Reklama

Siły zbrojne

Światłowód w rosyjskich dronach. Ślepa uliczka?

„Światłowodowe” drony: lądowy i powietrzny
„Światłowodowe” drony: lądowy i powietrzny
Autor. Sedi Ati

Rosjanie próbują wprowadzić światłowód do systemu naprowadzania swoich dronów-kamikaze, co ma je całkowicie zabezpieczyć przed przeciwdziałaniem elektronicznym przeciwnika. Rozwiązanie to ma jednak więcej wad niż zalet, przede wszystkim ograniczając bezzałogowcom manewrowanie, jak również zwiększając koszty tego, co jest przecież z założenia jednorazowego użytku.

Informacja o przechwyceniu przez Ukraińców drona FPV (przekazana 2 marca 2024 roku przez ukraińskiego blogera wojskowego Serhii „Flash”), z dołączonym do niego cienkim światłowodem (nawiniętym na cewkę), jest dużym zaskoczeniem i to z kilku powodów. Po pierwsze wskazuje, że Rosjanie próbują samodzielnie wprowadzać nowe rozwiązania do systemów bezzałogowych, a nie jak wcześniej, tylko powielać to, co wykorzystują Ukraińcy lub proponuje się w innych państwach.

Po drugie, oznacza przyznanie się Rosjan do problemów, jakie mają z przeciwdziałaniem elektronicznym ze strony ukraińskich sił zbrojnych. Przeciwdziałanie to najprawdopodobniej coraz częściej przerywa łączność rosyjskich operatorów z dronami, co w większości przypadków oznacza utratę systemów bezzałogowych.

Po trzecie światłowód w układzie naprowadzania bezzałogowców ma nie tylko zalety, ale również wady. Co do zalet, to Rosjanie próbując wprowadzić takie rozwiązanie do swoich dronów najprawdopodobniej myśląc przede wszystkim o uodpornieniu się na przeciwdziałanie radioelektroniczne. Może ono bowiem zakłócić działanie układów nawigacyjnych na bezzałogowcach oraz ich łączność z operatorem. Stosując światłowód, wszystkie dane potrzebne do kierowania dronem są przesyłane przez przewód, będąc w ten sposób „niewidoczne” dla przeciwnika.

Reklama

Przy okazji otrzymuje się również lepszy obraz, który nie jest zaburzony w jakikolwiek sposób warunkami propagacji fal - najczęściej nie sprzyjających transmisji „obrazu” za pomocą sygnałów radiowych (szczególnie na bardzo niskich wysokościach lotu). Takie rozwiązanie nie pozwala dodatkowo na wyśledzenie pozycji operatora, którego wcześniej można było namierzyć poprzez rozpoznanie komunikacji radiowej między dronem a jego pilotem.

Czytaj też

Wady światłowodowego systemu naprowadzania dla dronów

Z drugiej jednak strony zastosowanie światłowodu w dronach ma również wady. I co najważniejsze, patrząc na to, co przechwycili Ukraińcy, Rosjanie sobie z tymi wadami jeszcze nie poradzili. Odnaleziony dron FPV był bowiem „domowej” roboty, nie zasługując nawet na to, by nazywać go modelem. I nie chodzi przy tym o to, że ładunek bojowy (którym była głowica od granatnika klasy RPG) był podwieszony do kwadrokoptera zwykłą taśmą pakową, ponieważ w dronach kamikaze z zasady korzysta się ze wszystkiego co jest pod ręką.

Sam jednak sposób podłączenia światłowodu wskazuje na pełną prowizorkę. Wykorzystano przy tym np. nie jakiś gotowy system rozwijania, ale zwykłą cewkę transportową, która w żaden sposób nie mogła zagwarantować bezawaryjnego wyprowadzanie przewodu przy dużej prędkości i bardzo silnych manewrach. Całość umieszczono w podwieszonym pod dronem „kokonie”, który również nie przypominał przemyślanego rozwiązania. I to właśnie wada tego prowizorycznego układu, doprowadzająca najprawdopodobniej do przerwania przewodu spowodowała, że rosyjski dron spadł na ziemię praktycznie w całości, razem z nienaruszoną głowicą bojową.

Rosyjski dron naprowadzany przewodem światłowodowym.
Rosyjski dron naprowadzany przewodem światłowodowym.
Autor. Serhii „Flash”

Ta „prowizorka” bardzo źle świadczy o samym systemie wprowadzania innowacji do rosyjskich sił zbrojnych. Jest bowiem mało prawdopodobne, by żołnierze sami połączyli te wszystkie elementy na dronie, wcześniej sprowadzając odpowiedni światłowód oraz współpracujący i połączony z układem optycznym kamery, moduł elektroniczny (ze zdjęcia wynika, że jest to chiński transceiver optyczny 1x9-BIDI-N).

Reklama

Tego rodzaju zestaw musiał więc złożyć znający się na rzeczy zespół inżynierski. Wypuszczenie przez nich w powietrze składaka, jakiego przechwycili Ukraińcy świadczy: albo o desperacji w szukaniu jakiegoś środka odpornego na ukraińskie przeciwdziałanie, albo też o braku „kultury” technicznej, która zakłada przejście do prób operacyjnych jakiegoś rozwiązania, dopiero po jego przebadaniu.

Czytaj też

Utrata „prototypowego bezzałgowca” z powodu przerwania światłowodu nie musi być zresztą wcale spowodowana fuszerką w „projekcie” drona. Tego rodzaju przypadek może po prostu wynikać z wad przyjętego sposobu naprowadzania. W przypadku przeciwpancernych pocisków kierowanych sterowanych poprzez światłowód nie ma takiego niebezpieczeństwa, ponieważ PPK lecą najczęściej prosto, korygowane tylko trochę w wysokości i kierunku.

Drony bojowe FPV mają oczywiście najczęściej mniejszą głowicę, ale z drugiej strony zapewniają o wiele większą swobodę w działaniu, przede wszystkim wydłużając czas, jaki operator ma na przygotowanie ostatecznego uderzenia, gdy jest już blisko celu. Pozwala to nie tylko na spokojne wyszukanie celu i jego klasyfikację, ale również na wybranie odpowiedniego kierunku uderzenia oraz wybranie momentu, w którym to nastąpi. Po wprowadzeniu światłowodów manewrowanie jest już bardzo ograniczone, ponieważ zawrócenie, albo gwałtowny zwrot może zawsze doprowadzić do zerwania światłowodu.

Szpula ze światłowodem znaleziona w dronie zdobytym przez Ukraińców. Fot. Serhii „Flash”
Szpula ze światłowodem znaleziona w dronie zdobytym przez Ukraińców. Fot. Serhii „Flash”
Autor. Serhii „Flash”

Ograniczony jest również zasięg, który w żadnym przypadku nie równa się temu, co jest nawinięte na cewkę. Trzeba bowiem pamiętać, że długość światłowodu równałaby się zasięgowi tylko wtedy, gdyby bezzałogowiec leciałby w linii prostek w kierunku celu, a to jest mało prawdopodobne. Każda zmiana kierunku oznacza więc skrócenie tego dystansu. Jeżeli więc na cewce rosyjskiego drona zapisano, że jest tam 10813 m światłowodu, to nie jest to na pewno maksymalna odległość rażenia celu.

Reklama

W przypadku dronów FPV zasięg działania wynika z dwóch czynników: systemu łączności oraz baterii. W pierwszym przypadku światłowód rzeczywiście pozwala omijać problemy wynikające np. z ukształtowania terenu. Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że w przypadku dronów kamikaze stosuje się najczęściej najtańsze baterie, które przez to pozwalają tylko na dolecenie do celu (stąd na filmach nagranych w czasie takich ataków często pojawiające się napisy „low battery”).

Szpule ze światłowodem produkowane dla dronów podwodnych
Szpule ze światłowodem produkowane dla dronów podwodnych
Autor. Sedi Ati

W porównaniu do zwykłego drona FPV, ten dystans w bezzałogowcach „światłowodowych”, wynikający z możliwości baterii, musi się więc zmniejszyć ze względu na dodanie dodatkowego obciążenia. Największym ciężarem jest sama szpula, która ze światłowodem SMF-28 o długości 10,56 km amerykańskiej firmy Corning waży 3,5 kg. Oczywiście można to zrekompensować zabraniem mniejszego ładunku bojowego, jednak w tym przypadku zmniejsza się skuteczność ataku.

Ostatnim problemem jest cena, która w przypadku dronów kamikaze, powinna być jak najmniejsza. Tymczasem układ światłowodowy podraża koszt każdego systemu bezzałogowego. Cena rynkowa wspomnianej wyżej szpuli ze światłowodem SMF-28 o długości 10,56 km amerykańskiej firmy Corning waha się od 345 do nawet 1400 dolarów, a więc jest większa niż sam kwadrokopter. Z kolei na AliExpress jej chiński odpowiednik, gorzej rozwijający się, można kupić za około 700 zł wraz z przesyłką. Może więc dojść do sytuacji, że operatorzy dronów nie będą chcieli korzystać z nowych rozwiązań, woląc za to dostać więcej tanich bezzałogowców FPV, godząc się przy tym na pewne ograniczenia związane z zakłóceniami.

Chiński transceiver optyczny podłączony do układu kamery rosyjskiego drona odnalezionego na Ukrainie
Chiński transceiver optyczny podłączony do układu kamery rosyjskiego drona odnalezionego na Ukrainie
Autor. Serhii „Flash”

Naprowadzanie światłowodowe dronów nie jest niczym nowym

Trzeba przy tym zaznaczyć, że o ile wprowadzenie światłowodu do tanich kwadrokopterów kamikaze jest czymś nowym, to sama idea takiego systemu naprowadzania już nie. Wcześniej był on jednak stosowany przede wszystkim w przeciwpancernych pociskach kierowanych i torpedach. W tym pierwszym przypadku przykładem mogą być izraelskie PPK typu Spike LR2, które mają w swoim kadłubie szpulę z nawiniętym przewodem światłowodowym o długości 5,5 km.

Przeciwpancernym pociskiem kierowanym o podobnym sposobie naprowadzania jest wykorzystywana na Ukrainie rakieta TOW-2, wprowadzona w USA jeszcze w latach siedemdziesiątych. W jej przypadku nie stosuje się jednak włókna światłowodowego, ale dwa przewody miedziane o długości 2,4 mili. Nie pozwala to na przekazywanie obrazu z głowicy pocisku, ale tylko sygnałów sterujących jego lotem. Podobne rozwiązanie zastosowano w PPK Milan (Missile d’infanterie leger antichar) o zasięgu około 2000 m, który również został przekazany Ukrainie, z tym że przez Francuzów.

Start naprowadzanego przewodowo PPK Milan. Poniżej liczne przewody zdradzające w jakiś sposób stanowisko ogniowe strzelca
Start naprowadzanego przewodowo PPK Milan. Poniżej liczne przewody zdradzające w jakiś sposób stanowisko ogniowe strzelca
Autor. Francuskie wojska lądowe

Oczywiście kiedy pojawił się światłowód Amerykanie próbowali go również wykorzystać opracowując PPK typu EFOG-M. Ostatecznie projekt ten „przegrał” z naprowadzanym laserowo Hellfirem i naprowadzanym na podczerwień Javelinem. Podobnie było zresztą z pociskiem Polyphem opracowywanym wspólnie przez Francję, Niemcy i Włochy. Program wykorzystującej światłowód rakiety o zasięgu nawet 60 km został jednak ostatecznie anulowany.

Nie wprowadzono także dronów naprowadzanych światłowodem. I znowu, amerykańska agencja DARPA rozpatrywała wprowadzenie takiego bezzałogowca z głowicą bojową w ramach programu Close Combat Lethal Recon. Chciano w sten sposób uzyskać możliwość atakowania przeciwnika w środowisku miejskim, gdy wróg nie znajduje się w linii wzroku. I w tym przypadku to rozwiązanie przegrało ze sterowaniem radiowym.

Jak widać Rosjanie próbują pójść drogą, którą wcześniej odrzuciły kraje natowskie i sami Ukraińcy. Ci, analizowali bowiem wcześniej możliwość kierowania dronami za pomocą światłowodu m.in. w czasie konkursu NATO TIDE Hackathon, organizowanego przez Dowództwo Transformacji NATO (jego celem jest poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań i rozwiązywanie problemów związanych z interoperacyjnością Sojuszu). Ostatecznie na Ukrainie zrezygnowano z tego sposobu naprowadzania uznając, że jest mała szansa by nie doszło do przerwania przewodu, który ciągnąłby się za bezzałogowcem przez 10 km.

Produkt 55 proponowany przez Kałszanikowa miał być prawdopodobnie naprowadzany światłowodem, ale nie przypomina tego co odnaleźli Ukraińcy
Produkt 55 proponowany przez Kałszanikowa miał być prawdopodobnie naprowadzany światłowodem, ale nie przypomina tego co odnaleźli Ukraińcy
Autor. Zala

Jak widać Rosjanie doszli do innego wniosku. Już wcześniej było głośno o pracach rosyjskiej firmy Zala (należącej do grupy Kałasznikow) nad amunicją krążącą określaną jako „Produkt 55”. Miało to być według producenta rozwiązanie całkowicie odporne na przeciwdziałanie radioelektroniczne przeciwnika. Rosjanie oczywiście nie zdradzili na czym to miało polegać, ale w mediach spekulowano, że chodzi właśnie o zastosowanie światłowodu. Wizualizacje tej amunicji w niczym jednak nie przypominało tego, co odnaleźli Ukraińcy.

Ukraińskie wojsko nie zlekceważyło znaleziska, które ma być obecnie przeanalizowane i ocenione przez grupę Magyara. To tam mają powstać propozycje, czy powielić to co zrobili Rosjanie, czy też kontynuować prace nad własnymi rozwiązaniami. Jeżeli zapadnie decyzja na tak, to pomóc w pracy mogą rozwiązania od kilku lat rozwijane przez amerykańską firmę Timbercon z Oregonu oraz francuskie firmy Sedi Ati i Elistair. Proponują ona bowiem już opracowane, światłowodowe systemy kierowania i przekazywania informacji z dronów, z tym że nieco w innym celu.

YouTube cover video

W przypadku Elistair jest to np. mocny przewód światłowodowy, który jest rozwijany ze szpuli znajdującej się w specjalnej skrzyni na ziemi i podłączany do multikoptera rozpoznawczego (a nie kamikaze). W ten sposób można prowadzić rozpoznanie nie zdradzając położenia operatora poprzez wysyłanie jakiejkolwiek emisji radiowej.

Jak na razie wojsko (szczególnie amerykańskie i francuskie) nie było zainteresowane tego rodzaju rozwiązaniami. Wojna na Ukrainie może zmienić to podejście i to diametralnie.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (10)

  1. pawelv

    Światłowód jest Amerykański ,elektronika Chińska.... Chyba na Rosję sankcje nie działają. Kraje zachodnie dalej pompują Chinom najnowsze technologie i stawiają tam zakłady żeby taniej produkować, a Chiny oczywiście na tym korzystają. Ruscy również bez większych problemów mogą kupić zachodnią technikę... Biznes i interesy tylko to się liczy . Niemieckie i Francuskie firmy dalej sprzedają do Rosji korzystają tylko z pośredników

  2. Extern.

    Pomysł wcale nie jest taki głupi, ale w tym wypadku źle użyto szpuli którą należało przewinąć tak aby odwijała się od jednego końca do drugiego jakby niejako w głąb i w stosunku do kierunku lotu szpula powinna być ustawiona równolegle swoją osią, bez tylnej ścianki oczywiście. To by zapewniło najmniejsze opory przy odwijaniu się przewodu i najmniejsze ryzyko zerwania. Tak właśnie jest to robione w przewodowych PPKach . Nie zdradzam tu żadnych tajemnic, bo od prehistorycznych czasów tak się to właśnie robi w takich pociskach. Ale nie jest to raczej pomysł dla dronów zwiadowczych, bardziej dla dronów kamikadze, które niczym pocisk na resztkach baterii lecą bezpośrednio do wykrytego przez dron zwiadowczy celu.

    1. Davien3

      Extern własnie drony kamikaze często gwałtownie manewrują podczas ataku , do tego zdecydowanie ogranicza zarówno mase głowicy bojowej, zasieg i zwrotność, a znacznie podnosi cene.

    2. Extern.

      @Davien3: No fakt podnosi cenę i ogranicza manewrowanie, ale ma niezaprzeczalną zaletę w postaci tego że nikt nie namierzy łatwo skąd operator nadaje i nie pośle tam żadnej niespodzianki w postaci oddziału specjalnego albo salwy artyleryjskiej.

  3. Zbyszek

    Skuteczność zakłócania doskonale widać na ukraińskich filmach. Tuż przed uderzeniem obraz staje się nieczytelny. Nagranie z towarzyszących dronów obserwacyjnych czasem pokazuje skutki - wybuch celu lub jego pożar, uciekającą załogę, ale w większości wypadków przekaz kończy się tuż po uderzeniu. Prawdopodobnie to oznacza nieefektywne trafienie. Takie nagrania dominują w przypadku uderzeń w pojazdy. Rzeczywisty koszt dronów na cel nie wynosi 500 USD, a wielokrotność tej ceny. Może to w pełni uzasadniać koszt światłowodu.

    1. user_1050711

      @Zbyszek. Zauważ czy dowiedz się... Zakłócenia/zagłuszenie działają na odbiornik, nie na nadajnik. Chyba, że nadajnik skonstruowano naprawdę niechlujnie.

    2. user_1050711

      @Zbyszek Natomist (2) zasięg transmisji sygnału gwałtownie maleje przy zbliżaniu się anteny nadawczej do ziemi.

    3. Zbyszek

      @user_1050711, po pierwsze nie ma to takiego znaczenia. Czy operator dobrze widzi cel do końca, ale nie jest w stanie korygować lotu (zakłócenie odbiornika po stronie drona), czy traci cel z widoku (zakłócenie po stronie nadajnika drona) i z tego powodu nie jest w stanie korygować lotu efekt jest ten sam. Po drugie na nagraniach widać wyraźnie pojawiające się problemy z obrazem NADAWANYM przez drona. Wskazywali na to też ukraińscy piloci dronów. Mam skromną wiedzę nt WRE i mogę się mylić: jeśli zagłuszarka zacznie zakłócać na paśmie na którym dron NADAJE i to praktycznie z tego samego miejsca w którym on jest, to urządzenie odbiorcze praktycznie nie ma możliwości oddzielenia zakłócenia od sygnału właściwego. Proszę mnie skorygować jeśli się mylę

  4. Trew

    Francuskie rozwiązanie służy do zupełnie innego celu. Zasila się drona z ziemi, może wisieć kilka godzin i służyć jako antena oraz latająca lornetka.

  5. Zbyszek

    Inną kwestią jest sposób użycia dronów FPV. Raczej nie są wykorzystywane jako amunicja krążąca. Wspomniany w artykule komunikat "low batery" wskazuje na używanie ich przeciw zidentyfikowanym celom. Zdolność manewrowania jest ewidentnie wykorzystywana, ale czy wyklucza to sterowanie przewodowe (światłowodowe)? I tu może kryć się największy prawdopodobnie błąd w artykule: improwizowana konstrukcja może wynikać z rosyjskiego niechlujstwa, braku kultury technicznej lub z wysokiej umiejętności szybkiego testowania nowych rozwiązań, zgodnych z metodyką stosowaną w najefektywniejszych startupach. Jeśli Rosjanie wpadli na pomysł i puścili zaimprowizowanego drona by sprawdzić co będzie Autor ma rację - nic im z tego nie przyjdzie. Ale jeśli chcieli w ten sposób sprawdzić konkretne założenie i szybko wyprodukowali kilkanaście dronów z których jeden został przejęty, to mamy do czynienia z czymś dużo groźniejszym

    1. Artarmar

      W punkt

  6. Artarmar

    Zdecydowanie TAK. Mamy wszystko co potrzebujemy. Odpornosc na WRE, atak pozahoryzontalny, doskonale zdolności zwiadowcze w trakcie ataku (obraz jest wysokiej rozdzielczości, w dużej ilości klatek), mozliwosc bycia niewykrytym (przy zastosowaniu drona łacznikowego tez zasięg z dużej wysokosci). Pozorna wada w postaci mniejszej mozliwosci manewru? Frontem ostro musisz manewrowac przez opóźnienie, przerwana trans, a to znika. Lecisz prosto jak ppl i autotraker możesz poradzić na lapku a nie arm to też daje lepsze możliwości ataku. Tak naprawdę minus to konieczność posiadania doświadczonej zalogi które wykorzysta zalety, zwykle drony wykorzystywane masowo nie znikną.

    1. Artarmar

      Nie jest to ślepa uliczka lecz droga do określonego celu, celem jest skuteczny atak na wartościowe cele. Koszt droga odgrywa mniejsza rolę i tak jest kilkukrotnie tańszy niż kierowane rakiety czy kierowany pocisk arty a idealnie spełniają ich na blisko (pozahryzontalny) zasięg

  7. dsM

    Niech dalej wysyłają te światłowody, może Ukraińcy zrobią sobie internet w okopach ;). A tak bez żartów, użycie światłowodu w dronach obserwacyjnych może być ciekawym pomysłem , szczególnie jeśli urządzenia połączone byłyby w łańcuch, który utrzymuje kabel cały czas nad ziemią (musiałby mieć wtedy zdolność do rozwijania i zwijania). Być może dałoby się rozbudować tą koncepcje o zasilanie otrzymując ostatecznie aerostaty. Obchodząc ograniczenia zasilania możnaby zbudować ciężkie drony obserwacyjne z dokładną (znaczy ciężką) operujące nonstop poza zasięgiem shorad.

    1. Stefan1

      Takie coś było przymierzane do Straży Granicznej. Miał to być ciężki wielowirnikowiec, zasilany przewodem z agregatu umieszczonego na samochodzie. To się wydaje rozsądnym rozwiązaniem na czas pokoju. Dużo tańszym od Żniwiarzy ale i o mniejszych zdolnościach.

    2. Davien3

      Stefan1 o znacznie mniejszych a wcale nie tak wiele od nich mniejszy bo oprócz aparatury rozpoznawczej musi jeszcze unieść ciężar kabla, który też mało nie waży

  8. Tani2

    Ja inaczej,po raz pierwszy w dziejach armia ma forsę i kupuje co chce. Wiele małych i średnich firm szuka swojego miejsca w zbrojeńòwce . Jest pomysł powstaje produkt . Kontakt z wolontariuszami zabierają sprzęt na front do przetestowania i płacą gotòwką. Żadnych przetargòw negocjacji dotyczy to przedewszystkim dronòw i to lądowych jak i latających oraz broni antydronowej. Tu bym wròcił się w czasie w 2000 roku ministerstwo obrony rozstrzygneło konkurs na zestaw plot kròtkiego zasięgu wybrano zestaw Tor. Pantsir został anulowany. Ale stał się cud ,pojawił się klient zainteresowany tym systemem . Bez gadania wyłożył 700 mln òwczesnych dolców na prace badawcze wdrożeniowe i produkcyjne. I zamòwił 50 zestawòw na niemieckich samochodach MAN. Kiedy biuro projektowe dowiedziało się o budżecie myśleli że to żart. A ruska armia jak każda armia nie wydając grosza dostała system sfinansowany przez ZEA. Czyli Zjednoczone Emiraty Arabskie. Ale dzisiaj już takich klientòw nie ma.

  9. user_1050711

    Długie połączenie światłowodowe na pewno warto aby bezpiecznie oddalało operatora konsoli, od urządzenia nadawczo-odbiorczego, czy innego (np. lasera) sterującego dronem, czy wyrzutnią ppk, Oraz od radaru antydronowego (czy może samego jego nadajnika ?). Nie mówiąc o nadajnikach radiostacji, służących łączności pomiędzy oddziałami.

  10. user_1050711

    Rzut oka na te prymitywne drony światłowodowe i już widać w czym tkwi elementarna pomyłka "projektanta" że tak plącze im się światłowód w śmigła... Niemniej nasz MON ani z tym nie eksperymentuje, a podpowiadać konkurencji czy może także wrogom nie ma po co :(

Reklama