Reklama

Siły zbrojne

Ukraina zamawia amunicję do Gepardów w niemieckim przemyśle

Zestaw przeciwlotniczy Gepard.
Zestaw przeciwlotniczy Gepard.
Autor. KNDS Deutschland

Niemiecki koncern Rheinmetall otrzymał zamówienie od ministerstwa obrony Ukrainy na dostawę amunicji kal. 35×228 mm przeznaczoną do artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych Gepard/Cheetah PRTL.

Umowa została podpisana pod koniec grudnia 2024 roku (ale ogłoszono to na początku stycznia) i zakłada dostawę 180 000 naboi odłamkowo-burząco-zapalających ze smugaczem HEI-T. Jej wartość określono na kilkadziesiąt milionów euro i jest opłacana przez niemiecki rząd. Jej pierwsze dostawy przewidywane są na rok 2026 i są możliwe dzięki wznowieniu przez koncern Rheinmetall pełnej produkcji pocisków kal. 35×228 mm bez wykorzystania elementów ze Szwajcarii, która blokuje wszelki transfer na Ukrainę broni z jej wkładem. Oprócz tego jednym z hamulców miały być niedostateczne dostawy elementów z Norwegii.

Dotychczas na potrzeby Ukrainy zamówiono we wspomnianym przedsiębiorstwie ponad 300 000 tego typu pocisków, z czego dostarczono przynajmniej 241 000 pocisków do wspomnianych Gepardów i Cheetah PRTL, które są produkowane zakładzie Rheinmetall w Unterlüß. Początkowo z ich dostępnością w ukraińskiej armii były problemy, jednak te miały zostać zażegnane na początku 2024 roku. Dotychczas Ukraina otrzymała w ramach pomocy wojskowej od Niemiec 57 artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych Gepard/Cheetah PRTL, które to pozyskane zostały z zasobów przemysłu zbrojeniowego oraz odkupione od Kataru (15 sztuk) i Jordanii (5 z docelowych 18 Cheetah PRTL).

Reklama

Flugabwehrkanonenpanzer Gepard to samobieżny przeciwlotniczy zestaw artyleryjski. Został zbudowany na bazie kadłuba czołgu podstawowego Leopard 1. Wszedł do służby w 1976 roku. Pojazdy te wyposażono w zautomatyzowany system kierowania ogniem, który cechuje się szybkim czasem reakcji. Uzbrojenie główne stanowią dwie armaty automatyczne Oerlikon KDA kal. 35 mm o donośności skutecznej wynoszącej 3,5-5 km (w zależności od użytej amunicji). Szybkostrzelność teoretyczna każdej z armat wynosi 550 pocisków na minutę.

    Poza niszczeniem środków napadu powietrznego takich jak śmigłowce czy nisko lecące samoloty zestawy te mogą również likwidować bezzałogowce, pociski manewrujące, a w sytuacjach awaryjnych także lekko opancerzone pojazdy naziemne, choćby transportery opancerzone. Gepard dysponuje również własnym radarem wykrywania i śledzenia. Wersja Gepard 1A2 może też korzystać z amunicji podkalibrowej z rdzeniem fragmentującym (FAPDS), dzięki której donośność skuteczna Geparda wzrasta do 5 km. Obecnie pojazdy te są wykorzystywane przez Brazylię, Ukrainę oraz Rumunię.

    Ukraiński Gepard.
    Ukraiński Gepard.
    Autor. Dowództwo Zjednoczonych Sił Zbrojnych Ukrainy/Facebook

    WIDEO: Polska pancerna pięść na straży Łotwy [WYWIAD]

    Reklama

    Komentarze

      Reklama