Siły zbrojne

Turcja: Istnieją alternatywy dla F-35

Fot. U.S. Air Force
Fot. U.S. Air Force

Turecki minister spraw zagranicznych powiedział, że jeśli jego kraj nie otrzyma zamówionych samolotów F-35, Ankara będzie zmuszona "poszukać alternatyw".

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlüt Çavuşoğlu stwierdził w trakcie konferencji prasowej, że Turcja będzie zmuszona szukać alternatyw dla F-35, jeśli nie otrzyma zamówionych maszyn. Dotychczasowe wydatki Ankary związane z uczestnictwem w programie rozwoju samolotu F-35 są szacowane na ok. 1,4 mld USD.

W lipcu br. Stany Zjednoczone usunęły Ankarę z programu rozwoju tego samolotu, przerwano wówczas również szkolenie tureckich pilotów i obsługi naziemnej.

Przyczyną sporu jest nabycie przez Turcję rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej S-400 Triumf, w lipcu - tuż przed ogłoszeniem przez USA stosownej decyzji - rozpoczęły się ich dostawy. Waszyngton obawia się, że wprowadzenie S-400 do służby w Turcji oznaczać będzie zagrożenie dla samolotów F-35, związane z możliwością otrzymania przez Moskwę wrażliwych danych dotyczących możliwości Lightninga II.

Kilka dni temu media tureckie informowały, że do kalibrowania radarów pierwszej baterii S-400, rozmieszczonej w pobliżu stolicy Turcji, wykorzystano samoloty F-16 lotnictwa tureckiego.

Postępowanie Turcji budzi obawy o jej rolę w NATO, tym bardziej że - jak informował Reuters - Ankara ma blokować plan wsparcia dla krajów Sojuszu na wschodniej flance, w tym Polski, i uzależniać przyjęcie go od poparcia dla walk z kurdyjską YPG. Nie można wykluczyć, że po zakupie S-400 będzie dalej kontynuować współpracę zbrojeniową z Rosją, także w sektorze lotniczym. Już wcześniej pojawiały się informacje o przygotowaniu zakupu maszyn Su-35 przez Ankarę, zostały jednak zdementowane.

Komentarze (105)

 1. Davien

  A jakie niby pociski hipersoniczne?? Bo 3M22 to ciagle Yeti, Awangard- o tu ejst zabawa, nawet sie nei moga zdecydowac ile ma wazyć wiec jak widac...

 2. GB

  To ty udowodnij że Su-35 przenosi jakiekolwiek pociski hipersoniczne.

 3. GB

  Którzy przegrali z pakistanskimi lotnictwem

 4. GB

  A z czym sobie poradziły R-77, R-27, R-73? Podpowie ci - z niczym. A Su-30 MKI jest jedną z najlepszych wersji Su, porównywalnym z najlepszym rosyjskim Su-35, a nie poradził sobie z nie najnowszą wersją F-16. To gdzie im do F-15, F-22, F-35. Do pięt im niedorastają.

 5. Użytkownik

  Beznadziejne badziewie strzelało beznadziejnymi AIM-120 które nie poradziły sobie nawet z jednym z Migów-21.

 6. GB

  To ty przedstaw dowody na to że to rosyjskie badziewie Su-30MKI cokolwiek dokonało nad Kaszmirem.

 7. Użytkownik

  A gdzie tak twierdzą, konkretnie? W wiki? Czyli dalej twierdzisz że turbina to część silnika od strony wlotu powietrza? To ty odporny na wiedzę jesteś, bo było tłumaczone ci już i cytowane ze strony P&W jak zbudowany jest silnik dwuprzepływowy. To masz, jeszcze raz postaram się ciebie nauczyć. Budowa silnika odrzutowego dwuprzepływowego: 1. Wlot powietrza, 2. Sprężarka niskiego ciśnienia (wentylator), 3. Sprężarka wysokiego ciśnienia, 4. Komora spalania, 5. Wtryskiwacz paliwa, 6. Turbina sprężarki wysokiego ciśnienia, 7. Turbina sprężarki niskiego ciśnienia, 8. Dysza wylotowa. Zapamiętasz?

 8. Davien

  Ichtamnietku ten kadłu bjest stak skopany ze sami Rosjanie to przyznali i desperacko opracowuja nowy:) Aha widoczne sa łopatki wentylatora turbiny a nie wirników turbin ale jak widac dalej nie wiesz o czym piszesz:)

 9. Davien

  GB prosze bez zmyslań o F-16 przy Ił-20M. Nie było tam żadnego F-16, bo te odleciały ponad 15 min wczesniej.

 10. Davien

  Taak, ale jakbys nie wiedział były tam dwa Raptory wiec Rosjanie nawet drugiego obok nie wykryli a Su-35 wg raportu do Dumy mie byłw sstanie radarem namierzyc tego F-22:)

 11. Użytkownik

  Jeżeli już to palił się PAK-FA, wczesny prototyp a nie SU-57. I nie manipuluj, nie miało to absolutnie miejsca podczas pokazu dla hindusów. Nie powielaj bredni z azjatyckich brukowców.Zacytuj te swoje rewelacje z rzekomej, wyssanej z palca rosyjskiej strony. Czekam.

 12. prawieanonim

  Ciekawe w jaki sposób wzięto skoro Jak-141 ma 3 silniki.

 13. GB

  Ty zaś pogodziłeś się z faktem że te badziewne Su-30MKI nic nie mogły zrobić F-16 i musiały zmykać przed ich AIM-120. Brawo tak trzymać.

 14. GB

  Hindusi nic nie odpalili tylko zmykali gdzie pieprz rośnie, czyli do siebie. Gdyby dalej lecieli w stronę pakistańskich F-16 to mieliby szansę przechwycić pakistańską grupę uderzeniową (którą osłaniały właśnie F-16), a nic takiego nie miało miejsca. Hindusi zresztą nigdy nie przedstawili dowodów w postaci kilku, czy kilkunastu wraków AIM120. Także jedynie co ci mogę poradzić to żebyś cokolwiek poczytał o tej walce, bo wypisujesz takie bzdury że głowa boli.

 15. GB

  Właśnie pojawiły się w necie zdjęcia kolejnego Pancyra zniszczonego przez izraelskie lotnictwo. Piloci izraelscy strzelają gdy potrzeba do tego rosyjskiego szrotu jak do kaczek normalnie.

 16. fan eksperta od badań F-35 przez TSAGI

  Co byś tu nie wkleił, to juz na zawsze będziesz tutaj ekspertem od badań F-35 przez Rosjan z TSAGI :)

 17. Użytkownik

  Jak ci wyżej napisano, zapalił się podczas lądowania, czyli na ziemi, a nie w powietrzu jak tutaj piszesz. A rzekomy pożar podczas pokazu dla hindusów to kolejna twoja brednia wyssana z palca.

 18. Użytkownik

  Jak donosił między innymi Defence 24, hindusi odstąpili od programu PAK-FA, ponieważ ruscy nie chcieli im oddać kluczowych technologii. Cytat z atykułu z portalu Defence 24 pt. "Chiny i Indie zaiteresowane SU-57?": "Indie zrezygnowały z udziału w programie Su-57 (opracowywanym wówczas pod nazwą PAK-FA), gdyż Rosjanie blokowali dostęp do kluczowych technologii i wyników testów". I to tyle w kwestii twoich wynurzeń.

 19. arkadiusz9021

  Prawda jest taka ,że nie istnieje obecnie alternatywa dla F35 ,a dla F22 nie będzie jeszcze istnieć długo !

  1. Użytkownik

   przecież to Jak 141

  2. prawieanonim

   Co ma wspólnego F-35 z Jak-141?

  3. Davien

   Zwykłe rosyjskei bajania jak to z Jak 41 wzieto system napędowy do F-35B:))

 20. MT

  Turcja nie powinna być w NATO!

  1. Użytkownik

   Powinna być ,

  2. Lolo

   Nie powinna

 21. GB

  Zabawne, to prototyp Su-57 tak sam z siebie zapalił się na ziemi? Dla twojej wiadomości, silnik T-50 zapalił się w powietrzu i w czasie pokazów dla pilotów hinduskich (wydarzenie z czerwca 2014).

 22. Franzz

  krótko: nie ma alternatywy

 23. GB

  Oczywiście że jest inaczej bo to pakistańskie F-16 wykonały zadanie, a hinduskie Su-30MKI zmykały przed nimi zamiast przechwycić pakistańską grupę uderzeniową. Co więcej to pakistańskie F-16 zestrzeliły hinduskiego MiG-21, a nie na odwrót. Jedynym "sukcesem" hinduskiej OPL było zestrzelenie własnego śmigłowca... I tyle twoich wynurzeń.

 24. B72

  SU 35 to poziom F16B. Turcja ma problem z bronią panc, kolejny raz odlozono w czasie prod Altaya, wobec braku wsparcia czas leo2a4 też jest ograniczony ( o modernizacji mogą pomarzyć) podstawowym czolgiem będzie M60 Sabra- modyfikacja izraelska. Ergogana i Turcji wszyscy mają dość, jeśli nie przyjadą turysci z Europy to gospodarka upadnie.

 25. Użytkownik

  Tia, a skąd wiesz. Czytałeś nowy raport GAO? Nie, bo takowy się jeszcze nie ukazał. Teraz udowodnij że 13 wad pierwszej kategorii (krytycznych) i 900 drugiej kategorii zostało usuniętych. Czekam.