Reklama

Siły zbrojne

USA: pięć antyrakiet PAC-3 trafiło w cele balistyczne

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Pięć pocisków PAC-3 skutecznie trafiło cztery cele balistyczne podczas testu na poligonie White Sands Missile Range w Newym Meksyku. Jak informuje koncern Lockheed Martin, wśród testowanych rakiet był jeden pocisk PAC-3 MSE (Missile Segment Enhancement) i cztery obecnie używane PAC-3 CRI (Cost Reduction Initiative). 

Realizowane przez US Army sprawdzenie miało potwierdzić zdolności pocisków PAC-3 do skutecznego wykrywania, śledzenia i przechwycenia nadlatujących celów balistycznych w warunkach polowych. W przypadku rakiety PAC-3 MSE, wynik testu jest istotnym potwierdzeniem i uzasadnieniem uruchomienia produkcji pełnoseryjnej nowych rakiet.

Ulepszony pocisk PAC-3 MSE pozwala zwiększyć obszar obrony dzięki dwuimpulsowemu silnikowi rakietowemu, który poprawia pułap i zasięg. PAC-3 MSE to pocisk przechwytujący o wysokiej prędkości, wykorzystywany do obrony przed nadlatującymi zagrożeniami, w tym taktycznymi rakietami balistycznymi, pociskami manewrującymi i samolotami. Pocisk wykorzystuje technologię hit-to-kill, która zwalcza zagrożenia za pomocą energii kinetycznej uwalnianej przy bezpośrednim kontakcie z celem.

Czytaj też: Nowa konfiguracja Patriota dla Polski. Zgoda Departamentu Stanu 

Reklama

Komentarze (4)

 1. ABRAMS

  Na 40 wystrzelonych?

 2. Willgraf

  szkoda tylko ,że w cele prawdziwe jakoś trafić nie mogą poza poligonem ...

  1. ktos

   a jakie to sa cele prawdziwe? Wystrzelono 4 cele balistyczne (czyt. rakiety - takie prawdziwe tylko bez glowicy) i zniszczono je. Chcialbys aby testowano to nad miastem zeby cie usatysfakcjonować?

  2. Uber

   Możesz podać jakiś przykład kiedy nie trafiła rakieta z serii PAC3?

 3. Kamomi

  Nie jest wykluczone,że jeden cel był porażony dwiema rakietami. Rzeczywiście powinno to być dokładniej wyjaśnione.

 4. taktylkopytam

  cyt:"Pięć pocisków PAC-3 skutecznie trafiło cztery cele balistyczne" a teraz moje pytania: - ile wystrzelono celów, skoro 4 zostały trafione? - ile wystrzelono - jak to ładnie nazwano - antyrakiet PAC-3? - jaka jest faktyczna skuteczność antyrakiet , bo jeśli pięć pocisków trafiło cztery cele to hmmm 1:1 daje 100% to w co trafiła piąta PAC-3?

  1. dodatkowe_pytania_yaro

   możemy dalej zapytać: - jaka była trajektoria lotu tych wabików? Iskander w najnowszej wersji leci na wysokości 6 - 8 m - czy trajektoria wabików odpowiadała tej trajektorii iskandery manewrują do wartości 30 G, więc: - czy potrafiły zasymulować takie przeciążenia - czy przeciwrakiety PAC3 są w stanie wytrzymać przeciążenie 30G (Rosjanie twierdzą, że nie i przy takich przeciążeniach się rozpadają)

  2. zenek

   dokładnie, informacja zawarta w artykule w zasadzie sprowadza się do stwierdzenia, że rakiety PAC-3 trafiają czasami w cele.

  3. pipka

   jedna nie trafiła, to wystrzelono następną.Jeśli trafia trzy na cztery wystrzelone to 75 % skuteczności

Reklama