Reklama

Siły zbrojne

USA i Dania wzmocniły ochronę nieba nad Bałtykiem

Amerykańskie F-15 w estońskiej bazie Ämari. Razem z Duńskimi, Polskimi i Belgijskimi F-16 wesprą niebo państw bałtyckich.
Amerykańskie F-15 w estońskiej bazie Ämari. Razem z Duńskimi, Polskimi i Belgijskimi F-16 wesprą niebo państw bałtyckich.
Autor. Staff Sgt. Megan Beatty

Kraje bałtyckie w ramach misji NATO Air Policing otrzymały kolejne wzmocnienie w postaci kontyngentu pochodzącego od europejskiego partnera. Na chwilę obecną zadania patrolowe wykonują cztery państwa - Polska, Belgia, Dania i Stany Zjednoczone, które przy pomocy F-16 i tymczasowo F-15E wspierają ochronę nieba nad Litwą, Łotwą i Estonią.

Reklama

Litewskie ministerstwo obrony poinformowało na Twitterze o dokonanym wzmocnieniu NATO-wskiej operacji Baltic Air Policing, polegającej na patrolowaniu i ochronie nieba państw położonych na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego, które nie mają własnych myśliwców. Cztery duńskie F-16 przybyły do litewskiej bazy Šiauliai (Szawle), dołączając tam do obecnych od końca listopada polskich Jastrzębi.

Reklama
Reklama

W całej operacji Air Policing misje patrolowe wykonują aktualnie też belgijskie Falcony (w estońskiej bazie Ämari). Ponadto, do Estonii w środę 26 stycznia z bazy sił powietrznych w Seymour Johnson (Karolina Północna) przyleciało sześć F-15E Strike Eagle, by mogły uczestniczyć w ćwiczeniach Astute Protector. Do ich celów należy również wspieranie powyżej wspomnianych maszyn w operacji Air Policing.

Czytaj też

Decyzja o duńskim wzmocnieniu nieba państw bałtyckich zapadła stosunkowo niedawno, gdyż 10 stycznia bieżącego roku. Tego dnia minister obrony Trine Bramsen podczas posiedzenia komisji polityki zagranicznej Folketingu (duńskiego parlamentu) powiedziała, że należy taki krok wykonać „w związku z ryzykiem wybuchu nowego konfliktu zbrojnego w Europie”. Duńskie F-16 będą obecne w regionie do marca.

NATO Baltic Air Policing funkcjonuje od 2004 roku, tudzież od momentu rozszerzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego o kraje bałtyckie. Znaczącemu zintensyfikowaniu misja uległa w 2014 roku, czyli po wybuchu wojny na Ukrainie. Siły Powietrzne RP uczestniczą w patrolowaniu Litwy, Łotwy oraz Estonii od 2006 roku i od tamtej pory 12 razy wystawiali swoją zmianę - przez pierwsze lata były one oparte o MiG-29, a od 2017 roku delegowane są F-16C/D.

"Rozszerzone" NATO enhanced Air Policing powstało po rosyjskiej agresji na Krym w 2014 roku, jako element wynikający bezpośrednio z obaw o możliwość podjęcia przez Rosję agresywnych działań wobec państw Europy Środkowo-Wschodniej, nie tylko tych w rejonie Morza Bałtyckiego, ale także krajów takich jak Rumunia czy Bułgaria. W wypadku Estonii oznacza to wzmocnienie NATO Baltic Air Policing, doprowadzając do zwiększenia zaangażowania sojuszników w patrolowanie i ochronę przestrzeni powietrznej niewielkich państw bałtyckich. Dzięki temu sojusznicy mają większe możliwości reagowania np. na naruszenia przestrzeni powietrznej, ale też loty Rosjan dokonywane w przestrzeni międzynarodowej w sposób prowokacyjny, np. bez włączonych transponderów czy kontaktu z kontrolą obszaru powietrznego.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (3)

 1. Greedo

  Marzeniem byłoby oprócz f-35 a i f-16 przynajmniej 16 szt najnowszej wersji f-15. Bez tego ciężko będzie wywalczyć niebo nad naszym krajem. Zwłaszcza ,że Eurofightery nie przylecą.

  1. Valdore

   Greedo,akurat F-35A sa znacznei lepszymi maszynami od F-15EX wiec jak najwiecej F-35 dla Polski.

  2. P

   Jak już iść w maszynę przewagi powietrznej to czemu akurat w F15? Nie właśnie EF? Aczkolwiek nawet zakładając, że F35 w tej roli nie spełni pokładanych w nim nadziei to bawienie się w jedną eskadrę drogiej maszyny (czyli biorąc pod uwagę problemy z utrzymaniem gotowości mikroflot realnie posiadanie tylko kilku maszyn w gotowości bojowej) nie wydaje się zbyt sensowne.

 2. Biało-zielony kwiat

  4 Polskie f-16 4 Belgijskie f-16 4 Duńskie f-16 6 f-15 z USA 18 maszyn w regionie, maszyn w wysokiej gotowości do lotu. Na w sumie na nie za wielkim obszarze. Nie można chyba tu NATO nic zarzucić.. Jeżeli mówmy o sile studząco-równoważącej to całkiem w sam raz.

 3. Laky

  Brawo😉

Reklama