Siły zbrojne

Śmigłowiec na pokładzie Ślązaka

Fot. PGZ SW
Fot. PGZ SW

PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni poinformowała, że na pokładzie przechodzącego ostatnie próby morskie patrolowca Ślązak, po raz pierwszy w historii wylądował śmigłowiec pokładowy. Była nim maszyna typu Kaman SH-2G Super Seasprite z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego z Gdyni-Babich Dołów.

Poza lądowaniem na pokładzie okrętu we współpracy z załogą śmigłowca dokonano oblotu świateł lądowiska dla sprawdzenia ich widoczności z pokładu wiropłata, przeprowadzono rozruch jego silników za pomocą zasilacza okrętowego oraz tzw. „gorące” tankowanie śmigłowca realizowane na lądowisku przy pracującym silniku i obracających się wirnikach.

Podczas trwającego od 6 do 9 maja wyjścia Ślązaka w morze realizowane były również próby przy wykorzystaniu innych statków powietrznych należących do Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Z udziałem samolotu PZL M28 Bryza przeprowadzono obloty radiolatarni TACAN dla sprawdzenia strefy pokrycia i dokładności określania namiaru na okręt. Natomiast z udziałem maszyny W-3WARM Anakonda realizowane były próby transferu ładunków pomiędzy okrętami za pomocą śmigłowca (Vertical replenishment – VERTREP) oraz ewakuacji z okrętu osoby poszkodowanej.

image
Fot. Andrzej Nitka
image
Fot. Andrzej Nitka

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez PGZ Stocznię Wojenną, próby zostały zrealizowane, zaś infrastruktura lotnicza okrętu zapewnia bezpieczne wykonywanie operacji lotniczych z udziałem śmigłowca w sprawdzonym zakresie. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.