Siły zbrojne

Nieustannie trwa formowanie Żelaznej Dywizji

Fot. 18 Dywizja Zmechanizowana
Fot. 18 Dywizja Zmechanizowana

Formowanie 18. Dywizji Zmechanizowanej przebiega zgodnie z planem, powstają nowe jednostki, istniejące są rozwijane, żołnierze cały czas się szkolą. Do dywizji ma też trafić nowy sprzęt – powiedział PAP rzecznik 18DZ mjr Przemysław Lipczyński.

Do rozlokowanej we wschodniej części kraju dywizji ma także trafić nowy sprzęt, w tym czołgi Abrams, które zastąpią czołgi różnych typów używane obecnie przez brygady wchodzące w skład 18DZ. Ponadto dywizja ma zostać wyposażona w opracowywany polski bojowy wóz piechoty Borsuk, a także część z pojazdów opancerzonych Cougar 4x4, które MON zamierza nabyć od USA. Do wsparcia działań dywizji są także przeznaczone zakontraktowane w tym roku tureckie bezzałogowe Bayraktar TB2.

Rzecznik zapewnił, że formowanie dywizji przebiega zgodnie z planami i harmonogramami zatwierdzonymi przez ministra obrony. Przypomniał, że proces podzielono na dwa zasadnicze etapy – pierwszy, w którym powstały m.in. dowództwo i sztab, zakończył się w ubiegłym roku, drugi zaplanowano na lata 2021-26.

W skład dywizji powołanej w 2018 r. weszły 1. Warszawska Brygada Pancerna i 21. Strzelców Podhalańskich. Oprócz ulokowanego w Siedlcach dowództwa i sztabu powołano 18. Batalion Dowodzenia w Siedlcach, 19. Brygadę Zmechanizowaną w Lublinie i 18. pułk logistyczny w Łomży. Dowództwa tych dwóch ostatnich jednostek zostaną w 2022 r. zgodnie z planem poddane certyfikacji.

W tym roku rozpoczęło się również formowanie 18. pułku przeciwlotniczego w Zamościu, 18. pułku artylerii w Nowej Dębie, 18. batalionu rozpoznawczego w Przasnyszu.

"Nie tylko formujemy nowe pododdziały wchodzące w skład dywizji, ale również rozwijamy istniejące. W 1 Brygadzie Pancernej w trakcie formowania jest batalion zmechanizowany stacjonujący w Białej Podlaskiej oraz dywizjon artylerii samobieżnej. W przyszłym roku w strukturze 1. Brygady Pancernej będzie również formowany kolejny batalion zmechanizowany" – zaznaczył mjr Lipczyński.

"W 19. Brygadzie Zmechanizowanej w Lublinie trwa formowanie batalionu czołgów. Czołgiści z Lublina odbyli pierwsze szkolenia poligonowe i strzelania bojowe. Formowany jest również dywizjon artylerii przeciwlotniczej dla 19. Brygady Zmechanizowanej i batalion logistyczny. W 21. Brygadzie Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa rozpoczęła się rekrutacja do nowo formowanego 3. Batalionu Strzelców Podhalańskich, który ma stacjonować na Nowosądecczyźnie" – poinformował Lipczyński.

"Równocześnie z rozwijaniem pododdziałów trwa budowa nowej infrastruktury, istniejąca jest remontowana” – dodał. "W Wesołej dobiega końca budowa garaży, które pomieszczą obydwa bataliony czołgów Leopard, powstaje również stacja paliw, niebawem rozpocznie się budowa hali remontowej. Powstaje także infrastruktura drogowa i wodno-kanalizacyjna" – wyliczył.

Reklama
Reklama

Dodał, że wkrótce rozpocznie się także budowa infrastruktury dla nowo formowanych jednostek dywizji. 18. pułk przeciwlotniczy z Sitańca koło Zamościa, 18. pułk artylerii z Nowej Dęby i 3. Batalion Strzelców podhalańskich z Nowosądecczyzny będą budowane od zera. "Powstaną koszarowce, budynki sztabowe, parki sprzętu technicznego, hale remontowe, hale sportowe. Będzie to pełna infrastruktura, jakiej potrzebuje jednostka wojskowa" – zapowiedział.

Nowo formowane i istniejące jednostki otrzymują także nowy sprzęt. Pododdziały zmechanizowane 18DZ, używające dotychczas na wozów BWP-1, docelowo jako pierwsze mają być wyposażone w nowe bojowe wozy piechoty Borsuk.

Docelowo 18. Dywizja ma zostać wyposażona w czołgi Abrams, tu ma trafić 250 tych maszyn. Mjr Lipczyński zwrócił uwagę, że pozwoli to uzbroić wszystkie cztery bataliony czołgów 18 Dywizji – dwa w 1. Brygadzie Pancernej, po jednym w 19. Brygadzie Zmechanizowanej i 21. Brygadzie Strzelców Podhalańskich.

Obecnie uzbrojeniem 21. Brygady są czołgi T-72, 19. Brygady w Lublinie T-72 po modyfikacji. Brygada z Wesołej ma Leopardy 2A4, 2A5 i 2PL. "Przejście na jeden typ czołgu łatwi szkolenie i zabezpieczenie logistyczne" – podkreślił.

"Cały czas trafia do nas sprzęt artyleryjski. Niedawno otrzymaliśmy kolejny kompanijny moduł ogniowy wyposażony w samobieżne moździerze RAK, na początku grudnia trafi do nas dywizjonowy moduł ogniowy Regina z haubicami Krab, będzie w niego uzbrojony 14. dywizjon artylerii samobieżnej 21 BSP" - powiedział.

Dywizji ma też zostać przekazana część z 300 opancerzonych pojazdów o zwiększonej odporności na wybuchy min (MRAP) typu Cougar, których zakup zapowiedział szef MON.

"Ostatni element formowania to ukompletowanie nowych pododdziałów. Ten proces przebiega bardzo sprawie. Ściana wschodnia to pod tym względem wdzięczny region, kandydatów nie brakuje. W każdym z naszych pododdziałów regularnie przeprowadzamy kwalifikacje, chętnych do służby zawsze jest tylu, że możemy uzupełnić obsadę stanowisk, nie mamy problemów z ukompletowaniem istniejących i nowo powstających pododdziałów” – powiedział Lipczyński.

"Niezależnie od procesu formowania dywizja cały czas się szkoli" – podkreślił. Przypomniał, że dowództwo dywizji w czerwcu br. pomyślnie przeszło certyfikację według standardów NATO potwierdzającą także zdolność do przyjęcia sojuszniczego wzmocnienia. "Jesteśmy w stanie dowodzić pododdziałami państw sojuszniczych, a także działać w strukturach międzynarodowych" – podkreślił.

"Przed powstaniem 18DZ w południowo-wschodniej Polsce była luka operacyjna, powołanie nowej dywizji ją zapełniło. Zasadności powołania tu nowej dywizji dowodzi wsparcie, jakiego nasi żołnierze udzielali służbie zdrowia, współdziałanie ze Strażą Graniczną, gdy granice zostały zamknięte w związku z pandemią, i obecnie na granicy z Białorusią" – dodał.

Źródło:
PAP

Komentarze (23)

 1. realista

  Abramsy są na papierze i wcale nie jest pewne czy w ogóle będą, co zaś do Borsuków to sytuacja wygląda podobnie tyle że niby ma je dostarczyć PGZ :-(

 2. strategy

  Mam nadzieję, że strategicznie istotny rejon Dęblin, Puławy, Kozienice, Pionki - doczeka się również adekwatnej osłony wojsk operacyjnych.

 3. Zajjo

  Dalej metodą kanibalistyczną? Zarówno w ludziach jak i wsparcie?

  1. Juras

   Ty masz jakies mentalne ciagoty, to sie leczy !

  2. db+

   No póki co w większości metodą zmiany podporządkowań. Inaczej na szybko się nie da. Sprzętu też się z rękawa nie wytrzepie. Ilość etatów w "zielonym wojsku" pomiędzy 2018 a 2021 zwiększyła się o 2200. Można (pewnie z górką) przyjąć, że są to etaty dla 18 Dywizji. 18 paplot powstanie zapewne z przesunięcia dywizjonów z już istniejących pułków - przy ostatnich przekształceniach z 2-dywizjonowych stworzono 4-dywizjonowe, teraz się ciachnie do trzech i będzie na nowy pułk. Podobnie będzie z 18 pa.18 br wypączkuje zapewne z 2 POR z przesunięciami z istniejących PR (tu osobiste wtrącenie: likwidacja br w strukturach dywizyjnych w latach PO była totalnie pozbawiona sensu). 18 plog stworzono z rozwinięcia Warsztatów Remontowych 2 RBLog. Pułk saperów w Dęblinie to dopiero przyszłość - ale też nie powstanie "z niczego". Tak naprawdę całkiem nowe jest tylko dowództwo Dywizji. To dobrze, że ta Dywizja w taki czy inny sposób powstaje. Szkoda tylko, że opiera się to o istniejące już garnizony. Wystarczy zerknąć na mapę, żeby dostrzec, iż na kierunku środkowej Wisły z przeprawami na odcinku Maciejowice-Dęblin-Puławy (100 km w linii prostej od granicy) nie ma ŻADNEJ jednostki bojowej WL. A zajęcie desantem powietrznym rejonu Dęblina z lotniskiem umożliwiającym przyjęcie ciężkich transportowców, składami paliwa w Życzynie i amunicji w Stawach na wyciągniecie ręki, mostami (Dęblin: 2, Puławy: 2) i przygotowaną osią forsowania pod most pontonowy przez Wisłę (Borowa) nie napotka przeciwdziałania. Bo nic tam nie mamy. Ani przed ani za Wisłą.

 4. Jivaro

  Żal D ściska..., jak zawsze działania pozorne ...

  1. Litościwy

   Ten żal to widać ściska ci przede wszystkim ... czerep

  2. Juras

   U Was w rosji …? Niewspolczuje

  3. Greg

   Pozornie to u Was w Rosji jest demokracja.

 5. Hanys

  Podczas odbudowy jednostki wojskowej na Majdanku w Lublinie, taki solidnym mur ogrodzeniowy od Feli City zbudowali, że można pustaki bez problemu zdejmować. Ale SKW i CBA mają się dobrze. Oficer, który roboty odbierał też... No ale to nasi wzięli!

 6. Miet

  Polska 182 generałów, 120 kapelanów, armia 75000 żołnierzy, Chiny 181 generałów armia 3500000 żołnierzy, Turcja generałów 89 armia 895000, Rosja 76 generałów armia 8250000 żołnierzy i tyle w temacie.

  1. eee

   Ale oni są przegrani bo nie mają kapelanów i ołtarzy polowych.

  2. Monstera

   Liczby generałów w Cjinach i Rosji, które podałeś to kompletna bzdura. Nie rozsiewaj dezinformacji.

  3. db+

   Dane wziąłeś z Polskiego Instytutu Danych Z Czapy (lub wręcz znacznie niżej)? Aktualnie w służbie czynnej mamy101 generałów od jedno do czterogwiazdkowych (tych ostatnich jest dwóch). Warto także zauważyć, że z tych 101 generałów 21 pełni służbę poza WP, czyli w różnych strukturach wojskowych lub dyplomatycznych poza Polską. Rosja tylko 4-gwiazdkowych ma dwunastu w czynnej służbie. Aktywny personel całych sił zbrojnych Rosji to wg GFP 1,014 mln ludzi.

 7. Olgierd Jedlina

  Mam wrażenie, że nawet gdyby PIS zbudował Gwiazdę Śmierci to tłumek malkontentów zalałby internet narzekaniem: że zbyt okrągła - łatwo się przewróci, że srebrna - świeci się jak psu imponderabilia, że w 5 lat to można by trzy takie zbudować, że po co to - lepiej miliard dronów itd. Do tego wiadomy portal zrobi "dziennikarstwo śledcze" o tym, jak to kanalizacja wkółko się zatyka i wybijające szambo pali bezpieczniki, więc cała stacja jest zagrożeniem głównie dla załogi.

  1. Zbuta

   Niekoniecznie malkontenci. Zdajesz sobie chyba sprawę, że niektórzy tutaj ciężko pracują, aby zdyskredytować wszystko co robi jakikolwiek rząd w Polsce.

  2. Realista

   Słuszna uwags

 8. Użytkownik

  A ty jak widać czytać ze zrozumieniem dalej nie potrafisz.A 18 brygada z Sitanca???

  1. Monstera

   Chyba pułk

 9. liber.baro

  wezcie do niej tego z wladyslawowo co mi 6 kartonow zabawek ukradl za 10 tys pln.takich macie zolonierzy ze pierwsi do okradania polski&polakow

  1. Urażony

   No wszędzie się trafi czarna owca ty za to pisać poprawnie nie potrafisz interpunkcja,odmiana przez przypadki itd. ale to nie znaczy zaraz że wszyscy Polacy nie potrafią pisać i są skłonni do analfabetyzmu.

 10. Piotr ze Szwecji

  Trochę martwi, że ani WP ani MON, nie mają w planach budowy dywizyjnej bazy przy jakimś poligonie. Jednostki dywizji są rozrzucone po kilku województwach. Tkwiąc twardo w infrastrukturze z 18 wieku, nasze wojsko będzie miało problemy z gotowością, szkoleniem, przygotowaniem i nawet logistyką w razie wojny. Jak chronić taką dywizję przed niespodziewanym napadem powietrznym, kiedy pułk plot w innym województwie skoszarowany? Dlaczego pułk dronów/śmigłowców wsparcia powietrznego nie będzie sformowany przy 18 DZ? Takich S70i medivac będzie brakowało. O program Kruk dam sobie spokój narzekać, a zakup Bayraktarów ratuje co nie co. Dobrze idzie z 18 DZ, choćby patrząc na zakupy Abramsów. Ciekawe co na to te pozostałe 3 dywizje?

  1. Lowca lemingow

   A jak wszyscy w kupie beda .to zmasowany atak rakietowy czy lotniczy w jeden cel juz nie grozi i jest bezpieczniejZostaw te problemy zawodowym wojskowym

  2. Krzys

   Zostawiłbym, gdybym im ufał.

  3. Piotr ze Szwecji

   Przekonać do nowoczesnych wyzwań, wojsko z przeszłego wieku, trochę trudno. Dla niektórych epoka wojen napoleońskich nigdy się nie skończy. Do czasu, kiedy przyjdzie nowe pokolenie, trochę bardziej praktyczne, które nie będzie drżało przed każdą chmurką w powietrzu i będzie gotowe strząść z siebie całą ich burzę jak ten pies. Tak, przyszłe pole walki 21 wieku, będzie straszliwym egzaminem sprawności, dla naszego miernie przygotowanego 20:wiecznego wojska z zapleczem koszarowym i logistycznym z czasów Napoleona Bonapartego. ----- Mała przepowiednia przyszłości WP. Koncentracja dywizji z tych wszystkich rozrzuconych garnizonów po kilku województwach zabierze parokrotnie dłuższy czas pod ostrzałem, także tym prowadzonym z zasadzki z dronów. To będzie wyglądało jak pogrom na Ormianach w _Górskim_ _Karabachu_ dokonany przez drony Azerów. Polowanie dronów na całe kompanie WP będzie trwało nieprzerwanie dniem i nocą. Logistyka dywizji zamiast ciągnąć się z bazy dywizyjnej prosto jak drut, będzie polowała za jeszcze niezniszczonymi magazynami logistycznymi (te nie miały osłony plot od całej dywizji), jeżdżąc po całej Polsce, co odbije się na amunicji artylerii 155/120 mm, jedzeniu i zaopatrzeniu żołnierzy. Śmigłowce Medivac nie będą na wyposażeniu szpitali dywizji (bo niby gdzie ich hangary miały by być w takim mieście?), a te szpitale nie będą mobilne, co oznacza że samochody karetki będą dowoziły pod sale operacyjne często trupy i będzie się zbierał stos trupów, Polaków którzy mogli by żyć, przed każdą salą operacyjną. _Zmasowany_ _atak_ odbędzie się i tak! Każdy garnizon miejski dostanie w siebie chmurę rakiet i bomb zmasowanego ataku, bo czemu nie? Wróg amunicji ma oszczędzać? No może tej nuklearnej, lecz dlaczego tej konwencjonalnej? Tylko jeden z tych licznych JW będzie miał skuteczną obronę plot. Reszta garnizonów zostanie zrównana z ziemią. Straty w sprzęcie każdego niechronionego garnizonu będą około 80% i więcej. Taki typowy dzisiejszy żołnierz plot narzekający dziś na brak wystarczających środków do ochrony plot przemarszu kolumny wojskowej, zacznie nagle narzekać że nikt nie pomyślał o ochronie plot przemarszu jednostek dywizji z miejsca ich koszarów miejskich na zgrupowanie dywizji. Nikt! Nie będę pisał już o losie jednostek skadrowanych, które nie będą miały osłony dla swojego sprzętu bojowego ze strony jednostek czynnych. Baza dywizji może przecież koszarować 1 czynną i jedną skadrowaną dywizję. Baza dywizji może mieć też magazyny logistyczne na potrzeby tej/tych dywizji. Przypoligonowa bliskość jest atutem szkolenia przypominającego dla rezerwistów też. ----- Patrząc po Górskim Karabachu, jeśli dywizja nie będzie w stanie obronić się przed zmasowanym atakiem, a nawet sama wyprowadzić taki zmasowany atak na wroga, to jaki sens jest wydawania pieniędzy podatników na taki napoleoński przeżytek wojenny?

 11. gość

  Pan generał sam uwierzy w propagandę sukcesu lansowaną przez obóz rządzącej partii, a jak jest naprawdę wystarczy zapytać służących tam żołnierzy...

  1. edek

   Jeśli pytałeś, to podziel się tą wiedzą. Czekam.

  2. Krzys

   Pytałem. Proszę o logiczne wyjaśnienie wątpliwości płynących z pytania. Ja logiki nie dostrzegam.

 12. Krzys

  Pytanie: jest ta dywizja czy jej niema? Jeśli jest to jaki ma cel (nieprawdziwy w tej sytuacji) artykół o jej tworzeniu, uzbrajaniu itd. Jeśli nie ma to dlaczego niebyt nazywany jest już "żelazną"? Jeśli na takim poziomie brak jest logiki , to co dopiero gdy w grę wchodzą zagadninia bardziej skomplikowane. PS. Nie jestem obywatelem ZBIR.

  1. Ślązak

   Dywizja się formuje zlikwidować łatwo odtworzyć trudniej.

  2. X

   Chyba istnieje bardziej propagandowo i na zasadzie roszad sprzętu i kadr.

  3. Krzys

   Czyli jej jeszcze niema. Dlaczego zatem - z uporem powtarzam - jest już "żelazna"? Zwracam uwagę na szkody jakie niesie ze sobą propaganda (nie mylić z rzetelną informacją).

 13. wifi

  Ile razy w roku jest wykonywany przerzut dywizji z jednej strony Polski na drugą stronę? Jak często cwiczone jest pokonywanie przeszkód wodnych? Czy sprawdzana jest wydolność logistyki? Jak sprawdzany jest łańuch dowodzenia? Czy sprawdzana jest łączność w warunkach przeciwdziałania przeciwnika?

  1. Juras

   A dla kogo to ma byc ta informacja …?

  2. Krzys

   A może dla obywateli funansujących pozorowany rozwój armii?

 14. Jacek

  Czołgi, altyleria, się przyda ale to było rozwijane w XX wieku.

 15. asf

  To ile w końcu jest tych batalionów czołgów w 18 Dywizji? ("Docelowo 18. Dywizja ma zostać wyposażona w czołgi Abrams, tu ma trafić 250 tych maszyn. Mjr Lipczyński zwrócił uwagę, że pozwoli to uzbroić wszystkie cztery bataliony czołgów 18 Dywizji") Tutaj podają, że 4, zaś w poprzednich publikacjach była mowa o 5 - z czego 4 docelowo mają być na Abramsach, a jeden na T-72... I tu powstaje pytanie ile w końcu jest batalionów czołgów w całym Wojsku Polskim 12 czy 13? Biorąc pod uwagę koszt 4 batalionów to 23 mld złotych to całkowity koszt przezbrojenia polskiej armii w nowoczesne czołgi to 69-75 mld złotych (a to tylko koszty zakupu, bez kosztów eksploatacji). Dlatego postulowałbym o to by zmniejszyć ilość czołgów w batalionie z 58 do 44 (redukcja o jedną kompanię), co z resztą proponowałem już kiedyś na ty forum. Sumarycznie w całym wojsku byłaby to redukcja do 528-572 pojazdów ( i tak więcej niż Niemcy i Francja razem wzięte). A skupić się bardziej na wyposażeniu Wojska w nowoczesne technologie, takie jak: WRE, aerostaty, drony różnych typów, satelity, artyleria dalekiego zasięgu. Same "zaoszczędzone" pieniądze na redukcji czołgów (168-182 sztuki) to kwota 15-17 mld na zakupie. Z resztą byłoby to w jakimś sensie zgodne z popularną ostatnio koncepcją "Armii Nowego Wzoru". Po redukcji przedstawiało by się to tak: <br/> - 5 batalionów na Leopardach - 220 sztuk <br/> - 5 batalionów na Abramsach - 220 sztuk <br/> - 2 lub 3 bataliony na PT-91- 88/132 sztuki <br/> Jednocześnie dobrze byłoby w najbliższym czasie podpisać umowę na Wilka, w celu zastąpienia Leopardów i PT-91.

  1. Użytkownik

   Ktoś tu był na wykładzie u Bartosiaka. Pozdrawiam wierny fan.

  2. Wojtek_3

   To raczej kwestia ilości czołgów za wschodnią granicą. W ten sposób nasz batalion to praktycznie odpowiednik rosyjskiej brygady pancernej (bez batalionu zmechu) na naszą korzyść docelowo jakość sprzętu i wyszkolenia. I chyba silniejszy batalion to szersze i głębsze pole operacyjne.

  3. Wawiak

   To, że nie mamy własnego satelity - choćby komunikacyjnego (zabezpieczona łączność), bo o rozpoznawczym nie śmiem marzyć - to jest po prostu zbrodnia. Powinniśmy mieć to od co najmniej 15 lat...

 16. Polish blues

  Czy wiadomo coś na temat Abramsów? Na razie nic nie słychać o zatwierdzeniu sprzedaży tego sprzętu

  1. Grzyb

   Biden w szpitalu, podobno z nowotworem a urzedujaca obecnie Kamala Harris (skrajna lewica) na pewno nie sprzeda czolgow panstwu, ktore swego czasu mialo "strefy wolne od homoseksualizmu"

 17. Michał

  Haha, chyba tekturowej dywizji, jak to śmieszne polskie państewko.

 18. Bolek

  Tylko nie przekazujcie danych gen. Szkolonym za wschodnia granicą! Gen Różański jest tego przykładem i działa na szkodę Wojsk Polskich!!

  1. królewiec

   Jeśli gen. Różański ma wiedzę że Wojsko nad granicą nie ma co jeść to bardzo dobrze że zareagował . Jak się Wojsko wysyła do akcji to zapewnia się logistykę na przyzwoitym poziomie a nie liczy że żołnierz sam sobie kupi . To raz , dwa to przypominam że w Wojsku Polskim po wojnach w Iraku i Afganistanie Generał miał wśród żołnierzy ksywę Wodzu , nie za defilady i wazeliniarstwo .To najwyższa forma szacunku , uznania i zaufania dla Dowódcy . Jego wybory polityczne jako emeryta nie mają tu nic do rzeczy.

  2. RJCHK

   Ludzie się zmieniają... (generał). Nie sądzę , by wojsko "głodowało" na granicy. Po za tym rządzący są dla niego przeciwnikiem. I tyle w temacie...

  3. ansuz

   Inicjatywa żołnierzy ważniejsza jest od logistyki, która w czasie wojny na 100% bardzo ucierpi, więc żołnierze powinni uczyć się survivalu miejskiego i potrafić zorganizować sobie paliwo, wodę, czy żywność. Niemieccy żołnierze przed IIWŚ szkoleni byli aby radzić sobie w nietypowych sytuacjach i móc zastąpić martwego kolegę o dwa stopnie wyższej rangi. Podczas Blitzkriegu we Francji tankowali czołgi na stacjach benzynowych, gdyż dostawy utknęły w korkach. Różański niepotrzebnie sieje defetyzm. (PIS jest tak nieporadny, iż są dziesiątki płaszczyzn, aby z nim walczyć politycznie, jednak nie powinno się tego robić podczas wojny na gruncie wojskowym, gdyż to brak odpowiedzialności.)

 19. werty

  Wszystko idzie według planu mianowicie po rixpadzie pokski na dwa kraje czyli polske zachodnia która będzie obszarem w Unii Europejskiej oraz na pokska wschodnia rządzona przez kościelny komunizm ideologi katolickiej . Dlatego ministranci z pisu inwestują w swoją armię na wschodzie

  1. Qwest

   Wybij sobie z.... głowy rozpadanie Polski.

  2. yy

   Koscielny komunizm ideologi katolickiej-co za stek bzdur zrytego umysłu lewackiej ideologii.Takie hasła to możesz wznosić w Brukseli razem z antifa i tym pododobnym kretynom.

  3. wojak

   To forum eksperckie jak chcesz pisac na tematy polityczne pisz na wp albo idź na demonstracje swoich lewackich idoli ps nie masz pojęcia o wojsku..dla twojej informacji ,,ministranci,, formują dywizje na wschodzie bo ze wschodniej granicy grozi nam niebezpieczeństwo...trudne do zrozumienia???

 20. hxagon

  Abramsy powinny w pierwszej kolejności trafić do 21 Brygady. W Wesołe dopiero co przeszkolili i certyfikowali na Leopardy. Jak chcą rzeczywistych wzmocnień, to trzeba tworzyć czwarte bataliony zmechu i podgonić prace nad zakupem Rosomaków i Borsuków z ZSSW-30 .

 21. snajper

  Jak mawiał śp. gen Petelicki..... formowanie Żelaznej Dywizji zaczęto budować od dachu: najpierw etaty generalskie czyt. najpierw dowództwo i sztab, a potem cała reszta... klapa totalna

  1. Kocur

   Klapa to ci chyba na głowę spadła w jakiejś bimbrowni pod Moskwą. Dokładnie tak to się robi na całym na świecie i tak robiło.Proste zasady struktury hierarchicznej, najpierw głowa, potem korpus i kończyny.

  2. Piotr ze Szwecji

   To się nazywa łańcuch dowodzenia. Wojska nie ma bez tych ciężkich kajdan.

  3. Użytkownik

   Fachowiec się znalazł

 22. BUBA

  Wojska nigdy niema za duzo

  1. riba

   Ale co ma do tego "niema"..?

 23. Jagoda

  Oj słabo to widzę przed II WŚ też robili wszystko na szybko, a i tak zapóźnienia sprzętowego w armii nie nadrobili. Oby tym razem dali radę ! Aby tak się stało należy niezwłocznie "zlikwidować" V kolumnę w Polsce.