Reklama

Siły zbrojne

Niemcy zainteresowani THAAD

THAAD
Autor. U.S. Missile Defense Agency (CC BY 2.0)

W związku z rosyjską agresją na Ukrainie rośnie zainteresowanie Niemiec różnymi systemami uzbrojenia, które można byłoby pozyskać w relatywnie krótkim czasie, a które cechowałoby się jednocześnie wysokimi parametrami i było sprawdzone. To wszystko w oczywisty sposób skierowało uwagę Berlina na broń amerykańską. Ostatnio pojawiła się informacja o chęci zakupu 35 samolotów wielozadaniowych F-35A, teraz zaś Reuters poinformował o chęci pozyskania systemu obrony powietrznej THAAD.

Reklama

THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) to system zdolny do zwalczania pocisków balistycznych na wysokościach do 150 km i w odległości do 200 km, zdolny do zwalczania celów zarówno w jak i poza atmosferą. Poza Stanami Zjednoczonymi używają dzisiaj te systemy tylko Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Inni użytkownicy amerykańskich systemów OPL i OPR zadowalają się kolejnymi iteracjami systemów rodziny Patriot.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Niemcy wyrazili jednak zainteresowanie THAAD-em ze względu na łatwość z jaką Rosjanie zdecydowali się na wykorzystanie pocisków balistycznych (Iskander i Toczka) oraz manewrujący przeciwko Ukrainie.

Ewentualny zakup systemów THAAD to zupełna zmiana jakościowa w niemieckiej polityce. Wczesniej Niemcy przymierzali się do pozyskania systemu defensywnego MEADS (Medium Extended Air Defense System), który miał zostać pozyskany w ramach 10 baterii i zastąpić starsze wersje Patriota. Niemcy zrezygnowali jednak z tego pomysłu i zdecydowali się w zamian na modernizację swoich Patriotów poprzez dodanie do nich m.in. radiolokatora dookólnego GhostEye (LTAMDS), co jest rozwiązaniem porównywalnym do tego, na który zdecydowała się Polska. Tymczasem z MEADS, będącego efektem współpracy przemysłu amerykańskiego (Lockheed Martin) i europejskiego (MBDA) zrezygnowano jako zbyt kosztownego.

Czytaj też

Obecne przymiarki do systemu THAAD świadczą o tym, że Berlin przestał przywiązywać tak wielką wagę do kosztów jak dotychczas, co ma ewidentnie związek z zapowiedzią zwiększenia budżetu obronnego.

Reklama

Komentarze (11)

 1. Echo

  Czyli tak jak USA chciały zablokować radary s400 w Turcji bo te mogły ,,nauczyć się F35,, tak Chiny podobnie myślą o radarach Thadu w Koreii. Tyko że u nas pewnie pierwsze się przedsawi jako rozsądne a drugie jako wymyśl.

 2. Maczek

  Gdzie są teraz mądrzy którzy parę lat temu negowali patriota i wychwalali jaki to meads jest fantastyczny i jak możemy iść inną drogą? Wydmuszka na papierze za droga nawet dla jednej z największych gospodarek świata gdzie koszty też byśmy ponosili i nic by pewnie i tak z tego nie wyszło

  1. Hamak

   Wydmuszka? Nie gadaj glupot. System istnieje. Fakt jest kisztowny ale proponowano nam szeroki offset i produkcje rakiet. Jaki masxoffset w dwich bateriach Wisly? Dotyczy rakiet? Dotyczy IBCS?....nie?. No jak mi przykro. A te dwie baterie i 200 rakietek to pewnie darmowe prawda? Jest kasa na drugi etap Wisly? Nie? To sposc z tonu bo opowuadasz brednie.

  2. Valdore

   Hamak, nie rozsmieszaj ludzi. Niemcy nie mogli prop[onować produkcji pocisków PAC-3/3MSE bonie maja do tego żadnych praw. A własnei od LM dostalismy produkcję części napędowej do PAC-3MSE, cos czego od Niemców bys nigdy nie dostał.

  3. bmc3i

   MEADS nie jest niemiecki. Niemcy sa partnerem programu, ale mniejszosciowym. 60% udzialów w konsorcj7m nalezy do USA.

 3. Xzibit

  Jeśli słuchać prawdziwych ekspertów to mówili że 2 baterie THAAD odpowiednio rozlokowane starczyłyby do osłony całego nieba nad Polską

  1. bmc3i

   Pod Krakowem i Bydgoszczą. Ale THAAD tovsystem górnej warstwy. Powinien byc wspoerany systemami dolnej warstwy, jak Patriot. Bo zadna jedna warstwa obrony w pojedynkę nie zapewni 100% skuteczności.

 4. Grażewicz

  Jeszcze trochę poczekamy i okaże się, że Niemcy wolą Abramsy od Leopardów.

  1. Al.S.

   Bądź pewien, że jeśli będą musieli szybko się uzbroić w siły pancerne, to tak zrobią. Kadłubów Leoparda-2 do odbudowy w standardzie A7 już praktycznie nie mają, a przywrócenie zdolności produkcyjnych w tym względzie zajęłoby im ze dwa lata, jeśli nie dłużej. Tymczasem kadłubów Abramsów jest jeszcze kilka tysięcy. Wtedy doczekalibyśmy się "niemieckiego" Abramsa z dieslem i armatą L55.

  2. bmc3i

   Dlaczego uwżasz ze z dieslem? Turbina ma swoje zalety. Do tego samego wniosku doszły orki, instalujac turbinyvw T-80.

 5. Marton

  Niemcy może i zainteresowani THAAD, ale wg informacji niemieckich faworytem jest Arrow 3.

 6. Pogromca Kacapow

  A ja slyszalem na wlasne uszy , ze sa w trakcie rozmow z Izraelem , zeby pozyskac Iron Dome. O tym w czasie debaty w Budestagu sam kamclerz powiedzial.

 7. Buka

  W umowie kupna Niemcy powinni zobowiązać się oddać baterie Patriotów Polsce i krajom Bałtyckim jak nie to nie sprzedawać nawet pinesek

  1. Hamak

   Oddac? Bo co? Tak vi sie przysnili?.

 8. Extern.

  Bardzo to słuszna obserwacja że z zadziwiającą łatwością Rosjanie zdecydowali się na użycie systemów balistycznych. Widać że nie jest to dla nich zbyt trudna decyzja aby eskalować konflikt do pełnoskalowego, nawet aż do granicy wojny totalnej. A niedawno jeszcze po konflikcie w Górskim Karabachu mogło się wydawać że współczesne wojny to już będą teraz tylko takie ograniczone konflikty na drony "zabawki" i odziały specjalne.

 9. Bosun

  Możemy jedynie pozazdrościć - nam potrzeba 16 baterii żeby spać spokojnie

 10. Stary

  Nie spieszyć się z dostawą. Niech najpierw wykorzystają wyrzutnie i rakiety przejęte z zasobów DDR.

  1. Olo75

   otóż to :)

 11. POLAK

  BRAĆ CHOĆ Z 2 BATERIE THAAD TO NOE WIELE ALE DUŻE WZMOCNIENIE PATRIOT Z 4

Reklama