Reklama

Siły zbrojne

Transportowce dla wojska wstrzymane. Redefinicja programu

Polski C-130E Fot. Sgt. 1st Class Alexander Burnett, 82nd Airborne Division PAO
Polski C-130E Fot. Sgt. 1st Class Alexander Burnett, 82nd Airborne Division PAO

Inspektorat Uzbrojenia poinformował o wstrzymaniu fazy analityczno-koncepcyjnej dla programu Drop, mającego doprowadzić do wyboru nowego średniego samolotu transportowego. Przyczyną jest zmiana wymagań operacyjnych.

Jak poinformował Inspektorat Uzbrojenia w związku z rede­fi­ni­cją Wymagania Operacyjnego faza ana­li­tyczno-kon­cep­cyjna dla zada­nia doty­czą­cego pozy­ska­nia śred­nich samo­lo­tów trans­por­to­wych DROP została wstrzy­mana, a dal­sze prace zwią­zane z pro­gra­mem będą pro­wa­dzone zgod­nie z zało­żo­nymi przez Siły Zbrojne RP ter­mi­nami zawar­tymi w obo­wią­zu­ją­cych w resor­cie obrony naro­do­wej nie­jaw­nych doku­men­tach pla­ni­stycz­nych.

Innymi słowy program będzie nadal kontynuowany, jednak – przynajmniej na razie – nie poznamy związanej z nim „mapy drogowej”. W praktyce oznacza to zapewne odsunięcie programu w czasie na bliżej nieokreśloną przyszłość. Na czym polega redefinicja także nie ujawniono. Takie podejście, biorąc pod uwagę kryzys związany z epidemią koronawirusa i liczne, znacznie bardziej palące potrzeby sił zbrojnych związane ze sprzętem który naprawdę będzie się liczył w czasie obrony kraju (OPL Wisła i Narew, programy pancerne, F-35, kierowane pociski przeciwpancerne, granatniki) nie dziwi.

Szczególnie, że Polska powinna w najbliższych miesiącach, w ramach odrębnego przedsięwzięcia, otrzymać ze Stanów Zjednoczonych pięć odmłodzonych średnich samolotów transportowych C-130H Hercules, które dołączą i docelowo zastąpią około 2022 roku eksploatowane obecnie C-130E.

Zamiar przeprowadzenia dialogu technicznego został dość niespodziewanie ogłoszony przez Inspektorat Uzbrojenia pod koniec maja ubiegłego roku. Do końca lipca ub. r. zgłosiło się do niego pięć podmiotów: Leonardo S.p.A.; Airbus Defence and Space S.A.U.; Embraer S.A.; Boeing Company i Lockheed Martin Aeronautics Company. Można więc spekulować, że wśród proponowanych konstrukcji znalazły się C-130J/J-30 Super Hercules, A-400 Atlas i C-390 Millenium. Dialog techniczny miał zostać przeprowadzony między wrześniem 2019 roku a majem br.

Reklama

Komentarze (31)

 1. Stary Grzyb

  Całe szczęście, że ktoś oprzytomniał. Pięć Herculesów 130H zaspokaja potrzeby ewentualnych działań ekspedycyjnych (wynikających ze zobowiązań sojuszniczych) aż nadto, a z punktu widzenia obrony kraju, te samoloty są potrzebą ostatniego rzędu, więc wydawanie na nie pieniędzy byłoby już nie absurdem, a sabotażem. Przy okazji, może by rozważyć - ale nie przez 10 lat, tylko przez góra 3 miesiące - możliwość wykorzystania zaoszczędzonych środków do zakupu, wraz z pełną licencją rzecz jasna, systemu GLSDB, umożliwiającego zadanie potencjalnemu przeciwnikowi nieakceptowalnych dla niego strat, na dodatek zgodnie z zasadą "rozproszenie środków - koncentracja uderzeń" (co znakomicie utrudnia próby dokonania przez tegoż przeciwnika zaskakującego uderzenia prewencyjnego)?

  1. alkaprim

   Stary Grzyb-z jakigo portalu żeś to spisał.Od samego czytania można dostać raka.

  2. Stary Grzyb

   Miło, że cię boli.

 2. jurgen

  nowe C-130H dołączą do 5 obecnych C-130E a nie zastąpią je w 2022 r., ponieważ po remontach w WZL 2 wszystkie obecne C-130E maja jeszcze resurs na 20 lat (przy normalnej eksploatacji a nie lataniu codziennie do Afganistanu). Więc przez jakiś czas spokojnie będziemy mieli 10 Herkulesów, o ile nie będziemy chcieli odbić znowu Afganistanu :). W tej sytucaji prowadzenie DT na nowe srednie transportowce jest bez sensu. Lepiej wykorzystać ludzi w IU do Narwii i wziąć kolejne Herkulesy przez EDA, tak żeby docelowo była pełna eskadra 16 C-130. Optymalnie byłoby wyciągnąć przy tym ze 4 KC-130 od hegemona (wśród tych docelowych 16 szt.)

  1. kajmat

   A te KC-130 to po co? Przecież nasze efy (te obecne i przyszłe), to jakby nie są kompatebilne z elastycznym modułem tankowania, a C-295 czy BH kupiliśmy bez opcji tankowania. To przecież nawet nie będzie można pochwalić się tym na defiladach.

 3. mosze

  Kasa się skończyła.

 4. GieTek

  Program Wisła wciąż aktualny. Trzymajmy się koryta i pogłębiajmy dno.

 5. robol

  odwołany przetarg przez obecną władzę, to norma. to jest sposób, aby powiedzieć narodowi, że coś robimy. a w rzeczywistości symulujemy pracę, a potem i tak zrobimy zakupy w us-army-markecie, gdzie nie przyjmują nawet bonów rabatowych z gazet. i na koniec, tradycyjnie. gdzie są śmigłowce transportowe dla armii !!? tańsze, lepsze i w większej ilości, gdzie są one ?!!

 6. Dyktatorek

  Mimo czasu pandemii...Niemcy , Australiia nawet takie Węgry inwestują w swoje siły zbrojne A My ostaniej Niedzieli zadecydowaliśmy ,że kasa nadal będzie szła na socjal...czy bogaty ...czy biedny każdy dostaje...natomiast inwestycja strategiczna to przekop mierzeji dla kajaków i barek płaskodennych ...Na modernizacje i kompleksowe inwestycje w siły zbrojne kasy brak !!! Może się uda kupić ilości defiladowe jakiegoś uzbrojenia....oczywiście z USA !!!

  1. Darek

   Jaki socjal???? W Polsce nie ma socjalu, mylisz ze Szwecją, GB czy Niemcami. Jaki socjal w PL jest???? Wiesz co to jest socjal czy powtarzasz głupotki lemingów.

  2. Gts

   Wydatki socjalne to pomoc finansowa lub materialna przyznawana z budżetu państwa lub organizacji/fundacji nie będąca wypłatą środków z tytułu zatrudnienia lub wykonanej pracy. Jeśli ty tłuku pisowski za socjal nie uznajesz 500 plus, 13 i 14 emerytury, zasiłku dla bezrobotnych w tym 1400 plus z tytułu utraty pracy, wyprawki szkolnej i innych wydatków, których roczna wartość przekracza już 50 mld zł to może czas skończyć podstawówkę. Wróć na do komentarzy w "dorzeczy" czy "wsieci" i nie zaśmiecaj tego portalu swoją żałosną wieśniacką twórczością. Ile twoja matka śniegu zeżarła, żeby takiego bałwana urodzić? Po co tu wchodzicie i się ośmieszacie pokazując iloraz inteligencji na poziomie pantofelka? Co wy myślicie, że wszyscy są tak tępi jak otaczający was wielbiciele wódki i pisu z podhala?

 7. Specjalista

  I bardzo dobrze. Jest cała masa ważniejszych potrzeb, jak zresztą celnie wskazano w artykule.

  1. Gts

   I żadna z nich nie będzie przez pis realizowana, ale co was to obchodzi. Siedzicie tu, udajecie ekspertów, bo wam płaca za głupie wpisy.

 8. Gts

  Po wyborach, można dalej olewać wojsko, służby, infrastrukturę i szarpać kasę nie zapominając o ochłapach w postaci socjalu dla elektoratu. No chyba, że wujek Trump wezwie do kolejnych zakupów amerykańskiego sprzętu z amerykańskich fabryk.

 9. 2 baterie

  Już po wyborach. Teraz można "wygaszać oczekiwania" ludu i zasłaniać się "niejawnością".

  1. Ja się cieszę

   A ha się cieszę. Uważam, że akurat Herculesy są kompletnie zbędne. Może uruchomią program dużych dronów, albo samolotów morskich? Albo wreszcie Narew?

  2. pomidor

   Może jednak dokończymy coć już rozgrzebanego? 2 baterie Patryjotków nie obronią nawet Warszawy - miało tego być minimum 8 baterii. I na boga więcej rakiet, bo teraz zapasy są na defilady i wystrzelenie 3 sztuk na kolejnym defenderze. To samo z rakietami i HIMARS-ami - powinny stać na poziomie każdej dywizji a nie jeden dywizjon i znów organoleptyczna ilość rakiet...

  3. jurgen

   ale masz świadomość ile to by kosztowało ? i że nie jesteśmy Bahrajnem ?

 10. Kapitan LWP

  Czekam na kolejne anulowane programy, jak mawiał jeden taki w wojskowych dresach " w puste to i Salomon nie naleje..."

  1. SamJo !!

   Idealna broń to Tablice Mendelejewa !?!?!? To był strzał w 10 mln !!! Funfle błogosławią tamte czasy , myśleli , że to się wróci , a tu kicha na 5 lat !!!

  2. Specjalista

   No właśnie. Aż żal się w oku kręci. Te tablice zamówione przez Siemoniaka to miało być nasze główne oręże, doprawione transportowymi karaczanami. Siła ognia takich sił połączonych wprost piorunująca. Zrzucane z karaczanów tablice bezpośrednio uderzały by żołnierzy wroga w czubek ich hełmów, całkowicie niszcząc morale najeźdźcy.

  3. Hurrraaa

   I do tego wystarczył tylko jeden taki "strategiczny" zakup, a zapas jest na jakieś 50 lat!! Genialne!!!

 11. 12345

  Fajnie by było, gdyby dokupili jeszcze 10 Herkulesów w miarę "młodych" naprawili je i zmodernizowali i kupili w USA. Starczy 20 sztuk.

  1. Żadnych Herculesów

   Może 100? A może jeszcze 200? Fajnie by było, nie? Tylko p o c o?

  2. Orthodox

   Nikt w naszym przypadku nie mówi o flocie kilkunastu, czy kilkudziesięciu sztuk, ale przy armii tej wielkości i jej potrzebach pięć maszyn tej wielkości to niezbędne minimum. Aspekt ekonomiczny jest taki, że jeden ,,kurs" Herculesów zawsze będzie tańszy niż kilka przelotów Cas. Potrzeby przetransportowania, czy desantowania cięższego i większego gabarytowo ładunku, też jest oczywista. Pomimo teoretycznego zakończenia ,,misji" przez WP, nasze mniejsze kontyngenty ciągle działają w różnych zakątkach świata. A nawet i bez tego zawsze będą potrzeby lotów na dystansach, na których możliwości Cas są ograniczone. I powtórzę po raz wtóry. Pozyskanie pięciu sztuk używek, w takiej formie płatności, jest jak najbardziej zasadne zarówno z ekonomicznego jak i operacyjnego punktu widzenia.

  3. Żadnych Herculesów

   Każdy Hercules jest w Polsce całkowicie zbędny. W naszych warunkach to samolot wyłącznie ekspedycyjny. Polska ma 900 km w najszerszym miejscu. 15 szt posiadanych CAS w zupełności wystarczy... na Polskę. Podobnie całkowicie zbędne są wciąż planowane odrzutowe samoloty sanitarne czy samoloty tankujace. Nawet gdy, wbrew obietnicom Dudy, nie wycofamy się z ekspedycji, to zawsze można wyczarterowac do tych okazjonalnych przelotów jakiś większy samolot. Nie ma potrzeby ich kupowania, a z finansowania i udziału w ekspedycjach należy się wycofać.

 12. Sternik

  No i dobrze. Czas krucjat u niewiernych się na razie skończył. Niewierni wygrali i czas pomyśleć o obronie własnych granic. Do tego samoloty transportowe nie są szczególnie potrzebne.

  1. Orthodox

   Jasne, w kraju i bliskiej zagranicy wystarczy PKP Czego.

  2. Ot co

   Wystarczy 15 CAS!!

  3. Orthodox

   Absolutnie nie wystarczy. Argument, że tej wielkości maszyny, w naszej sytuacji, są potrzebne tylko do zabezpieczenia misji ekspedycyjnych są po prostu śmieszne. Przy armii tej wielkości i jej potrzebach, zawsze będzie istniała potrzeba transportu, czy desantowania ładunków większych gabarytowo i masowo. Także na odległości, na których możliwości Cas są ograniczone. Tak jak łąszność to układ nerwowy, tak logistyka to serce i płuca każdej armii. Na dziś ciągle mamy stan przedzawałowy.

 13. zbychu

  No i panowie z IU znowu za nic wzięli pieniądze za swoje nieudolne fazy analityczno-koncepcyjne. Nic tylko bezsensownie analizować koncepcyjnie brać pieniądze, awansować a produkt finalny? A kogo to obchodzi.

 14. nico

  Co tu komentować, po prostu brak kasy a całe całe analizy to tylko zagrywka PR.

 15. Darek S.

  Słuszna koncepcja

 16. real_marek

  Po co ten cały cyrk, wszyscy wiedzieli, że to ściema i nic nie kupią. Ile jest jeszcze takich programów, o których z góry wiadomo, że nic nie kupią?

 17. Zaq

  RAF chce się pozbyć C130J i AW101 ale Mariusz woli złom z pustyni w Arizonie.

  1. H2O

   Czy już naprawdę nie potrafisz powstrzymać się od prymitywnych kłamstw? Przecież, k a ż d y tu wie, że na tej pustyni nie ma żadnych złomów. Robisz z siebie ostatniego nędznego trolla.

  2. SamJo !

   A ty co byś wolał ??!?!?! Pozłacane bombonierki ??!

  3. Karkoszka

   Każdy rozumny pozbył by się AW101. Kogo stać na coś takiego? Rachunek ma/winien jest porażający.

 18. Patcolo

  Sianie zamętu i zawracanie du..

 19. Wqrfiony

  i tak w kółko.... A kasa poszła na przetarg? poszła. I znowu można wymieniać się papierkami... Naprawdę nikt nie widzi w Inspektoracie Uzbrojenia sabotażystów? Czy po prostu rządzący są takimi dyletantami i na dodatek mają to wszystko w d...?

  1. y

   Kasa NIE POSZŁA na przetarg! Bo przetargu nie było! Czytaj ze zrozumieniem! I nie pisz głupot.

  2. Inspektor Łysiak

   KOLEGA mówi ze INSPEKTORAT UZBROJENIA DAŁ d#####?

 20. Tadziu

  Koledzy PiS juz KUPIŁ bipy za,750 mln pln, to sie desantuje Ale ich nikt nie chce Na resztę BRAK KASY

 21. codybancks

  A co z CASA, tą większa , mamy już tego typu samoloty , może dobrym odpowiednikiem, będzie CASA C-295, Co my będziemy wozić tymi samolotami ??? CASA ma udźwig ok. 11 ton , kc-390 ok 23 tony - czyli 1 Rosomak !?!?! Czy aby tylko nie rozdrabniamy się na drobne ???!

 22. Genau

  IU jako pierwszy do zlikwidowania, te dialogi i analizy to jakieś brednie. Kasę biorą, a nic się nie dzieje.

  1. Navigator

   Popierają BŁASZCZAKA to jego MATECZNIK

  2. kot

   Jedno z drugim nie ma wiele wspólnego.

  3. Oczko

   Żartujesz? Przypomnieć ci, że IU "realizuje" już od 2003 program Baobab, a od 2004 program "Grot" czyli lekki granatnik ppanc? Gdzie był wtedy Błaszczak, i kto był wtedy ministrem MON? Choć osobiście uważam, że Błaszczak to najgorszy minister ON, zaraz po Klichu, i o włos przed Siemoniakiem.

 23. Ron

  Czekam na ogłoszenie drugiej fazy programu Wisła. Nie jestem pewien co dokładnie od strony technicznej stoi na przeszkodzie. Może czekamy na pełną integrację polskich radarów P-18PL i PET/PCL?

  1. Ginawa

   Myślę, że może chodzić o niespodziewaną reintegrację planowanej integracji polskich radarów P-18PL i PET/PCL. Sorry, taki se rząd wybraliśmy.

 24. Navigator

  Inspektorat uzbrojenia nie ma kasy na,nowe Casy Hahahaha Za rok wycofa sie,zF35 Zaklad?

  1. y

   Zakład! Co stawiasz? Bo Już przegrałeś. Polska już wpłaciła pierwszą ratę!

  2. Genowefa

   I o z tego, skoro na drugą już kasy nie będzie?

  3. Orthodox

   Amerykanie czegoś takiego nie odpuszczają. Choćby i niebo się waliło.

 25. Orthodox

  Przecież to było jasne od decyzji o przyjęciu ,,nowych" Herculesów z pustyni. Rozwiązanie pomostowe staje się docelowym na następne 15-20 lat.

Reklama