Siły zbrojne

Rakiety nad Dubajem. THAAD w akcji

Fot. Lockheed Martin

Siły zbrojne Zjednoczonych Emiratów Arabskich zestrzeliły dwa pociski balistyczne, skierowane na stolicę kraju, Abu Dabi. Wcześniej Defense News poinformowało o pierwszym w historii użyciu bojowym systemu przeciwrakietowego THAAD.

Według CNN w stolicy ZEA słyszane były syreny, przejściowo wstrzymano też cywilny ruch lotniczy. Dwa pociski balistyczne miały zostać wystrzelone na Abu Dabi, a następnie zestrzelone przez emiracką obronę powietrzną. Elementy pocisków upadły w niektórych rejonach stolicy.

To już kolejny atak rakietowy na ZEA w ostatnich dniach. Kilka dni temu co najmniej jeden pocisk balistyczny został zestrzelony przez system przeciwrakietowy THAAD, co - jak poinformowało Defense News - było pierwszym w historii użyciem tego systemu przeciwrakietowego. Rebelianci Huti użyli wtedy także dronów bojowych, z których część zestrzelono, a część zniszczyła ciężarówki-cysterny w rejonie Abu Zabi, w ataku zginęły wówczas trzy osoby.

Czytaj też

Ataki rakietowe kierowane przeciwko ZEA oznaczają eskalację konfliktu w Jemenie, którego stroną są wspierani i zbrojeni przez Iran szyiccy rebelianci Huti. Emiraty w 2019 roku wycofały co najmniej większość swoich wojsk z Jemenu, ale ostatnio - jak informował the Wall Street Journal - wspierane przez nie ugrupowanie przeprowadziło ofensywę przeciwko Huti. Natomiast po wcześniejszym ataku bezzałogowców na Abu Zabi emirackie lotnictwo wzięło udział w uderzeniach na cele w Jemenie, wraz z siłami Arabii Saudyjskiej. W mediach społecznościowych związanych z irańską Gwardią Republikańską pojawiają się informacje wzywające do wsparcia ataku na Emiraty.

Cały czas trwają też ataki rakietowe na cele w Arabii Saudyjskiej, a Saudowie prowadzą uderzenia lotnicze przeciwko Huti. Intensywność nalotów skłoniła niedawno Saudów do zwrócenia się z prośbą do sojuszników o uzupełnienie zapasów pocisków przechwytujących do systemu Patriot. Obawiają się oni, że rakiety Patriot skończą się, zanim uda się sfinalizować zakup kolejnych w USA i przeprowadzić dostawy. Trzeba dodać, że Arabia Saudyjska w 2015 roku otrzymała zgodę na zakup do 600 rakiet Patriot PAC-3 CRI, a wcześniej dysponowała zapewne także pociskami PAC-2 GEM-T. To, że istnieje ryzyko zużycia zapasu pocisków, świadczy o dużej intensywności walk.

Czytaj też

Obecna eskalacja na linii rebelianci Huti (a de facto Iran) - państwa arabskie może mieć istotne następstwa dla sytuacji na Bliskim Wschodzie. Warto zauważyć, że administracja Joe Bidena ograniczyła dostawy broni do państw bliskowschodnich (szczególnie systemów powietrze-ziemia, systemy obrony powietrznej są nadal dostarczane) i zmniejszyła obecność wojskową w ZEA oraz Arabii Saudyjskiej, wycofując stamtąd systemy Patriot.

Obecna sytuacja jest więc pewnym testem dla Amerykanów, tym trudniejszym, że równolegle ma miejsce kryzys w rejonie Ukrainy i już wiadomo, że administracja rozważa wzmocnienie sojuszników NATO swoimi wojskami. USA mogą być więc niechętne wysyłaniu dodatkowych własnych sił na Bliski Wschód, aby uniknąć ich rozproszenia. Z kolei Iran, według części źródeł, może dążyć do zakupów broni w Rosji, w tym myśliwców Su-35

Czytaj też

Jednocześnie należy zauważyć intensyfikację użycia pocisków balistycznych, amunicji krążącej i systemów do ich zwalczania. Doświadczenia z tego konfliktu będą więc bacznie obserwowane przez państwa rozwijające zarówno systemy uderzeniowe, jak i defensywne.

Jeśli chodzi o systemy obrony przeciwrakietowej, Zjednoczone Emiraty Arabskie obok zestawów Patriot dysponują też dwoma bateriami THAAD, które niedawno zostały po raz pierwszy użyte bojowo. Co ciekawe, niedawno zakupiono w Republice Korei zestawy Cheongung Block-2, mające zapewne zastąpić używane w Emiratach zestawy MIM-23 Hawk.

Komentarze (4)

 1. Greg

  Buahahahaha ! Podobno kierowca łady, ośmieszył kierowcę mercedesa, ups... przepraszam rozśmieszył :) :) :)

  1. Tani35

   Kiedyś Łada była marzeniem. Teraz nie wiem. Ale widziałem ma necie fotkę ruskiego elektryka opatentowal go Ałmaz-Antej ten od rakiet plot. Dizajn nawet nawet. Na pewno lepszy jak 500tka Hybryda z Bielska Białej czyli Fiat. Ani nie krytykuję ani nie chwalę bo nie wiem. Za komuny sowietskie samochody miały bardzo dobrą opinię. Polonez?. Poloneza czas zacząć mówi rdza do rdzy. Mialem Poloneza to mogę tylko potwierdzić. Sowieta nie miałem bo bylem zbyt ubogi. One byly bardzo drogie.

  2. Greg

   Wbij sobie raz na zawsze do swojej wiejskiej główki... Nie chcemy ład, moskwiczów, najszybszych zegarków i najwiekszych mikroprocesorów, a tym bardziej ruskiego dobra exportowego wojen, smrodu i ubóstwa.

  3. Tani35

   Nie miej pretensji do mnie tylko do swoich kumpli. Oni ruszają temat sowietow to im odpisuję. Napisze jeszcze jedno ,telewizory Rubin slynely z tego że się paliły lub wybuchaly. Ale ..tylko te co były produkowane u nas czyli w Polsce. Sowietskie tego problemu nie miały

 2. Ech

  Ciekawe jak to kosztowo. Jesli sie strzela 2 rakietyu do jednego celu by miec pewnosc trafienia. A 1 pocisk pewnie z 5 baniek USD.

  1. Tani35

   Ruscy zawsze strzelają dwoma rakietami. Bo skutecznosc to 76% czyli dwa powinny zapewnić zestrzelenie.

  2. Greg

   Ruscy to strzelają 10-cioma, bo nikt nie wie gdzie polecą :P

  3. Valdore

   Greg, ostatnio jak cos zestzreili to poleciało ponad 20 rakiet w jednego F-16I ze śpiaca załogą a i to jedynie go uszkodzili:) Tylko dziwne że na ich Ił-20M wystarczyła zaledwie jedna rakieta.

 3. RifRaf

  Alaris, no wlasnie nagranie z wczoraj jest w sieci np. Twitter piec Patriotow leci do dwoch celow/dronow. O tym ile THADDow uzytych zostalo nigdzie nie ma informacji, co nie dziwi.

 4. Tani35

  Smiano sie z Pantsira i wychodzi co wychodzi 20% skutecznosci nie poraża. Jak za 3,5 mld dolcow. I to strzelali do starych Scudów. Tak to plemie Huti testuje technike 21wieku. Strach się bać.

  1. Valdore

   Tani, jak widac fakt ze zestrzeliwuja rakeity poteznei boli w Rosji:)) No ale co się dziwić, jak uzyli THAAD-a to stzrelali do czegoś sporo lepszego od waszych iskanderów:) A skąd ci się przysniło te 20% skutecznosci, to nawet twój oficer prowadzący nie wie:)

  2. Tani35

   5 rakiet jedna zestrzelona , trzech zabitych na ziemii i palace sklady paliwa.1/5=20% Atak byl wielodomenowy rakiety i drony ,jest Pantsir czy nie? Pantsir mial chyba lepsze perfomance.? Facet tak zycie weryfikuje mity. Podobno hinduscy piloci na Su-30 MKI osmieszyli swoich kolegow na Rafale. Poczekamy na fotki z celownikow ,strach się bać. Ale zeby było jasne Suka hinduska ma wyposazenie Thalesa czyli tez francuskie.

  3. Laky

   😂😂👏👏👏