Siły zbrojne

Tajlandia chce kupić Strykery

M1126 ICV Stryker. Fot. spec. Clinton Tarzia/US Army
M1126 ICV Stryker. Fot. spec. Clinton Tarzia/US Army

26 lipca br. Departament Obrony USA złożył wniosek o udzielenie zgody na dostawę 60 kołowych transporterów opancerzonych Stryker wraz z pakietem wsparcia dla Królestwa Tajlandii za ok. 175 mln USD w ramach procedury Foreign Military Sales (FMS).

Rząd Tajlandii miał zwrócić się do amerykańskich władz z prośbą o zakup 60 kołowych transporterów opancerzonych M1126 ICV Stryker i 60 wielkokalibrowych karabinów maszynowych M2 kal. 12,7 mm oraz wyrzutni granatów dymnych M6, a także pakietu wsparcia w postaci: cyklu szkoleń i personelu technicznego producenta, części zamiennych do poszczególnych podzespołów, zapewnienia logistyki i wsparcia przez cały cykl życia wozów.

Zdaniem amerykańskich władz zakup ten nie wpłynie w istotny sposób na zmianę równowagi wojskowej, a co za tym idzie bezpieczeństwa w regionie. W związku z przyjętą procedurą FMS umowa nie zakłada podpisania żadnych umów offsetowych. Głównym wykonawcą programu ma być koncern General Dynamics Land Systems z siedzibą w Sterling Heights w stanie Michigan.

Jeszcze w maju 2019 roku lokalne tajskie media informowały o tym, że tajska armia planuje nabyć fabrycznie nowe amerykańskie kołowe transportery opancerzone z rodziny Stryker. Wstępne plany mówiły o 37 egzemplarzach za kwotę 80 mln USD w ramach procedury FMS i kolejnych 23 w ramach bezpłatnej pomocy wojskowej USA dla tego państwa.

Królewskie Tajskie Wojska Lądowe dysponują obecnie szeroką gamą różnego typu kołowych transporterów opancerzonych/bojowych wozów piechoty pochodzących od kilku producentów i państw. Najliczniejszą część kołowej floty stanowi 238 ukraińskich kołowych bojowych wozów piechoty BTR-3E, które są produkowane w Tajlandii na licencji. Zaraz po nich znajduje się 150 amerykańskich kołowych transporterów opancerzonych V-150 Commando, które znajdują się u kresu swojej eksploatacji z powodu wyczerpania resursów i zostaną prawdopodobnie zastąpione właśnie przez nowo kupione Strykery. Ostatnie miejsce, jeśli chodzi o liczebność, zajmują 34 chińskie kołowe bojowe wozy piechoty VN-1.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.