Reklama

Siły zbrojne

Ostatnie F-16 dotarły nad Kanał Sueski

Fot. Egyptian Air Force
Fot. Egyptian Air Force

Amerykanie przekazali egipskim siłom powietrznym cztery samoloty wielozadaniowe F-16, zamówione jeszcze w 2009 r.

Zakończono w ten sposób kontrakt o wartości ponad 3,2 miliarda dolarów, którego wykonanie przerwało obalenie prezydenta Mohameda Morsiego w 2013 r. Od marca 2015 r. Amerykanie ponownie rozpoczęli współpracę wojskową z Egiptem, efekty widoczne były na uroczystości przekazania samolotów w bazie lotniczej Cairo West.

Uczestniczył w niej m.in. ambasador USA w Egipcie i attaché obrony, który podkreślił, że F-16 jako „wielozadaniowy samolot zwiększy bezpieczeństwo ludności egipskiej i będzie stanowił potężny atut w walce z terroryzmem”.

Stany Zjednoczone przekazały w ramach kontraktu z 2009 r. 20 samolotów F-16 Block 52. Część z nich dostarczono w 2013 r. (8 sztuk), pozostałe – w okresie od marca do października br. (osiemw egzemplarzy w lipcu br., kolejne cztery w październiku br.).

Reklama

Komentarze (2)

 1. Podlasianin

  My płaciliśmy 100 mln USD za samolot, a Egipt 160 mln USD za samolot. (F16 Block 52) Czyli nie jesteśmy najgorsi

  1. Krzysztopor

   Przy czym my kupiliśmy 48 samolotów (ponad 2 razy więcej). Niemniej nasz zakup F-16 odbywał się nieco wcześniej, przez co kupiliśmy samoloty relatywnie nowsze, ale w tamtym czasie dolar również był mocniejszy. Mogę przypuszczać, że zakup jednostkowo wypadł tak samo. Jednak nie jestem ekspertem.

  2. aom

   Egipcjanie nie zaplacili za nie nawet $, co roku dostaja 3mld$ w "pomocy wojskowej" ;) czesc w gotowce czesc w F-16 lub np: w Abramsach ;)

 2. asdasd

  Ciekawe czy wycodają mig21 ze służby :)

Reklama