Siły zbrojne
Koniec kwarantanny w WAT
Wojskowa Akademia Techniczna poinformowała o zakończeniu kwarantanny. Przeprowadzono dekontaminację oraz zdezynfekowano szereg pomieszczeń w akademiku wojskowym, nadal jednak obowiązują środki profilaktyczne i ograniczenia związane z działalnością edukacyjną.
Jak informuje rzecznik prasowy uczelni, Ewa Jankiewicz, 19 kwietnia zakończona została kwarantanna 362 osób (358 podchorążych i 4 żołnierzy zawodowych). Kwarantanna dotyczyła osób zakwaterowanych w akademiku wojskowym nr 3. Wszystkie te osoby zostały poddane badaniom na obecność koronawirusa, a wyniku testów okazały się negatywne.
Czytaj też: Kwarantanna w akademiku WAT
Według komunikatu uczelni, przed zakończeniem kwarantanny, Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej w Modlinie oraz 4. Brodnicki Pułk Chemicznym przeprowadziły dekontaminację osób objętych kwarantanną. Dodatkowo, w akademiku wojskowym zdezynfekowano ciągi komunikacyjne, korytarze oraz łazienki. Wszystkie pokoje i pomieszczenia poddano ozonowaniu. Podchorążowie po zakończonym odkażaniu powrócili do akademika.
Jednakże, dla podchorążych, zakwaterowanych w akademiku nr 3, wprowadzono do 26 kwietnia dodatkowe działania profilaktyczne. Studenci wojskowi mogą poruszać się po położonych, na tym samym terenie co akademik, ogrodzonych obiektach sportowych Studium Wychowania Fizycznego WAT, z zachowaniem bezpiecznych odległości i nosząc maseczki ochronne.
Jak informuje Ewa Jankiewicz, podchorążowie mają możliwość spotykania się z rodzinami, ale tylko w wyznaczonym miejscu na terenie Studium Wychowania Fizycznego i z zachowaniem wymaganych środków ostrożności.
Ponadto 10 kwietnia Rektor - Komendant Wojskowej Akademii Technicznej wydał zarządzenie, które bezterminowo przedłuża ograniczenia dotyczące funkcjonowania uczelni oraz realizację przedsięwzięć mających na celu zapobieganie i monitorowanie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV‑2.
Zarządzenie dotyczy m.in.
- kontynuowania zawieszenia w uczelni wykładów i zajęć dla studentów, doktorantów, słuchaczy cywilnych i kandydatów na żołnierzy zawodowych wszystkich roczników;
- realizowania zajęć za pomocą technik kształcenia na odległość;
- pozostawienia w rejonach zakwaterowania uczestników szkolenia wojskowego kandydatów na oficerów, kandydatów na żołnierzy zawodowych oraz ochotników w ramach służby przygotowawczej na potrzeby korpusu oficerów;
- wykonywania pracy zdalnej, z wyłączeniem przypadków, gdy jest to niezbędne w zapewnieniu ciągłości funkcjonowania uczelni.