Siły zbrojne

Pierwsze zamówienie na myśliwce nowej generacji F-35 dla Turcji

Samolot wielozadaniowy nowej generacji typu F-35A. Fot. Samuel King/US DoD.
Samolot wielozadaniowy nowej generacji typu F-35A. Fot. Samuel King/US DoD.

Władze Turcji złożyły zamówienie na pierwsze dwa samoloty wielozadaniowe nowej generacji typu F-35A.

Jak informuje turecki Podsekretariat do spraw Przemysłu Obronnego (SSM), rząd Turcji zdecydował o zamówieniu partii dwóch myśliwców nowej generacji F-35A. Łącznie Turcy zamierzają zakupić 100 maszyn tego typu, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami.

Pierwsze dwa tureckie myśliwce F-35A, w konfiguracji Block 3F, będą pochodzić z partii produkcji przedseryjnej LRIP-10. Turcja jest uczestnikiem programu Joint Strike Fighter od 1999 roku. Zamierza ona zarówno zmaksymalizować udział własnego przemysłu w produkcji nowych myśliwców, jak i świadczyć usługi na rzecz innych użytkowników zagranicznych w regionie.

Łączny koszt pozyskania 100 samolotów F-35A dla sił zbrojnych Turcji wyniesie około 16 mld USD. Szacowana wartość zamówień, jakie w związku z ich zakupem otrzymają tureckie przedsiębiorstwa nie powinna natomiast być natomiast niższa niż 12 mld USD. Turecki rząd zapewnia przy tym, że śledzi program budowy myśliwca nowej generacji typu F-35 i nadal zamierza wspierać jego realizację.

(JP)

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.