Reklama

Siły zbrojne

OORP Kościuszko i Arctowski pójdą na remont do PGZ Stoczni Wojennej

Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Fregatę rakietową ORP Generał Tadeusz Kościuszko i okręt hydrograficzny ORP Arctowski wkrótce czekają remonty główne i dokowe w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni. Spółka spodziewa się podpisania umów w najbliższych tygodniach. Każda z nich ma być warta kilkadziesiąt milionów złotych. Naprawy potrwają około roku.

PGZ Stocznia Wojenna to dawna Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni przejęta na przełomie 2017 i 2018 r. przez Polską Grupę Zbrojeniową. Obecnie stocznia powoli zbliża się do zakończenia budowy patrolowca Ślązak i remontuje okręt ratowniczy ORP Piast, trałowiec ORP Śniardwy oraz – od połowy marca – okręt dowodzenia ORP Kontradmirał Xawery Czernicki.

Wkrótce stocznia ma podpisać umowy na remonty kolejnych dwóch okrętów – fregaty rakietowej ORP Generał Tadeusz Kościuszko i okrętu hydrograficznego ORP Arctowski. Wiceprezes PGZ Sebastian Chwałek powiedział we wtorek w Sejmie, że spodziewa się, iż dokumenty zostaną podpisane w ciągu dwóch tygodni. – W najbliższych, myślę, dwóch tygodniach planowana jest finalizacja negocjacji i podpisanie umów na remont kolejnych dwóch jednostek należących do Marynarki Wojennej – OORP Arctowski i Kościuszko. Te okręty prawdopodobnie jeszcze w połowie roku wejdą do stoczni na remonty główne i dokowe – powiedział Chwałek na posiedzeniu komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Prezes Stoczni Wojennej Konrad Konefał nie chciał mówić o szczegółach obu remontów ze względu na to, że umowy nie są jeszcze podpisane. Przyznał jednak, że naprawa każdego z okrętów będzie warta kilkadziesiąt milionów złotych. – To są duże zamówienia, przy czym akurat na Kościuszce będzie bardzo dużo zakupów w USA, więc budżet w dużej mierze zostanie zużyty na dostawy części zamiennych – powiedział prezes PGZ Stoczni Wojennej w rozmowie z Defence24.pl.

Wstępnie wejście do stoczni ORP Arctowski jest planowane na pierwsze dni czerwca, a ORP Kościuszko – na początek lipca. Remonty obu jednostek mają potrwać około roku. – Pewne prace naprawcze są określone z góry, ale terminy w dużej mierze zależą od weryfikacji, która jest przeprowadzana na początku. Wtedy się okazuje, co tak naprawdę trzeba jeszcze zrobić – powiedział Konefał.

W marcu na duży remont do PGZ Stoczni Wojennej trafił okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP Kontradmirał Xawery Czernicki. Jego naprawa ma kosztować 85 mln zł. Konefał powiedział Defence24.pl, że remont został zaplanowany na rok i trzy miesiące. Dodał jednak, że obecnie trwa weryfikacja stanu okrętu i nie wykluczył, że "remont może potrwać półtora roku".

ORP Generał Tadeusz Kościuszko to fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry. W 1980 r. weszła do służby w US Navy jako USS Wadsworth. Od 2002 r. należy do Marynarki Wojennej RP, razem z bliźniaczą jednostką ORP Generał Kazimierz Pułaski.

ORP Arctowski to okręt hydrograficzny typu Heweliusz (projektu 874). Wszedł do służby w 1982 r.

Obie jednostki należą do 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.

Reklama
Reklama

Komentarze (17)

  1. Sucholski.

    Stocznia wojenna PGZ nie posiada środków finansowych na egzystencje. Zapłąta za prąd, wypłaty i ZUS stanowią największe wyzwanie finansowe.

    1. Trójmiasto

      Smutne, że Nauta poszła w odstawkę mimo że jest członkiem PGZ. Wyremontowany w Naucie PUŁASKI ma się dobrze i Amerykanie też byli zadowoleni ze współpracy. Miejmy nadzieję że podobnie będzie w PGZ SW.

  2. Ryszard 56

    Nawet nie ma co komentować

  3. boxer

    Obawiam się, że z tej stoczni te okręty o własnych siłach już nie wypłyną. Na szczęście będą nowe holowniki.

    1. Antex

      Spokojnie, wypłyną, wypłyną - na kolejne wybory. No chyba że wcześniej się spalą - jakieś zaprószenie ognia przy pracach spawalniczych albo coś takiego ...

    2. Trzeźwy

      Masz oczywiście jakieś merytoryczne przesłanki na poparcie swych obaw, bo już pewnie niejeden swój okręt wyremontowałes w tej stoczni i to już po przejęciu jej przez PGZ??

    3. cynik

      Merytoryczne przesłanki to historia remontu w tej stoczni ORP Orzeł - najpierw uszkodzenie w wyniku kolizji, potem pożar instalacji wewn.

  4. -CB-

    Piast stoi w stoczni już ponad 4 lata...

    1. Skitarii

      Postoi drugie 4, co nie stać nas!?

  5. Imperial Palace

    Kroplówka dla Stoczni zapewniona na parę lat. Potem znowu restrukturyzacja.

  6. Racjonalista

    I będzie tak jak z Orłem, że po wizycie w tej stoczni będzie w gorszym stanie niż przed. Kutra rybackiego bym partaczom do remontu nie powierzył.

  7. 22

    Czyli dotowanie za pieniądze polskiego podatnika upadających stoczni.

    1. 23

      Czyli zwyczajne konieczne remonty polskich okrętów w polskich stoczniach. Znaczy też, że niektórzy po prostu piszą bez chwili zastanowienia.

  8. Lord Godar

    Kolejne zmarnowane miliony złotych z budżetu na stary , praktycznie bezwartościowy sprzęt . Zamiast inwestować w nowe okręty to my remontujemy zabytki .

  9. oleś

    To one już chyba za te 20 lat do marynarki wojennej nie powrócą, bardziej jako eksponaty do muzeum.

  10. NAVY

    ...przynajmniej przez jeszcze kilka lat podtrzymamy upadajacą MW - smutne ale prawdziwe.

  11. Jasio

    Więc zaczyna się przedwyborcza modernizacja MW,zamiast nowych okrętów będzie łatanie wraków.Ten muzealny obiekt pod nazwą fregata rakietowa bez pełnego uzbrojenia już dawno powinien iść na złom.Niech w ogóle zlikwidują tą flotę nawodną i przestaną się ośmieszać.

  12. clash

    No to ORP Kosciuszko zobaczymy znowu za lat dziesiec

  13. Zawisza_zielony

    Inaczej mówiąc trup reanimuje trupy...to tylko w MOn mozliwe

  14. Mateusz

    zaraz, zaraz, Stocznia Marynarki Wojennej mieści się w Radomiu, a nie w Gdyni !

  15. Quetzalcoatl

    No to teraz kolej na Jaka 9 z Muzeum MW w Gdyni... moze mu te maloweanie olejnica zdjema:P

  16. Harry 2

    "na Kościuszce będzie bardzo dużo zakupów w USA, więc budżet w dużej mierze zostanie zużyty na dostawy części zamiennych" - pływający złom który "uwalił" budowę nowych okrętów wojennych dla MW.

  17. Tadeo

    Remonty wyborcze czas zacząć