Reklama

Geopolityka

Arabia Saudyjska w programie myśliwca 6. generacji?

GCAP
GCAP
Autor. BAE Systems

Służby prasowe Królestwa Arabii Saudyjskiej poinformowały, że w ramach nowego porozumieniu o partnerstwie wojskowym z Wielką Brytanią, saudyjskie państwo zostanie włączone w program bojowego systemu lotniczego przyszłości Future Combat Air System (FCAS), w skład którego wchodzi program załogowego samolotu bojowego. Kilka godzin później komunikat ten został sprostowany przez Londyn.

Reklama

Wielka Brytania jest jednym z dwóch najważniejszych państw zaangażowanych w program Global Combat Air Programme (GCAP), w skład którego wchodzi program FCAS. Drugim jest Japonia, a oprócz tego w przedsięwzięcie były do tej pory zaangażowane także Włochy i Szwecja.

Reklama

Tymczasem saudyjski minister obrony Arabii Saudyjskiej Chalid ibn Salman napisał na socjalmediach: „Podpisaliśmy deklarację o zamiarze uczestnictwa Królestwa Arabii Saudyjskiej w programie Future Combat Air System (FCAS), który wzmocni nasze zdolności obronne poprzez kompleksowe partnerstwo obejmujące wspólną produkcję i projekty badawczo-rozwojowe dla przyszłych systemów powietrznych". Jego słowa zostały podane dalej przez saudyjską agencję prasową.

Czytaj też

Kilka godzin później zareagowała strona brytyjska, która sprostowała, że jak na razie podpisano tylko list intencyjny. Dokument ten ma zainicjować „studium wykonalności partnerstwa, aby zbadać, jak możemy najlepiej ustawić nasz trwający od dziesięcioleci związek lotnictwa bojowego na przyszłość. Oba rządy potwierdziły wspólne pragnienie bliższej współpracy przemysłowej, w celu rozwoju kluczowych zdolności i zwiększenia dobrobytu w obu narodach, w tym w celu wsparcia celów Saudyjskiej Wizji 2030".

Reklama

Z samej swojej natury list intencyjny jest jednak jedynie zapowiedzią ewentualnej współpracy a nie podpisaniem konkretnych postanowień. Dodatkowo w towarzyszącej oświadczeniu nocie prasowej dodano, że porozumienie jest „dalekie od programów GCAP i FCAS", co oznacza, że rzeczywiście jest jak na razie na dużym poziomie ogólności.

Czytaj też

Przyszła współpraca na tych polach nie jest jednak wykluczona. Arabia Saudyjska bardzo chce inwestować swoje nadwyżki finansowe w uprzemysłowienie i wysokie technologie. Chce także wejść w ambitne międzynarodowe projekty gospodarcze, a jej program Saudi Vision 2030 ma w ten sposób zredukować zależność gospodarki od wydobycia węglowodorów.

Wielka Brytania tymczasem ma długą tradycję jeżeli chodzi o dostarczanie Saudyjczykom samolotów bojowych. Obecnie w królewskich saudyjskich siłach powietrznych służą 72 Typhoony i 81 myśliwców bombardujących Tornado IDS.

Nie jest jednak jasne w jaki sposób Saudyjczycy mogliby wejść w program technologicznie, choć trzeba przyznać, że Rijad rozwinął w ostatnim czasie technologie bezzałogowe.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Sebseb

    No w końcu ktoś musi finansować ten projekt.

Reklama