 🍄🍄🍄 wojna 🇺🇦🇺🇦🇺🇦 szybko zweryfikowała normy uzbrojenia

    1. sebaa

      Valdi Przypomnijmy NATO w a szczególności USA opierały swoja obronę przeciwlotnicza głownie na przewadze w lotnictwie i swoich myśliwcach traktując po macoszemu naziemne środki OPL

    2. X

      I jakie są teraz te normy? - przypomnij !