Siły zbrojne

F-16 w testach radaru S-400

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Prasa turecka informuje o sprawdzianie radarów systemu S-400 kupionego od Rosji. Dwudniowe próby mają zakończyć się jeszcze dziś.

Prasa turecka poinformowała o próbach radarów kupionego od Rosji systemu obrony przeciwpowietrznej S-400. Testy rozpoczęto w poniedziałek, mają zostać zakończone jeszcze dziś. Radary znajdują w bazie sił powietrznych Mürted w pobliżu Ankary, w celu ich sprawdzenia wykorzystane zostaną tureckie samoloty F-16.

Oficjalny komunikat władz wojskowych, wydany po opublikowaniu informacji na temat testów przez prasę turecką, zapowiada wykorzystanie "samolotów F-16 i innych maszyn sił powietrznych Turcji" do wykonania w pobliżu Ankary w poniedziałek i wtorek szeregu lotów na małych i dużych wysokościach.

Przypomnijmy, że w lipcu br., po rozpoczęciu dostaw systemów S-400 Amerykanie zdecydowali o usunięciu Ankary z programu F-35. Motywowano to obawą, że wykorzystanie nowych rosyjskich systemów obrony powietrznej w połączeniu z myśliwcami 5. generacji może prowadzić do opracowania taktyki przeciwdziałania tym ostatnim za pomocą systemów obrony powietrznej oraz przekazania stosownych informacji Rosji. Jak widać, Turcja już angażuje swój zachodni sprzęt do testów S-400, obawy Amerykanów najprawdopodobniej nie były więc bezpodstawne.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.