Siły zbrojne

Rosja: sukces próby manewrującej wersji Iskandera

Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY 3.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY 3.0

Na poligonie Kapustin Jar w obwodzie astrachańskim na południu europejskiej części Rosji przeprowadzono pomyślną próbę manewrującego modelu rakiety taktyczno-operacyjnej Iskander-M - poinformowały w piątek rosyjskie władze wojskowe. 

Według nich celem ćwiczebnego uderzenia był odległy od miejsca startu o około 200 kilometrów punkt dowodzenia umownego przeciwnika.

"Rakieta wyprodukowana z użyciem technologii obniżającej echo radiolokacyjne nie została wykryta przez środki walki radioelektronicznej umownego przeciwnika i skutecznie zaatakowała cel" - głosi wojskowy komunikat.

Prezentowane co jakiś czas przez Rosję plany umieszczenia rakiet Iskander w obwodzie kaliningradzkim budzą niepokój NATO, gdyż można ich używać do przenoszenia głowic nuklearnych.

PAP - mini

 

Komentarze (6)

 1. fx

  Jutro napiszą że CZERWONA GWIAZDA ŚMIERCI przeszła pomyślny test. Jak zwykły balistyk a takim jest iskander może manewrować jak Tomek przykładowo przecież przy tych prędkościach zakrętu nie wyrobi i wpadnie do rowu.

  1. yaro

   bo to już nie jest balistyk, ale do tego trzeba dojrzeć a nie tylko obśmiewać

 2. Obserwator

  Kolejna rosyjska propaganda - pocisk balistyczny jest idealnym celem termicznym i może sobie manewrować.

  1. Piotr34

   Na ktorkim dystanisie jest na tyle szybka ze przeciwnik nie ma prawie czasu reakcje-pokazuej to wojna w Jemenie gdzie Saudowie co chwile ponosza straty chocby od Toczek czy "Skudow" a przeciez maja Patrioty ktore srednio na takim krotkim dystansie sie sprawdzaja..

  2. malkontent

   Za to zasuwa kilka lub więcej machów więc co mu zrobisz. Poza tym pocisk manewrujący do iskandera to nie jest niekoniecznie oznacza balistyczny bo mają też niskolecący poddźwiękowy.

 3. waski

  Ciekawe kiedy bedze uniwersalny kontener do odpalania Kluba i Kalibra na naczepie lub podwoziu samobieznym?

 4. Kiks

  Rozumiem, że "słynny" S-400 również poległ na całej linii?

  1. Szalony Iwan

   Nie. Po prostu, Rosjanie mają broń rakietową przewyższającą zachodnią, zarówno ofensywną jak i defensywną i tyle.

 5. Leon

  Do lipcowego szczytu NATO, jeszcze nie jeden sukces wojsk "radzieckich" odnotują nasze media

  1. znudzony propagandą

   Dziwne, ale właśnie że nasze media raczej ukrywają, np. w zachodnich mediach jest o intensywnych próbach uzbrojenia na prototypach PAK-FA i o tym, że pierwsze maszyny mają wejść w przyszłym roku. Jest też o tym, że w przyszłym roku ma wejść pierwsze 10 baterii S-500, których próby też się odbywają obecnie i to podobno z dużymi sukcesami. A w polskich mediach tego nie ma. W przyszłym roku mają też wejść pierwsze T-14, które obecnie też intensywnie się testuje i też o tym cisza w polskich mediach.

 6. Afgan

  W odpowiedzi na tą próbę MON przeprowadził kolejny dialog techniczny i zamówił za 1 mld dolarów plastikowy przekrój pocisku Patriot. ;P