Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Izraelski Spyder przeciwko rakietom balistycznym

Autor. Rafael

Izraelski koncern Rafael poinformował, że dostosował system przeciwlotniczy Spyder do zwalczania pocisków balistycznych. Ma to być odpowiedź na prośbę użytkowników tego zestawu, związaną między innymi z doświadczeniami z wojny na Ukrainie - donosi Defense News.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Spyder to występujący w kilku wersjach zestaw przeciwlotniczy opracowany przez izraelskiego Rafaela. Wykorzystuje on zmodyfikowane rakiety powietrze-powietrze Python 5, Derby oraz I-Derby ER, wraz z opracowanym przez Rafaela systemem dowodzenia oraz radarami wielofunkcyjnymi kierowania ogniem. W tej ostatniej roli najczęściej stosowane są stacje należącej do IAI Elty, która dostarcza też radary do innych zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych opracowanych przez Rafaela, czyli Iron Dome (Żelazna Kopuła) oraz David's Sling (Proca Dawida).

Pierwotnie zestaw Spyder powstał z myślą o zwalczaniu aerodynamicznych celów powietrznych, czyli samolotów, śmigłowców, pocisków manewrujących i Bezzałogowych Systemów Powietrznych. Największy zasięg zapewnia wykorzystanie pocisków I-Derby LR, czyli zmodyfikowanych rakiet powietrze-powietrze I-Derby ER z dwuimpulsowym silnikiem rakietowym, kierowanych aktywnie radarowo, z dodatkowym „boosterem" (silnikiem startowym) przeznaczonym dla wersji ziemia-powietrze.

Reklama

Czytaj też

Ten wariant nosi nazwę Spyder-LR (Long Range – daleki zasięg) i ma możliwość zwalczania celów na odległości do 80 km oraz na pułapie do 20 km. A obecnie może także zwalczać pociski balistyczne. Zdolność zwalczania pocisków balistycznych, jak pisze Defense News, osiągnięto poprzez dodanie zmian w oprogramowaniu (software) i konstrukcji (hardware) systemu Spyder w wersji o największym zasięgu.

Dodajmy, że Spyder-LR wykorzystuje "niemal pionowe" wyrzutnie rakiet dla ośmiu pocisków, podobnie jak Spyder-MR (Medium Range – średni zasięg). Lżejsze wersje Spydera (Spyder-SR – krótkiego zasięgu i Spyder-ER – rozszerzonego zasięgu) posiadają z kolei klasyczne wyrzutnie rakiet dla czterech pocisków przeciwlotniczych, bez silników startowych. Istnieje również wariant All-in-One, z głowicą optoelektroniczną i elementami dowodzenia na jednym podwoziu, posiadający określone zdolności działania autonomicznego. Oczywiście Spyder jest zdolny do działania w ramach zintegrowanego systemu.

Czytaj też

System Spyder jest używany w różnych wariantach między innymi w Gruzji, Singapurze, Wietnamie, czy Indiach, został zamówiony przez Czechy, będące jak na razie pierwszym użytkownikiem tego systemu wśród państw NATO i - według doniesień Defense News - Zjednoczone Emiraty Arabskie. Izraelczycy, jak widać, promują swój system obrony powietrznej na różnych rynkach. Z kolei według serwisu Breaking Defense potencjalne Spyderem wzbogaconym o zdolność zwalczania pocisków balistycznych wyraziło kilka państw europejskich, w tym Belgia, Bułgaria, Polska, Rumunia i Węgry.

Reklama

Komentarze (5)

  1. Powiślak

    Spyder wydaje się mieć lepsze właściwości niż Patriot? Zasięg 80km? Mocna rakieta. Nam ponoć oferowali Baracka w dowolnej konfiguracji, w tym antyrakietowej, no i wersjemorskie dla Miecznika. My nie byliśmy zainteresowani. Jak zawsze MON ostatnim sprzętem, jaki budzi zaineresowanie są systemy plot. Widać to od lat.

  2. Fox

    W związku z roszczeniową ppstawą Izraela wobec Polski nic od Żydów nie wchodzi w grę. Szkoda bo oferują ciekawe rozwiązaniaa ale lepiej nie narażać się na ultimatum.

  3. Chyżwar

    Niech ma dowolne zdolności. W NATO zaczyna się patrzyć podejrzliwym okiem na SPIKE. Teoretycznie dobre PPK. Tyle, że Izrael ma do nich "złote śrubki". Obecna postawa tego kraju daje do myślenia. BMS, który wyszykowali Australijczykom też.

  4. rwd

    A ile rakiet balistycznych zestrzelił Spyder? Bo między może zestrzelić a zestrzelił jest duża różnica.

  5. szczebelek

    Kupienie małej ilości baterii to głupota chyba, że harmonogram drugiego etapu Wisły zostawia zbyt długą lukę czasową...

Reklama