Reklama

Siły zbrojne

Rosyjski okręt w Arabii Saudyjskiej

Autor. mil.ru

Rosyjska fregata Admirał Gorszkow w dniach 5-6 kwietnia 2023 przybyła do portu Dżedda w Arabii Saudyjskiej. Wizyta rosyjskiego okrętu w Arabii Saudyjskiej była historyczna, ponieważ ma miejsce po przerwie trwającej blisko dziesięć lat – informuje Arab News.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W dniach 5-6 kwietnia rosyjska fregata Admirał Groszkow wraz z towarzyszący jej tankowcem Kama odwiedziły port Dżedda w Arabii Saudyjskiej po tym jak okręty brały udział w ćwiczeniach w lutym i marcu z partnerami Rosji. W lutym jednostka ćwiczyła z RPA i chińską marynarką wojenną. A w marcu z okrętami marynarek i wojennych Chin i Iranu. Wcześniej, bo w styczniu okręt wyruszył z Siewieromorsku w celu rozmieszczenia na Atlantyku i Oceanie Indyjskim realizując ćwiczenia związane z wykrywaniem i niszczeniem okrętów podwodnych za pomocą swojego śmigłowca Ka-27.

Czytaj też

Prototypowy Admirał Fłota Sowietskowo Sojuza Gorszkow w styczniu br. wyruszył w swój drugi dalekomorski rejs, tym razem uzbrojony w pociski hipersoniczne Cyrkon.
Prototypowy Admirał Fłota Sowietskowo Sojuza Gorszkow w styczniu br. wyruszył w swój drugi dalekomorski rejs, tym razem uzbrojony w pociski hipersoniczne Cyrkon.
Autor. Defence24.pl

Okręt przybył do saudyjskiego portu w celu uzupełnieniu zapasów paliwa, wody i żywności. Dla załogi został także zorganizowany program kulturalny. Rosyjskie ministerstwo obrony podało na swojej stronie internetowej, że do zawinięcia rosyjskiego okrętu do tego portu doszło po raz pierwszy od blisko dekady. Jak podało The Jerusalem Post, okręt odbędzie teraz podróż do Syrii w celu "naprawy", chociaż nie jest jasne, jakich napraw wymaga rosyjska jednostka.

Reklama
Fregata rakietowa Admirał Gorszkow / Fot. mil.ru
Fregata rakietowa Admirał Gorszkow / Fot. mil.ru

Czytaj też

Admirał Gorszkow - to jednostka prototypowa dużej serii fregat 22350, której budowa rozpoczęła się w stoczni Siewiernaja Wierf w Sankt Petersburgu 1 lutego 2006 r. Ostatecznie okręt uroczyście wprowadzono do służby 28 lipca 2018 roku. Była to jednak ceremonia raczej symboliczna, ponieważ dopiero wtedy rozpoczęły się prace nad zintegrowaniem załogi i systemu walki, które prawdopodobnie trwają do dnia dzisiejszego W grudniu 2022 roku fregata przybyła do głównej bazy morskiej Floty Północnej w Siewieromorsku po rutynowym przeglądzie w zakładach morskich w Kronsztadzie. Na początku bieżącego roku okręt wyruszył w swój drugi dalekomorski rejs, tym razem uzbrojony w pociski hipersoniczne Cyrkon. Wydarzenie to zostało wykorzystane przez rosyjską propagandę. W tym celu 4 stycznia br. prezydent Rosji Władimir Putin i minister obrony tego kraju Siergiej Szojgu uczestniczyli zdalnie w uroczystości pożegnania jednostki. Po przejściu Morza Norweskiego fregata wyszła na Atlantyk, gdzie 24 stycznia 2023 r. przeprowadziła strzelanie ze swojego najgroźniejszego oręża, czyli właśnie rakiet Cyrkon. Fregata Admirał Gorszkow jako podstawową broń uderzeniową przenosi system rakietowy Kalibr.

Fregata Admirał Gorszkow przez najbliższe miesiące będzie okrętem dowodzenia stałego zespołu jednostek WMF na Morzu Śródziemnym.
Fregata Admirał Gorszkow przez najbliższe miesiące będzie okrętem dowodzenia stałego zespołu jednostek WMF na Morzu Śródziemnym.
Autor. Defence24.pl

Czytaj też

Rosja a Arabia Saudyjska

Arabia Saudyjska zajęła pojednawcze stanowisko w sprawie inwazji Rosji na Ukrainę, wzywając do politycznego rozwiązania wojny. Co prawda, kraj ten był zaangażowany w uwolnienie jeńców ukraińskich. jednak Saudowie nie mają problemów z tym, by kontynuować przyjazne relacje z Moskwą. Rosja ściśle współpracuje z królestwem i innymi członkami OPEC w wysiłkach na rzecz zarządzania rynkami ropy. W tym miesiącu kraje OPEC zmniejszyły produkcję o ponad milion baryłek dziennie, co spowodowało gwałtowny wzrost cen i spowodowało krytykę ze strony Stanów Zjednoczonych. Administracja Bidena w przeszłości sygnalizowała Saudyjczykom, że są zdani na siebie, jeśli chodzi o walkę z Huti w Jemenie. Wizyta rosyjskiego okrętu wojennego wzmacnia obawy o przyszłość więzi saudyjsko-zachodnich.

Czytaj też

Jak informował New York Times, Richard Durbin, demokratyczny senator amerykański, powiedział nawet, że Arabia Saudyjska chce, aby Rosja wygrała wojnę na Ukrainie. W lutym bieżącego roku minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej Faisal bin Farhan powiedział na panelu Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa 2023, że dobre stosunki z Rosją przyniosą korzyści dla wszystkich. Minister dodał, że jego kraj prowadzi dialog z Kijowem i Moskwą i widzi złożoność relacji między Ukrainą a Rosją.

Czytaj też

W lutym ambasador Rosji w Arabii Saudyjskiej Siergiej Kozłow przekazał, że nastąpi rozwój stosunków między Moskwą a Rijadem, wskazując, że w stosunkach tych zintensyfikowano prace nad rozszerzeniem współpracy wojskowo-technicznej. Wcześniej minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zapowiedział, że jego resort jest zaangażowany w dynamiczny rozwój współpracy wojskowo-technicznej z Arabią Saudyjską.

Reklama

Komentarze (4)

  1. DartAndreas

    Dlatego jak to kolega wcześniej napisał. Warto przechodzić na źródła energii odnawialnej oraz atom. A później niech się Rosja i Araby topią w tej swojej ropie.

  2. OptySceptyk

    Saudowie będą coraz bardziej wrodzy Zachodowi. I to jest jeden z powodów, dla których takie polityki, jak rezygnacja z samochodów spalinowych to dobry pomysł.

    1. papa lebel

      Nie można uogólniać i używać określenia "Saudowie". To nie demokracja tylko system klanowy, w którym o wszystkim decyduje aktualny wódz. A że obecny księciunio "przegiął pałę" i USA mu tego nie darowały, to stosunki między obiema stronami będą złe, dopóki ten będzie u władzy.

    2. VIS

      Nie ma tyle kobaltu żeby zastąpić samochody spalinowe elektrycznymi.

    3. Rusmongol

      Ogólnie każde bandycie państwo, z zapędami f@szystowskimi czy totalitarnym będzie garnąć do Rosji. Rosja jest taka sama i świetnie się czuje w takim towarzystwie. Kraje gdzie człowiek to tylko mięso armatnie to przyjaciele Rosji.

  3. Fantasta

    a może zatonąłby na jakiejś zabłąkanej minie?

  4. Rusmongol

    Dobre stosunki Rosji i saudow znaczy szantaz węglowodorami na świecie. Piki jest czas zachód powinien wymazać z map takie ustrojstwa jak Rosja czy inne terrorystyczne kraje.

Reklama