Reklama

Siły zbrojne

Rosja straciła 22 batalionowe grupy taktyczne. BGT: propagandowy mit czy rzeczywista efektywność w walce? [ANALIZA]

t-72 rosja ukraina
Autor. General Staff of the Armed Forces of Ukraine/Facebook

Mijające dwa tygodnie wojny na Ukrainie przyniosły szereg doniesień o poniesionych przez Rosjan w kolejnych dniach działań stratach, co w opinii ukraińskiego resortu obrony doprowadziło do powstrzymania rosyjskiej ofensywy. Należy zaznaczyć, że w wymienionym obszarze prowadzona jest walka informacyjna, co nie sprzyja uzyskaniu rzeczywistego obrazu strat, a także określeniu efektywności ukraińskiej obrony.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24

Reklama

Podstawą do przedstawionych ocen stanowią dane publikowane na blogu www.oryxspioenkop.com , które stanowią potwierdzone dokumentacją zdjęciowa przypadki zniszczenia, uszkodzenia lub porzucenia jednostki sprzętu. Należy zaznaczyć, że prawdopodobnie dane nie ujmują wszystkich przypadków, ale stanowią jedyne wiarygodne, bo potwierdzone i weryfikowane źródło danych

Czytaj też

Potwierdzone straty rosyjskie (stan 10 marca 2022 r.):

Reklama
  • 164 czołgów różnych typów, w tym 45 egz. T-72B3 oraz 37 egz. T-80U
  • 129 bojowych wozów piechoty różnego typu, w tym 82 egz. BMP-1/2/3 oraz 47 egz. BMD-2/BMD-4;
  • 47 transporterów opancerzonych BTR-80 oraz BTR-82A (ten często jest klasyfikowany jako kołowy BWP);
  • 57 transporterów opancerzonych MT-LB;
  • 28 desantowych transporterów opancerzonych BTR-D oraz BTR-MDM;
  • 25 dział samobieżnych różnych typów, w tym 12 egz. 152mm 2S19 Msta-S, 5 152mm 2S3 Akacja, 3 122mm 2S1 Goździk oraz 5 120mm 2S9 Nona;
  • 19 artyleryjskich zestawów rakietowych różnych typów, w tym 16 egz. 122mm BM-21 Grad.

Aby w przybliżeniu określić wpływ wymienionych wyżej strat na możliwości prowadzenia dalszych działań ofensywnych przez rosyjskiego agresora, należy odnieść je do potencjału wojsk Federacji Rosyjskiej, skoncentrowanych do wykonania uderzenia na Ukrainę. W materiałach Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) określono je na 117  batalionowych grup taktycznych (BGT) wykrytych w okresie poprzedzającym agresję (przed 24 lutego) wokół ukraińskiej granicy, na terytorium Rosji, Białorusi oraz na terytoriach okupowanych przez Rosję (Płw. Krymski i tzw. "republiki separatystyczne") 1.

Czytaj też

Rdzeń rosyjskiej BGT stanowią:

  • batalion piechoty zmotoryzowanej lub zmechanizowanej,
  • kompania czołgów,
  • bateria haubic samobieżnych
  • bateria artylerii rakietowej2.
photo
Książka Pawła Makowca "Zasadzka w działaniach lekkiej piechoty" dostępna jest w sklepie Defence24.pl: https://sklep.defence24.pl/produkt/zasadzka-w-dzialaniach-lekkiej-piechoty/
Autor. Reklama

W ujęciu sprzętowym, w przypadku kompanii zmechanizowanych (kz)na BMP-2 stan poszczególnych elementów przedstawia się następująco:

  • kompania czołgów (kcz): 10 – 13 x T-72/T-64/T-80/T-90;
  • batalion zmechanizowany (bz): 40 - 45 x BMP-2 (trzy kompanie zmechanizowane: 11 – 14 x BMP-2 oraz dowództwo batalionu)3;
  • bateria haubic samobieżnych (bas): 6 x 152mm 2S3 Akacja;
  • bateria artylerii rakietowej (bar): 6 x 122mm BM-21 Grad.

Czytaj też

Przeliczając wymienione straty na umowne pododdziały otrzymujemy następujące wyniki:

  • 12 – 15 x kompania czołgów T-72/T-64/T-80/T-90;
  • 5 – 6 x kompania zmechanizowana BMP-2/3;
  • 3 – 4 x kompania zmotoryzowana BTR-80/82A;
  • 5 x kompania zmechanizowana na MTLB;
  • 4 x kompania powietrzno-desantowa na BMD-2/4 oraz BTR-D/MDM;
  • 4 x bateria artylerii samobieżnej, w tym bateria na moździerzach samobieżnych 120mm 2S9 Nona;
  • 4 x bateria artylerii rakietowej;

Z powyższych strat sprzętu można wnioskować, że pięć rosyjskich BGT Wojsk Lądowych (SV) uległo zniszczeniu ponosząc 70 proc. strat: 4 x BGT zmech (kcz + bz + bas + bar) oraz 1 x BGT zmot (kcz + bzmot + bas + bar).

Płonący BTR-82A zniszczony w uderzeniu artylerii na zatrzymaną rosyjską kolumnę w Skibiniu (ukr. Скибин).
Płonący BTR-82A zniszczony w uderzeniu artylerii na zatrzymaną rosyjską kolumnę w Skibiniu (ukr. Скибин).
Autor. UAWeaponsTracker/Twitter

Pozostałe dziesięć kompanii czołgów poniosły znaczące straty, determinujące zdolność dalszych kolejnych dziesięciu BGT. Grupy te utraciły całość posiadanego sprzętu pancernego, i około 30 proc. potencjału bojowego, co - zgodnie z metodologią używaną przez U.S. Army - powoduje ich wykluczenie z pola walki.  Dodatkowe straty pododdziałów Wojsk Powietrzno-Desantowych (VDV) obejmowałyby zagładę kolejnej BGT (powietrzno – desantowej), w której zniszczeniu uległby batalion powietrzno-desantowy oraz bateria moździerzy samobieżnych.

Czytaj też

Przyjmując poziomy efektywności wykorzystywane przez U.S. Army SZ Ukrainy zadały Rosjanom w przybliżeniu następujące straty:

  • dziesięć BGT SV poniosło 50% strat i wymaga odtworzenia przed następnym wejściem do walki (status CZARNY);
  • dwie BGT VDV poniosło 50% strat i wymaga odtworzenia przed następnym wejściem do walki (status CZARNY);
  • dziesięć BGT SV poniosło do 30% strat (przeliczeniowo wszystkie czołgi), osiągając próg eliminujący je ze skutecznego działania (status  CZERWONY, w walce nieskuteczna).

W przybliżeniu Ukraińcy potencjalnie wyeliminowali z walki dwadzieścia dwie BGT, zadając im straty w wysokości oznaczającej konieczność wycofania z linii w celu odtworzenia lub uzupełnienia strat. Wskazana liczba stanowi około 19% wykorzystanych w operacji batalionowych grup taktycznych.

Oznacza to miejscowe osłabienie potencjału uderzeniowego, zwłaszcza jeśli wymienione BGT działały na kluczowych kierunkach. Nie jest to jednak równoważne z zatrzymaniem ofensywy Rosjan, którzy nadal zachowali ponad 80% potencjału, ale stanowi znaczące opóźnienie ich działań, które przy takiej dynamice strat mogą oznaczać dalsze obniżanie rosyjskiego potencjału, a w efekcie dezorganizację natarcia i długotrwałą wojnę. Tym bardziej, że Rosjanie ponieśli i nadal ponoszą duże straty w pododdziałach logistycznych, tracąc między innymi ponad 200 egz. ciężarówek: 90 Ural-4320, 17 Ural-43206 oraz 121 KamAZ 6x6.

Książka Pawła Makowca dostępna jest w sklepie Defence24.pl: https://sklep.defence24.pl/produkt/nowoczesne-szkolenie-strzeleckie/
Książka Pawła Makowca dostępna jest w sklepie Defence24.pl: https://sklep.defence24.pl/produkt/nowoczesne-szkolenie-strzeleckie/
Autor. Reklama

Oznacza to duże prawdopodobieństwo efektywnego zakłócenia zaopatrywania pododdziałów, co może generować dodatkowe opóźnienie i dezorganizację działania, a także może tłumaczyć większość przypadków porzucania sprzętu przez Rosjan.

Rosyjski BMD-2 zniszczony na jednej z ulic Irpienia (ukr. Ірпінь), podobnie jak BMP-2 Wojsk Lądowych, wozy tego typu są wrażliwe na ogień środków ogniowych piechoty.
Rosyjski BMD-2 zniszczony na jednej z ulic Irpienia (ukr. Ірпінь), podobnie jak BMP-2 Wojsk Lądowych, wozy tego typu są wrażliwe na ogień środków ogniowych piechoty.
Autor. UAWeaponsTracker/Twitter

Wymienione straty należy również umieścić w kontekście doktryny taktycznej stosowanej przez Rosjan. BGT przeznaczone są do prowadzenia dynamicznego natarcia w celu szybkiego opanowania terenu, nie najlepiej sprawdzają się w jego rzeczywistej kontroli. W działaniach taktycznych oznacza to konieczność skierowania części piechoty zmechanizowanej lub wykorzystania lokalnych prorosyjskich pododdziałów nieregularnych do prowadzenia działań ochrony pododdziałów wsparcia ogniowego i logistycznych. Deficyt piechoty, determinuje  również doktrynalne unikanie walki w terenie zurbanizowanym, który stanowi swoistą pułapkę dla pododdziałów pancernych i zmechanizowanych. Pozbawione możliwości manewru i przewagi ognia w tym  środowisku, mogą być dziesiątkowane nawet przez pododdziały lekkie, prowadzące urzutowaną w głąb obronę manewrową. W efekcie tych zagrożeń obowiązującym rosyjskim modelem doktrynalnym jest dążenie do opanowania z marszu poszczególnych miejscowości, zaś w przypadku obrony przeciwnika dążenie do ich okrążenia i izolacji, a następnie do ich oblężenia w celu złamania oporu4.

Czytaj też

Obserwowane działania i ponoszone przez Rosjan straty prawdopodobnie potwierdzają potencjalne słabe punkty rosyjskich BGT, które zdefiniowano już kilka lat temu:

  1. organizacja BGT dostosowana jest do ofensywnego charakteru działań, które podporządkowane  są szybkiemu osiągnięciu korzyści terenowych, a w efekcie osiągnięcie celu operacji;
  2. relatywnie niewielka liczba pododdziałów piechoty będących w dyspozycji BGT, co nie pozwala na efektywną osłonę skrzydeł i obszaru tyłowego;
  3. duża efektywność BGT w przypadku w przypadku obrony pozycyjnej przeciwnika, uzyskiwana dzięki możliwości koncentracji ognia wsparcia, niska w przypadku urzutowanej w głąb, manewrowej obrony ugrupowań rozproszonych;
  4. duża wrażliwość na poniesione straty – w wyniku strat BGT szybko traci efektywność ze względu na redukcję potencjału, co najczęściej oznacza konieczność jej całkowitego odtworzenia w celu przywrócenia zdolności5.

Podsumowując, rosyjskie batalionowe grupy taktyczne (BGT) rzucone do działania w klasycznym konflikcie zbrojnym, okazały się wrażliwe na oddziaływanie zorganizowanej obrony przeciwnika prowadzonej w warunkach rozproszonego pola walki.

Czytaj też

BGT pozbawione efektywnego rozpoznania, nie potrafią wykorzystać posiadanej przewagi ogniowej w środkach wsparcia, co może być dowodem na uzyskanie przez stronę ukraińską efektywnej asymetrii funkcjonalnej, w której potencjalnie słabsza strona wykorzystuje przewagę w obszarze rozpoznania, manewru lub wybranych zdolności ogniowych np. nasycenia pododdziałów środkami przeciwpancernymi. Nadchodzące tygodnie wojny w Ukrainie przyniosą kolejne doświadczenia, które w dużym stopniu zweryfikują rzeczywistą, a nie propagandową efektywność rosyjskich batalionowych grup taktycznych.

Dr Paweł Makowiec, Zakład Obrony Terytorialnej Akademii Wojsk Lądowych im. Generała Tadeusza Kościuszki, Wrocław. Przedstawione w tekście opinie nie stanowią oficjalnego stanowiska AWL i są prywatnymi poglądami autora.

Przypisy:

1 . https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2022-03-04/rosyjski-atak-na-ukraine-stan-po-osmiu-dniach

2 . W szacowaniu strat pominięto pododdziały przeciwpancerne, przeciwlotnicze i logistyczne BGT, które nie decydują o rzeczywistym potencjale bojowym grupy; https://defence24.pl/sily-zbrojne/batalionowe-grupy-taktyczne-filar-rosyjskich-wojsk-ladowych-analiza

3 . Różnica w liczbie wozów wynika z obecności w strukturze oraz liczebności plutonu wsparcia, który w rożnych źródłach złożony jest z dwóch lub trzech drużyn wsparcia (granatniki automatyczne) na 2 – 3 BMP-2. Należy zaznaczyć, że w dostępnych źródłach, również rosyjskich istnieją niewielkie rozbieżności co do etatowych ilości jednostek sprzętu w pododdziałach.

4 . Ананьев A., Петренко C., Черныш A.,обоснование нового способа овладения населенным пунктом силами общевойскового формирования при авиационной поддержке смешанной тактической авиационной группы, Военная Мысль, nr 10, Mockвa 2021, s. 38 – 59.

5 . Fiore N.,Defeating the Battalion Tactical Group, Armor Magazine, Spring 2017, Ft. Benning 2017.

Reklama

Komentarze (19)

  1. Obserwator Z

    Ośrodek Studiów Wschodnich, 13.03.2022: "Rosyjski resort obrony ocenił straty przeciwnika następująco: od 24 lutego zniszczono 3687 obiektów infrastruktury wojskowej, 99 samolotów, 128 bezzałogowych statków powietrznych, 1194 czołgi i inne opancerzone wozy bojowe, 121 wieloprowadnicowych systemów rakietowych, 443 działa i moździerze oraz 991 pojazdów kołowych. Ukraiński Sztab Generalny przedstawił zbiorcze dane o stratach rosyjskich: ponad 12 tys. zabitych, rannych i wziętych do niewoli, 374 czołgi, 1226 bojowych wozów opancerzonych, 140 systemów artyleryjskich, 62 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, 34 systemy obrony powietrznej, 74 samoloty i 86 śmigłowców, 7 bezpilotowców, 600 pojazdów kołowych".

  2. Antoni

    Jestem pod wrażeniem rosyjskich systemów samoobrony czołgów. Odstrzeliwują wieżę by ochronić załogę. Niet analoga w mirie.

  3. Prezes Polski

    Wnioski są dość niewesołe dla sowietów. Dotychczasowa taktyka i skład armii nastawionej na szybkie działania manewrowe, zwyczajnie się nie sprawdziły. Jak dotąd wojna wyglądała dziwnie. Ruscy poruszali się wzdłuż dróg i w ich pobliżu, zajmując leżące po drodze miejscowości. Powinni przejść do standardowego schematu - duża liczba piechoty, która zabezpiecza zajęty teren i tworzenie ciągłej linii frontu. A to oznacza, że potrzebują minimum dwa razy więcej żołnierzy.

    1. Al.S.

      Roztopy, panie kolego. Zjedziesz z drogi i z miejsca toniesz w błocie. Są zdjęcia ruskich czołgów zakopanych w błocie po wieże i porzuconych. Chińczycy, prosząc Putina o przełożenie ataku na koniec olimpiady, tak naprawdę załatwili go na cacy. Teraz czas szybko pracuje przeciw niemu. Natarcia frontem o szerokości drogi nigdy się dobrze nie kończyły dla atakujących, wystarczy że wspomnę operację Market-Garden.

    2. Ech

      Sowiety - doucz sie z histrii juz nie istnija/

    3. Prezes Polski

      To ty kolego ech się doucz. Rosją rządzi klika sowietów z KGB. Samoloty wciąż mają gwiazdy a całe państwo coraz bardziej przypomina ZSRR. Teraz okazuje się, że armia, która rzekomo zbudowała nową jakość niczym nie różni się od armii czerwonej. Ten sam pogardliwy stosunek do życia żołnierzy i cywilów, niekompetencja, złodziejstwo barbarzyńskie metody prowadzenia działań, logistyka na dnie. I ta tęsknota Putina i znacznej części Rosjan za ZSRR...

  4. Edmund

    Zapytajcie się Ukraińców dlaczego przyjmując uzbrojenie nie żądają mitycznego OFFSETU? Ja bym wysłał dawnych specjalistów z Inspektoratu Uzbrojenia na pierwszą linię obrony, wyposażając ich w broń, którą od kilkunastu lat ,,analizują" i której nie zamówili. Niech strzelają z ,,analiz" i ,,dialogów".

  5. Ech

    To lubie, Bez lania wody kontretne anlizy.

  6. Ein

    Dobra, rzeczowa analiza. Ja dodałbym do tego co powyżej, jeszcze jeden element: całkowicie leżącą i kwiczącą logistykę, która w ogóle chyba w armii .ru jest improwizowana i nie stanowi żadnego SYSTEMU. W armiach zachodu to podstawa, bardzo, bardzo zwraca się uwagę na sprawne dostarczanie niezbędnych materiałów, ewakuację, odtwarzanie potencjału. Tutaj tego nie ma. W ogóle. Nawet jeżeli przyjmiemy, że ruska BGT przeszła jakąś tam drogę unowocześnienia w stosunku do czasów sojuza, to ten element - kluczowy - to kompletne dno. Tak się nie prowadzi wojny i tak się nie wygrywa wojny. Zresztą widać jaka z tej armii jest wydmuszka... prowadzenie operacji pacyfikacyjno-policyjnej to maks, a jak trzeba ciężko i długo walczyć to się wszytko sypie. LOGISTYKA. A druga rzecz świadomość sytuacyjna. BMS? Zapomnijcie. Jakieś cyfrowe łącza? Zapomnijcie. Realtime wgląd, choćby dowództwa w polu? Nope.

  7. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

    Ukraińcy mają jeszcze przeciwpancerne zwykłe miny - zasadniczo mało przydatne. Ale jeśli zapalnik podłaczy się do zamaskowanego kabla, minę przyczepi się do pnia drzewa ( by raziła w poziomie ) i przed minę ( na jej wierzch nasypie się żelastwa typu sruby itp. ) to wykły dziadek z fajeczką, który jest w stanie rozpoznać czyje BWP-y jadą, jest w stanie kilka ich "zdmuchnąć" wraz z ich załogami. Dla ochrony dziadka w pobliżu nalezy wyspypać kilka min, co wroga przekona, że załogi najechały na miny. I tyle.

  8. sTERNIK PODLODOWY

    W sumie można przyjąć, ze utrata połowy sił będzie skutkowała zmianą sposobu prowadzenia działań. Jakie są opcje? 1. wprowadzenie rezerw - mało prawdopodobne, rezerwy nie są gotowe, 2. wprowadzenie "Syryjczyków" - dość prawdopodobne, 3. zmuszenie Backi do wejścia do wojny - mało prawdopodobne. Co do Syryjczyków to mam dla nich złe wiadomości: na Ukrainie JEST ZIMNO :-)

    1. Macorr

      Syryjczycy myślę że jak przyjadą to zostaną zlapani na wędkę z zieloną przynętą.z Waszyngtonem.... Co do rezerw pełna zgoda. Ostatnio na oryxie wpadło dość dużo zdjęc których wcześniej nie było- a mianowicie T-72 małpiej wersji A czyli bez kostek kontakta 1(czyli nawet nie wersja AW). Wiec jak juz kogoś zbiora z rezerw to spodziewajmy się nawet zdjęć T62/55.....

    2. Trzcinq

      ....z tymże posiadają jeszcze T-72b3 /80 na chodzie a pamiętaj o T-90.... bojownicy syryjscy czeczeńscy czy ochotnicy z Rosji to będzie piechota której tak Bardzo brakuje reszta zajmie się armia rosyjska... A tak na marginesie. Słucham jak tam bialoruscy żołnierze pal się do waki (no cywile to co innego) i ,,,, tylu darmozjadów utrzymywać i nazywać toto armia to .... :)

    3. Bryxx

      Maccor jeśli widziałeś zdjęcia takich maszyn zniszczonych w czasie tego konfliktu, to akurat są maszyny Ukraińskie, bo oni wyciągnęli je ze szrotu i przywrócili do służby po aneksji Krymu.

  9. mc.

    Ślicznie, Q... ślicznie. Ale mnie bardziej interesuje jak powinna wyglądać NASZA BGT. W mojej ocenie musi być "silniejsza" i mieć ogromną przewagę "rozpoznawczą". Czyli: 1/ kompania czołgów - 16 szt. Leopard 2Pl, lub Abrams 2/ batalion zmechanizowany - 16 szt Borsuk, 16 szt Rosomak z ZSSW, 16 szt Raków (lub M120G), 2 wozy dowodzenia, 3/ bateria haubic samobieżnych - 8 sz Krabów 4/ bateria artylerii rakietowej - 8 szt Langust 2 5/ I najważniejsze: wóz łączności, radar artyleryjski, bateria obrony przeciwlotniczej, pluton rozpoznania (z dronami). No i wszystkie wozy MUSZĄ BYĆ WYPOSAŻONE W BMS

    1. Janka74

      I eskadra f 35. Zapomniałeś dodać.

    2. Darek S.

      Radary powinny być 3. oraz dwa systemy pasywnej lokalizacji (SPL) i najważniejsze bateria WARMATE TL zabudowanych tak samo jak Grady 2o - 40 pocisków na jednym nośniku + system SWARM.

    3. Ktos

      po co damy im lotniskowiec.

  10. Królewiec

    Przebieg działań potwierdza kilka założeń koncepcji Armii Nowego Wzoru . Sukces możliwy jest do osiągnięcia przez stronę słabszą dysponującą wojskiem o wysokim morale /Ukraina/ , lepszą świadomością sytuacyjną i rozpoznaniem/Ukraina plus wsparcie NATO/ ,przemyślaną taktyką /Ukraina / ,wystawieniem wyspecjalizowanych mobilnych grup niszczycieli czołgów , dużym nasyceniem wojska w nowoczesne środki ppanc i plot Manpads/ Ukraina plus dostawy broni/ , przemyślane użycie dronów , nie na oślep ale wykorzystywanie luk w rosyjskiej obronie plot. .Potwierdza się konieczność zadbania o ewakuacje przynajmniej części ludności cywilnej zwłaszcza miast przewidzianych do uporczywej obrony i stworzenie skutecznego systemu Obrony Cywilnej na obszarze całego kraju .

  11. Strusiu-73

    Gdzie są wszyscy fani oryginalnych, nie "małpich" wersji T-72?

  12. bc

    Raczej więcej, niż ta ocena na podstawie TankToka i ośrodka którego analizy na głowę biją OSINty z Twittera. Sporo lata po telegramie.

  13. K-K

    Ukraina największym eksporterem stali w Europie...

  14. papa lebel

    Finlandia 1939 / Ukraina 2022

    1. Bryxx

      Czy takie porównanie jest uzasadnione zależy od tego jakim kosztem zadali Ukraińcy te straty.

    2. Macorr

      @Bryxx, nie nie jest uzasadniona. Bo ta wojna dla Finlandii skończyła strata Wyborga, a dla Ukrainy skończy się odzyskaniem Krymu i Donbasu. Mało tego Skończy się upadkiem i Putina, i Łukaszenki bo mam nadzieję że że po wygnaniu ruskich czołgów z Ukrainy wygna się i ruskie z Białorusi.

    3. Bryxx

      Miejmy nadzieję, tylko prawda jest taka że obojętne kto zastąpi putlera to aż tak dużo dla świata nie zmieni. Oni są niereformowalni. Mówię tu o tzw. elytach , bo część ludzi jest w w porządku, mam nadzieje bo akurat rosjanina nie znam żadnego osobiście.

  15. Al.S.

    Ocena strony, bazującej na zdjęciach z social-mediów, ma spory błąd in minus. W sytuacjach dynamicznych czas jest podstawowym czynnikiem decydującym o przeżyciu, więc nie ma go na zdjęcia. Po trafieniu sprzęt płonie i okrywa go dym, więc ciężko go zidentyfikować. Powrót na miejsce walki nie zawsze jest możliwy,. Armia regularna zakazała zamieszczania zdjęć w sieci, z uwagi na cyfrowe metadane. To co widzimy w sieci, to zdjęcia zrobione przez oddziały nieregularne, cywilów i odtajnione filmy armii. Armia ukraińska podaje dane w oparciu o raporty dowódców pododdziałów, więc są dość dokładne; Po początkowej ofensywie propagandowej, obecnie zbliżają się one do rzeczywistości. Jeśli więc strona podaje 164 czołgi, a armia ukraińska 335, to prawda leży pewnie pośrodku i straty Rosjan sięgają około 250 czołgów. Analogicznie jest w przypadku innego sprzętu, dlatego szacunki autora, mówiące o 22% strat, najprawdopodobniej sięgają już 1/3 stanu.

    1. Wewo

      Hmm....500 czołgów miesięcznie. W dłuższej perspektywie nawet Rosja tego nie wyrobi.

    2. RAF

      AI.S....Też tak uważam. Opieranie się tylko na materiale zdjęciowym byłoby naiwnością. Wojna to nie wycieczka krajoznawcza, na której można wszędzie robić zdjęcia.

    3. Elviszpoa

      Liczba zniszczeń wyhamowuję. Także jeśli prawdą 164 czołgów to w miesiąc nie będzie więcej niż 250. Taktyka Rosjan się zmienia. Przy czym każdy kij ma dwa końce. Trzeba też tutaj uwzględnić straty Ukrainy a co najważniejsze: zdolności odtworzeniowe obu wrogów! Rosja ma potencjał zastąpić wszystko co zostało zniszczone i potrzebuje do tego tylko czasu, zaś Ukraina takiego potencjału już nie ma. Straty po stronie Ukraińskiej w sprzęcie też są duże a bardzo wielu ich nie widzimy, szczególnie w mediach w PL. Bardziej może interesujące od strat w sprzęcie być oszacowanie strat w sile żywej, ale to jeszcze trudniej szacować. Patrząc na brak doniesień o akcjach dywersyjnych z obwodu Chersońskiego i Zaporowskiego to albo jest wielka mgła wojny ( nasze wyliczenia coraz mniej są realne) albo partyzantka i opór ukraiński tam nie działa należycie.

  16. Trzcinq

    Oczywiście dane te być może i są zbliżone jednak wg mnie zawyżone. Cały czas bazuje się na danych uzyskanych od strony ukraińskiej która co jak co ale w sferze propagandy wykazała się wręcz mistrzowską znajomością w temacie. Mówi się że Ukraińcy mniej więcej podwajają straty rosyjskie a Rosjanie zaniżają dwu- trzykrotnie. Obecnie konflikt wchodzi w decydującą fazę bo Rosjanie się otrząsnęli ze skandalicznego błędu pierwszych dni walk. Dowódcy rosyjscy odpowiedzialni a przygotowanie inwazji powinni ponieść karę. Konflikt się zaostrza na co wpływ ma działanie ukraińskich wojsk czyli zasadzki z pierwszych dni walk (do żołnierzy często nie mających pojęcia ze są na wojnie) a dwa to udokumentowane zresztą przypadki ataków bojówek ukraińskich na Rosjan z cywilnych pojazdów i w cywilnym ubraniu a także sytuowanie ukraińskich baterii pośród cywilnych zabudowań.

  17. Sailor

    Dobre odniesienie tylko do suchych faktów bez polewy z lukru. Natomiast dla dalszego przebiegu konfliktu bardzo istotne jest co się dzieje z resztą rosyjskiej armii inwazyjnej? Jakie straty poniosły inne związki taktyczne, jakie jest zaopatrzenie tego co pozostało i jaki wpływ na morale miało zmasakrowanie tych 22 batalionów?

    1. papa lebel

      Kadyrowcy w roli wojsk NKWD

    2. Wojtek_3

      Do papy lebel, co ci kadyrowcy zrobią jak kompania czołgów postanowi się cofnąć. Nienawidzą ich czeczeńcy, ukraińcy a teraz trafią pewnie nieraz pod ,,przypadkowy" bratni ostrzał.

  18. Wewo

    Da się na podstawie tych danych statystycznie oszacować jakie mniej więcej mogą być straty w sile żywej?

  19. Gulden

    W sumie proste.I ukraincy i rosjanie nazjwyzczajeniej w świecie nie wzieli pod uwagę takiego a nie innego scenariusza działań.Rosjanie na podstawie Bóg wie jakich danych spodziewali się o wiele słabszego oporu,i docelowo mieli nadzieję na szybkie osiągniecie celów,ba,kompletnie nie wzieli pod uwagę,że ukraińcy ruszą praktycznie od razu z kopyta,na pełny gaz.Z drugiej strony,ukraińcy wiedząc co się święci,przygotowali się na tyle na ile mogli,i na chwilę obecną działają na chyba 100% swych możliwości,zasobów i tak dalej.I niestety takiego tempa nie da się utrzymać w nieskończoność,co wróży im na przyszłość niezbyt optymistycznie.Co obecnie słychać coraz głośniej,domagaja się sprzetu,amunicji,a już najlepiej by wciągnąć do wojny któregoś z sąsiadów(najlepiej Polskę,niestety).Jakby nie patrzeć,czeka ich długa,krwawa kampania,ba po"zawieszeniu broni",tam będzie skrajnie niebezpiecznie...I w sumie chyba o to chodzi.

Reklama