Reklama

Siły zbrojne

USA mają nowego Sekretarza Obrony

Pete Hegseth (z prawej), ówczesnie prezenter telewizji Fox News, z generałem brygady Davidem Walshem w listopadzie 2023 roku.
Pete Hegseth (z prawej), ówczesnie prezenter telewizji Fox News, z generałem brygady Davidem Walshem podczas uroczystości upamiętniającej założenie Korpusu Piechoty Morskiej USA, listopad 2023 roku.
Autor. dvidshub.net / Wikimedia Commons

Senat USA zatwierdził w piątek nominację prezentera Fox News Pete’a Hegsetha na nowego ministra obrony. Hegseth otrzymał zgodę Senatu – zaledwie jednym głosem – mimo wielu zarzutów i afer obyczajowych, w tym oskarżeń o nadużywanie alkoholu w pracy i napaści seksualnej.

Za zatwierdzeniem kandydatury Hegsetha głosowało 50 senatorów – tyle samo, co przeciwko, lecz głos rozstrzygający na jego korzyść oddał wiceprezydent JD Vance, pełniący funkcję przewodniczącego Senatu. Przeciwko jego kandydaturze głosowało troje Republikanów: Susan Collins, Lisa Murkowski i były lider partii w Senacie Mitch McConnell.

Reklama

Hegseth to były współgospodarz weekendowych programów śniadaniowych w prawicowej telewizji Fox News, a także oficer Gwardii Narodowej w stopniu majora. Hegseth przewodził też dwóm organizacjom na rzecz praw weteranów, lecz z obu został usunięty ze względu na kłopoty finansowe tych grup.

Hegseth był jednym z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa do gabinetu, a los jego kandydatury do końca był niepewny ze względu na szereg zarzutów dotyczących napaści seksualnej, upijania się do nieprzytomności podczas pracy, problemów finansowych w kierowanych przez niego organizacjach na rzecz praw weteranów, a w ostatnich dniach również przemocy domowej wobec swojej drugiej żony. W trakcie procesu zatwierdzania na jaw wyszło też, że zapłacił 50 tys. dolarów kobiecie, która oskarżała go o napaść seksualną w 2017 r. Hegseth odrzucał wszystkie oskarżenia jako fałszywe i element „kampanii oszczerstw” pod jego adresem, a badająca sprawę policja nie zdecydowała się na postawieniu mu wówczas zarzutów. Kontrowersje budziły też jego sprzeciw wobec służby kobiet w wojsku w rolach bojowych, a także orędownictwo na rzecz ułaskawienia komandosa oskarżanego i skazanego za zbrodnie wojenną.

Czytaj też

Przedstawiając swój program podczas wysłuchania w senackiej komisji ds. sił zbrojnych Hegseth zapowiadał, że będzie skupiony na „powrocie do śmiercionośności” wojska, zniesienia programów dotyczących różnorodności, przywrócenia „etosu wojownika”, wzmocnieniu przemysłu wojskowego i na stawieniu czoła Chinom. Sygnalizował też przeniesienie uwagi i środków z Europy i Bliskiego Wschodu do Azji.

„Po pierwsze i najważniejsze, będziemy bronić naszej ojczyzny, naszych granic i naszego nieba. Po drugie, będziemy współpracować z naszymi partnerami i sojusznikami, aby powstrzymać agresję na Indo-Pacyfiku ze strony komunistycznych Chińczyków. I wreszcie, odpowiedzialnie zakończymy wojny, aby zapewnić, że priorytetowo potraktujemy nasze zasoby, aby przeorientować je na największe zagrożenia” – wymieniał. Dopytywany o podejście do wojny w Ukrainie, Hegseth stwierdził, że „jest to decyzja na poziomie prezydenckim” i że Donald Trump jasno zapowiadał, że chce zakończyć ten konflikt. „Wiemy, kto jest agresorem. Wiemy, kto jest tym dobrym gościem. Chcielibyśmy, żeby było to jak najbardziej korzystne dla Ukraińców, ale ta wojna musi się zakończyć” - dodał.

Czytaj też

Demokraci od początku krytykowali nowego szefa Pentagonu jako najgorzej wykwalifikowanego kandydata na to stanowisko w historii kraju. „Nie ma on ani charakteru, ani doświadczenia, ani osądu wymaganego na tym stanowisku. Jeśli jest jedno słowo, które nigdy nie powinno opisywać Sekretarza Obrony na tym ważnym stanowisku, to jest to »chaotyczny«. Ale to jest jedno słowo, które najlepiej opisuje pana Hegsetha” – mówił lider Demokratów Chuck Schumer.

Reklama
Źródło:PAP

WIDEO: Czekając na Trumpa - Wielkie odliczanie

Reklama

Komentarze (3)

  1. lekko zaawansowany

    Z twarzy nieprzyjemny gość. Żeleńskiego czeka spotkanie z górą lodową.

    1. Przyszłość

      Zelisnki moim zdaniem nie rzadzi Ukraina. Dlatego wzieli na prezdenta Aktora po to by byl dobry w "reprezntwaniu " - tych z tylu

    2. Davien3

      A co on ma do polityki zagranicznej USA?

  2. Przyszłość

    Niezla ma twarz. Cos czuje ze naszych politkow zje na sniadanie

    1. Jan Karter

      A co on ma do naszych polityków? Jego jedynym zadaniem jest tropienie 'spisku woke i dei' w armii, a nie zajmowanie się politykami trzeciorzędnego klienta usa.

    2. Whippoorwill

      Ławrowa?

    3. Przyszłość

      Wedlog Edwarda Swondena (ktrego ksiazke polecam) USa dziela kraje na 4 kategorje - A) to tzw "5 eays" - czyli wspolnta 5 krajow - US, UK, Australia, NZ, Kanada - traktwani jak partnerzy B) to kategria waznych sojusznikow np Niemcy czy Japonia. C) To sojusznik ktory za poklepanie po plecach zrobi co chesz (np Polska) i D ) Wrog - Swonden twierdzi w krorkim rozdziale dotczacym Polski duzo ciekawych rzeczy z punktu widznia US

  3. Prezes Polski

    Po naszym doświadczeniu z panem Antonim, ten gość wydaje się wręcz rozsądnym wyborem. Obstawiam, że nie utrzyma sie na stanowisku dłużej niż rok.

Reklama