Reklama

Siły zbrojne

350 "nowych" BWP dla Grecji

Fot. US Army
Fot. US Army

Grecja i Stany Zjednoczone osiągnęły porozumienie w sprawie pozyskania 350 bojowych wozów piechoty M2 Bradley. Strona grecka sformowała już grupę wojskowych specjalistów, którzy w „najbliższych tygodniach” mają wyjechać za ocean aby, wybrać pojazdy z zapasów US Army i National Guard. Tym samym Grecja stanie się trzecim po Chorwacji i Libanie użytkownikiem tych maszyn.

Negocjacje w kwestii przekazania Grecji używanych bojowych wozów piechoty M2 Bradley trwały co najmniej od 2011 roku. Celem jest z jednej strony zastąpienie używanych obecnie pojazdów M113 a z drugiej wykorzystanie w pełni możliwości czołgów Leopard 2 HEL. Dzięki wprowadzeniu do służby tych pojazdów, piechota będzie mogła je skutecznie wspierać w pełnym zakresie działań operacyjnych.

Jak podaje portal informacyjny enikos.gr, dostawy 350 pojazdów opancerzonych Bradley mają rozpocząć się już jesienią 2020 roku, dlatego w najbliższym czasie do USA ma udać się zespół, który oceni stan techniczny pojazdów przeznaczonych do przekazania. Dokładny termin nie jest znany, lecz z pewnością wpłynęły na niego ograniczenia w podróżach związane z COVID-19. Pojazdy będą pochodzić ze zmagazynowanych zapasów armii i Gwardii Narodowej USA.

Wozy bojowe Bradley mają zostać przekazane nieodpłatnie, ale ich remont i przygotowanie do eksploatacji będzie kosztować, według przybliżonych szacunków, około pół miliona euro za egzemplarza. Koszty mają ponieść Ateny, ale część z nich zostanie pokryta środkami z amerykańskiego funduszu ERIP (ang. European Recapitalization Incentive Program). Grecja została włączona do tego programu z funduszem na poziomie 25 mln dolarów, gdyż ze względu na wysokość swoich dochodów nie kwalifikuje się do korzystania z Foreign Military Financing. Środki te przez dobrych kilka lat czekają na wykorzystanie. Oprócz M2 Bradley Grecja ma otrzymać 1200 kołowych transporterów opancerzonych 4x4 Textron M1117.

O ile informacje o decyzji w sprawie bojowych wozów piechoty zostaną oficjalnie potwierdzone, Grecja stanie się trzecim krajem pozyskującym używane Bradleye US Army. W 2018 roku 8 pojazdów trafiło do Libanu, natomiast w grudniu 2019 roku Chorwacja zdecydowała się na ponad 80 maszyn tego typu. Również w tym wypadku przyznano wsparcie finansowe ERIP wysokości 25 mln dolarów.

Reklama

Komentarze (24)

 1. sceptyk

  Prace nad borsukiem trwają już siódmy rok. Ciekawe ile jeszcze.

  1. Lord Godar

   Tyle ile trzeba . Popatrz na takie prace w innych krajach , a zobaczysz że trwają czasem o wiele dłużej zanim zamawiający powie , że to jest własnie to co chciał .

  2. X

   Teraz pewnie się przedłużą. Będą się wykręcać pandemią, a kasa będzie szła.

  3. asf

   Opracowanie nowej konstrukcji czołgu, czy BWP trwa zazwyczaj po kilkanaście lat. Tak, że patrząc na postępy pracy w HSW to trzeba powiedzieć, że na razie mają tempo prawie ekspresowe.

 2. Czesiek

  Grecja to bankrut, poza przemysłem stoczniowym, bez zaplecza naukowego. Poza tym USA dają im ten sprzęt dla równowagi wobec Turcji, która w NATO zachowuje się dwuznacznie. Zresztą Bradleye to powoli starzejące się BWP. Nasz rząd dobrze robi, że stawia na rodzimy, nowy produkt z HSW czyli Borsuka.

  1. Filipidos

   600 mld euro dostali od UE pozazdrościć

  2. dim

   Zakładów lotniczych (tych od myśliwców) też można zazdrościć, optyki-termowizji też można im zazdrościć (choć jest w Polsce PCO), specjalizacji w high-tec opancerzeniu też można im zazdrościć, ciężarówki wojskowe "produkowali" czyli składali podobnie jak Polacy w Jelczu (aktualnie brak jest w Grecji zapotrzebowania) - podsumowując, mają tego mniej niż Polska (jak też 3,5 raza mniej ludności), ale też to, co mają, mają na wyższym poziomie technologicznym, niż Polska. Tylko, że w Grecji nikomu do pustego łba nie przyszłoby dyskryminowanie fabryk prywatnych ! ! !

  3. dim

   - "Grecy dostali od UE" - może jakieś szczegóły ? Myślałem, że każdy kraj najpiew sam wpłaca, a potem jest to rozdzielane według jednakowych reguł ? Ale może Polska z funduszy regionalnych i podobnych nie korzysta ?

 3. Niuniu

  A my?

  1. bc

   Borsuk i produkcja najlepiej dla 2 batalionów(116szt) rocznie, równolegle LPG (ale nie pływa) jako polski AMPV albo przy okazji remontów recykling przynajmniej ze 4 batalionów(232szt) BWP1 na co drugim ZSMU z 14,5/23mm bo będą jeździć jeszcze z 15 lat a potem do rezerwy/WOT. Choć taki Bradley za 1 ale z nową Polską wieżą jako ciężki BWP byłby ciekawy.

  2. Gts

   Jak produkcja osiągnie 20 szt rocznie to będzie sukces. Na razie nie ma nawet działającego prototypu. 2 egzemplarze testowych puszek, gdzie ręcznie się wszystko sztukuje.

  3. Kasander

   Dezinformator.

 4. KrzysiekS

  Borsuk to niezły produkt pytanie ile tego będzie rocznie przy dobrej promocji mógłby byc nawet eksport i to niezły mało jest takich BWP pływających.

 5. Gts

  Abrams to nie czołg na polskie warunki logistyczne.

 6. Terytorials

  Skoro stawiamy na ochrone ze strony USA, to sprzet made in USA bedzie tym sprzętem ktory dostaniemy do walki, gdy bedzie gorąco. Uwazam ze Abramsy i Bradleye powinny byc na uzbrojeniu naszej armii. Powinnismy szkolic obslugi, rezerwistow na takim sprzęcie. Leosie i Abramsy w linii, Twarde i 72 rezerwa na skladach. Bradleye i Borsuki linia, bwp smar i magazyny!

  1. bc

   Do tego potrzeba polityków którzy pod płaszczykiem sojuszniczej interoperacyjności na wschodniej flance itp. odważyli by się wytargować np. sprzęt dla 11 Dywizji (na dziś 232 czołgi, 116 BWP i Rosomaki) za 1 oczywiście z polonizacja i obsługą w Polskim przemyśle, na logistyce wspólnej z jednostkami USArmy.

  2. praktyczny

   Nie ma i nie będzie. Umiesz liczyć to licz na siebie i tego sie 3majmy a lepiej wyjdziemy

  3. Gts

   Gdyby Antoś nie torpedował pozyskania następnych transz Leopardów 2A5, to już byś miał, chociaż je.

 7. Inspektor Łysiak

  Grecy dadzą swoja łączność iGrek i sprzedają Jordanii

 8. Jacek

  Super. Na pohybel Turkom.

  1. Turecki

   Jak pokazano w Syrii 100tureckich dronow polozylo trupem w 2.000 żołnierzy Asada plus 65 ,pojazdów i 2 pancyry

  2. Ok bajdur

   I to jest ścieżka dla Polski. Setki dronów różnych typów z różnymi technikami sterowania. Warmate pokazały, że są skuteczne, pora i na inne rozwiązania.

  3. vvv

   to te drony musialy trafiac w skupiska po 50 chłopa stojacego jeden na drugim :D na dodatek zapominasz ze assad ma przestazale systemy opl, kazda z baterii działa niezaleznie, nie ma systemów baterii opl z radarami przekazujacymi dane do baterii lotniczych tylko kazdy sobie i co tam zobaczy jak sie uda albo i nie. Syria to praktycznie strefa wolna od opl

 9. Rafcio pl

  A Polska pobono jeden z najlepszych sojuszników na starych bwp 1

  1. Lord Godar

   Bo my jak się okazało potrafimy sami zrobić nowoczesny bwp .

  2. BWP

   Tak ? To jeszcze mi napisz zawiłe lat będzie 350 tych naszych BWP

  3. mobilnyPL

   Wtedy kiedy MON bedzie stać zakupić wieksze ilości koleś. 30 lat zaniedbań a płacimy jeszcze za coś czego nie ma ale będzie w niewielkich ilościach w dolarach. Jeszcze coś?

 10. adam

  Ha ha u nas ten myk odpada, bo Bradleye nie pływają.

  1. Podbipięta

   Jesteś Pan pewien?

  2. Xyz

   Wymóg pływania jest tylko po to. Żeby trzeba było zaprojektować bwp od nowa bo nikt takiego gotowca nie ma w ofercie. Poniewaz nikt z potentatów nie bedzie zainteresowany takim niewielkim i niszowym projektem, biznes pozostaje w kraju. Sprawa się przez to przeciąganie, ale Grecy po te Bradleje od 10 lat zabiegali. W tamtym czasie nasz rząd miał inne priorytety. A można było mieć już temat ogarnięty

  3. praktyczny

   Ha ha i dobrze. BWP opracowany w Polsce i produkowany w Polsce to jest korzyść większa i wykracza dalej niż tylko pozyskanie samego pojazdu do modernizacji a dodaj jeszcze polską wieżę ZssW30.

 11. 2 Plm ''Krakow''

  Obawiam sie, ze jesli jednostkowy koszt BORSUKA przekroczy 30 mln zl, a moze sporo wiecej to i my skonczymy z uzywanymi Bradley'ami, jak to bedzie, czas pokaze ???

  1. 19 brt

   Co wpis, to obawy z Twojej strony. Ostatnio były obawy o Leoparda, dzisiaj o Borsuka. Więcej wiary, bo duzo sie dzieje w naszej zbrojeniówce, a czasy ciężkie idą i wtedy będzie liczyło się swoje tym bardziej, że dobre.

  2. Logistyk

   Nawet jeżeli, to kasa zostanie w kraju. Będzie produkowany naszymi polskimi rękami, później modernizowany i konserwowany bez łaski OBCYCH.

  3. 2 Plm ''Krakow''

   O Leonach napisalem prawde, sami niemcy zwracali na to uwage, ze czesci mechaniczne w Leonach sa zuzyte i powinno sie je wymienic na nowe, ktore beda zdolne do pracy pod zwiekszonym obciazeniem, tym bardziej, ze sa zuzyte w kazdym czolgu inaczej w jednym mocniej w drugim slabiej i to zlekcewazono. Zreszta co zlego jest w obawach, znam polskie realia zwlaszcza realia polskiego MON-u bo zyje juz blisko 70 wiosen na tym siecie to sie obawiam po prostu, seredcznie pozdrawiam :)

 12. dim

  I jeszcze ciakawostka o greckim prototypie ich "Grota", potwierdzono gotowość do produkcji w roku 2021... oto po otwarciu, ręcznym lub samoczynnym, osłony miejsca ekstrakcji łuski (sorry, nie nazwałem fachowo)... zatem po otwarciu tej osłony "cień" hełmu hoplity i słowa "μολὼν λαβέ" - "chodź i weź" - historyczna odpowiedź Leoniadasa na perskie żądania.

  1. fefe

   jeju dim..... mógłbyś tak jakoś bardziej zrozumiale bo coś tam niby ciekawostke chciałeś napisać ale człowiek to czyta i nic z tego nie wie....

  2. dim

   Wiem, ale redakcja linków do zdjęć nie przepuszcza :( Spróbuj sam wczytać w google: doureios pos tha kataskevasoume ena ethniko tyfekio mehri to 2021

  3. Spartan

   Ciekawe, ktoś miał fajny pomysł. Gloria victis

 13. dim

  Re: wyposażenie tych M2. - Na pewno będzie starszego typu... - ale też bez problemu z "modyfikacją", skoro "Theon Sensors" to jeden z liderów rynku.

  1. pomz

   Dim. Po co Wam tyle czolgow i bwp? Przeciez Grecja to wyspiarski kraj? Lotnictwo, marynarka, piechota ale czolgow macie chyba calkiem dyzo jak na taki kraj?

  2. dim

   @pomz - (1) Możemy zostać zaatakowanie wzdłuż całej długości rzeki Evros, circa sto kilkadziesiąt kilometrów otwartego terenu, przez wojska wielokrotnie przeważające i nowoczesne. Ostatnio rozpoczęli produkcję kilku modeli pojazdów pancernych, chyba specjalnie budowanych z myślą o tej rzece i jej delcie. Jednocześnie trzy kolejne województwa zamieszkałe są w znacznej mierze przez autochtonicznych muzułmanów, odkrywamy tam składy broni, w tym nowoczesnej p/panc, a około 900 z tych muzułmanów przeszkolonych zostało, po tureckiej stronie, w obozach, prowadzonych przez tureckich instruktorów komandosów. Około 5.500 osób ocenianych jest przez grecką bezpiekę, jako gotowych do natychmiastowego przyłączenia się do ewentualniej V kolumny. Jak na 3 niewielkie województwa jest to dużo. (2) Jednocześnie agresor ciągle (rokrocznie, od kilkudziesięciu lat) ćwiczy "desant na wrogą wyspę" siłami co najmniej całej brygady piechoty morskiej. (3) Circa do roku 2008, eksperci oceniali nasze zdolności obronne jako wystarczające. Obecnie brak na wszystko forsy. A Erdogan i jego naczelny dowódca już kilkakrotnie, niedawno, zapowiadali "drugą operację Barbarossa, wkrótce". - czy mamy gapić się biernie ? Będzie "molon lave".

 14. A dlaczenu my nie dostaniemy 350 bradleyow?

  1. Derff

   Bo nie chcą tego związkowcy.

  2. Pan Porucznik Amator

   Bo nie są nam potrzebne ! Opracujmy w końcu coś sami BWP to naprawdę nie jest szczyt zaawansowania technicznego. Na dzień dzisiejszy potrzebujemy 1200 BWP dla obecnych jednostek a co z nowymi jednostajnymi które trzeba sformować? Jest piękna okazja by rozbudować program Borsuka i samemu produkować całkiem dobry BWP i nie oglądać się na amerykanów czy wyślą nam części zamienne czy nie i ile to będzie trwało w wypadku konfliktu wojennego. Nie możemy się tak uzależniać od USA wojskowo ! Myślmy samodzielnie.

  3. Gucio77

   Tylko broń atomowa gwarantuje bezpieczeństwo. Nawet jak będziemy mieli 5000 bwp to nic nam nie zagwarantuje.

 15. kol

  350 to dość duża ilość. Pytanie jeszcze o utrzymanie i remonty BWP - czy to nie przewyższy kosztu zakupu

  1. Lord Godar

   Jest podany przybliżony koszt remontów i innych niezbędnych nakładów w przeliczeniu na jeden pojazd . No i o dziwo te remonty będą robione przez Greków ... Tylko jak się umie targować z amerykanami , to się da to załatwić . Całe 9 lat rozmów i negocjacji ... ale z Abramsami ten numer nam nie wyjdzie .

  2. Davien

   Godar, moze dlatego że Grecy produkowali u siebie Leoardy 2 i maja cała bazę techniczną odpowiednia do takich rzeczy, . A u nas jak na razie szczytem jest PT-91M

  3. Lord Godar

   Co innego produkcja , co innego remont , czyli zabawa kluczami i innymi narzędziami. Leopard ma niewiele wspólnego z Bradley'em . HSW produkowała Goździki a po odpowiednich inwestycjach robi teraz podwozia do K9 . To samo WZM Poznań . Jeśli byśmy mieli brać Abramsy to tylko i wyłącznie w przypadku gdyby stworzono do nich niezbędne zaplecze , tak aby remonty i modernizacje były robione u nas . Trzeba zainwestować - trudno , ale to się zwraca bo potem kasa z obsługi zostaje w kraju.

 16. vvv

  nie ma to jak zakup przestazalego m2 :) z celna ale juz za slaba 25mm armatką oraz 2x tow :D

  1. Lord Godar

   W porównaniu do M113 to będzie i tak dla nich spory skok do przodu .

  2. Nowator

   Kolega mysli caly czas o gwieździe śmierci Ato Zwykły BWP

  3. kj1981

   Na Turka nie potrzebują nic więcej.

 17. NiktWażny

  Do wszystkich którzy narzekają: MAMY SWÓJ WŁASNY BWP BORSUK i nie widzę sensu w narzekaniu, trzeba tylko trochę poczekać

  1. Lord Godar

   Dokładnie .

  2. jarema

   BWP powinien byc jednak Anders. Borsuk niech będzie na eksport.

  3. mobilny

   Dokładnie tak

 18. ccc

  Tylko pozazdrościć grekom można. Tymczasem minister Błaszczak odtrąbił kolejny sukces polskiego MON ... dostarczenie 3 mln gumowych rękawiczek służbie zdrowia ... ręce opadają i rękawiczki też...

  1. dim

   Wiesz, z tymi Bradleyami dla Grecji na razie jest jak z Powstaniem Listopadowym: niektórzy ludzie mówią dopiero, że coś będzie :) Natomiast Wam (myślę, że), Amerykanie zapewne spróbują wciskać stare Ambramsy. O ile już tego nie sondowali ? Propaganda przedstawi ten pomysł, jako uznanie Polski za bardzo ważnego sojusznika. Ale kilka krajów już to przeliczało i nie wzięły. W szczególności nie wzięli Grecy i Turcy, po porównaniu ile dziś kosztuje ich obsługa Leo, ile produkcja nowych czołgów, a ile faktycznie kosztowałyby w eksploatacji (stare) Abramsy.

  2. rED

   Tymczasem gdyby trafiły do nas to napisałbyś że Błaszczak nazywa sukcesem otwarcie skupu złomu i też by ci coś tam opadło.

  3. Lord Godar

   Już sondowali , ale nasi pancerniacy nie do końca są przekonani nad sensem i logiką ich wprowadzania.

 19. orel

  350 w zasadzie nowych maszyn za pół darmo... no niezły interes zrobili

  1. R

   Jakie nowe maszyny? to Bradley pamietejace jeszcze Wojne w Zatoce 1991, ale napewno lepsze on naszych BMP1. Niezly interes to US zrobi pozniej na ich serwisowaniu i czesciach.

 20. 123

  A dlaczego my nie korzystamy z takich dobrodziejstw, skoro jesteśmy kluczowym sojusznikiem USA i ważnym członkiem NATO?

  1. fefe

   Bo przy tego typu zakupach za każdą śrubke i podkładke trzeba bardzo dużo płacić i po swojemu nic Ci nie wolno zrobić chyba że uzyskasz pozwolenie producenta oczywiście nie za darmo takie pozwolenie może być wydane innymi słowy to pakowanie się w wydatki sami sobie mamy zrobić BWP i dobrze przynajmniej kasa zostanie i zdolności przemysłowe

  2. x

   Dlatego bo nie ma sensu wprowadzać kolejnego BWP w niewielkiej liczbie.

  3. rED

   Pewnie gdybyśmy skorzystali "z takich dobrodziejstw" to byś napisał że USA nam złom wciska. Znamy takich..

 21. x

  Żubr powinien wyglądać jak M1117. Duże koła, lepsze możliwości jezdne.

 22. 12345

  A my tak nie możemy ? 1500 M2 Bradley jest nam potrzebnych na wczoraj. A tak zapomniałem, bo przecież to słabizna, bo nie pływa. No tak.

 23. Filipidos

  Chytry Grek wie co robi Stan techniczny slinika doskonaly a na resztę maly odkurzacz Podejrzewam ze znaleziono greckich dostawców części

 24. Steve

  Czyli za śmieszne 175 milionów Euro dostaną ekwiwalent sprzętu dla 2 brygad zmechanizowanych. Pięknie.

Reklama