Siły zbrojne

Ukraina: rozejm tylko pod kontrolą OBWE. Trwają intensywne walki

Fot.mil.gov.ua
Fot.mil.gov.ua

Po czterostronnych rozmowach w Berlinie, pomiędzy dyplomatami Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec odtrąbiono już sukces w sprawie rozejmu. Kijów studzi jednak nastroje. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin ostrzega, że niezbędne jest do tego przestrzeganie planu pokojowego przez obie strony i kontrola OBWE.

Klimkin zaznaczył, że dla realnego zawieszenia broni niezbędne jest spełnienie warunków przedstawionych w propozycji prezydenta Poroszenki, m. in. uwolnienie zakładników i umożliwienie siłom ukraińskim kontroli granic, w celu powstrzymania napływu broni i bojowników z terytorium Rosji. W tym celu niezbędna jest kontrola przestrzegania warunków i stała obecność obserwatorów OBWE.

Zgodnie z ustaleniami wypracowanymi podczas rozmów czterostronnych, Rosja ma m. in. dopuścić ukraińskich pograniczników i przedstawicieli OBWE na dwa wyznaczone przejścia graniczne Gukowo i Donieck. Ma też dojść do stałej wymiany informacji na temat sytuacji w rejonie pomiędzy obiema stronami i obserwatorami. Bez spełnienia tych warunków Kijów nie wstrzyma operacji antyterrorystycznej w Donbasie.

Tymczasem, jak informuje ministerstwo obrony Ukrainy, siły antyterrorystyczne odcinają systematycznie miasta zajęte przez separatystów od dostaw amunicji, sprzętu i ludzi ze wschodu. Zajeto między innymi miejscowości Zakotne, Rajgorodok, Rajoleksanriwka i Zakotne. Rozpoczęto działania wobec separatystów w mieście MIkołajewka. Przejęto też znaczną ilość broni ręcznej, oraz transport amunicji moździerzowej kalibru 120 mm i 82 mm, cztery moździerze, granatniki automatyczne AGS-17, ręczne granatniki przeciwpancerne i dwa zestawy MANPADS.

Pomimo blokowania dróg, strat w ludziach oraz sprzęcie i rozproszenia, siły separatystów poza głównymi punktami oporu są nadal bardzo aktywne. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.