Reklama

Wojna na Ukrainie

Niemcy wznawiają produkcję amunicji przeciwlotniczej

Autor. Hans-Hermann Bühling/wikipedia.com/ CC BY-SA 2.0

Niemieckie ministerstwo obrony zleciło koncernowi Rheinmetall produkcję 300 000 pocisków kalibru 35 mm stosowanych m.in. w artyleryjskich zestawach przeciwlotniczych Gepard. Zamówienie to jest przeznaczone na potrzeby ukraińskiej armii, a jego wartość „mieści się w niskim trzycyfrowym przedziale milionów euro”.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Niemiecki koncern dostarczy amunicję dwóch typów (przeciwpancernej z odrzucanym sabotem APDS-T oraz odłamkowo-burząco-zapalającej HEI-T) odpowiednio po 150 000 sztuk. Początkowo będzie dostarczana amunicja podkalibrowa, zaś efektory odłamkowo-burząco-zapalające wejdą do produkcji w połowie 2024 roku. W celu realizacji m.in. tego zamówienia obecnie prowadzone są prace modernizacyjne w zakładzie Unterlüß Rheinmetall, dzięki którym zostaną zwiększone moce produkcyjne. Zakończenie ich prognozowane jest na lato tego roku, zatem od razu po ich zakończeniu rozpocznie się produkcja amunicji dla Ukrainy.

Czytaj też

Gepard to samobieżny lufowy system przeciwlotniczy bardzo krótkiego zasięgu zbudowany na bazie czołgu podstawowego Leopard 1 i wdrożony do służby w 1976 roku. Ukrainie przekazywane są jednak wozy w głęboko zmodernizowanej wersji Gepard 1A2 ze zautomatyzowanym systemem kierowania ogniem, cechujące się krótkim czasem reakcji. Uzbrojenie główne stanowią dwie armaty Oerlikon KDA kal. 35 mm o zasięgu ostrzału dochodzącym do 3,5-5 km w zależności od użytej amunicji. Szybkostrzelność teoretyczną określa się na 550 pocisków na minutę na każdą z armat, co pozwala na szybkie pokrycie ogniem ostrzeliwanego obszaru.

Reklama

Czytaj też

Poza niszczeniem środków napadu powietrznego jak śmigłowce czy nisko lecące samoloty, zestawy te mogą niszczyć drony czy lekko opancerzone pojazdy naziemne jak transportery opancerzone. Gepard dysponuje rownież własnym radarem wykrywania i śledzenia celów, a ostatnia wersja Gepard 1A2 jest także zdolna do użycia amunicji podkalibrowej z rdzeniem łamliwym (FAPDS) o zasięgu rażenia do ponad 5 km. Ukrainie dostarczana jest najnowsza wersja, czyli właśnie Gepard 1A2, która przeszła modernizację w latach 90. XX wieku. Niemcy dostarczyli Ukrainie 32 Gepardy, planują przekazanie kolejnych pięciu.

Czytaj też

Autor. Hans-Hermann Bühling/wikipedia/ CC BY-SA 3.0
Reklama

Komentarze (2)

  1. Roobin

    300 000 pocisków, na jak długo wystarczy taka ilość?

    1. xdx

      Wersja która jest na Ukrainie ? 6 pocisków na cel, jak niezbyt jeszcze zgrani to może 12

    2. wert

      xdx@ masz filmy z akcji na UKR Gepard vis Kalibr. Pojechały tam A5. Leci kilka serii. Jedna seria to w duży cel np śmigło

  2. Kserkses

    "Obudzili się". Co najmniej pół roku po czasie.

    1. Bojar

      Nie musieli się budzić bo nie spali. Po prostu ta amunicja została opracowana przez Oerlikona czyli firmę szwajcarską. Szwajcaria przez dość długo nie zgadzała się na reeksport do Ukrainy. To tak jak było ze zgodą Niemiec na wysłanie Ukraińcom Leo-2 tylko w mniejszej skali.

Reklama