Siły zbrojne

Szwecja obserwuje rosyjskie instalacje wojskowe w Syrii

Fot. Alan Wilson/Wikimedia Commons, CC BY 2.0
Fot. Alan Wilson/Wikimedia Commons, CC BY 2.0

Szwedzkie maszyny rozpoznania radioelektronicznego S102B Korpen (na bazie cywilnego Gulfstream IVSP) rozpoczęły na początku maja patrolowanie wschodnich części Morza Śródziemnego - informuje The Aviationist. Na oku mają m.in. granicę syryjską.

Komentarze (9)

 1. totalnie zdziwiony

  A po kiego grzyba miłująca pokój Szwecja, państwo neutralne pcha się aż koło Syrii ? Mało im szukania tajemniczych okrętów podwodnych w swoich szkierach :) ?

  1. allo allo

   przeszkadza ci, że obserwuje ruskie wojsko? Dlaczego ci przeszkadza?

  2. Geoffrey

   Może ciekawią ich charakterystyki rosyjskiego sprzętu elektronicznego, który pojawia się np na rosyjskich łodziach podwodnych pod Sztokholmem. Tu mają Rosjan na talerzu i bardzo dobrze, że korzystają z okazji do nauki. Jestem pod wrażeniem.

  3. Lewandos

   Bo jak pokazuje przykład sąsiada - Finlandii... wiara w miłujące pokój państwo... Może być kosztowna i się źle skończyć... A jak pokazało doświadczenie polskiego ambasadora w Moskwie i oświadczenie sowieckiego MSZ jak ktoś nie jest w stanie obronić własnego terytorium, niech się nie dziwi, że je traci...

 2. Jaro

  Szwedzi to niech się lepiej zajmą odzyskaniem terenów na obszarze własnego kraju, nad którymi utracili kontrolę, wzmocnieniem posterunków policji obrzucanych granatami itd. zamiast latać na Bliski Wschód i obserwować Rosjan. Oczywiście to mżonki, bo pewne procesy, które u nich zaszły, wydają się już nieodwracalne.

  1. Kiks

   Nieodwracalne? Odwracalne. To kwestia przyłożenia odpowiedniej siły ;).

  2. jaro

   Ale oni tej siły nie mają, tzn. w rękach to by może jeszcze mieli, ale na głowach już całkowicie podupadli, a jak głowa ręką nie chce ruszyć, to nic z tej siły.

 3. Marcin

  I jakoś to szpiegowanie nie wzbudza sensacji, ot lata sobie szwedzki samolot nad wodami międzynarodowymi i podgląda. Jak nad Morzem Czarnym latał IŁ to już Typhoona poderwano i był artykuł temu \'\'niezwykłemu\'\' wydarzeniu poświęcony. Manipulacja ?

  1. Jaś

   Ale chyba wiesz, że Rumunia jest już w NATO? Nie widzisz różnicy?

  2. Geoffrey

   Ale o co chodzi? Był artykuł po locie IŁ-a i jest artykuł po locie Gulfstreama. Natomiast ocena tego zdarzenia zależy od faktu, czy czujesz się częścią Zachodu, czy Rosji.

 4. zyg

  rosyjskie samoloty nad Bałtykiem raczej mają marny rekord.. zresztą nad każdym morzem.. a nad lądem jeszcze gorzej? Zawsze zastanawia mnie jak Brewster Buffalo które w świecie alianckim uznane były za raczej marne myśliwce osiągnęły w służbie Finlandii tak wspaniałe wyniki przeciw Jak/Mig/Iliuszyn/Tupolew ?

  1. siła propagandy

   Bo Finowie nie wiedzieli że ruski jest wspaniałym i niezwyciężonym wojownikiem?

  2. zyg

   Chyba masz rację , zapomniano im to powiedzieć zwłaszcza porucznikowi Jorma Sarvanto który lecąc Fokkerem DXXI (m.w. odpowiadał osiągami PZL P-24) zestrzelił 6 sowieckich Ilyuszynów DB3 w cztery minuty zdobywając w ten sposób do dziś nie pobity rekord świata.

  3. bropata

   Napisz coś o amerykańskich nalotach na ówczesną DR Wietnamu i jej obronie przeciwlotniczej opartej o radzieckie uzbrojenie. Może też być z uśmiechem na ustach.

 5. As

  Rosjanie wiedzą, że NATO to słaby i podzielony przeciwnik. Chińczykom nie fikają.

 6. wot zdziwko

  hmmm to już jankesi się boja latać obok ruskich baz, to chyba jakieś żarty są ...

  1. bklb

   nie czytaj TYLKO tytułów: Podkreśla się również, na podstawie danych zaprezentowanych przez portal ItaMilRadar, że trasy te odpowiadają tym, które wyznaczyły sobie amerykańskie (P-8, RQ-4, RC-135), brytyjskie (Sentinel R1) oraz izraelskie (G550 AEW) maszyny rozpocznawcze operujące nad tymi wodami.

 7. złośliwy

  Szwecja ma chociaż czym zbierać informacje. Nasze gulfstreamy są tylko do wożenia VIP-ów no ale za to ładnie są pomalowane i nazwane...

 8. benik

  Co człowiek się już nie dowie !!!! Gdzie Szwecja - gdzie Syria ???? Kto tam jeszcze pomaga USA - jednak USA to wydmuszka ????

  1. Kiks

   Może Szwecja robi to na własne potrzeby. To nie przyszło ci do główki? I co ma Szwecja do USA?

  2. Myśliciel

   Chyba Rosja

  3. marian

   Z artykułu wywnioskowałem, że Szwecja pomaga raczej sobie zbierając informacje na temat potencjalnego agresora. No chyba że coś źle zrozumiałem.

 9. z odpow poziomem świadomości zrozumią

  Czyżby psychotechnika wymykała się już rosyjskiej rządzącej kaście superbogatych spod kontroli?