Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Emiraty kupują "tarczę" z Korei. Rekordowe zamówienie [KOMENTARZ]

Cheongung Block-2
Fot. Fot. DAPA

Zjednoczone Emiraty Arabskie zakupiły właśnie nieznaną liczbę systemów obrony powietrze z pociskami ziemia-powietrze za równowartość 3,5 miliarda USD od Republiki Korei. To największy kontrakt eksportowy w historii Korei Południowej, a także częściowe odejście od polityki kupowania amerykańskich systemów obrony powietrznej średniego zasięgu.

Obecnie siły zbrojne ZEA eksploatują systemy amerykańskiej produkcji: dalekiego zasięgu THAAD i średniego Patriot oraz starsze Hawk, a w segmencie pocisków krótkiego zasięgu - rosyjskie systemy Pancyr i brytyjskie Rapier, a także francuskie Crotale i Mistral. Zamówienie nowych systemów koreańskich oznacza, że mogą one zacząć wypierać z czasem systemy dostarczane dotąd przez Waszyngton. W pierwszej kolejności nowe systemy mogą zastąpić Hawki, uzupełniając przy tym Patrioty przy wielu ważnych zadaniach, włącznie ze zwalczaniem pocisków balistycznych.

Przedmiotem umowy są systemy of Cheongung Block-2, które są produkowane od 2017 roku. Są one eksportowane po raz pierwszy, opracowano je w Republice Korei po to, by zastąpić właśnie MIM-23 Hawk. To także największa umowa eksportowa południowokoreańskiego przemysłu zbrojeniowego i to pomimo jego licznych sukcesów w przeszłości.

Czytaj też

Wynegocjowanie umowy nastąpiło po spotkaniu na najwyższym szczeblu. Wzięli w nim udział prezydent Republiki Korei Moon Jae-in i premier ZEA Mohammed ibn Rashid Al Maktoum. Pierwsze informacje na temat planowanego zakupu pojawiły się już ekdnak w listopadzie, kiedy Arabowie wspominali o możliwości pozyskania Cheongung Block-2.

Wykonawcami umowy będą firmy LIG Nex1, Hanwha Systems i Hanwha Defense. Oba państwa zapowiedziały też średnio- i długofalową współpracę technivczną, co może zaowocować w przyszłości kolejnymi kontraktami. Współdziałanie bogatych Emiratów z dysponującą zaawansowanymi technologiami i prężną Republiką Korei wydaje się mieć przed sobą wielkie perspektywy.

Czytaj też

Umowa może być interpretowana jako cios dla przemysłu amerykańskiego, ale w zasadzie nie jest ona niespodziewana po problemach jakie stworzyła administracja prezydenta Joe Bidena jeśli o sprzedanie ZEA samolotów wielozadaniowych 5. Generacji F-35A, a także po amerykańskiej rezygnacji z większego zaangażowania na Bliskim Wschodzie, przez co ma nastąpić wzmocnienie na Indo-Pacyfiku i w Europie. W związku z tym na kontrakty w regionie ostrzyli sobie zęby m.in. Rosjanie, ale w przypadku ZEA widać że raczej nie odnieśli sukcesów. Co ciekawe, południowokoreański system na pewnym etapie powstał w ramach współpracy z Federacją Rosyjską (m.in. technologie pocisków 9M96).

Korea Południowa to kolejny przykład po Izraelu, państwa które wyrosło w permanentnym zagrożeniu wojną, jednak potrafiło obrócić tą sytuację na własną korzyść poprzez rozwój przemysłu zbrojeniowego i stojącego za nim zaplecza naukowego i produkcyjnego. Nie jest tajemnicą, że obydwa państwa zdołały to uczynić nie tylko dzięki własnemu wysiłkowi ale także współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.

Czytaj też

System Cheongung Block-2 wykorzystuje pociski przechwytujące niszczące cel poprzez bezpośrednie uderzenie w niego. Mają one zasięg 40 km i mogą niszczyć cele na wysokościach do 20 km. Typowa koreańska bateria składa się dzisiaj z wozu dowodzenia, wielofunkcyjnego radaru i czterech wyrzutni montowanych na samochodach ciężarowych.

Komentarze (11)

 1. RifRaf

  Davien "czysto koreański system " tak oczywiscie, tylko zapominales dodac, ze to wg. Ciebie.

  1. Valdore

   A co Rafciu, zabolała prawda że taki skowyt podniosłeś:)

  2. Tani35

   Jeśli dla niego Biho jest czystym Koreancem to się dziwisz? Jak się nie wie to się pisze bajki.

  3. Trzcinq79

   A ty to Davien GB Czy kiks?

 2. Tani35

  Kupują bo THAAD jest niczym Pancyr. Zastrzelił co prawda jedną rakietę ale reszta doszła do celu. USA za bardzo powodu do chwały nie ma 3,5 mld dolcow za taki rezultat. Lecialo 5 szt i kilkadziesiąt dronów. Trzech ludzi zginelo na ziemii i chyba szesciu rannych. Magazyny płoną

 3. Monkey

  Najpierw Rafale od Francji, teraz Cheongung od Korei Południowej. Amerykanie tracą rynek.

  1. Valdore

   Monkey ZEA zawsze kupoała broń z róznych żródeł, mieli i F-16E ale i Mirage-2000. Rafale maja zastapic te Mirage. Podobnie w siłach ladowych czy w OPL mieli mieszankę. USA nic to nie traci, bo nawet nei oferuja podobnych systemów

 4. Tani35

  Ruscy swoją dolę dostaną. Tak się omija sankcje.

  1. yaro

   W jaki sposób dostaną tą dolę ?

  2. Tani35

   Wkład intelektualny.

 5. Trzcinq79

  Samp/t czy hq9 i już posiadalibyśmy opl średniego zasięgu w większej ilości skupiając się na Narwi a tak..... Rydz czyli Nic

  1. Valdore

   To az tak u was w Rosji tragicznie że chcecie kupować SAPM/T czy HQ-9?? A co z waszymi S-300/400/500?? Aha Narew to narwa polskeigo programu nie waszego rosyjskiego:)

  2. Xzibit

   Narew to nazwa polskiego programu z którym nic się nie dzieje a może kupimy ze dwie baterie jak w przypadku programu Wisła.Dwie baterie na kraj wielkości Polski, no ale będzie co na defiladzie pokazać :) Obok defiladowego dywizjonu Himars :)

  3. Ech

   On mówił o Polsce zdrajco

 6. Sidematic

  Co to są "systemy obrony powietrze"??? Jakieś problemy w szkole panie Szopa? Nauczycielka polskiego chorowała czy pan olewał zajęcia?

  1. Andrew "Ender" Wiggin

   zjedz snickersa

  2. X

   A taki byłeś "wyciszony" z okazii świat...

 7. RifRaf

  yaro, bo Cheolmae-2 to nic innego jak wspolpraca z Rosja przy budowie radaru i rakiety oparte na 9M96,

  1. Valdore

   Rafciu, na poczatku tak ale potem wprowadzono tyle zmian że jest to obecnie czysto koreański system OPL, nawet dość przecietne 9M96 przerobli na wersję hit to kill:)

 8. Chyżwar

  Czyli emiracka "Narew" będzie od Koreańczyków.

  1. RifRaf

   Chyżwar, do Koreanczykow dorzuc jeszcze Rosjan bo ta Koreanska Narew nie jest tylko i wylacznie Koreanska.

  2. Valdore

   Rafciu ten system jest WYŁĄCZNIE koreański choc bazuje na rosyjskeij podróbce PAC-3 nazwanej 9M96:)

 9. Czytelnik D24

  Nie zdarzyło ci się nigdy zjeść litery na końcu wyrazu? Weź na wstrzymanie polonisto o rosyjskim zabarwieniu.

 10. LMed

  No cóż, Korea boleśnie uswiadamia, ze mamy czego się wstydzić.

 11. Man

  Może sprzedamy kilka Gromów?