Reklama

Siły zbrojne

Turcja otrzymała pierwszy samolot Peace Eagle - 7 lat po terminie

Turcja otrzymała pierwszy samolot wczesnego ostrzegania Boeing 737 PeaceEagle– fot. Boeing
Turcja otrzymała pierwszy samolot wczesnego ostrzegania Boeing 737 PeaceEagle– fot. Boeing

W styczniu br. tureckie siły powietrzne otrzymały pierwszy samolot wczesnego ostrzegania i kontroli AEW&C (airborne early warning and control) Boeing 737 Peace Eagle.

Oficjalne przekazanie samolotu nastąpiło 21 stycznia br., a więc ponad 7 lat po terminie. Zgodnie bowiem z kontraktem za prawie 1,6 mld dolarów, który zawarto jeszcze w czerwcu 2002 r. Turcja miała otrzymać cztery samoloty Boeing E-737-700w latach 2006-2009. Przy czym pierwszy samolot był już zbudowany w marcu 2006 r. i oblatany w czerwcu 2008 r. Teraz za opóźnienia w realizacji zamówienia Turcy mają teraz otrzymać od koncernu Boeing rekompensatę w wysokości 600 milionów dolarów.

Opóźnienia pojawiły się również z powodu ograniczeń na transfer technologii, jakie w międzyczasie nałożył na Turcjęrząd izraelski (jednym z dostawców systemów rozpoznawczych dla nowych samolotów jest izraelska firma IAI Elta Systems). Głównym wykonawcą (przede wszystkim w odniesieniu do płatowca) był jednak koncern Boeing. Turcy mieli również swój udział w budowie, ponieważ jednym z kontrahentów został turecki koncern lotniczy TAI (TurkishAerospaceIndustries )z Ankary. Miał on otrzymać za swoje prace około 500 milionów dolarów.

Przypomnijmy, że podobne opóźnienia były w dostawie samolotów Boeing 737-700 Wedgetail dla sił powietrznych Australii. Tak naprawdę terminowo zrealizowano jedynie umowę dotyczącą dostarczenia samolotów Boeing 737 PeaceEagledla Korei Południowej.

Drugi „turecki” samolot AEW&C ma zostać oddany w połowie tego roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama