Reklama

Siły zbrojne

Sprawozdanie z działalności sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej w 2014 roku

Ministerstwo obrony Rosji opublikowało sprawozdanie z działalności sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej w 2014 roku, przedstawione prezydentowi Putinowi 19 grudnia br. w Narodowym Centrum Kierowania Obroną FR.

W sprawozdaniu zamieszczonym na stronie Minooborony wiele danych, szczególnie jeżeli chodzi o wprowadzany, nowy sprzęt wojskowy, nie zgadza się informacjami jakie były przekazywane w ciągu roku. By zwiększyć liczby prawdopodobnie wliczano w tej statystyce również ten sprzęt, który był przekazywany po remontach. Dlatego nie mogąc ocenić prawdy zawartych w sprawozdaniu informacji pozostawiamy je bez komentarza.

Możliwości bojowe sił zbrojnych

W rakietowych wojskach strategicznego przeznaczenia służbę bojową podjęły trzy rakietowe pułki wyposażone w nowe rakietowe kompleksy „Jars”.

 

Fot. mil.ru

W skład lotnictwa dalekiego zasięgu wprowadzono siedem zmodernizowanych bombowców strategicznych Tu-160 i Tu-95MS a w skład sił podwodnych rosyjskiej, wojennomorskiej floty - najnowszy okręt podwodny typu Borei „Jurij Dołgorukij”. Zrealizowano trzy udane testy rakiet balistycznych Buława. Do końca roku w składzie marynarki wojennej FR będą trzy takie okręty podwodne. Dodatkowo zaplanowano budowę dwóch kolejnych „krążowników podwodnych”: „Kniaź Władimir” i „Kniaź Oleg”.

Fot. mil.ru

Całe strategiczne siły jądrowe otrzymały 38 międzykontynentalnych rakiet balistycznych, w tym dwadzieścia dwie przeznaczone dla okrętów podwodnych strategicznego przeznaczenia. Poziom wyposażenia w nowoczesne uzbrojenie podniósł się w ten sposób do pięćdziesięciu sześciu procent.

Okręt podwodny z rakietami balistycznymi „Jurij Dołgorukij” - fot. mil.ru

W siłach ogólnego przeznaczenia została rozwinięte samodzielne ugrupowanie wojsk na Krymie. Do już istniejących na półwyspie sił i środków dodano siedem „związków” i osiem jednostek wojskowych różnego przeznaczenia.

Sformowano czternaście pododdziałów wyposażonych w bezzałogowe statki powietrzne. W ciągu roku wojska otrzymały sto siedemdziesiąt dziewięć zestawów z powietrznymi dronami – czyli prawie tyle, ile było w rosyjskiej armii we wszystkich poprzednich latach.

Fot. mil.ru

W Rosji utworzono też narodowe centrum lotnictwa bezzałogowego resortu obrony, gdzie szkoli się również specjalistów innych ministerstw i departamentów. Drony były wykorzystane w trakcie szkolenia wojsk, jak również dla zabezpieczenia Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Soczi. Liczba lotów samolotów bezzałogowych w porównaniu do 2013 roku podwoiła się a ich nalot wzrósł ponad czterokrotnie.

Fot. mil.ru

W lotnictwie utworzono mieszaną dywizję lotniczą i dywizję obrony przeciwlotniczej. Wszystkie brygady powietrzno – kosmicznej obrony przeszły na struktury dywizjonowe.

Możliwości bojowe sił morskich zwiększono poprzez rozwinięcie do końca roku samodzielnej brygady okrętów podwodnych we Flocie Czarnomorskiej.

W Arktyce, na bazie Floty Północnej stworzono jednolite dowództwo strategiczne. W jego składzie rozwinięto dodatkowo dywizję obrony przeciwlotniczej, brygadę piechoty morskiej oraz kończy się formowanie arktycznej brygady zmechanizowanej. Na wyspie Kotielnyj rozmieszczono nową grupę taktyczną. W jej skład weszły „nowoczesne” kompleksy przeciwokrętowe i przeciwlotnicze (na zdjęciach w rzeczywistości pokazano np. stare systemy obrony brzegowej Riedut). W celu zapewnienia normalnych warunków życia i służby wojskowej w obszarach arktycznych stawiane są specjalne, modułowe, polarne, wojskowe miasteczka.

W wojskach powietrzno – kosmicznej obrony do dyżurów bojowych wprowadzono dwie stacje radiolokacyjne dalekiego zasięgu (w Kaliningradzie i Irkucku). Dyżury eksperymentalno - bojowe rozpoczęły jeszcze dwie takie stacje radiolokacyjne w Barnauł i Jeniseju.

Fot. mil.ru

W wojskach powietrzno desantowych: 45 pułk specjalnego przeznaczenia przeformowano na 45 brygadę Specnazu.

Dostawy nowoczesnego uzbrojenia i techniki wojskowej

Wojska lądowe otrzymały dwa brygadowe zestawy operacyjno-taktyczne systemów rakietowych „Iskander-M”, 294 zmodernizowane czołgi T-72B3, 296 innych pojazdów opancerzonych, dwa przeciwlotnicze zestawy obrony powietrznej wojsk lądowych S-300W4 i 4956 różnego typu pojazdów kołowych.

MiG-31BM - fot. mil.ru

Do sił powietrznych przekazano 7 przeciwlotniczych zestawów S-400, 142 samoloty (53 wielozadaniowe „lotnicze kompleksy” Su-30 i Su-35S, 16 Su-34, 28 samolotów transportowych i szkolnych różnego typu, 18 zmodernizowanych myśliwców przechwytujących MiG-31BM) i 135 śmigłowców (w tym 46 bojowych i 72 transportowo – desantowe).

W skład sił morskich weszły: jeden nowy, uderzeniowy, atomowy okręt podwodny z rakietami manewrującymi „Siewierodwińsk”, duży okręt podwodny „Noworosyjsk”, pięć okrętów nawodnych i 10 bojowych kutrów różnych typów.

Okręt podwodny z rakietami manewrującymi „Siewierodwińsk” - fot. mil.ru

W wojskach powietrzno – kosmicznej obrony, na kosmodromie Plesieck, pomyślnie i przed planowanym terminem zakończyła się budowa instalacji startowych kompleksu rakiet kosmicznych „Angara”. W lipcu, przeprowadzono z niego udany start testowej rakiety mniejszej klasy. Obecnie trwają przygotowania do startu ciężkiej rakiety kompleksu „Angara”, która pozwala na wyniesienie całego szeregu satelitów wojskowych i to na wszystkie typy orbit.

Fot. mil.ru

Poziom ukompletowania rosyjskich wojsk w nowoczesne uzbrojenie wzrósł o siedem procent w porównaniu do ubiegłego roku i wynosi od dwudziestu sześciu (w wojskach lądowych) do czterdziestu ośmiu procent (w wojskach powietrzno-kosmicznej obrony). Spełniono więc rozkaz Putina, który rozkazał by ta średnia osiągnęła 30%. Serwisowanie sprzętu wzrosło do 75% - czyli 5% więcej niż w 2013 r.

Rosjanie poinformowali również że są w trakcie ujednolicania sprzętu, który ma zmniejszyć do 2025 r. liczbę typów wykorzystywanego uzbrojenia. W przypadku okrętów podwodnych oznacza to zmniejszenie liczby typów jednostek pływających z 13 do 9, w przypadku okrętów nawodnych liczba typów ma spaść z 31 do 19, a w przypadku czołgów z 13 do 4. Ma to przynieść oszczędności w wysokości 25 trylionów rubli.

Ukompletowanie sił zbrojnych w żołnierzy kontraktowych i poborowych

Ukompletowanie osobowe w armii rosyjskiej podniesiono do 90,5%, a więc o 5% więcej niż w ubiegłym roku. Liczba żołnierzy kontaktowych zwiększyła się do 295,02 tysięcy a wiec o 75 tysięcy więcej niż w ubiegłym roku. Zanotowano poprawę jeżeli chodzi o wykształcenie nowych żołnierzy. Sześćdziesiąt cztery procenty z nich ma wyższe (11%) lub średnie wykształcenie zawodowe.

Dziewięćdziesiąt dziewięć procent należało do pierwszej i drugiej kategorii wiekowej przydatności zawodowej, dziewięćdziesiąt jeden procent żołnierzy kontraktowych nie przekracza trzydziestu lat. Zaznaczono przy tym, że kołnierze kontraktowi przechodzą obecnie intensywne, czterotygodniowe szkolenie w oparciu 21 ośrodków treningowych.

W 2014 roku na polecenie prezydenta Putina przeszkolono również około 14000 studentów.

W sprawozdaniu znalazł się również specjalny podrozdział poświęcony działaniu rosyjskiego wojska na Krymie, który zamieszczamy w całości, jako że stanowi oficjalne przyznanie się Rosji do interwencji zbrojnej.

Ochrona bezpieczeństwa rosyjskich obiektów i populacji na Krymie

W wyniku zbrojnego zamachu stanu na Ukrainie pojawiło się zagrożenie dla bezpieczeństwa rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, a także rosyjskojęzycznych obywateli na Krymie.

Kierownictwo Rosji zostało zmuszone do właściwej odpowiedzi na pogarszającą się sytuację polityczną i wojskową. W związku z tym, w ramach dopuszczalnego marginesu wynikającego z zawartych przez Rosję umów zwiększyła się liczba rosyjskich wojsk na półwyspie.

Putin przyznaje, że na Krymie to jednak interweniowali rosyjscy żołnierze - fot. mil.ru

Rosyjscy wojskowi zabezpieczali bezpieczeństwo wszystkich instalacji wojskowych i zapobiegli rozlewowi krwi wśród ludności cywilnej Krymu. Wysokie morale, silna wola i dobre przygotowanie oficerów i żołnierzy pozwoliło na przeprowadzenie w spokoju i ciszy referendum. Ludność Krymu, wysoko oceniając rzetelność i wysokie kwalifikacje rosyjskich żołnierzy z wdzięczności nazwała ich „uprzejmymi ludźmi”.

Zgodnie z wolą wolnych obywateli Krym wszedł w skład Rosji”.

Reklama

Komentarze (3)

  1. pół żartem ,pół serio ale z prawej flanki

    tak jak sobie patrzę na co poniektórych kolegów mojej córki - to obecnych żaków chyba byłoby nawet strach na takie przeszkolenia wzywać..,a tu proszę ; na jedno polecenie14.ooo. moskalskiej braci studenckiej zamiast snuć się za lichym rosyjskim piwskiem po tamtejszych klubach - "powołowania w kamasze" pokosztowało. Może tak Pan zwierzchnik na Pałacu z podobną a wielce ci słuszną inicjatywą by wystąpił? Eeee ,chyba raczej nie skory - wybory...

  2. Hans Close

    Mam nadzieję, że kraje Zachodniej Cywilizacji nie popełnia kolejny raz tego samego błędu w stosunku do Rosji, gdy znowu rzucą na kolana tego zwyrodniałego, agresywnego kolosa, to tym razem nie skończy się wybiciem zębów, ale odetną głowę i podzielą cielsko na cześć.

    1. Wojtekus

      Kraje zachodnie juz popleniaja kolejny blad z Francja na czele. Francuzi juz mowia o zniesieniu sankcji. Dlatego powinnismy ich wydojic z jak najwiekszego zasobu technologi zanim ja prze transferuja do Ruskich.

    2. łysy40

      Tak z ciekawości Hans-powiedz wierzysz w to co tutaj piszesz?

    3. podbipieta

      amen

  3. ems

    Gdzie mogę zapoznać się z analogicznym sprawozdaniem polskiego MON ?

    1. ja

      niestety w MON nie mają równie dobrych propagandzistów....

Reklama