Reklama

Siły zbrojne

Więcej chińskich czołgów dla Tajlandii

Tajski czołg VT-4, Fot. tajskie media via Youtube
Tajski czołg VT-4, Fot. tajskie media via Youtube

Tajlandia zdecydowała się na pozyskanie trzeciej transzy chińskich czołgów VT-4 produkowanych przez koncern Norinco. Za 14 pojazdów władze w Bangkoku zapłacą 73,5 mln dolarów. 

VT-4 zastąpią w tajskiej armii amerykańskie lekkie czołgi M41A3, które weszły do służby w 1962 roku. Nowe czołgi trafią do dwóch batalionów 7 Pułku Pancernego. W pierwszej transzy zakupów władze w Bangkoku pozyskały 28 VT-4 za 150 mln dolarów, a w drugiej kolejnych 11 czołgów za 58 mln dolarów. Pierwsze pojazdy trafiły do Tajlandii w 2017 roku. Docelowo tajska armia chce pozyskać nawet 150 do 200 chińskich czołgów VT-4. 

Tajlandia jest pierwszym na świecie użytkownikiem VT-4. Władze w Bangkoku zwróciły się w stronę chińskiego koncernu Norinco jako dostawcy czołgów podstawowych po problemach z dostawami T-84 Opłot-M z Ukrainy (tajska armia otrzymała tylko 31 z 49 zamówionych pojazdów a resztę kontraktu anulowano). Wśród kolejnych potencjalnych nabywców VT-4 jest obecnie wymieniany Pakistan.  

Czołg VT-4 uzbrojony jest w gładkolufową armatę kalibru 125 mm, która może strzelać różnymi typami amunicji, umieszczony w osi czołgu karabin 7,62 mm i drugi 12,7 mm kierowany z wnętrza pojazdu przez dowódcę. Załoga składa się z 3 osób (kierowca, dowódca i celowniczy). Czołg prawdopodobnie dysponuje kamerami pozwalającymi na obserwację całego otoczenia, za to na pewno zamontowana jest kamera pozwalająca na kierowcy na obserwację otoczenia tyłu czołgu. Zastosowano w nich system ochrony aktywnej GL5. Wysokoprężny silnik o mocy 1300 KM pozwala na osiągnięcie prędkości maksymalnej 70 km/h. Waga VT-4 szacowana jest na 52 tony. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.