Siły zbrojne

OORP Kościuszko i Arctowski pójdą na remont do PGZ Stoczni Wojennej

Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Fregatę rakietową ORP Generał Tadeusz Kościuszko i okręt hydrograficzny ORP Arctowski wkrótce czekają remonty główne i dokowe w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni. Spółka spodziewa się podpisania umów w najbliższych tygodniach. Każda z nich ma być warta kilkadziesiąt milionów złotych. Naprawy potrwają około roku.

PGZ Stocznia Wojenna to dawna Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni przejęta na przełomie 2017 i 2018 r. przez Polską Grupę Zbrojeniową. Obecnie stocznia powoli zbliża się do zakończenia budowy patrolowca Ślązak i remontuje okręt ratowniczy ORP Piast, trałowiec ORP Śniardwy oraz – od połowy marca – okręt dowodzenia ORP Kontradmirał Xawery Czernicki.

Wkrótce stocznia ma podpisać umowy na remonty kolejnych dwóch okrętów – fregaty rakietowej ORP Generał Tadeusz Kościuszko i okrętu hydrograficznego ORP Arctowski. Wiceprezes PGZ Sebastian Chwałek powiedział we wtorek w Sejmie, że spodziewa się, iż dokumenty zostaną podpisane w ciągu dwóch tygodni. – W najbliższych, myślę, dwóch tygodniach planowana jest finalizacja negocjacji i podpisanie umów na remont kolejnych dwóch jednostek należących do Marynarki Wojennej – OORP Arctowski i Kościuszko. Te okręty prawdopodobnie jeszcze w połowie roku wejdą do stoczni na remonty główne i dokowe – powiedział Chwałek na posiedzeniu komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Prezes Stoczni Wojennej Konrad Konefał nie chciał mówić o szczegółach obu remontów ze względu na to, że umowy nie są jeszcze podpisane. Przyznał jednak, że naprawa każdego z okrętów będzie warta kilkadziesiąt milionów złotych. – To są duże zamówienia, przy czym akurat na Kościuszce będzie bardzo dużo zakupów w USA, więc budżet w dużej mierze zostanie zużyty na dostawy części zamiennych – powiedział prezes PGZ Stoczni Wojennej w rozmowie z Defence24.pl.

Wstępnie wejście do stoczni ORP Arctowski jest planowane na pierwsze dni czerwca, a ORP Kościuszko – na początek lipca. Remonty obu jednostek mają potrwać około roku. – Pewne prace naprawcze są określone z góry, ale terminy w dużej mierze zależą od weryfikacji, która jest przeprowadzana na początku. Wtedy się okazuje, co tak naprawdę trzeba jeszcze zrobić – powiedział Konefał.

W marcu na duży remont do PGZ Stoczni Wojennej trafił okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP Kontradmirał Xawery Czernicki. Jego naprawa ma kosztować 85 mln zł. Konefał powiedział Defence24.pl, że remont został zaplanowany na rok i trzy miesiące. Dodał jednak, że obecnie trwa weryfikacja stanu okrętu i nie wykluczył, że "remont może potrwać półtora roku".

ORP Generał Tadeusz Kościuszko to fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry. W 1980 r. weszła do służby w US Navy jako USS Wadsworth. Od 2002 r. należy do Marynarki Wojennej RP, razem z bliźniaczą jednostką ORP Generał Kazimierz Pułaski.

ORP Arctowski to okręt hydrograficzny typu Heweliusz (projektu 874). Wszedł do służby w 1982 r.

Obie jednostki należą do 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.