Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Tysięczny Piorun wyprodukowany

Tysięczny Piorun
Tysięczny Piorun
Autor. Mesko S.A.

Firma Mesko S.A. poinformowała o wyprodukowaniu tysięcznego Przenośnego Przeciwlotniczego Zestawu Rakietowego Piorun. Jak podaje producent to ważny kamień milowy w dziejach programu i prowadzonej od 2016 roku produkcji.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

PPZR Piorun jest dzisiaj uważany za jeden z najlepszych o ile nie najlepszy system klasy MANPADS na świecie. Uzbrojenie to jest produkowanie jako następca udanych pocisków Grom od 2016 roku. Rozpoczęto wówczas realizację zamówienia opiewającego na 420 mechanizmów startowych i 1300 kontraktu, który następnie został aneksowany i tym samym rozszerzony o 600 mechanizmów startowych i 3,5 tysiąca rakiet. Wartość tego ostatniego aneksu to 3,5 mld złotych. Część Piorunów została przekazane Siłom Zbrojnym Ukrainy, gdzie używane są z sukcesami. Pełne dane nie są dostępne publicznie, jednak wiadomo, że za ich pomocą udawało się zestrzelić także relatywnie nowoczesne statki powietrzne: bombowce Su-34 i śmigłowce bojowe Ka-52, a także trudne do namierzenia bezzałogowce Orłan-10.

W związku z tym Mesko S.A. informuje o bardzo dużym zainteresowaniu tym produktem na świecie. W pierwszych dniach września 100 wyrzutni z 300 pociskami zakupiła Estonia, a na początku tego roku, jeszcze przed otwartą agresją Rosji na Ukrainę, zamówienie złożyły w Mesko Stany Zjednoczone.

Reklama

Czytaj też

„Ten produkt to nie tylko prawdziwa wizytówka zakładu, ale także doskonały dowód na to, że na skuteczność zestawu wpływ ma wiele składowych na każdym etapie produkcyjnym. Za jego sukcesem stoi cała załoga: nie tylko konstruktorzy czy technolodzy, ale także specjaliści od montażu poszczególnych podzespołów czy końcowa kontrola jakości. To właśnie ich działania łączą wszystkie elementy w jedną, unikatową całość" – mówi Członek Zarządu ds. Rozwoju dr inż. Przemysław Kowalczuk.

Dostarczony tysięczny zestaw oznacza, deklarowany już wcześniej wzrost produkcji Piorunów. Wcześniej dostarczano do około 300 pocisków tego typu rocznie, w roku bieżącym ich wolumen produkcji ma zostać podwojony do 600, a od roku 2023 osiągnąć wymiar ponad 1000 sztuk rocznie.

Czytaj też

Piorun to polski przenośny zestaw przeciwlotniczy, będący rozwinięciem starszego zestawu Grom. Został opracowany w ramach pracy rozwojowej Mesko (lider konsorcjum), CRW-Telesystem-Mesko (odpowiedzialnego za system naprowadzania) oraz Wojskowej Akademii Technicznej.

Czytaj też

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (6)

  1. Edmund

    (2) Mamy otrzymać technologię produkcji przy BRIMSTONE, K2 i K9. Nasi inżynierowie po opanowaniu tej technologii i narzędzi mogą zastosować je do Borsuka i innych wyrobów zbrojeniówki. Dopiero wtedy produkcja eksportowa stanie się opłacalna i możliwa. Dzisiaj widziałem w internecie gotowy i jeżdżący prototyp K2PL z dodatkowym opancerzeniem ... i siedmioma kołami.

    1. DIM1

      @Edmund. I ja widziałem na filmie K-2 z siedmioma. - Ale czy to jest już prototyp K2PL ? Myślę, że nie. Po prostu testują jedno z jego rozwiązań.

  2. Szwejk85/87

    Dopiero 1000 !?!?

    1. Marcus102

      Szwejk85/87 - mowa jest o tysięcznym zestawie, rekiet powinno być kilka razy więcej.

    2. Gerwazy-cwaj

      Marcus102, mowa jest o 1000-ym Piorunie.

    3. Marcus102

      Gerwazy-cwaj - pozwolisz że zacytuję: "Firma Mesko S.A. poinformowała o wyprodukowaniu tysięcznego Przenośnego Przeciwlotniczego Zestawu Rakietowego Piorun. "

  3. Dudley

    D24 pisało o zamówieniu z USA, ale nigdzie nie można znaleźć info o podpisanym kontrakcie i jego wartości. A wydaje się że to jest znacznie ważniejsze i bardziej prestiżowe zamówienie od estońskiego, Bardzo dziwne, kontrakt widmo. Chyba trzeba poczekać do nowej edycji SIPRI

    1. DIM1

      A czy to tak ciężko domyślić się ? Musiała to być ilość mała (wiele nie produkujemy). Czyli to chodzi głównie o inżynierię wsteczną i wypracowanie metod obrony przed podobną do "Pioruna" bronią. Prestiż jak prestiż, pan każe, sługa... cytując poetę.

    2. Edmund

      To jest ilość kilkuset sztuk, bo nie jesteśmy w stanie więcej wyprodukować bez technologii produkcji wielkoseryjnej. Prawdopodobnie poszło to do oddziałów USA na wschodnią flankę.

    3. Edmund

      DIM1 technologia PIORUNA chroniona jest patentami, a USA patenty honoruje. Poza tym jest to ilość kilkuset sztuk a dodatkowo nie jest łatwo zrobić wsteczną inżynierię tego typu broni.

  4. Edmund

    (1) To pokazuje to co już pisałem wcześniej na temat produkcji wielkoseryjnej. Gdyby wyprodukować 50 000 mechanizmów startowych, wszystkie już byłyby sprzedane. Dla samego USA nie byłoby problemu zakupić całą tą ilość, a potem przekazać np. Tajwanowi albo wyposażyć w nie swoje oddziały stacjonujące w Europie i Azji. To co zrobiliśmy do tej pory to powieliliśmy produkcję kilkukrotnie - ale to wszystko co można zrobić na tym etapie. Nie da się tego robić w ten sposób dalej z przyczyn organizacyjnych i ekonomicznych. Do tego potrzebny jest przełom technologiczny, automatyzacja i robotyzacja, inne procesy produkcyjne i nad tym MESKO obecnie pracuje. Czyli przy tych samej ilości ludzi lub niewiele więcej w tym i może dodatkowej hali - można zwiększyć produkcję 10 - 30X..

  5. Gerwazy-cwaj

    1000 Piorunów w ponad 6 lat? Czy tylko ja potrafię liczyć? Gdzie te 300 Piorunów rocznie?

  6. Był czas_3 dekady

    Czekam na PIORUN+ i PIORUN 2 i trzymam za nie kciuki. Mam nadzieję, że decydenci będą wiedzieli jak i gdzie go w naszej armii wdrożyć i będą je zamawiać w dużych ilościach. Piszę o powyższym bo coś ucichło na temat PIRATA, a i o MOSKICIE też jakowaś cisza nastała..

Reklama