- Wiadomości
Turcja nadal czeka na F-16 z USA. 20 miliardów w grze
Turcja oczekuje wsparcia Kongresu w finalizacji wartego 20 mld dol. zakupu myśliwców F-16. Ta umowa będzie korzystna dla obu stron - powiedział w poniedziałek szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu, biorąc udział we wspólnej konferencji prasowej z przebywającym w Turcji sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

Cavusoglu poinformował, że kwestię zakupu myśliwców F-16 omówił z sekretarzem Blinkenem, któremu przekazał, że Turcja oczekuje, że administracja USA wyśle formalne powiadomienie o zakupie F-16 do Kongresu. Minister spraw zagranicznych Turcji wezwał również do zniesienia przez USA sankcji nałożonych na Turcję.
Zobacz też
Szef amerykańskiej dyplomacji przypomniał, że "administracja prezydenta Joe Bidena wspiera plan sprzedaży Turcji myśliwców F-16 oraz program modernizacji". Turcja wnioskowała o pozyskanie 40 myśliwców F-16 w najnowszym standardzie (F-16V) oraz modernizację do niego 80 z posiadanych ponad 200 maszyn. Kongres stawia jednak warunki wobec transakcji, związane m.in. z działaniami Ankary wobec Grecji, a przede wszystkim jej zgodą na przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO. Turcja chce, by myśliwce przekazano jej bezwarunkowo.
Zobacz też
Podczas konferencji prasowej poruszono również temat rozszerzenia NATO o Szwecję i Finlandię. "USA stanowczo wspierają akcesję dwóch państw do NATO tak szybko, jak to możliwe. To nie jest już sprawa dwustronna" - powiedział Blinken. Odpowiadając na słowa szefa tureckiej dyplomacji, który wezwał do "przekonania Szwecji do podjęcia poważniejszych kroków w sprawach niepokojących Turcję", przedstawiciel administracji Joe Bidena powiedział, że "Szwecja i Finlandia podjęły już konkretne działania wynikające z podpisanej z Turcją umowy".
Zobacz też
Cavusoglu zapewnił również, że Turcja nie sprzedaje Rosji produktów, których Moskwa mogłaby użyć w swojej wojnie przeciwko Ukrainie. "Turcja podjęła kroki mające uniemożliwić ewentualne obchodzenie sankcji nałożonych na Rosję" - wskazał turecki minister. W niedzielę Blinken zapowiedział, że USA przekażą 100 mln dol. na pomoc po trzęsieniu ziemi, które 6 lutego dotknęło pogranicze turecko-syryjskie.
Kwestia zakupu dodatkowych F-16 pojawiła się po tym, jak Turcja została usunięta z programu F-35 w związku z pozyskaniem zestawów S-400 w Rosji. Pierwotnie Ankara planowała zakup około 100 F-35A, miała także duży udział przemysłowy w programie.
WIDEO: Rakietowe strzelania w Ustce. Patriot, HOMAR, HIMARS