Siły zbrojne
Słowacja wybrała następcę S-300
Słowacja podpisała umowę na zakup izraelskich systemów obrony powietrznej Barak MX – poinformowało Ministerstwo Obrony Izraela.
Kontrakt ma wartość 560 mln euro. Jest to największy słowacki zakup w izraelskim przemyśle obronnym. Izraelczycy traktują tę transakcję jako początek ekspansji na słowackim rynku. Systemy przeciwlotnicze rodziny Barak są oferowane przez Izrael wielu państwom świata, w tym Europie i Ameryce Południowej. Użytkownikiem są także Indie, które współtworzyły system Barak 8. Producentem Barak MX jest państwowa firma Israeli Aerospace Industries (IAI).
Barak MX to zestaw przeciwlotniczy, który może strzelać trzema typami pocisków (Short, Medium i Extended Range). Te są zdolne razić cele w odległościach 35, 70 bądź 150 km. Jak wiele rozwiązań izraelskich Barak MX powstał z myślą o optymalnym doborze pocisku do rodzaju zagrożenia. Wszystko po to, by nie zużywać najdroższych i najlepszych rakiet na łatwe do zwalczania, niskiej wartości cele. Wszystkie typy pocisków mogą być wystrzeliwane z tej samej wyrzutni. Zwalczanymi celami mogą być nie tylko samoloty, śmigłowce i bezzałogowce, ale także pociski manewrujące, pociski ziemia-powietrze (!) i pociski balistyczne.
Israel MOD Seals 560 Million Euro Agreement: Barak MX Integrated Air Defense System Produced by IAI Sold to Slovakia in Landmark Agreement 🇮🇱🇸🇰 pic.twitter.com/EXCoZgS4Gq
— Ministry of Defense (@Israel_MOD) December 23, 2024
Po przekazaniu Ukrainie baterii radzieckiego systemu przeciwlotniczego S-300 i myśliwców MiG-29 Słowacja pozostała niemal bez możliwości obrony swojej przestrzeni powietrznej. Wyjątek stanowiły nieliczne systemy 2K12 Kub i eskadra szkolno-bojowych samolotów L-39 Albatros. Zakup zestawu Barak MX z nawiązką zrekompensuje tę niedogodność. Sądząc po cenie, będzie to pojedyncza bateria z ośmioma wyrzutniami. Trwa także odbudowa słowackiego lotnictwa, które zaczęło już przyjmowanie do służby samolotów F-16C/D Block 70. Pierwsza para z 14 zamówionych egzemplarzy wylądowała w bazie lotniczej Kuchyňa w lipcu. Już wkrótce sojusznicy z NATO, w tym Polska i Czechy, nie będą musieli wydzielać sił do ochrony przestrzeni powietrznej Słowacji.
Czytaj też
To już kolejny zakup izraelskiego zestawu obrony powietrznej w krajach byłej Czechosłowacji. Wcześniej Czechy zakupiły cztery baterie systemu Spyder. Także Spyder dysponuje trzeba typami rakiet, choć o nieco krótszym zasięgu niż pociski systemu Barak MX.
Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104