Siły zbrojne
Nowy rektor-komendant WAT
Płk prof. dr hab. inż Przemysław Wachulak objął obowiązki rektora-komendanta Wojskowej Akademii Technicznej.
W poniedziałek 31 sierpnia odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania obowiązków rektora-komendanta WAT z rąk dotychczasowego gen. bryg. prof. dr hab. inż. Tadeusza Szczurka na ręce nowo wyznaczonego płk. prof. dr. hab. inż. Przemysława Wachulaka.
Jak podała rzecznik prasowa WAT Ewa Jankiewicz, w uroczystej ceremonii wziął udział m.in. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz. Jej najważniejszym punktem było symboliczne przekazanie sztandaru Wojskowej Akademii Technicznej. Dotychczasowy komendant-rektor sprawował swoją funkcję przez ostatnie cztery lata, a nowy został wyznaczony w ostatnim czasie przez Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. Płk Wachulak nowe obowiązki objął 1 września 2020 r.
Czytaj też: WAT zaprasza na Wirtualny Dzień Otwarty!
W tak podniosłej uroczystości następuje zmiana warty w Wojskowej Akademii Technicznej. (…) Dziś kończy się pewien etap, pewna historia. Pan Generał pozostawia Wojskową Akademię Techniczną jako Uczelnię wiodącą, jeżeli chodzi o uczelnie wojskowe w kraju. Uczelnię z piękną historią, ale również Uczelnię, która jest kuźnią kadr Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej. Panie Generale, dziękuję Panu za Pana służbę, za Pana oddanie, za Pana pracę
Sekretarz stanu w MON wspomniał, iż dotychczasowy rektor Akademii kończy dzisiaj również służbę wojskową, ale pozostaje w Akademii na stanowisku wykładowcy. Zwracając się do obejmującego obowiązki rektora-komendanta WAT płk. prof. dr. hab. inż. Przemysława Wachulaka, minister Skurkiewicz podkreślił, że całe swoje życie naukowe i dydaktyczne związał z Akademią.
Czytaj też: Po maturze w mundurze
W tak podniosłej uroczystości następuje zmiana warty w Wojskowej Akademii Technicznej. (…) Dziś kończy się pewien etap, pewna historia. Pan Generał pozostawia Wojskową Akademię Techniczną jako Uczelnię wiodącą, jeżeli chodzi o uczelnie wojskowe w kraju. Uczelnię z piękną historią, ale również Uczelnię, która jest kuźnią kadr Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej. Panie Generale, dziękuję Panu za Pana służbę, za Pana oddanie, za Pana pracę
Minister, życzył także nowemu rektorowi sukcesów i pomyślności w spełnianiu nowych obowiązków służbowych. W imieniu całego kierownictwa resortu obrony narodowej minister Skurkiewicz zapewnił nowego rektora o stałej pomocy i wsparciu WAT ze strony MON. „Może Pan na nas w każdej chwili liczyć. (…) Jesteśmy do Pana dyspozycji” – powiedział minister.
W związku z tym, że uroczystość przekazania obowiązków Rektora-Komendanta WAT przypadła w przededniu zmiany kadencji Senatu WAT, sekretarz stanu w MON podziękował jego członkom. „Chciałbym podziękować Panom Profesorom, tym, którzy stanowili Senat Uczelni, za Waszą służbę, za Wasze zaangażowanie, za Wasze oddanie” – mówił minister.
Wyrazy wdzięczności skierował również do prorektora ds. wojskowych płk. dr. inż. Artura Króla, który dzisiaj pożegnał się ze sprawowanym dotąd stanowiskiem. Od 1 września 2020 r. funkcję prorektora ds. wojskowych obejmie płk Grzegorz Kaliciak, dowódca obrony ratusza w Karbali podczas II wojny w Zatoce Perskiej.
Wojskowa Akademia Techniczna to moja Alma Mater, której mury opuściłem w 2004 roku. Decyzja Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka o powierzeniu mi obowiązków rektora-komendanta Uczelni, która mnie ukształtowała, jest dla mnie wielkim wyróżnieniem. Przyjmując do realizacji postanowienie mojego przełożonego zdaję sobie sprawę z bardzo dużej odpowiedzialności i zobowiązania wobec Wojskowej Akademii Technicznej, resortu obrony narodowej i Sił Zbrojnych, a przede wszystkim wobec studentów. Oni są bowiem trzonem Uczelni i sensem naszej pracy
Czytaj też: WAT i adaptery do masek dla LPR-u
Gen. bryg. prof. dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, który dzisiaj po 41-letniej zawodowej służbie wojskowej pożegnał się również z mundurem, podziękował wszystkim pracownikom Akademii za trud włożony w rozwój Uczelni oraz resortowi obrony narodowej za wsparcie finansowe i merytoryczne działań WAT. Podkreślił, że nasza Uczelnia może poszczycić się wieloma osiągnięciami zarówno na polu naukowym, jak i dydaktycznym. Ostatnie cztery lata to okres pozyskiwania dziesiątek nowych projektów badawczych w otwartych konkursach krajowych i międzynarodowych. To też czas przebudowy oferty dydaktycznej i tworzenia nowych kierunków i specjalności dostosowanych do potrzeb współczesnego rynku pracy.
Obok ugruntowanej pozycji w naukach technicznych oraz naukach ścisłych i przyrodniczych, rozbudowaliśmy silną pozycję w naukach społecznych, uzyskując uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie. Zdajemy sobie sprawę, że w świetle nowej ustawy, te trzy dziedziny nauki są nam niezbędne do zachowania statusu uniwersytetu
Czytaj też: WAT i przyłbice oraz filtry dla szpitali
Zaznaczył, że dzięki decyzji ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w ciągu ostatnich czterech lat zwiększyła się znacząco liczba podchorążych. Nowy rok akademicki rozpocznie blisko trzy tysiące studentów wojskowych. To również dobry okres w inwestycjach i remontach, w tym czasie uczelnia zrealizowała ponad 30 dużych zadań inwestycyjnych na łączną kwotę blisko 200 mln złotych. „Przed moją ukochaną Uczelnią – Wojskową Akademią Techniczną – kolejny etap rozwoju. Jestem przekonany, że nowe władze Akademii doskonale poradzą sobie ze wszystkimi wyzwaniami, jakie niewątpliwie przyniesie bliższa i dalsza przyszłość” – powiedział gen. bryg. prof. dr hab. inż. Tadeusz Szczurek.
Nowy rektor-komendant WAT płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak przypomniał, że o unikalnym znaczeniu Akademii dla systemu obronności i bezpieczeństwa państwa stanowi jej wieloletni dorobek naukowy i dydaktyczny. Dziś Wojskowa Akademia Techniczna realizuje badania na najwyższym, światowym poziomie. Uczestniczy w programach strategicznych Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie: modelowania i symulacji pola walki, kryptologii i cyberbezpieczeństwa, technologii radarowych, lotniczych, satelitarnych i kosmicznych, techniki laserowej, zdalnego wykrywania broni chemicznej i biologicznej, amunicji inteligentnej i wielu innych ważnych i niezbędnych w modernizacji Sił Zbrojnych.
Czytaj też: Koniec kwarantanny w WAT
Pragnę zapewnić Pana, Panie Ministrze oraz całą społeczność naszej Uczelni, że uczynię wszystko, aby wprowadzić Wojskową Akademię Techniczną na wyżyny jej rozwoju naukowego i dydaktycznego. Pragnę, aby nasza Uczelnia była dostrzegana przez coraz szersze grono naukowe i eksperckie, jak również studenckie. Będę dążył do tego, aby młodzi ludzie, wybierając naszą Uczelnię, mogli właśnie tutaj rozwinąć skrzydła i uwolnić swoje talenty. Nie zawiedziemy ich oczekiwań
Proces kierunkowania młodego pokolenia należy ponadto rozpoczynać jak najwcześniej. W WAT, jak podkreślił płk prof. Wachulak, jest to możliwe w powstałym przed rokiem, dzięki decyzji ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, Wojskowym Ogólnokształcącym Liceum Informatycznym. Cieszy się ono bardzo dużym zainteresowaniem. Szkoła zapewnia wysoki poziom nauczania, a jej uczniowie osiągają bardzo dobre wyniki. Niedługo zasilą szeregi studentów WAT.
Jak przypomniał, Akademia uznawana jest za jedną z najbardziej prestiżowych uczelni w Polsce. WAT łączy w sobie bowiem obszary aktywności czterech znaczących instytucji amerykańskich: West Point, która jest jedną z najlepszych szkół oficerskich; Massachusetts Institute of Technology i Army Logistic University – wiodących uniwersytetów naukowo-badawczych oraz Army Research Lab – centrum analiz i ekspertyz amerykańskiego Ministerstwa Obrony Narodowej. Płk prof. Wachulak podziękował wszystkim pracownikom, żołnierzom, studentom i absolwentom, a także rektorom Wojskowej Akademii Technicznej za to, że w każdych warunkach zawsze konsekwentnie i skutecznie budowali i rozwijali potencjał Akademii ku chwale naszej Ojczyzny.
Decyzją z dnia 27 sierpnia 2020 roku, za wybitny dorobek w służbie wojskowej, w związku ze zwolnieniem z zawodowej służby wojskowej, Minister Obrony Narodowej wyróżnił zdającego obowiązki Rektora-Komendanta WAT gen. bryg. prof. dr. hab. inż. Tadeusza Szczurka honorową bronią białą „Szablą Honorową Wojska Polskiego”. Uroczystość zakończyło odśpiewanie „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego” oraz defilada pododdziałów, którą poprowadził dowódca uroczystości ppłk Grzegorz Sobecki.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie