Siły zbrojne

Pierwszy "indyjski" samolot transportowy C295 zaprezentowany

Indyjski C295
Fot. Airbus

Firma Airbus zaprezentowała w mediach społecznościowych pierwszy zamówiony z 56 przez Indie samolot transportowy C295. Samolot ten zastąpi przestarzałe Hawker Siddeley HS 748M.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Airbus Defence w mediach społecznościowych (Twitter), zaprezentował pierwszy z 56 zamówionych przez Indie lekkich samolotów transportowych C295. Na nagraniu wstawionym na Twittera widać jak samolot uruchamia dwa silniki. Sytuacja miała miejsce w hiszpańskiej fabryce Airbus Defence & Space w Getafe. Według umowy podpisanej przez Indie i Airbus firma ukończy pierwsze 16 sztuk w Hiszpanii, a pozostałe maszyny wyprodukuje krajowy partner Tata Advanced Systems w Indiach. W swoich zakładach nie tylko wyprodukuje 40 samolotów C-295 ale także zapewni wsparcie serwisowe dla łącznie 56 samolotów, które zostaną zakupione przez Indie. Według planów firma chce przekazać pierwszy indyjski C295 w trzecim kwartale tego roku, po przeprowadzeniu testów. A we wrześniu 2026 r., spodziewany jest pierwszy C295 „Made in India".

Czytaj też

Wyprodukowane przez Airbusa samoloty mają zastąpić stare transportowe maszyny Hawker Siddeley HS 748M określane jako Avro, których Indie posiadają 57 szt. C295 mają wspomagać imponującą już flotę innych transportowców jak An-32 – 103; C-17 – 11; C-130J – 12; Il-76 – 17. Podpisany we wrześniu 2021 roku indyjski kontrakt stanowi największe zamówienie na C295, szacowane na około 2,8 mld Euro.

Czytaj też

C295 to lekki samolot transportowy, który jest używany do taktycznego transportu do 71 żołnierzy lub 50 spadochroniarzy oraz do operacji logistycznych w miejscach niedostępnych dla obecnych cięższych samolotów. Może zrzucać spadochroniarzy i ładunki, a także być wykorzystywany do ewakuacji medycznej. Samolot może wykonywać misje specjalne, a także zadania związane z reagowaniem na katastrofy i patrolami morskimi. Z tych maszyn korzystają m.in. Siły Powietrzne RP oraz hiszpańskie i portugalskie siły powietrzne.

Czytaj też

Czytaj też

Komentarze (2)

  1. kskiba19

    Tylko żeby w Indiach kontrola jakości była z Airbusa, bo inaczej to bieda z nędzą.

  2. Ma_XX

    pięknie się prezentuje z tymi wingletami