Siły zbrojne

Bradleye jadą do Chorwacji

Fot. Staff Sgt. Matthew Jones/US National Guard.
Fot. Staff Sgt. Matthew Jones/US National Guard.

Amerykańska armia przekaże Chorwacji kilkadziesiąt bojowych wozów piechoty Bradley, które po modernizacji wejdą na uzbrojenie chorwackich sił zbrojnych.

Podczas odbywającej się pod koniec listopada konferencji szef chorwackiego resortu obrony Damir Krsticic poinformował, że niebawem do kraju zostaną przekazane amerykańskie bojowe wozy Bradley, pochodzące z nadwyżek U.S. Army. Chodzi o pojazdy w wersji M2A2 ODS, które następnie przejdą modernizację we współpracy producenta (firmy BAE Systems) oraz chorwackiego przemysłu obronnego.

Do Chorwacji trafić ma łącznie 84 pojazdów, 60 będzie stanowić wyposażenie batalionu zmechanizowanego, a dalsze 24 posłużą jako źródło części zamiennych. Nowoczesne BWP, jakimi pomimo upływu czasu wciąż są Bradleye, będą stanowić istotne wzmocnienie chorwackiej armii. Chorwacja będzie pierwszym państwem europejskim, które wprowadzi na uzbrojenie bojowe wozy tego typu.

Chorwacja realizuje obecnie zakrojony na dość szeroką skalę program modernizacji sił zbrojnych. W jego ramach ważną rolę odgrywa pozyskiwanie używanego sprzętu. Kilka lat temu zakupiono w Niemczech partię haubic PzH 2000, pochodzących z nadwyżek Bundeswehry i stanowiących wyposażenie dywizjonu artylerii samobieżnej.

Do Chorwacji trafiły też śmigłowce OH-58D Kiowa Warrior, wycofane wcześniej ze służby w Stanach Zjednoczonych i przekazane w ramach pomocy wojskowej. Te lekkie śmigłowce pozwoliły znacząco wzmocnić tamtejsze jednostki, gdyż są silnie uzbrojone (np. w ppk Hellfire). Oprócz tego, Amerykanie zdecydowali o przekazaniu dwóch fabrycznie nowych UH-60M Black Hawk, a o zakup dwóch kolejnych maszyn tego typu zawnioskował Zagrzeb, na co otrzymał zgodę Departamentu Stanu 1 listopada.

Największym programem modernizacyjnym chorwackiej armii jest plan pozyskania myśliwców wielozadaniowych, mających zastąpić używane MiGi-21. Wcześniej Chorwaci zdecydowali się na zakup dwunastu F-16D od Izraela, ale transakcję tę zablokowały Stany Zjednoczone, które nie zgodziły się na przekazanie zmodernizowanych maszyn ze specjalistycznym wyposażeniem.

Wzmocnienie zdolności chorwackiej armii to jeden z priorytetów programu pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza że sąsiednia Serbia intensywnie modernizuje armię, z dużym udziałem Rosji. Warto jednak zauważyć, że nawet jeśli Chorwacja otrzymuje określony sprzęt w ramach pomocy, to i tak korzysta na tym zachodni przemysł, m.in. z uwagi na to, że musi on być remontowany i modernizowany.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.