Reklama

Siły zbrojne

Turcja nadal czeka na F-16 z USA. 20 miliardów w grze

Fot. SAC Helen Farrer RAF Mobile News Team / Wikimedia Commons / OGL
Fot. SAC Helen Farrer RAF Mobile News Team / Wikimedia Commons / OGL

Turcja oczekuje wsparcia Kongresu w finalizacji wartego 20 mld dol. zakupu myśliwców F-16. Ta umowa będzie korzystna dla obu stron - powiedział w poniedziałek szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu, biorąc udział we wspólnej konferencji prasowej z przebywającym w Turcji sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Cavusoglu poinformował, że kwestię zakupu myśliwców F-16 omówił z sekretarzem Blinkenem, któremu przekazał, że Turcja oczekuje, że administracja USA wyśle formalne powiadomienie o zakupie F-16 do Kongresu. Minister spraw zagranicznych Turcji wezwał również do zniesienia przez USA sankcji nałożonych na Turcję.

Czytaj też

Szef amerykańskiej dyplomacji przypomniał, że "administracja prezydenta Joe Bidena wspiera plan sprzedaży Turcji myśliwców F-16 oraz program modernizacji". Turcja wnioskowała o pozyskanie 40 myśliwców F-16 w najnowszym standardzie (F-16V) oraz modernizację do niego 80 z posiadanych ponad 200 maszyn. Kongres stawia jednak warunki wobec transakcji, związane m.in. z działaniami Ankary wobec Grecji, a przede wszystkim jej zgodą na przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO. Turcja chce, by myśliwce przekazano jej bezwarunkowo.

Reklama

Czytaj też

Podczas konferencji prasowej poruszono również temat rozszerzenia NATO o Szwecję i Finlandię. "USA stanowczo wspierają akcesję dwóch państw do NATO tak szybko, jak to możliwe. To nie jest już sprawa dwustronna" - powiedział Blinken. Odpowiadając na słowa szefa tureckiej dyplomacji, który wezwał do "przekonania Szwecji do podjęcia poważniejszych kroków w sprawach niepokojących Turcję", przedstawiciel administracji Joe Bidena powiedział, że "Szwecja i Finlandia podjęły już konkretne działania wynikające z podpisanej z Turcją umowy".

Czytaj też

Cavusoglu zapewnił również, że Turcja nie sprzedaje Rosji produktów, których Moskwa mogłaby użyć w swojej wojnie przeciwko Ukrainie. "Turcja podjęła kroki mające uniemożliwić ewentualne obchodzenie sankcji nałożonych na Rosję" - wskazał turecki minister. W niedzielę Blinken zapowiedział, że USA przekażą 100 mln dol. na pomoc po trzęsieniu ziemi, które 6 lutego dotknęło pogranicze turecko-syryjskie.

Kwestia zakupu dodatkowych F-16 pojawiła się po tym, jak Turcja została usunięta z programu F-35 w związku z pozyskaniem zestawów S-400 w Rosji. Pierwotnie Ankara planowała zakup około 100 F-35A, miała także duży udział przemysłowy w programie.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (4)

 1. TheGreekAegean

  Turcja w sytuacji jakiej sie znalazla (zal mi narodu Tureckiego), nie tylko wyrazi zgode na Szfecje i Finalndie, zaprzestanie tez okupacji Republiki Cypru, ale tez zgodzi sie na wejscie Republiki Cypru do NATO. Alternatywa jest bankructwo, bez pomocy nikogo. A to bardzo boli. Wtedy niestety dla Grecji, zobaczymy wiszacego pana ERDO Szkoda ludzi, ktorzy zgineli, albo stracili wszystko, kiedy to za zgoda ERDO, budowano absolutna fuszereke domy. Czy wiecie ze ERDO jest bezposredni odpowiedzialny za te masowe morny niewinnych ludzi !!! 90% tych nubynkow nie mialo standrdow anty sejsmicznych (ktore i tak sa zanozone w Turcji). Ale nawet tych zanizonych nie mialo. W tam sejsmicznym pasie. To jest dopiero bandytyzm rzadzacych

 2. GB

  Tu sprawa powinna być jasna, najpierw turecka zgoda na przyjęcie Szwecji Finlandii do NATO, wycofanie wojsk tureckich z okupowanej części Cypru, przekazanie S-400 Ukrainie i normalizacja stosunków z Grecją. Dopiero wtedy USA mogą podjąć decyzję o sprzedaży Turcji F-16. Widać jednak że Turcji zależy na tych myśliwcach bo za chwilę jej lotnictwo stanie się przestarzałe względem greckiego.

  1. szczebelek

   Nie wygląda na to by Turcja dostała bezwarunkowo te myśliwce i obie strony zastosowały uniki sygnalizując czego chcą.

  2. Milutki

   Turcja już wyraziła zgodę na przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO, kraje te muszą tylko spełnić kilka uczywistych warunków jakimi są nie wspieranie wrogów kraju członkowskiego Sojuszu. Stosunki Turcji z Grecją są znormalizowane , Turcja chciała wycofać się z Cypru ale Grecy nie pozwolili odmawiając zjednoczenia się z Cyprem Północnym. Turcja przestrzega zasad wykorzystania zakupionych S400 tak jak F16 . Turcja może zaczekać na alternatywę wobec F16 jeżeli będzie trzeba

  3. TheGreekAegean

   juz jest Nawet jezeli by teraz dostali zgode, to i tak (dziekujemy Panu ERDO) Grecja jest juz do przodu, i bedzie tez miala w 2028 F35 Niech nam zyje i dorasta Nasz Kochany Prezydent Turcji Szlachetny ERDOGAN. Najwiekszy przyjaciel Grecji jakiegokolwiek mial.

 3. TheGreekAegean

  Grecja ma mniejsze PKB niz Polska, ale jest tez mniejsza 4 razy (tylko 10.5 miliona) tak wiec PKB an obywatela jest wieksze (jeszcze) F16 oraz w ogole uzbrojenia Grecja ma o wiele wiecej niz Polska, poniewaz Grecja jest pod grozba wojny z Turcja, wiec musi byc byc dobrze (bardzo dobrze uzbrojona). Wyszkolenie tez wojska Greckiej jest o wiele leprze niz Polskiego z tej to wlasnie przyczyny. Greccy piloci F16 sa uznawani za jednych z leprzych, poniewaz co dziennie parenascie do paru dziesieciu atakow Tureckich F16. Greccy piloci szkola Amerykanskich Pilotow. Wiem bo bylem osobiscie na takisch szkoleniach w USA. Polska, bedac w NATO nie ma bezposredniej grozby wojny, poniewaz atak Rosji na polske oznacza atak na NATO, a to nie sa zarty. Atak Turcji na Grecje, oznacza wojne lokalna.

 4. Chinol

  Jak mozliwe ze kraj z takim samym PKB jak Polska ma 250 F16?

  1. Andy1

   Piszesz chyba o Grecji, Polska ma jedynie 48 sztuk !

Reklama